Seiko, Orient, Citizen.. Hangisi, Neden?

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Seiko, Orient, Citizen.. Hangisi, Neden?

Mesaj mlm » 23 Eyl 2010, 20:15

Bu başlık umduğum gibi çok faydalı olmaya başladı, paylaşımlar bu şekilde devam ederse daha çok kişinin işine yarayacaktır, nacizane kendi adıma katkıda bulunan ve bu başlığa mesaj yazan her bir arkadaşıma çok teşekkür ediyorum.. Ben yazılanlardan çok faydalanıyorum. Fikrinize, elinize, emeğinize sağlık..
Sevgiler.
Instagram:
watchtron
anatoliastraps
Kullanıcı avatarı
mlm

Mesaj pavese » 25 Eyl 2010, 15:38

safir yazdı:pavese

seni üzmek istemem ama sana önemli bir şey söylemeliyim,hani tanışma bölümünde saatlerini tanıtırken arkadaşından takasla seikonun japon üretimi 150 m wr li bir saatini aldığını ama sonra arkadaşnın isteğiyle tekrar takas ettiğini söylemiştin ya, işte o saat 6309 makineli!!!,arkadaşını hala görüyorsan o saati geri almaya bak

Maalesef arkadaş saati ondan sonra haşat etti... Olsun kısmet, zamanında yıllarca iyi mekanizmalı otomatik bir seiko kullandığımı bilmek de güzel...

Bu arada kişisel değerlendirmelerinizle harmanlayarak vermiş olduğunuz bilgiler gerçekten de bu başlık için çok güzel oldu. Internetten araştırarak diğer teknik verilere ulaşılabilir ama bunların yorumlanması ve karşılaştırılması, farklı açılardan bakılarak değerlendirilmesi ancak böyle forumlar vasıtasıyla oluyor.
Kullanıcı avatarı
pavese

Mesaj pavese » 01 Eki 2010, 09:54

safir yazdı:diğer japon markalı saatlere eskiden beri sahip olup aktif olarak bu zamana kadar kullanan üyelerimnizinde burada saatlerinin çalışma ve dayanıklılık performansını ve sapmasını yazmaları ben dahil çoğu üyemizi çok mutlu edecektir,doğru saatleri tercih etme bakımından...

İyi günler diliyorum

Yaklaşık 1 ay önce aldığım :P 7s36 mekanizmalı seiko 5 sports skz 249 günde 11 saniye sapma yapıyor. Bu kısa süre içinde dayanıklılık bakımından saatin oldukça iyi olduğunu söyleyebilirim. Saati, deniz, kumsal koşullarında ve günlük olarak kullanıyorum. Çelik bezeli üzerinde pek çok defa darbe almasına rağmen çizilme olmadı. Çelik kasa üzerine ise ekstra dayanıklılık için vidalarla ayrı bir sert plastik çember monte edilmiş durumda, ondan dolayı sıkıntı olmuyor. Kauçuk kayışı oldukça rahat. Kadran dizaynı ve kalitesi de yeterli, sade ve okunaklı. luminova özelliğinin ise çok çok iyi olduğunu söyleyebilirim.

Başka bir arkadaştan da 7s26 mekanizmalı saatlerinin 10-12 saniye arası, 7s36 mekanizmalı saatlerinin ise 7-8 saniye sapma yaptığı bilgisini almıştım.

Sonuçta dayanıklılık ve malzeme olarak iyi, ancak sapma oranı yüksek, bendeki swatch otomatiklerin sapma oranları bile daha iyi, varın siz diğer isviçre otomatikleri düşünün.

@ Mlm

Sizden de vuslat sona erdiğinde japan made seiko'nuzla ilgili yorumları bekliyoruz. Tabii ben de saatimle ilgili daha detaylı incelemeyi "orjinal saat incelemeleri"nde de yapacağım (sayenizde) :lol:
Kullanıcı avatarı
pavese

Mesaj mlm » 01 Eki 2010, 16:15

@Pavese, saatimi kullanmaya başladığımda kişisel yorumlarım, sapma oranı vs. bilgileri mutlaka sizlerle paylaşırım. Saat incelemelerinizi merakla bekliyoruz.. :)
Instagram:
watchtron
anatoliastraps
Kullanıcı avatarı
mlm

Mesaj seykotax » 28 Ara 2017, 20:40

Yıllar sonra görüşler değerlendirmeler acaba değişmiş midir?
Kullanıcı avatarı
seykotax

Mesaj copycat » 03 Nis 2018, 13:46

en düşük fiayt kategorisinde orient saatler seiko5 lerden iyi bence. ancak seiko 4rXX makineye geçen modellerden sonra süratle ufukta uzaklaşıyor. citizen bana göre eco-drive'a tutunmakla en doğrusunu yapıyor. diğerlerinden farklı bir yerde olduğundan onun da kimliği, keyfi ayrı.

kısaca seiko olumlu anlamda hızla uzaklaşıyor diğerlerinden.
Kullanıcı avatarı
copycat

Mesaj Ankthas » 03 Nis 2018, 21:04

copycat yazdı:en düşük fiayt kategorisinde orient saatler seiko5 lerden iyi bence. ancak seiko 4rXX makineye geçen modellerden sonra süratle ufukta uzaklaşıyor. citizen bana göre eco-drive'a tutunmakla en doğrusunu yapıyor. diğerlerinden farklı bir yerde olduğundan onun da kimliği, keyfi ayrı.

Katılıyorum, 4r makine piyasadaki fiyat performansı en yüksek mekanizma konumunda ve Seiko hangi makinaya koysa o saat de otomatikman fiyat skalasının en iyi saatleri oluyor. 6r'li saatleri çok yüksek fiyatlara satıyorlar(SARB0'lar hariç, onlar zaten dünyanın gelmiş geçmiş f/p'si en yüksek ürünü olabilir) halbuki 4r'lerden öyle aman aman bir farkı yok, 7s'ler ise hack ve elden kurma eksikliği yüzünden çağdışı kalıyor ki 4r mekanizmalı saatlerden çok fiyat farkları yok. Seiko'nun bence en büyük özelliği artık ikonlaşmış modelleri. Her biri birer nickname'e sahip modelleri sürekli talep görüyor, monster, samurai, skx'ler, FFF, sea urchin... böyle gider.

Orient nispeten "kısa" tarihinden dolayı bu mertebeye ulaşamadı henüz, bir diğer sıkıntısı da orjinal "ikonik" bir tasarım çıkaramamış olmaları, en bilinen modelleri olan Mako fifty fathoms, Ray ise Submariner benzeri olduğu için saatseverler her ne kadar saygı duysa da ciddi bir talep öznesi olamıyor. Bambino keza vintage dress'lerden çok farklı değil. Esas sıkıntısı ise bence çirkinlik abidesi logo'su :lol: Bu iki büyük markanın arasında biraz zayıf kalsa da çok başarılı işler yapıyorlar, seviyoruz.

Citizen'in ise Seiko'dan aşağı kalır yanı yok. Onun da pek çok ikonlaşmış bol nickname'li modeli var, seveni hayranı bol, öte yandan Alpina ve FC hamleleriyle çok doğru ve stratejik yatırımlar yaparak şirket olarak da iyi yönetildiğini belli ediyor.

Özet: mümkünse saat kutunuzda üçünden de en az bir tane olsun :D
Deniz
Kullanıcı avatarı
Ankthas

Mesaj Mandos » 03 Nis 2018, 22:39

Ankthas yazdı:
copycat yazdı:en düşük fiayt kategorisinde orient saatler seiko5 lerden iyi bence. ancak seiko 4rXX makineye geçen modellerden sonra süratle ufukta uzaklaşıyor. citizen bana göre eco-drive'a tutunmakla en doğrusunu yapıyor. diğerlerinden farklı bir yerde olduğundan onun da kimliği, keyfi ayrı.

Katılıyorum, 4r makine piyasadaki fiyat performansı en yüksek mekanizma konumunda ve Seiko hangi makinaya koysa o saat de otomatikman fiyat skalasının en iyi saatleri oluyor. 6r'li saatleri çok yüksek fiyatlara satıyorlar(SARB0'lar hariç, onlar zaten dünyanın gelmiş geçmiş f/p'si en yüksek ürünü olabilir) halbuki 4r'lerden öyle aman aman bir farkı yok, 7s'ler ise hack ve elden kurma eksikliği yüzünden çağdışı kalıyor ki 4r mekanizmalı saatlerden çok fiyat farkları yok. Seiko'nun bence en büyük özelliği artık ikonlaşmış modelleri. Her biri birer nickname'e sahip modelleri sürekli talep görüyor, monster, samurai, skx'ler, FFF, sea urchin... böyle gider.

Orient nispeten "kısa" tarihinden dolayı bu mertebeye ulaşamadı henüz, bir diğer sıkıntısı da orjinal "ikonik" bir tasarım çıkaramamış olmaları, en bilinen modelleri olan Mako fifty fathoms, Ray ise Submariner benzeri olduğu için saatseverler her ne kadar saygı duysa da ciddi bir talep öznesi olamıyor. Bambino keza vintage dress'lerden çok farklı değil. Esas sıkıntısı ise bence çirkinlik abidesi logo'su :lol: Bu iki büyük markanın arasında biraz zayıf kalsa da çok başarılı işler yapıyorlar, seviyoruz.

Citizen'in ise Seiko'dan aşağı kalır yanı yok. Onun da pek çok ikonlaşmış bol nickname'li modeli var, seveni hayranı bol, öte yandan Alpina ve FC hamleleriyle çok doğru ve stratejik yatırımlar yaparak şirket olarak da iyi yönetildiğini belli ediyor.

Özet: mümkünse saat kutunuzda üçünden de en az bir tane olsun :D

Orient ciddi manada tasarım olarak çok kötü. Eski fiyat performans oranı da kalmadı. Logo konusu hariç haklısınız :)

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
Mandos

ÖncekiSonraki

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 203 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners