Bronz Kasa Saatler

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Bronz Kasa Saatler

Mesaj Shonage » 10 Kas 2020, 21:31

Merhabalar,
Konuyu arattım ama pek bir şey bulamadım, bronz kasa saatler oldukça ilgimi çekiyor özellikle dalgıç tipinde.
Tam açıklayıcı bir bilgiye ulaşamadım zira bronza eklenen metallerle yapısı epey farklılaşıyor.
Sormak istediğim bronz bir saatin bakımı nasıldır.
Bronz bir dolma kalemim var zamanla renk değişimi çok güzel oluyor.
Çok kararmaya başladığında temizliyorum (ketçap İnanılmaz iş görüyor) ama saat için pek emin olamadım sürekli takma halinde çok çabuk kararır mı? Dolma kalem gibi temizlemesi çok kolay olmayabilir. Yada bronz olarak daha farklı materyaller mi kullanılıyor?
Çok teşekkürler
Kullanıcı avatarı
Shonage

Re: Bronz Kasa Saatler

Mesaj Cruciatus » 10 Kas 2020, 22:28

Bir tane bronz Montblnc saatim var. Çabuk kararma ne kelime. Aldığım gün, birkaç saat içerisinde yeşermeye başladı. Patina denen şeyden, çoğunluğun aksine nefret ediyorum.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
Cruciatus

Mesaj SelAc » 10 Kas 2020, 22:35

Bronz alaşım bir metaldir. Patin aldığında kızıl, kahverengi veya mavimsi bir yeşil renk alabilir. Amonyak ve kükürt farklı renkler oluşturur. Kullanılan alaşımın içeriği de renk farklılıkları oluşturur. Bir çok saat sever patin almış saatleri sever. İlle de yaldır yaldır parlasın derseniz perlit içermeyen diş macunu ve yumuşak bir fırça ile temizlenebilir. Tuz ruhu temizlikte en uç yöntemdir. Renk aldırmak için haşlanmış yumurta ile bronz malzemeyi kapalı bir ortamda tutabilirsiniz. Ya da yeşil renk bir oksitlenme için amonyak yöntemi uygulanabilir.
@zamankoleksiyoneri
Kullanıcı avatarı
SelAc

Mesaj azizkaya » 10 Kas 2020, 22:42

Bronz ve pirinç saatler denizaltılarda kullanılan göstergelerden ilham alınarak üretilmiştir.
Kısıtlı tecrübem, pirincin daha az olmak üzere, karışım oranlarına göre değişik renklerde patina aldıklarını anlamama sebep oldu.
Patina dediğimiz oksit yani pas tabakası altındaki metalin tamamen paslanmasını engellemektedir.
Bence, alerji durumu hariç tüm saat severler, en azından bir kez olsun böyle bir saate sahip olup patina alışını görmeli.

SM-N960F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Alınca ya da satınca pişman olmadığım bir saat olmadı.
Kullanıcı avatarı
azizkaya

Mesaj cengonur » 10 Kas 2020, 23:22

azizkaya yazdı:Bronz ve pirinç saatler denizaltılarda kullanılan göstergelerden ilham alınarak üretilmiştir.
Kısıtlı tecrübem, pirincin daha az olmak üzere, karışım oranlarına göre değişik renklerde patina aldıklarını anlamama sebep oldu.
Patina dediğimiz oksit yani pas tabakası altındaki metalin tamamen paslanmasını engellemektedir.
Bence, alerji durumu hariç tüm saat severler, en azından bir kez olsun böyle bir saate sahip olup patina alışını görmeli.

SM-N960F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Hak veriyorum hocam sanırım dün bir koleksiyonerin saat tanıtım videosunda bronz oris marka saat için bu konuya değinmişti. “Renk değişimi her saatte zamanla farklı olacağı için neredeyse her saat unique sayılır” dedi önyargılı olduğum bir materyal için şu cümle konuya bakışımı değiştirdi... [emoji2]

Mantık sizi A’dan B’ye götürür Hayal gücü ise heryere [emoji1909]
Kullanıcı avatarı
cengonur

Mesaj mturann » 11 Kas 2020, 11:01

Sağlık açısından bir sıkıntı oluşturur mu?
Sonuçta deri ile temas ediyor
Kullanıcı avatarı
mturann

Mesaj Cruciatus » 11 Kas 2020, 11:25

Saatlerin deri ile en çok temas eden noktası saatin arkası. Bronz saatlerin arkasında bronz malzeme kullanılmıyor. Sağlık açısından sorun olacağını sanmam.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
Cruciatus

Mesaj Shonage » 11 Kas 2020, 12:27

Çok teşekkürler cevaplar için,
Maranez satış sitesinde defalarca belirtmiş renk değişim ve patina olabilir diye,
sanırım satışta bilmeyenlerle sorun yaşadılar.
Biraz sıkıntılı bir malzeme olduğu için saat üreticileri de pek fazla kullanmıyorlar model bulmak da epey zor.
Kullanıcı avatarı
Shonage

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Google [Bot] ve 141 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners