Mekanik Saatten tiksindiğimiz o an

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Mekanik Saatten tiksindiğimiz o an

Mesaj mturann » 14 Ara 2022, 09:50

Merhabalar
Çocukluğumdan beri saat kullanan ve yaklaşık 30 yıldır da Seiko 5 ile başlayan ve bu forumla 7-8 yıllık mekanik saat sevgisi ve merakı dün itibari ile asap bozukluğuna evrildi.
Diver tarzda Swiss Made bir saatim boy hizasından yere düştü ve 24 saatte 20 dakika geri kalmaya başladı.
Yahu boy hizasından bile düştüğünde başına ne geleceğini bilemeyeceğimiz mekanik harikalar böyle olmamalı.
Yani hiç bir şey de olmayabilirdi.
30 yıl tıkır tıkır da çalışabilirdi.
Eyfel kulesiden atılıp sağlam çalışan mekanik saatler de var tamam.
Ama pilli bir saat alıp mis gibi kullanmak da güzel bir kafa rahatlığı.
Pilli saatler hem ucuz hem daha sağlam bu rahatlık önemli bence.
Bu konuda çok şeyler söylenebilir, bu forum da bunun için var biliyorum da mekanik saatlerin korunması, bakımı ıvırı zıvırı bazen can sıkıcı olabiliyor.
Herkse selam ederim.
Kullanıcı avatarı
mturann

Re: Mekanik Saatten tiksindiğimiz o an

Mesaj Mtn » 14 Ara 2022, 10:16

Üzücü bir olay geçiş olsun. Sağlamlık beklentinizde sonuna kadar haklısınız bence. Omega seamaster300 ü incelediğimde şok darbelere ve 1.5 metreden ahşap zemine düşüşlere dayanıklı ibaresini görmüştüm. Özellikle diver saatlerde darbe konusunda böyle çalışmalar olması gerekiyor.
Kullanıcı avatarı
Mtn

Mesaj hfatih » 14 Ara 2022, 14:54

Elektronik saatlerin değerinin zamanla saat severler tarafından tekrar anlaşılacağını düşünüyorum. Mekanik saatlerin avantajları ve dezavantajları defalarca yazıldı çizildi, tekrarlamak istemem açıkçası. Ama artık quartz alt seviyedir algısı yıkılsın lütfen :) Pek çok insan sırf algı yüzünden aslında belki elektronik saat işine daha çok yarayacakken mekanik alabiliyor.

SM-G991B cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
hfatih

Mesaj Mtn » 14 Ara 2022, 15:24

hfatih yazdı:Elektronik saatlerin değerinin zamanla saat severler tarafından tekrar anlaşılacağını düşünüyorum. Mekanik saatlerin avantajları ve dezavantajları defalarca yazıldı çizildi, tekrarlamak istemem açıkçası. Ama artık quartz alt seviyedir algısı yıkılsın lütfen :) Pek çok insan sırf algı yüzünden aslında belki elektronik saat işine daha çok yarayacakken mekanik alabiliyor.

Fikrinize saygı duymakla beraber, yüzlerce parçası olan hareketle veya elle kurmayla çalışmaya başlayan mekanik saatlerin basit sayılabilecek quartz saatlerden daha çok değer görmesi bana normal geliyor.
Kullanıcı avatarı
Mtn

Mesaj hfatih » 14 Ara 2022, 16:08

Mtn yazdı:
hfatih yazdı:Elektronik saatlerin değerinin zamanla saat severler tarafından tekrar anlaşılacağını düşünüyorum. Mekanik saatlerin avantajları ve dezavantajları defalarca yazıldı çizildi, tekrarlamak istemem açıkçası. Ama artık quartz alt seviyedir algısı yıkılsın lütfen :) Pek çok insan sırf algı yüzünden aslında belki elektronik saat işine daha çok yarayacakken mekanik alabiliyor.

Fikrinize saygı duymakla beraber, yüzlerce parçası olan hareketle veya elle kurmayla çalışmaya başlayan mekanik saatlerin basit sayılabilecek quartz saatlerden daha çok değer görmesi bana normal geliyor.
Tabi ki ederi daha fazla olabilir, sonuçta daha fazla insan emeği oluyor. Ama mekanizma maliyetinin daha fazla olması bir saati daha önemli veya daha gerçek yapmıyor bence. Sadece daha pahalı yapıyor.
Kullanıcı avatarı
hfatih

Mesaj mturann » 14 Ara 2022, 16:11

Değerli, güzel, özel hassas, sağlam bunların hepsi tamam da işte başımıza böyle bir olay gelince canımız sıkıldı.
Kullanıcı avatarı
mturann

Mesaj mturann » 14 Ara 2022, 16:11

hfatih yazdı:
Mtn yazdı:

Tabi ki ederi daha fazla olabilir, sonuçta daha fazla insan emeği oluyor. Ama mekanizma maliyetinin daha fazla olması bir saati daha önemli veya daha gerçek yapmıyor bence. Sadece daha pahalı yapıyor.

Eyvallah
Kullanıcı avatarı
mturann

Mesaj mlm » 14 Ara 2022, 16:11

Geçmiş olsun Mturann:(
Instagram:
watchtron
anatoliastraps
Kullanıcı avatarı
mlm

Sonraki

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 166 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners