Saatlerimiz: Toplu Aile Fotoğrafı

Her An Her Yerde Saat Günlüğü

Re: Saatlerimiz: Toplu Aile Fotoğrafı

Mesaj Bond » 21 Oca 2019, 13:01

Sieger Omega 41 mm Seamaster Peter Blake aslında TAG ile aynı çapı ama fotoğrafta daha küçük çıkmış. Gerçi kolda çok rahat bir saat ince olduğundan dolayı :thumbup:

Kiwi21 :D :champ:
Kullanıcı avatarı
Bond
Administrator

Mesaj gkhnbaggio » 21 Oca 2019, 23:18

Bond yazdı:Tüm paylaşımlar için :champ: Herkesin paylaştıkları aileleri güzel günlerde kullanmasını dilerim :thumbup:

Resim

Abi rolex’i ayrı tutuyorum. Diğer 4’ü içinden bir tane kalacak elinde deseler tercihin hangisi olur? Kullanıcı olarak yorumun önemli. Gerçi seiko da çok özel bir model ama merak ettim.

Daha önce sorulmuş ve cevapladıysan kaçırmışım, kusura bakmayın...
Kullanıcı avatarı
gkhnbaggio

Mesaj Bond » 22 Oca 2019, 03:08

Şu durumda TSF Edition Aquis kalırdı ancak o saat elbette benim için farklı ve özellikleri standart seriden önde. COSC, wolfram bezel, kırmızı detaylar vb, ışığa göre değişen super tonda kadran falan :D Standart Aquis olarak düşünelim onu.

4 modele tam objektif bakmak kolay değil çünkü fiyat aralıkları farklı belki ikişerli şekilde bakabiliriz. Ben kendi bütçeme, optik / teknik değerlendirmeme ve kişisel nedenlerle en başarılı ve beğendiğim modeller olarak bunları seçtiğimden tek saat şu kalsın demek zor. Kısa notlarla ifade etmem gerekirse şöyle diyebilirim.

Fiyat / performans olarak bakarsak en iyi saatler Seiko Prospex MM300 ve Oris Aquis. Aslında daha uzun yazmak lazım ama model sayısı fazla olduğundan elimden geldiğince özetlemeye çalışayım.

Seiko Prospex Marinemaster için bu seriye yakışmayan toka / kilit kalitesi ve boyutlarını hariç tutarsak super bir model. Ancak günlük / daily rocker olarak gidecek bir saat maalesef değil. Fakat tam bir tool watch diyebiliriz. MM300 benzer swiss giriş / orta segment ve üst segment diver modellerinin arasında konumlandırılabilir. Kasa kalitesi ve detaylar çoğu Swiss Made ile aynı kalitede veya üstü diyebilirim ancak kasası buradaki modellere göre bir hayli yüksek. Aralarında en parlak ve güçlü Luminova bu saatte. ( Tabii en parlak her zaman en iyi değil! Önemli olan netliği, patlama yapmaması ve ışıma süresi ) Bu dörtlü arasında bizler gibi meraklı olmayan ortalama bir saat kullanıcısına göre bakarsak Swiss Made olmaması esas handikap durumu, bu onu başka kategoriye koyuyor maalesef. Gerçi bu saati ortalama saat kullanıcısı zaten almaz hatta bilmemesi ihtimal dahilinde :D Mekanik olarak motoru Grand Seiko kalibresinin dekore ve regule edilmemiş hali olduğundan bence standart giriş seviyesi Swiss kalibre serilerinden daha üstte demek doğru olacaktır. Diğer dezavantajları kimilerine göre belki safir cam olmaması ve kasa yüksekliği denilebilir. Özenilmiş kadran / indeksler / bezel / kasa detay işçiliği, kolay çizilmeyi önleyen diashield kaplaması vb gibi detaylı inceleme yazılsa daha değinilecek çok artısı mevcut. Kısmen servis veya tamir prosedürü sebebi ile monoblok kasa için nötr kalınabilir. WR 300 bir saat için bu kadar tantanaya gerek var mı dersen elbette yokmuş isteseler daha ince bir kasada benzer model olurdu. Tabii pazarlama ve müşteriye göre seri konumlandırma işi biraz bunlar. Seiko meraklıları için grail saatlerden birisi, detayları ve özellikleri ile serinin halefi ve selefine göre daha başarılı bulunuyor ve üretimi durduğundan fiyatları Seiko için bakarsak fiyatı yükselen nadir modellerden birisi. Zaten pek kolay bulunmaz bir süre sonra.

Oris Divers Aquis Date için kendine has kasa / boynuz / kadran tasarımı ile ödenen fiyatlandırma karşılığında alıcıya en optimum karşılığı veren saat diyebilirim. Kalın etli bileziği diğerlerine göre daha ağır olsa da rahatsız etmiyor. Boynuz tasarımı kısa olduğundan benim bileğimde oldukça rahat ve tok bir hissiyatı var. Yeni modelde bilezik ve kilit inceldi ama zevk meselesi tabii. Her iki tipte kötü değil. Bu fiyata çok güzel bir giriş / orta arası Swiss Made model. Her geçen yıl daha üst segment marka modellere yaklaştığını görmek mümkün. Luminova rengi ve ışıma süresi Rolex'e yakın ancak indeks alanları Rolex'e göre az olduğundan daha güçsüz izlenimi verebilir.

TAG Heuer Aquaracer için bana göre son yıllarda pek eski kalitesinde olmayan Aquaracer serilerinden önce gelen son düzgün model diyebilirim. Saat için söylenecek çok şey yok aslında her şey olması gerektiği gibi. Gayet başarılı ama düz klasik bir model. Biraz TAG için Submariner Date olarak düşünebiliriz. Bezeli baya güzel ve kaliteli. Luminova olarak bunu Rolex GMT ve Aquis ile karşılaştırmak lazım onlara göre biraz daha zayıf diyebilirim. Bilezik yapı olarak Oyster'e yakın tasarımda. Bence çok yakışıklı bir model. Bu kasada WR 500 olması artı. Bilekte baya rahat aynı zamanda. Her gün takılır. Bu model için ikinci elde değer kaybı diğerlerine göre biraz fazla. Sıfır yerine temiz ikinci alınırsa tek saat bile olur! Bilezik ve kasa kenarları biraz keskin ama benzer hissiyat Rolex içinde geçerli ama daha az. Gene 90'ların sonundan 20 yıldan fazla zevkle kullandığım Classic 2000 serisinin bir nevi devamı diye aldım.

Omega Seamaster Professional biraz kişisel. 90'ların sonu 2000'lerin ortalarına kadar kullandığım saatin aynısı. Vintage olmasa bile artık oldukça eski sayılır model. Zaten sevdiğimden tekrar kullanmak için yakın bir arkadaşımdan almıştım. Uzun süredir gene beraberiz. Bu model bana göre en yakışıklı Seamaster serilerinden. Luminovası bu yaşta bir saat için hala super. Kadranında kararında dalga deseni var yeni seriler gibi abartılı değil. Kılıç kollar ve indeksler çok şık, özellikle 12 indeksi super. Bilezik bu versiyon için güzel kendine has ama Oyster bileziğe daha yakın olsa tercihim olurdu. Bendeki saatte kendi beğenime göre bu tip modellerle hiç alakası olmayan diğer seamaster bilezik versiyonu olmaması çok sevindirici. Kısacası benim kendi özelimde beğendiğim ve Omega severler açısından gene önemli bir model. Kasası diğerlerine göre daha ince ve kolda çok rahat bir saat. Rolex harici illa tek saat bırakacak olsam TAG Heuer ve bunun arasında olurdum. Ancak eski jenerasyon olmasına rağmen bu kalırdı. Önceki aynı saatim ve bu sonradan aldığım Quartz versiyon, gerçi mühim değil ama sonradan alınacak olursa otomatik versiyonu tercih etmekte fayda var.

Sıfır alacak olsam ve saatlerin hepsinin yeni jenerasyonu arasında seçim yapacak isem fiyatlandırmaya göre Aquis serisi tercih edilebilir diyebilirim ama beş marka / seride fiyat olarak farklı basamaklarda. TAG Aquaracer ve Seiko bu model özelinde biraz daha yakındır diye tahmin ediyorum. Bunlarla beraber Rolex için Submariner Date olması daha uygun tabii. Hepsi tercih edilebilir gayet iyi saatler.

Aslında çoğu model için kendi forum bölümlerinde bir çok inceleme ve kullanıcı yorumu mevcut ve yeni saatler değil ama arada okuyacaklar için kendi bakış açımdan notlarım faydalı olacaktır umarım.

Zaten anlaşılmıştır tabii ama benim için en çok tercih ettiğim ve gündelik kullandığım saatler bu tip çelik bilezik ve kasalı diver modelleri.

Herkese iyi geceler :thumbup:
Kullanıcı avatarı
Bond
Administrator

Mesaj gkhnbaggio » 22 Oca 2019, 08:37

Eline sağlık abi [emoji1360]

En çok tercih edilen çelik-diver tarzın ilk akla gelen markaları/modelleri için faydalı bir özet olmuş... Güzel günlerde kullan :champ:
Kullanıcı avatarı
gkhnbaggio

Mesaj azizkaya » 22 Oca 2019, 08:39

Bond Başkan eline sağlık.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Alınca ya da satınca pişman olmadığım bir saat olmadı.
Kullanıcı avatarı
azizkaya

Mesaj cbmad » 22 Oca 2019, 08:53

Elinize sağlık çok güzel mukayeseler yapmışsınız zevkle okudum :thumbup:
Kullanıcı avatarı
cbmad

Mesaj sieger » 22 Oca 2019, 10:08

@gkhnbaggio dogru soru nelere kadirmis!

Tekrar saygilar bond baskan :champ:
instagram.com/archpatek
Kullanıcı avatarı
sieger

Saatlerimiz: Toplu Aile Fotoğrafı

Mesaj Mandos » 22 Oca 2019, 10:11

Elinize sağlık çok güzel açıklamalar. Bir noktası dikkatimi çekti MM’de safir cam yok mu gerçekten? Neden peki? Bu safir camın bizim abarttığımız kadar bir +sı yok mu acaba.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Kullanıcı avatarı
Mandos

ÖncekiSonraki

Dön TSF Bugün Kolunuzda Hangi Saat Var - Daily Wrist Check

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 33 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners