Homage Saatlerle İlgili Yorumlar

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Homage Saatlerle İlgili Yorum

Mesaj fbC » 13 Ara 2020, 21:47

Mandos yazdı:
Reczebb yazdı:Bi ara forumda okumuştum, hangi arkadaşımız yazmıştı hatırlamıyorum ama şöyleydi:

"Rolex takan kişinin saatlerle ilgili olup olmadığı konusunda şüpheniz olabilir ama steinhart takan kişiden şüpheniz olmaz."

Homage yada X marka iyidir kötüdür vs diye yazmadım. Güzel bir tespit olduğunu düşündüğüm için paylaşmak istedim.

SM-M205F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Konu tamamen budur ve konu tamamen alım gücü olmasa bile bizim ülkemizde çoğunlukla alım gücüdür. Kaldı ki alım gücü olan dahi çoğu zaman bu modellere erişemiyor. Bu forumda aynı anda hem Rolex hem Tisell kullanan çok kişi var. Sahtesi yerine homage modelini alan kişi kalitesini mekanizmasını araştırır. O yüzden de böyle bir konu da bu forumda konuşulması da çok normal. Ülkeden uzakta kalıp, bir o kadar da ülkenin gerçeklerine de uzak kalınmış olmalı ki “homage=çakma, mike abibas, legal çakma işte kendinizi yormayın” gibi süper fikirlerinizle insanları yaftalamanıza gerek yok.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

+1
Kullanıcı avatarı
fbC

Mesaj Okanito » 13 Ara 2020, 21:54

mlm yazdı:Şind bizim khafamızda iki tane soru işareti var, bir homage nedir, iki neden alınır?

Homage hadisesine gösterilen hassasiyetin son derece haklı replika karşıtlığının meyvesi olduğunu görmek zor değil. Öte yandan hayat zamanla insana her türlü saçmalığa saygı duyması gerektiğini de ziyadesiyle öğretiyor. Bir gazla bir sürü homage aldım, belki 13-14 bin TL harcadım, bir tane orijinal orta segment saat parasını gömdüm ve pişman değilim, forumda da homage saatlerle ilgili bir fikir oluşması, kaliteli midir, değil midir, işçiliği zaman tutması vs nasıldır hangi saatlere alternatif olabilir gibi sorular için ufak da olsa bir bilgi havuzu oluşmuş oluyor böylelikle.
Replika takıp orijinalmiş gibi davranmaktan/paylaşmaktan ve o replika saatin sağlayacağı umulan prestij hedehödösünden zaten bahsetmeye gerek yok.
Yaşım olmuş 40, emekli ikramiyemle gider en fazla bir Sub ya da dengi başka bir saat alır totomun üstüne otururum. Nautilus seviyorum, Royal Oak hoşuma gidiyor, ya da misal bulunması imkansız olan vintage bir model var, o tasarımı kolumda taşımak istiyorum, ne yapacağım? Yavvv, it’s just a watch. Replika alan da alır takar, orijinal saat de alınır takılır, piyasada kolunda replika olan güzel insanlar olduğuna nasıl inanıyorsam, orijinal saat taşıyan bir sürü olgunlaşmamış kabak olduğunu da kabul etmek gerektiğini düşünüyorum. Herkes kabul görme arzusunda, bu bir ihtiyaç, neden gelip burada bilekte foto paylaşıyoruz kutu açılışı yapıyoruz sanıyorsunuz, ancak ortak hobileri olan insanların birbirlerini anlayabileceği, aldığına yaptığına değer verebileceği umuduyla..

Ne diyordum, ha; memlekette 7-8 bin birim paraya keşke bir Rolex ya da 5-6 bin birim paraya bir Grand Seiko alabiliyor olsa idik...Zira hava 1, su 2, ekmek 3, Rolex/GS/Luxury Watches 4.

Cengiz abi olayı çok güzel özetlemişsin, bu olgunun daha da üzerine kritik yapmanın gerekli olduğunu düşünmüyorum ben de. Homage alan insan, yukarıdaki mesajlardan birinde söylendiği gibi zaten belli başlı bir şeyleri görmüş oluyor. Hassas nokta olan sahtenin ayrımını yapmak önemli bence, zaten bu forum çerçevesinde de o konuda fikir ayrılığı bulunmuyor kullanıcı açısından. Bence de bir homage konu başlığı açmak gerekiyor. Yahu Paul Newman Daytona almak isteyen ama çekinceleri olan birisinin gidip homage alması kadar rasyonel bir hareket olabilir mi, ya da alım gücü olmasa da... Homage konusu tüketici kadar markaların da kafasını kurcalasaydı bugün Günther Steinhart'ın adını bile duymazdık. :thumbup:
Kullanıcı avatarı
Okanito

Mesaj ÜmitYüksel » 13 Ara 2020, 22:17

Değerli forum üyeleri bu tartışma uzar gider. Çok zengin müşterilerim var kolunda sahte rolex AP patek olan. Neyse bende homage saat takıyorum. Zamanında sahte saatler almışlığım vardır. Örneğin hulk ve batman arasında gittim geldim batman aldım. Ama hulk içimde ukte olarak kaldı. Bunu da tisell alarak çözdüm. Belki 1000 tlye replika sı da alınabilir di. Ama ben o rengi tisell de buldum aldım. Ayıplanacak sam buyurun ayıplayın. Ne yazık ki bulunabilir lik ve alım gücü etkisi var.

CLT-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
ÜmitYüksel

Mesaj mrtkrks » 13 Ara 2020, 22:28

https://theupgreater.com/affordable-rol ... ternative/

Resim

Başlıktan da anlaşılabileceği gibi Submariner dışındaki neredeyse tüm diverlar homage veya alternatifiymiş aslında :)

Sıralama aşağıdaki şekilde ve linkten tüm habere bakarsanız Tudor veya Omega’ya kadar gidiyor.

Best Budget Rolex Submariner Homages —> Best Entry-Level Rolex Submariner Alternatives —> Best Mid-Range Rolex Submariner Homages —> Best Mid-Range Rolex Submariner Alternatives —> Best High End Rolex Submariner Homages —> Premium Alternatives to the Rolex Submariner —> Ultra Premium Alternatives to the Rolex Submariner

Yani habere göre Submariner takmak isteyen ama bütçesi yetmeyen saat severler 40 dolardan 4000 dolara kadar yükselen bu listedeki homage veya alternatifleri tercih ediyorlarmış.

Saat hobisi tamamen bütçeye dayalı bir iş, herkes submariner takmak istiyor ama maalesef mümkün değil. Bu doğrultuda herkesin bir alternatife yönelmesi çok normal.

Ben listedeki tek bir model üzerinden tekrar aynı yorumu yapacağım. Homage, benzer veya alternatif saat tercih edilebilir ama replika takan birisi tü kaka iken aşağıdaki modeli takan homage tercih eden saatsever gibi gösterilmesin.

“Superlative Chronometer” yazıyor kadranda :)

Resim

Kullanıcı avatarı
mrtkrks

Mesaj Oguzhanm » 13 Ara 2020, 23:01

Sayın Copycat. Yanlış anladınız beni. Kimseyi küçümsemem. Yaptıgım çıkarımın kaynağı da benim. Şu an alım gücüm bir sanmartin projesine yeter. Ama 5 yıl önceki alım gücüm ile çok daha yüksek maliyetli bir projeye girebilirdim.

Ayrıca ekleyeyim. Bu işim alım gücüyle çok alakası var. Bende Amsterdamdan 5000€ya vintage datejust almak isterdim. Ama burada böyle bir imkan yok. Sahtesini de almam. Orient oyster aldım bende. Bir süre kullandım. Sonra sattım gitti.

Bir yandan da konu iki cepheye bölündü. Homage sevenler ve nefret edenler. Ama bugüne kadar kimse Steinhart ı kötülemiyordu. Konu homage ise eğer Steinhart da homage. Yani isteyen istediği saati taksın legal bir saat oldugu sürece.
Kullanıcı avatarı
Oguzhanm

Mesaj Triton » 14 Ara 2020, 00:07

tt59 yazdı:Homage saatler güzel günlerde kullanılsın :thumbup: Günümüz şartlarında Seiko nun giriş seviyesi mineral camlı,teneke kordonlu diverlerine 3k paralar verileceğine gayet mantıklı seçimler diye düşünüyorum,herkesin görüşüne saygı duyarım.

:thumbup:
"I fear the day when the technology overlaps with our humanity. The world will only have a generation of idiots." Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Triton

Mesaj mturann » 14 Ara 2020, 01:09

"Rolex takan kişinin saatlerle ilgili olup olmadığı konusunda şüpheniz olabilir ama steinhart takan kişiden şüpheniz olmaz."

Bu tespiti kim yapmışsa çok doğru demiş.
:thumbup: :thumbup: :thumbup:
Kullanıcı avatarı
mturann

Mesaj Cihan1212 » 15 Ara 2020, 14:17

Bir amatör olarak yazılan bütün yorumları dikkatle okudum, ve kendi düşüncelerimi de sizlerle paylaşmak istedim.

Öncelikle foruma kısa zaman önce üye oldum ve kendimi sürekli forumda gezen birisi olarak buldum. Daha gencim ve tecrübeli üye arkadaşlarımdan birçok şey öğrendim, ve saatlere olan merakımı bilgi ile pekiştirme şansı buldum.

Herkesin kendine göre bir zevki bir beğenisi var, bazen çok aşırı pahalı olan bir saat tasarımı benim ilgimi çekmiyor mesela. İster rolex olsun ister patek isterse de seiko. Saate bakınca, bir tasarım görüyoruz, markanın verdiği güven hissi de saate yönelmemizi sağlıyor.

Ben kendimi bildim bileli saat meraklısı birisiyim, birkaç hayalini kurduğum saatlere erişecek maddi durumda olamadım. Ve bu ekonomik durumlar devam ederse de asla olamayacağım.

Geçenlerde skx ile ilgili açtığım bir konuda da bana önerilenler üzere bu konuya göz attım ve çok ilgimi çekti. Şimdi kendimden örnek verecek olursam, uzun zamandır seiko prospex, tuna gibi modelleri feci beğeniyorum. Ama hayat şartlarından dolayı, gidip 8k ödeyecek durumum yok. Bu durum beni, en azından giriş seviyesi olsun ama otomatik olsun mantığıyla skx lere seiko 5 sports gibi saatlere yöneltti. Saat güzel ikonik orijinal bir ürün ancak sırf marka ismi seiko olsun diye, arkadaşların dediği gibi teneke bilezikli eski bir mekanizmaya 3k 4k fiyat ödemek bana çok mantıklı gelmemeye başladı.

Araştırmalarıma devam ederken, YouTubeda mert kalafatın heimdallr markası hakkında söylediklerinden sonra sitesine girip incelediğimde, benim uzun bir süre asla alamayacağım tuna ve monster modellerinin homagelerini gördüm.

Ve açıkçası kadrandaki köpek balığı logosu seramik bezeli nh36 mekanizması safir camı beni benden aldı. Bence tasarım açısından seikodan çok daha güzel olduğunu düşünüyorum.

Birçoğumuz için olay saatin tarihçesi hikayesi iken bazılarımız için görsel tasarımdan ileri gitmiyor. Ve bu tasarıma envanter olarak hangi üretici daha kaliteli malzeme koyarsa, onu almak bana daha mantıklı geliyor.

Bu sebeple sırf ismi seiko olduğu için skx almak yerine, heimdallr alarak beğendiğim tasarıma uygun bir fiyat ile sahip olacağım.
Kullanıcı avatarı
Cihan1212

ÖncekiSonraki

• Similar topics
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Yazar

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Google [Bot] ve 276 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners