Seiko SNKRL23 Günde kaç saniye kayar ?

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Seiko SNKRL23 Günde kaç saniye kayar ?

Mesaj denizcmnl » 05 Oca 2023, 21:50

İlk mekanik saatim Seiko SNKRL23, geçtiğimiz salı günü elime ulaştı ve şuan bilgisayardan kontrol ediyorum saniyeyi saatim tam olarak 45 saniye ilerde gidiyor. Bu süre 24 saat önce 20-25 saniyeydi ve galiba günde 20 saniye ileri kayıyor.

Bu normal bir şey mi ?

İlk defa mekanik saat kullanıyorum kayma olduğunu duymuştum ama bu durum beni rahatsız etti saniye olayına takık bir insanım 2 saniye bile kaysa huzursuz eder beni 45 saniyeyi siz düşünün.
Kullanıcı avatarı
denizcmnl

Re: Seiko SNKRL23 Günde kaç saniye kayar ?

Mesaj hfatih » 06 Oca 2023, 01:04

Merhaba, evet normal, o saat için normal değerler.

Dakiklik önemliyse mekanik saat sizin için yanlış seçim olabilir. Mekanik saatleri genelde dakiklik yerine daha duygusal sebeplerden seviyoruz.

Rolex vb segmentlere çıkarsanız mekanikte de günlük 1 saniye civarı hassasliga ulaşabilirsiniz.

Şahsi düşüncem mekanik saatlerde dakiklik peşinde fazla koşmak hüsran oluyor. Çünkü bu ilkel mekanizmalar er ya da geç, yıpranmalar, bakimsizlik vb nedenlerden hassasiyetini kaybedebiliyor.
Kullanıcı avatarı
hfatih

Mesaj argentum » 06 Oca 2023, 12:56

Sapma değeri sizin saatiniz için anormal değil ama daha iyi olabilirdi. Konu dakiklik ise mekanik saatte bunu yakalamak biraz zor. Saatinizi bir saatçiye götürün bence bu sapma değeri biraz daha düşürülebilir. Aslında bu saatin fiyatı ile de çok ilişkili değil gibi geliyor bana, çünkü görece ucuz olan Miyota ve Sea-Gull mekanizmalar Seiko'nun ve Orient'in giriş seviyesi mekanizmalarına göre sapması oldukça az olan mekanizmalar.

21091116UG cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
argentum

Mesaj BatuhanKLC » 06 Oca 2023, 13:10

Saatin koldaki ya da koyduğunuz yerdeki duruşu dahi sapmayı değiştirebilir . Rezervi olabildiğince doldurup , 24 saat kolda 24 saat sağ sol ve sırt üstü koyarak deneyebilirsiniz. Rezerv dolum miktarı azaldığında sapma artabilir bilginiz olsun. Keyifli forumlar.
(Dipnot geçeyim , birçok pilli saat de sapıyor uzun süre kullanımda) :thumbup:
Kullanıcı avatarı
BatuhanKLC

Mesaj denizcmnl » 06 Oca 2023, 18:53

hfatih yazdı:Merhaba, evet normal, o saat için normal değerler.

Dakiklik önemliyse mekanik saat sizin için yanlış seçim olabilir. Mekanik saatleri genelde dakiklik yerine daha duygusal sebeplerden seviyoruz.

Rolex vb segmentlere çıkarsanız mekanikte de günlük 1 saniye civarı hassasliga ulaşabilirsiniz.

Şahsi düşüncem mekanik saatlerde dakiklik peşinde fazla koşmak hüsran oluyor. Çünkü bu ilkel mekanizmalar er ya da geç, yıpranmalar, bakimsizlik vb nedenlerden hassasiyetini kaybedebiliyor.

Bende şahsen dakiklikten çok bu mekanizmaya, tarihine hayran kaldım bu saatlerin. 6000 yıllık o koca sistem onlarca bilim adamının araştırmasını kolumda taşımak o tıktıktıktıktık işleyen kalp.

Ama onun yanı sıra 0 sapma beni çok mutlu ederdi ama yapacak bir şey yok artık sanırım her akşam saati ayarlayacağım.
Kullanıcı avatarı
denizcmnl

Mesaj oztk » 07 Oca 2023, 00:20

Güvendiğiniz bir serviste ayar yapılırsa sapma seviyesinin düşeceğini düşünüyorum. Maalesef 0 sapma olmaz. Quartz saatler de 0 sapma ile çalışmaz. Atom saatleri bile belli bir sapma ile çalışıyor.
Kullanıcı avatarı
oztk

Mesaj denizcmnl » 09 Oca 2023, 00:36

oztk yazdı:Güvendiğiniz bir serviste ayar yapılırsa sapma seviyesinin düşeceğini düşünüyorum. Maalesef 0 sapma olmaz. Quartz saatler de 0 sapma ile çalışmaz. Atom saatleri bile belli bir sapma ile çalışıyor.
Ben şimdi gece 12 gibi yarına hazır olsun diye saati ayarliyayim dedim 95 saniye kaydı çünkü.
Saniyeyi tutturamadım Bi sonra farkettim bu ayarlamak için döndürdüğümüz şeyi sıkıca tutunca saniye çubuğu da duruyor.
Hatta az geri çevirdim o saniye çubuğu ters gitmeye başladı düzelttim sonra. Saniye çubuğunu sabit tutarak kapattım ilerlememeye başladı o çubuk tekrar ileri sardım çalışmaya başladı.
Zarar vermiş olabilir miyim yeniyim bu saat işine korktum biraz.

SM-S901E cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
denizcmnl

Mesaj hfatih » 09 Oca 2023, 01:47

denizcmnl yazdı:
oztk yazdı:Güvendiğiniz bir serviste ayar yapılırsa sapma seviyesinin düşeceğini düşünüyorum. Maalesef 0 sapma olmaz. Quartz saatler de 0 sapma ile çalışmaz. Atom saatleri bile belli bir sapma ile çalışıyor.
Ben şimdi gece 12 gibi yarına hazır olsun diye saati ayarliyayim dedim 95 saniye kaydı çünkü.
Saniyeyi tutturamadım Bi sonra farkettim bu ayarlamak için döndürdüğümüz şeyi sıkıca tutunca saniye çubuğu da duruyor.
Hatta az geri çevirdim o saniye çubuğu ters gitmeye başladı düzelttim sonra. Saniye çubuğunu sabit tutarak kapattım ilerlememeye başladı o çubuk tekrar ileri sardım çalışmaya başladı.
Zarar vermiş olabilir miyim yeniyim bu saat işine korktum biraz.

SM-S901E cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Sıkıca tutmaya gerek yok, az ileri ya da geri çevirince oluyordu galiba. Tepeyi çok kanirtirsaniz ciddi zararlar verebilirsiniz. İçinde çok narin parçalar var.

Sizin saatin mekanizması 7s26 sanırım, bende de vardı eskiden, denemiştim. Back-hacking diye geçiyor.

O mekanizmada hacking yani saniye durdurma özelliği olmadığından millet böyle oynayarak ayarlıyordu. Mekanizmaya zarar verip vermediği ise muamma. Saniye ayarlama sizin için önemliyse hacking özelliği olan modeller tercih edebilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
hfatih

Sonraki

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 113 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners