Bilinmeyen Vintage Saat Markaları

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Bilinmeyen Vintage Saat Markaları

Mesaj fbC » 23 Ara 2020, 21:04

İnternette ve özellikle instagramda saat sayfalarını takip edenler çeşitli saat markaları duymuştur. Mezatlarda hiç duymadığımız, fakat göze hoş gelen markalar çıkabiliyor. Fakat markayı daha önce hiç duymadığımız için almak istesek bile şüpheye düşüyoruz. Bu marka bu parayı eder mi? Gerçekten bu kadar kaliteli ve özel bir marka mı? Koleksiyon değeri var mı? gibi sorularla aklımız meşgul olabiliyor.

Bu konuda özellikle vintage saat koleksiyonerleri ve bilgi sahibi arkadaşlar bildikleri, değerli gördükleri markaları paylaşabilirse, mezatlarda veya önümüze fırsat fiyatta çıkan saatleri kaçırmamış oluruz.

Örneğin benim mezatlarda çokça gördüğüm Velis, Olma, Venüs, Lemania ve Ricoh markaları. Mezatlarda çok fazla çıkıyor ve bazıları için 'omega veya zenith mekanizma kullanılıyor' gibi tabirler kullanılıyor. Bu markalar söz edildiği gibi değerli markalar mıdır? Veya sizin vintage saat markaları ile ilgili düşünceleriniz nelerdir?
Kullanıcı avatarı
fbC

Re: Bilinmeyen Vintage Saat Markaları

Mesaj manil » 24 Ara 2020, 13:38

Çok ağır girmiş olacağım belki ama bu saatlerin çoğu çöp niteliğinde arkadaşlar maalesef.

"Koleksiyonluk" lafı zaten ayrı bir klişe. Öncelikle "Koleksiyon nedir?" sorusundan yola çıkmak lazım, ya belli bir markanın belli bir modelini toplarsınız, ya da belli bir döneme ait, belli tasarıma sahip objeler toplanır. Bunun 1-2 alternatifi daha söylenebilirse de kabaca koleksiyon mantığı budur. Yoksa "saat koleksiyonum var" deyipte birbirinden alakasız saatleri toplamak gerçek manada koleksiyonluk olmuyor.

Konuya biraz yeni başlayanlar için söylemek daha doğru olacak, özellikle bu instagramda saat satanların da etkisiyle bu çöp niteliğinde olan saatlerin o kadar fiyatlar uçtu ki, şu an 70'lerde İsviçre'de fason olarak üretilen saatlerin çoğu üzerlerine adeta nur yağmış gibi kıymetleniyor. 3-4 yıl önce Beyazıt'da 50-60 liraya satılan saatler şimdi 750-1.000 TL bandına oturmuş, pek duracağa da benzemiyor. Rolex'in, Omega'nın adı çıkmış. Bu bit pazarı saatleri maalesef x çarpan olarak hepsini 4'e 5'e katladı. Tekrar sorunuza dönelim, bu markaların çoğu fason üretim yaptıran markalardır. Öyle çok abartılacak bir şey yok.
“Some people feel the rain. Others just get wet.”

Bob Marley
Kullanıcı avatarı
manil

Mesaj drcca » 24 Ara 2020, 14:56

fbC yazdı:İnternette ve özellikle instagramda saat sayfalarını takip edenler çeşitli saat markaları duymuştur. Mezatlarda hiç duymadığımız, fakat göze hoş gelen markalar çıkabiliyor. Fakat markayı daha önce hiç duymadığımız için almak istesek bile şüpheye düşüyoruz. Bu marka bu parayı eder mi? Gerçekten bu kadar kaliteli ve özel bir marka mı? Koleksiyon değeri var mı? gibi sorularla aklımız meşgul olabiliyor.

Bu konuda özellikle vintage saat koleksiyonerleri ve bilgi sahibi arkadaşlar bildikleri, değerli gördükleri markaları paylaşabilirse, mezatlarda veya önümüze fırsat fiyatta çıkan saatleri kaçırmamış oluruz.

Örneğin benim mezatlarda çokça gördüğüm Velis, Olma, Venüs, Lemania ve Ricoh markaları. Mezatlarda çok fazla çıkıyor ve bazıları için 'omega veya zenith mekanizma kullanılıyor' gibi tabirler kullanılıyor. Bu markalar söz edildiği gibi değerli markalar mıdır? Veya sizin vintage saat markaları ile ilgili düşünceleriniz nelerdir?
Çoğu döneminin fason saatleri, maalesef bizde instagram satıcıları ve mezatları sayesinde çok popüler durumdalar. Yazdığınız markalardan lemania yı ayrı bir yere koymak lazım bazı calibreleri omegalarda kullanılan mekanizmalar.

ANE-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
drcca

Mesaj Oguzhanm » 24 Ara 2020, 15:09

Bu tip fason üretim saatlerin piyasası tamamen çok affedersiniz keriz tokatlamak üzerine kurulu. Ne olduğu belirsiz instragram sayfaları ve malum site üzerinden aşırı saçma bir piyasa oluşturulmuş durumda. Öyle bir pazarlama yapıyorlar ki saatten anlamayan insanlar için tam anlamı ile tuzak.

Birde geçen aylarda foruma dadanan biri vardı. İstek miydi neydi adı :lol: Üç kuruşluk saatleri millete 10 kuruşa satıyor, ardından iğrenç bir biz aileyiz reklamı yapıyordu.
Kullanıcı avatarı
Oguzhanm

Mesaj MrPandül » 24 Ara 2020, 15:41

Aslında o dönem üretilen çok kaliteli saat markaları var pil teknolojisine geçince çoğu batmış güncel model saatler ile ilgilenen saat severlerin o modelleri bilmemesi normal yukarıdaki markalardan Lemania zaten kaliteli bir saat krono modelleri çok değerli mesela ve ww2 de askeri saat üreten üst markalardan , Venüs ün de dalgıç modelleri iyidir tabi hepsini bir tutmakta doğru değil , bahsedilen diğer markaların döneminde ucuz saatleri zaten ama onları baz alıp bütün eski ve üretilmeyen modellerde çöp demek bana göre yanlış , mesela leonidas var sanırım şu an saat üretmiyorlar ama çok değerli saatlerdir , Waltham var mesela dönemim iyi markalarından , ZRC vardır mesela Efsane dalgıç modelleri var hala güncel modelleri var ama çoğu kişi duymamış olabilir , Helvetia var dönemin çok iyi markalarından, tabi bu markaların her modeli çok iyi çok kaliteli demekte yanlış olur ama o zamanın saatlerini de şimdiki zaman ile karşılaştırmak ve çöp demek benim gibi eski saatler ile ilgilenen insanlar içinde biraz ağır olur 1910'lar dan itibaren saat modelleri elimde mevcut ve çalışmaları gerçekten iyi sayılır ama hak verdiğim nokta şu çoğu marka bilinmediği için maalesef insanları eski saat modelleri üzerinden kandırmak daha kolay bazı markaların değerinin çok çok üzerinde şişirilip satışları yapılıyor

Resim_SRK9012-1 by Serkan Şentürk, on Flickr

Urania , Venüs 175 cal. mesela Breitling ile aynı makineyi kullanıyor

Resim2019-06-20_03-45-25 by Serkan Şentürk, on Flickr

1930'lar hala çalışıyor ve çalışması iyi markasını bulamadım yazmıyor
Kullanıcı avatarı
MrPandül

Mesaj Oguzhanm » 24 Ara 2020, 16:23

sayın mr.pandül galiba yanlış anlaşılma olmuş. benim lafın piyasadaki ederinden pahalıya satılan kalitesiz vintage saatlere. Tabii ki de horolojik açıdan çok değerli olun günümüze ulaşamayan markaları böyle değerlendiremeyiz.
Kullanıcı avatarı
Oguzhanm

Mesaj manil » 24 Ara 2020, 16:41

MrPandül yazdı:Aslında o dönem üretilen çok kaliteli saat markaları var pil teknolojisine geçince çoğu batmış güncel model saatler ile ilgilenen saat severlerin o modelleri bilmemesi normal yukarıdaki markalardan Lemania zaten kaliteli bir saat krono modelleri çok değerli mesela ve ww2 de askeri saat üreten üst markalardan , Venüs ün de dalgıç modelleri iyidir tabi hepsini bir tutmakta doğru değil , bahsedilen diğer markaların döneminde ucuz saatleri zaten ama onları baz alıp bütün eski ve üretilmeyen modellerde çöp demek bana göre yanlış , mesela leonidas var sanırım şu an saat üretmiyorlar ama çok değerli saatlerdir , Waltham var mesela dönemim iyi markalarından , ZRC vardır mesela Efsane dalgıç modelleri var hala güncel modelleri var ama çoğu kişi duymamış olabilir , Helvetia var dönemin çok iyi markalarından, tabi bu markaların her modeli çok iyi çok kaliteli demekte yanlış olur ama o zamanın saatlerini de şimdiki zaman ile karşılaştırmak ve çöp demek benim gibi eski saatler ile ilgilenen insanlar içinde biraz ağır olur 1910'lar dan itibaren saat modelleri elimde mevcut ve çalışmaları gerçekten iyi sayılır ama hak verdiğim nokta şu çoğu marka bilinmediği için maalesef insanları eski saat modelleri üzerinden kandırmak daha kolay bazı markaların değerinin çok çok üzerinde şişirilip satışları yapılıyor

Bahsettiğiniz modellerin hangileri bu mezatçılarda satılıyor? Problem burada işte. Ben ilk postu yazarken çok detaya girmeden yazayım dedim. Saat dünyası dipsiz bir kuyu. Vintage Zenith'i, Longines'i Lemania'sı, Heuer'i... her biri ayrı güzel. Bunlar tamamen ayrı bir konu ve ayrı uzmanlık ve birikim isteyen markalar. Konuya bakanlar ayırt edebilir diye bu ayrımı yapmadan direkt girdim, şimdi biraz daha açık oldu umarım.

Dediklerim Vialux, Rubenis gibi fason üretim saatler için geçerli. Yükselen trend olan mekanik saatten nemalanmak isteyenler tarafından mezatlarda pompalana pompalana gerçekten kıymetli oldukları zannedilebilir ama hiç de öyle değil.

Bu arada, bende de çöp saat var ve severek takıyorum ama çöp niteliğinde olduğunu biliyorum. Bana göre bunun bir sakıncası, artısı, eksisi yok. Taktığınız saat mutlu ediyorsa gerisine kimse karışamaz.

Bununla birlikte, bahsettiğim saatleri bulunmaz hint kumaşı gibi gösterip, iyi niyetli insanların aklının karıştırılmasını da doğru bulmuyorum. Dandik saatler maalesef artık farklı bir fiyat segmentine geçti.

Sent from my CLT-L09 using Tapatalk
“Some people feel the rain. Others just get wet.”

Bob Marley
Kullanıcı avatarı
manil

Mesaj westernboy » 24 Ara 2020, 18:39

MrPandül yazdı:Aslında o dönem üretilen çok kaliteli saat markaları var pil teknolojisine geçince çoğu batmış güncel model saatler ile ilgilenen saat severlerin o modelleri bilmemesi normal yukarıdaki markalardan Lemania zaten kaliteli bir saat krono modelleri çok değerli mesela ve ww2 de askeri saat üreten üst markalardan , Venüs ün de dalgıç modelleri iyidir tabi hepsini bir tutmakta doğru değil , bahsedilen diğer markaların döneminde ucuz saatleri zaten ama onları baz alıp bütün eski ve üretilmeyen modellerde çöp demek bana göre yanlış , mesela leonidas var sanırım şu an saat üretmiyorlar ama çok değerli saatlerdir , Waltham var mesela dönemim iyi markalarından , ZRC vardır mesela Efsane dalgıç modelleri var hala güncel modelleri var ama çoğu kişi duymamış olabilir , Helvetia var dönemin çok iyi markalarından, tabi bu markaların her modeli çok iyi çok kaliteli demekte yanlış olur ama o zamanın saatlerini de şimdiki zaman ile karşılaştırmak ve çöp demek benim gibi eski saatler ile ilgilenen insanlar içinde biraz ağır olur 1910'lar dan itibaren saat modelleri elimde mevcut ve çalışmaları gerçekten iyi sayılır ama hak verdiğim nokta şu çoğu marka bilinmediği için maalesef insanları eski saat modelleri üzerinden kandırmak daha kolay bazı markaların değerinin çok çok üzerinde şişirilip satışları yapılıyor

söylediklerinize katılıyorum vintage saatlerine hepsi çöp demek yanlış olur,2.dünya savaşı döneminde üretilmiş gayet kaliteli Amerikan markaları örneğin Elgin,Waltham (ki waltham bazı saatlerinde ömür boyu parça garantisi sunuyordu) fiyatlara gelicek olurcak o konudada arkadaşlara katılıyorum bir horoloji değeri olmayan saatleri sadece eski ve sözde antika diye fahiş fiyatlara satılması çok yanlış.Ancak gerçekten kaliteli mekanizmalara sahip olan koleksiyon değeri yüksek saatler var ama tabiiki hepsi öyle demek çok yanlış olur.mezat konusunda kaliteli mezat yapanı bulmak önemli çok iyi üst segment saatler satılan mezatlarda var ancak tam tersi olan durumlarda var.
Hep denedin, hep yenildin. Olsun. Bir daha dene, bir daha yenil, daha iyi yenil.
Kullanıcı avatarı
westernboy

Sonraki

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Google [Bot] ve 89 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners