Homage Saatlerle İlgili Yorumlar

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Homage Saatlerle İlgili Yorum

Mesaj mturann » 13 Şub 2021, 15:24

Görüşlerini paylaşan herkese teşekkür ediyorum. Keyifle okuyorum. Saygıyla
Kullanıcı avatarı
mturann

Mesaj solinari » 13 Şub 2021, 16:07

Homage saatlerin horoloji dünyasında eşit yer edinmeye çalıştığını hatta şu an da bir yer edinmeye çalıştığını düşünmüyorum.
Yahut homage sever insanların sahiplenilme ihtiyacında olduklarını.
Homage olayı fazla abartılıyor sanki.
Finansal olarak beğendiği saate ulaşamayan insanlarin ulaşabileceği ve modeli deneyimleyebilecegi bir alternatif.

Mi 9T cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
solinari

Mesaj varistas » 13 Şub 2021, 16:32

Konuya farklı bir bakış açısı daha getirmek isterim. Hep dizayn üzerinden konuşuyoruz, peki movement üzerinden neden konuşmuyoruz? Sellita etanın kopyası ama kimse Oris için onlar kopya saat üretiyor yaptıkları horolojiye uymaz demiyor. Dizaynını kopyalamak etik değilse, mekanizmayı kopyalamak nasıl etik olabiliyor?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
varistas

Mesaj copycat » 13 Şub 2021, 17:26

varistas yazdı:Konuya farklı bir bakış açısı daha getirmek isterim. Hep dizayn üzerinden konuşuyoruz, peki movement üzerinden neden konuşmuyoruz? Sellita etanın kopyası ama kimse Oris için onlar kopya saat üretiyor yaptıkları horolojiye uymaz demiyor. Dizaynını kopyalamak etik değilse, mekanizmayı kopyalamak nasıl etik olabiliyor?

Ki bunda hem tasarımı, hem patenti (teknik) kopyalama var.

Ancak daha önce belirttiğim gibi patentte 20 yıl, tasarımda 25 yıl koruma süresi olduğundan bu kopyalama işi legal.

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
copycat

Mesaj Reczebb » 13 Şub 2021, 17:31

Homage konusunda daha önce belirttiğim gibi, horolojik değer ve kalite konusunda yapılan yorumlara katılmakla birlikte; maddi imkanlar üzerinden verilen "ben ağa sen maraba, hiç ağalar ile marabalar bir olur mu" şeklindeki yorumlar bence yakışıksız. Horoloji ile sosyoloji farklı şeyler.

SM-M205F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
“Saatin kendisi mekân, yürüyüşü zaman, ayarı insandır.”
Kullanıcı avatarı
Reczebb

Mesaj varistas » 13 Şub 2021, 17:40

Evet legal, homage da legal. İtiraz etik olup olmamasıyla ilgili.
Sizin de belirttiğiniz gibi hem tasarım hem teknik kopyalama var. Peki homage’ları etik bulmuyorsak klon mekanizmaları da etik bulmamanız gerekmez mi? Ve bu mekanizmaları kullanan markaları?

Homage konusu saat sektöründe bugün olan bişey değil, yıllardır olan bişey. Ve bu sektör için gayet normal ve sıradan. Örneklerle anlatmaya çalıştığım gibi objektif olarak bakıldığında ortada bir problem yok. Homage’ı horolojide yeri yok diye dışlarsak saat sektörünün büyük bır kısmını dışlamak zorunda kalırız ve elimizde bir kaç overpriced saat dışında bir şey kalmaz.

Kullanıcı avatarı
varistas

Mesaj fbC » 13 Şub 2021, 19:22

Herkese hayırlı akşamlar arkadaşlar.

Konuyu açarken tek düşündüğüm, ülkemizdeki saatsever insanların replika rolexlere para vermektense, aynı paraya daha düzgün bir saat almalarını sağlamak, alabileceği saatleri göstermekti. Konuda hem bu düşünce tartışıldı, hem homage sahibi olan hem olmayan arkadaşlar fikirlerini açıkladı, hemde homage kavramına yaklaşımlar konuşuldu. Kendi adıma konuşmam gerekirse forum için faydalı bir konu olduğunu düşünüyorum.

Örneğin ülkemizde 1000 liraya replika rolex datejust alınabiliyorken, aşağı yukarı aynı fiyata Pagani Design Datejust da alınabilir. En azından replika bir makineye sahip olup, makinede bir parçada arıza çıktığında saatin çöp olmasındansa, seiko nh35 mekanizma parça temin edilebilir, gerekli tamirat yapılabilir. Tabi bu saatin bir rolex kalitesinde olmadığını bilerek, o havaya girmeden olması gerekir.

Aslında genel olarak baktığımızda iki düşünce ağır basıyor forumda. Homage saatlere yaklaşım ve çin homage'larına tepki. Bu tepkiler verilirken genel saat merakından ziyade, maalesef ki ülkemizin ekonomik durumunu, insanların kazanımını ve kuru göz önünde bulundurmak gerektiğini düşünüyorum. Biraz saat merakı ve bilgisi olup, sahte saat takmak istemeyen çoğu insan örneğin tabi ki rolex sub almak ister. Fakat bu ülkemizde çoğumuzun elde edebileceği bir şans değil. Bu durumda ben örneğin steinhart homage veya bütçeye göre farklı bir model alınmasını mantıklı ve tek yol olarak düşünüyorum. Çünkü submarinerin alternatifi düşük bütçeler için ya replika modeldir ya da ilk mesajda da bahsettiğim gibi içinde sağlam bir mekanizma bulunduran alternatif bir markadır.

Homage model sevmeyen insanların olması gayet normal bir durum, horolojik açıdan bakıldığında haklı oldukları da aşikar. Fakat alımgücü olmayan insanların pagani datejust'a meyletmesi bence gayet hoşgörülebilir bir davranış. Fakat bu rolex kopyası bir model olduğunu değiştirmez, fakat replika saatler kadar adi bir kaliteye sahip, ilk arızada dağılacak ve toparlanamayacak bir saat olmadığını da gösterir. Koleksiyonuma yeni katılan pagani datejust ve san martin 62mas ile gayet mutluyum. Bunların orjinalleri kadar kaliteli olmadıklarını, olamayacaklarını biliyorum ama sokağın başındaki fırında çalışan gencin kolundaki sahte datejust kadar kötü olmadığını da biliyorum.

Bir diğer konu da çin markalarına yaklaşım. Genel itibariyle forumda bu markalar gördüğüm kadarıyla hor görülüyor ama homage isteyen insanların alabileceği en uygun markaların onlar olduğu gözardı ediliyor. Tabiki bliger gibi, forsining gibi içindeki mekanizmasına dair hiçbir bilginin bulunmadığı modelleri savunamayız (replikalardan bir farkı olmuyor bence) ama içinde seiko mekanizma bulunan san martin gibi daha üst işçiliğe ve uygun fiyata sahip markaları da yine bliger gibi beş para etmez saatler kategorisine koymanın doğru olmadığını düşünüyorum.

Homage saatler hakkında benim düşüncem, replika bir saat almaktansa içinde güzel bir mekanizma bulunduran, gerektiğinde tamir edilebilecek her saatin alınabilir ve zevkle kullanılabilir olduğudur. Tabi ki bu saatin orjinal modelinin olmadığı bilinerek, bunun idrakinde olarak yapmaktır bunu.
Kullanıcı avatarı
fbC

Mesaj Umutt » 13 Şub 2021, 19:41

timeluxury, ibrahim223, Tgm

Teveccühünüz arkadaşlar, teşekkürler [emoji120]
Kullanıcı avatarı
Umutt

ÖncekiSonraki

• Similar topics
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Yazar

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 43 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners