Ölen Saatiniz Oldu mu

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Ölen Saatiniz Oldu mu

Mesaj varistas » 14 Oca 2021, 13:09

Merhaba, uzun süredir saat koleksiyonu yapıyorum, şu anda 8 tane saatim var ancak beni bir süredir bir korku aldı. Acaba bir gün saatlerim ölür mü? Acaba bu saatleri ne kadar uzun süre tutabilirim? Kafamda 3 tane konu var bununla ilgili yorumlarınızı paylaşırsanız mutlu olurum. Konuyu sadece mekanik mekanizmalı saatler olarak değerlendirirseniz mutlu olurum.

1- Hiç ölen saatiniz oldu mu? Hasar görüp parçalanması olarak söylemiyorum, bir şekilde mekanizmasının kullanılamaz hale geldiği oldu mu? Saatin mekanizması tamir edilemeyecek kadar bozulur mu, diyelim ki bozuldu sıfır mekanizma alıp bozuğuyla değiştirememe durumu yaşanır mı?

2- Şu anda zor da olsa mekanik saatlerimize bakım, tamir yaptırabileceğimiz ustalar bulabiliyoruz, ancak tahminim bundan 10-20 sene sonra böyle ustalar bulmamız daha da zorlaşacaktır (belki bu konuda tamamen yanılıyorumdur). Bir gün gelip saatinizi tamir ettireceğiniz usta bulamayabileceğiniz korkusunu yaşıyor musunuz?

3- Benim amacım kendime belirlediğim 8-10 saatlik hedef koleksiyon için çaba sarfedip, bu koleksiyonu oluşturmak. Ancak tabi pahalı bir uğraş olduğu için kısa sürede bu hedefimi gerçekleştirmem mümkün değil. Çok uzun yıllarda bu hedefimi tamamlamam mümkün olacak. En eski saatimi 10 sene önce aldım ve henüz hiç bir saatimde ciddi bir problem yaşamadım. Ama bir taraftan da korkuyorum, acaba koleksiyonu oluştururken eski saatlerim miladını doldurur mu? Özellikle daha yaşlı saatlere sahip olan forumdaşlara danışmak istiyorum, acaba mekanik saatler için ortalama ömür var mıdır? Misal 50 sene de yaşar 5 sene de ama ortalaması 15-20 senedir gibi, bir genel kanı var mıdır?

Okuyup yorumlarınızı paylaşırsanız çok sevinirim.
Kullanıcı avatarı
varistas

Re: Ölen Saatiniz Oldu mu

Mesaj görkemk » 14 Oca 2021, 13:35

5 -10 yıl arası bakım yapılırsa sorun olmaz yüz yılda kullanılır

saati su öldürür su girdimi arka kapagı hemen açıp saatçiye en kısa zamanda ulaşmak lazım , o yüzden bu bakımlarda ya contalar değişecek yada saat suya değmeyecek sonrasında

birde kötü usta saati öldürür , basit bir bakımda saatin anasını ağlatanlar biliyorum

birde saat kasasının dayanabilmesi lazım yıllara , plastik kompozit materyallerden 15 yıldan fazla ömür beklemeyin , 50 sene dayansın istiyorsanız çelik - atın - platin - titanyum başka yolu yok

seramikler bile illa bir yerinden çatlayıp patlıyor darbeyle yıllar içinde

birde aldığınız markanın 30 yıl sonra hala saat ve parça üreteceğinden emin olmak gerekli
Kullanıcı avatarı
görkemk

Mesaj Alan06 » 14 Oca 2021, 15:05

Merhaba Varistas,

Mekanik saatlerin başına kötü bir hal gelmediği sürece (deniz suyu çekme, yüksekten düşme vb.) iyi bakılırsa bizden daha çok yaşayacaklarını düşünüyorum. Elimde 1980 doğumlu bir Seiko, yine 1997 yıllarına ait olduğunu düşündüğüm bir Seiko daha ve bunlara nazaran daha genç 12 yaşlarında 2824-2 ve 7750 valjoux makinalarım var. Etalar hiç bakım görmedi ve problemsizler. Seikolar da birer kez bakım gördü. Ben artık yaşlandılar diye çok kullanmıyordum. Ama bakım yapan ustanın dediğine göre hala taş gibilermiş. Hiç birşey yokmuş, yeni almış gibi kullan dedi. Ve bu saatler de senelerdir bilfiil acımadan kullanılan saatler.

Belki kırılan ve yerine yenisi bulunamayan bir çark yüzünden saat çöp olur mu bilmiyorum ama bilindik veya popüler makina kullanıyorsanız bu ihtimalde ortadan kalkıyor. Yani insanoğluna göre ölümsüz desek sanırım yanılmış olmayız.
Kullanıcı avatarı
Alan06

Mesaj varistas » 17 Oca 2021, 14:25

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Bu kadar uğraşıp elde ettiğim saatlerin kullanılamaz hale gelmesi olasılığı bana hep korkutucu geliyor. Kendi deneyimlerinizi paylaşmanız içimi ferahlattı çok teşekkür ederim.

Acaba saati aktif kullanmakla kutusunda tutmak arasında mekanizmanın eskimesi açısından bir fark var mıdır? Neticede bir çok saatim var ve bazılarını çok az kullanıyorum. 5 senedir toplamda 10 defa takmadığım saatlerim var. Merak ettiğim kullan kullanma saat eskir mi?

Bir de bakım konusu var ama o kadar araştırmama rağmen bu konu hakkında hala tam doğrusu nedir bulabilmiş değilim. Bir kısım düzenli 5 senede bir bakım yapılması gerektiğini savunurken bir kısım saat çalışıyorsa dokunmamak gerektiğini savunuyor. Acaba siz hangi görüşü savunuyorsunuz? Saatlerinizi düzenli bakıma veriyor musunuz?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
varistas

Mesaj ÜmitYüksel » 17 Oca 2021, 14:44

benim tek karşılaştığım sorun 15 yıllık kullanmadığım saatin kordonu çürüdü birde arka kapak kısmını temizlemediğim için oksitleme yüzünden biraz zor açıldı .
Kullanıcı avatarı
ÜmitYüksel

Mesaj morningstar » 17 Oca 2021, 15:29

varistas yazdı:Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Bu kadar uğraşıp elde ettiğim saatlerin kullanılamaz hale gelmesi olasılığı bana hep korkutucu geliyor. Kendi deneyimlerinizi paylaşmanız içimi ferahlattı çok teşekkür ederim.

Acaba saati aktif kullanmakla kutusunda tutmak arasında mekanizmanın eskimesi açısından bir fark var mıdır? Neticede bir çok saatim var ve bazılarını çok az kullanıyorum. 5 senedir toplamda 10 defa takmadığım saatlerim var. Merak ettiğim kullan kullanma saat eskir mi?

Bir de bakım konusu var ama o kadar araştırmama rağmen bu konu hakkında hala tam doğrusu nedir bulabilmiş değilim. Bir kısım düzenli 5 senede bir bakım yapılması gerektiğini savunurken bir kısım saat çalışıyorsa dokunmamak gerektiğini savunuyor. Acaba siz hangi görüşü savunuyorsunuz? Saatlerinizi düzenli bakıma veriyor musunuz?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Saati kullanmasam bile haftada bir kuruyorum genel olarak kullandigim saatlerim ise zaten winder da duruyor takmadigim zamanlar.Bakim konusu ise saatten saate değişiklik gösteriyor yüksek meblağlı bir saat ise elbette bakımlarını düzenli yaptırırım ancak diğer saatleri zaman tutuşu iyi ise ve herhangi bir problemi yok ise 5 yılda bir bakım yapılmasını uygun bulmuyorum.

SM-N950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
morningstar

Mesaj varistas » 18 Oca 2021, 00:32

Ben de elime geldikçe kullanmadığım saatlerimi kurmaya çalışıyorum. Bazen 1 saate çok takılıyorum haftalarca onu takıyorum, diğerlerini takmadığım için en azından ayda 1-2 defa onları da kurmaya çalışıyorum. Saatlerime kullanım esnasında özen gösteriyorum, en çok korktuğum şey mekanizmalarında problem yaşamak. Forumda da görebildiğim kadarıyla mekanizmalarıyla problem yaşayan kişi sayısı çok düşük.
Kullanıcı avatarı
varistas

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Majestic-12 [Bot] ve 136 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners