Homage Saatlerle İlgili Yorumlar

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Homage Saatlerle İlgili Yorum

Mesaj morningstar » 10 Ara 2020, 11:00

Kendi tecrübemle hala koleksiyonumda yer alan Parnis gmt saatim var.Safir cam seramik bezel,klon makina,solid çelik bilezik bunları göz önüne aldiğimda ve ödediğim fiyata baktığımızda saatin olumlu yönleri gerçekten büyük bir farkla önde.Bir çok marka saat kullandım yine seiko 5 olsun,vostok olsun,orient in bazı modelleri olsun bunlara kıyasla parnis daha kaliteli benim görüşüm.

SM-N950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
morningstar

Mesaj MrPandül » 10 Ara 2020, 12:02

birebir benzer model üretmesini ben emek hırsızlığı gibi görüyorum , sen tasarımcı tut dünya para ve vakit harca sonra senin tasarımından senden daha çok para kazansınlar , bir fotoğrafçının fotoğrafının esinlenilmesi gibi bir olay bu yada bir ressamın resminin kopya edilmesi gibi , içinde ki makine yada malzemesi ne olursa olsun çoğu insan saati tasarımı beğendiği için alıyor , en azından kolları değiştir indeksler değişsin kendinden bir şey kat o zaman eyvallah , vintage modeller birbirine çok benzer çünkü o zaman çoğu şey kısıtlı ve makineler dışında kadran, kollar gibi parçalar farklı tedarikçilerden geliyordu şimdi ise o durum büyük orada değişti. sadece marka basarak içine en üst makineyi de koysan birebir bir tasarım bana doğru gelmiyor
Kullanıcı avatarı
MrPandül

Mesaj mrtkrks » 10 Ara 2020, 12:16

copycat yazdı:Fikri mülkiyet haklarının önemli bir birimi de (endüstriyel) tasarımdır. Kanunlar binlerce yıllık tecrübe ve ihtiyaçlarla adeta bir ortak akıl olarak belirlenir. Her ne kadar Fikri mülkiyet hakları ülkesel bazda korunuyor olsa da, evrensel pratikler de söz konusudur.

Yasa koyucu toplumun menfaatlerini gözeterek, tasarım haklarının korunmasını 25 yıl ile sınırlamıştır. Yani yasa koyucu üretilen tasarım ile 5 er yıllık toplam 5 dönem menfaat elde eden tasarım sahibine, artık yeter bu tasarım toplum yararına halka mâl olmuştur der. Bu noktada konuyu marka ile karıştırmamak gerekir.

Yukarıdaki hal ortadayken, homage saatlere şiddetli düşmanlık yapanların, "ben bir dünya para vererek orijinal Rolex alıyorum. Bu bana bir seçkinlik sağlayacakken, kimse uygun fiyata, kabul edilebilir kalitede benim seçkinliğime ortak olmasın" görüşünde olduğuna inanıyorum. Elbette bu görüşe de saygım var ama kusura bakmasınlar, tasarım sahibi bile bunu diyemiyorken bu talepleri sonuçsuz kalacaktır.

Yukarıdaki saatlere gelirsek, benim tavsiyem, 100 USD'a pagani benzeri marka yerine 200 USD civarına san Martin tercih edilmesi yönünde.

Şahsi düşüncem, san Martin işçilik ve kalite hissiyatı olarak steinhart'in da üstünde, belki davosa'nin biraz altında. Bu üç markayi da kullanmış olarak yazıyorum.Resim

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
+1
Tam örnek olarak bu saati paylaşacaktım ki siz paylaşmışsınız. Evet bakınca submariner hulk modeline benziyor ama ayrıştığı bir sürü nokta var. Benziyor, esinlenmiş diyebilirsiniz ama aynısı diyemezsiniz.

Ancak daha önce örnek gösterdiğim steinhart modelleri birebir aynı.

Birinin kolunda uzaktan ama anlaşılabilir bir mesafeden steinhart gördüğümüzü varsayalım. Bu görsel retinaya bir bütün halinde düşer, sonrasında beyin bunu kendi veritabanında arar ve muhtemelen birden fazla kaydı olan rolex markası ile eşleştirir. Ancak yakınlaşarak bakıldığında ufak detayları tekrardan işleyerek saatin rolex olmadığını anlayabilir beyin.

Sonuç olarak steinhart takan kişiye uzaktan baktığımızda Rolex kullanıcısı olduğunu düşünürüz.

Marka açısından harika bir strateji lafım yok. Sonuçta ticarette amaç şirkete maksimum geliri sağlamaktır. 25 yıllık patent süresi bittiğine göre herşey yolunda, illegal bir durumda yok.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
mrtkrks

Mesaj mlm » 10 Ara 2020, 15:23

Ya o değil de, San Martin bi 6200 Sub homage yapmış, süd süd.

https://youtu.be/rQsvVF4bfng

Instagram:
watchtron
anatoliastraps
Kullanıcı avatarı
mlm

Mesaj FıratYldrm » 10 Ara 2020, 16:38

mlm yazdı:Ya o değil de, San Martin bi 6200 Sub homage yapmış, süd süd.

Sonunda bir homage aldıracaksınız, saat jilet gibi, mis. Fiyatı da makul.
Kullanıcı avatarı
FıratYldrm

Mesaj evsen81 » 10 Ara 2020, 23:13

mlm yazdı:Ya o değil de, San Martin bi 6200 Sub homage yapmış, süd süd.

Saat enfes duruyor :thumbup:
Ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol.
Kullanıcı avatarı
evsen81

Mesaj oserin » 11 Ara 2020, 07:55

Ben de, 7s mekanizmalı, tenekeden bozma kordonu ve gerçekten çok özensiz işçiliği olan saatlerin bile 1500-2000 bandında olduğu yerde, nerdeyse yarı fiyatına, bence daha da kaliteli olan saatlerimi zevkle kullaniyorum

Resim
Kullanıcı avatarı
oserin

Mesaj syndrome23 » 11 Ara 2020, 08:41

copycat yazdı:Fikri mülkiyet haklarının önemli bir birimi de (endüstriyel) tasarımdır. Kanunlar binlerce yıllık tecrübe ve ihtiyaçlarla adeta bir ortak akıl olarak belirlenir. Her ne kadar Fikri mülkiyet hakları ülkesel bazda korunuyor olsa da, evrensel pratikler de söz konusudur.

Yasa koyucu toplumun menfaatlerini gözeterek, tasarım haklarının korunmasını 25 yıl ile sınırlamıştır. Yani yasa koyucu üretilen tasarım ile 5 er yıllık toplam 5 dönem menfaat elde eden tasarım sahibine, artık yeter bu tasarım toplum yararına halka mâl olmuştur der. Bu noktada konuyu marka ile karıştırmamak gerekir.

Yukarıdaki hal ortadayken, homage saatlere şiddetli düşmanlık yapanların, "ben bir dünya para vererek orijinal Rolex alıyorum. Bu bana bir seçkinlik sağlayacakken, kimse uygun fiyata, kabul edilebilir kalitede benim seçkinliğime ortak olmasın" görüşünde olduğuna inanıyorum. Elbette bu görüşe de saygım var ama kusura bakmasınlar, tasarım sahibi bile bunu diyemiyorken bu talepleri sonuçsuz kalacaktır.

Yukarıdaki saatlere gelirsek, benim tavsiyem, 100 USD'a pagani benzeri marka yerine 200 USD civarına san Martin tercih edilmesi yönünde.

Şahsi düşüncem, san Martin işçilik ve kalite hissiyatı olarak steinhart'in da üstünde, belki davosa'nin biraz altında. Bu üç markayi da kullanmış olarak yazıyorum.Resim

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ben de söylediklerinizin tamamına katılıyorum. Telif konusunda çok güzel bir tespit yapmışsınız. Teknolojide de karşımıza çok çıkıyor bu. Bir ara patent işleriyle haşır neşir olmak zorunda kalmış biri olarak, eğer "homage" ya da daha genel tabiriyle "taklit" diye bir şey olmasaydı teknoloji bu kadar ilerlemezdi diyecek kadar bile ileri gidebilirim.

Saatler için de hem rekabeti artırması hem de erişebilirliği artırarak sektörü büyütmesi açısından büyük avantaj. Firmaların da konunun üzerine gitmemesi belki de bundan. Bugün öğrenciyken homage saat alan arkadaş 10 yıl sonra başarılı bir çalışan olursa gider orijinalini alır zaten.

Ayrıca saat de çok başarılı :)
Kullanıcı avatarı
syndrome23

ÖncekiSonraki

• Similar topics
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Yazar

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 141 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners