Oris Calibre 400

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Oris Calibre 400

Mesaj oxygene » 16 Eki 2020, 13:19

Oris'in yeni otomatik in-house mekanizması dün duyuruldu. Mekanizmanın özellikleri arasında 5 günlük rezerve süresi, manyetizmaya karşı dayanıklılık, 10 yıl garanti süresi ve 10 yıllık bakım aralığı bulunuyor. Mekanizmayı kullanan bir saat henüz yok ama benim duyduğum kadarıyla 29 ekimde mekanizmayı kullanan yeni bir 43mm Oris Aquis modeli tanıtılacak. Yine duyduğum kadarıyla Oris Sellita ile çalışmayı bırakıp bütün saatlerinde bu mekanizmayı kullanacak ve şimdiki Sellita bazlı saatlerle arasında çok fazla bir fiyat farkı olmayacak. Bence fiyatı tutturabilirlerse bu mekanizma Oris markasını kendi sınıfında Longines ve Tag Heuer'in bariz bir şekilde önüne taşır.

https://www.youtube.com/watch?v=lQ68RxOwPjQ

Resim
Kullanıcı avatarı
oxygene

Re: Oris Calibre 400

Mesaj Merdo » 16 Eki 2020, 13:38

Çok güzel haber. Şayet fiyatlar söylediğiniz gibi sellita mekanizmalı modeller seviyesinde kalırsa seamaster yerine yeni mekanizmalı bir aquis'i tercih ederim herhalde. (Hele ki bu kurlarla :))
Kullanıcı avatarı
Merdo

Mesaj oxygene » 16 Eki 2020, 14:09

Merdo yazdı:Çok güzel haber. Şayet fiyatlar söylediğiniz gibi sellita mekanizmalı modeller seviyesinde kalırsa seamaster yerine yeni mekanizmalı bir aquis'i tercih ederim herhalde. (Hele ki bu kurlarla :))

Fiyatlar aynı seviyede olmayacak. Yeni aquis liste fiyatının 3000 dolar civarında olacağı söyleniyor. Şimdiki aquis liste fiyatı 2200 dolar. Yani %35 civarı bir artış söz konusu. %20 lik bi indirim payı ve şu anki kurla 19-20 bin tl civarına geleceğini düşünüyorum. Tabi bunlar şimdilik sadece söylenti :D
Kullanıcı avatarı
oxygene

Mesaj Althor » 16 Eki 2020, 14:09

Buna ben de çok sevindim. Oris'e seviye atlatacak bir gelişme, umarım en kısa zamanda alışık olduğumuz modellerinin içinde görmeye başlarız bu mekanizmayı.

Yalnız sellita modeller ile benzer bir fiyatlandırma beklemek pek sağlıklı olmayacaktır, bu ciddi gelişmenin fiyata illaki bir yansıması olacak. Ne kadar olacağını merakla bekliyorum ben de [emoji4]

Oris son dönemde yeni bir model çıkarmak yerine (bir diğer in-house mekanizmalı iskelet kadranlı model dışında) mevcut modellerin başka varyasyonlarını yapıyor ya materyal ile oynayarak ya da kadran rengi ile oynayarak. Yeni bir tasarımla bu mekanizmayı kutlamak da hoş olabilir.

SM-G973F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
Althor

Mesaj eyimen » 16 Eki 2020, 14:20

Oris adına çok güzel bir gelişme ama %30-35 fiyat farkı olacaksa beklenen faydayı getireceğini düşünmüyorum. Fiyat artışı ilk başlarda mümkün olduğunca sınırlı tutularak markanın zamanla kendini fiyatlaması sağlanmalı. Yani in-house mekanizmanız ve cazip fiyatınızla artan talep doğrultusunda fiyatları yavaş yavaş yukarı çekmeliler.
Kullanıcı avatarı
eyimen

Mesaj hlkshnr » 17 Eki 2020, 00:54

Tasarım başarısı ile elde ettiği satış gelirini mekanizma ar-ge çalışmasına yatırması çok olumlu.

Eleştirilen tarafı her saat sellita olduğu için 38 saat rezerv standart özellikti.

Fiyat ne olacak o da önemli.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
hlkshnr

Mesaj oxygene » 17 Eki 2020, 09:10

eyimen yazdı:Oris adına çok güzel bir gelişme ama %30-35 fiyat farkı olacaksa beklenen faydayı getireceğini düşünmüyorum. Fiyat artışı ilk başlarda mümkün olduğunca sınırlı tutularak markanın zamanla kendini fiyatlaması sağlanmalı. Yani in-house mekanizmanız ve cazip fiyatınızla artan talep doğrultusunda fiyatları yavaş yavaş yukarı çekmeliler.

Benzer özelliklere sahip diğer mekanizmalarla karşılaştırmak lazım. Bu fiyat aralığında kaç tane İsviçre markası in-house mekanizma sunuyor? Sellita/Eta bazlı saatlerden bi üst basamaktaki saatler Tudor, Omega. Onların da fiyatları malum. Oris bu iki segment arasındaki boşluğu görüp değerlendirmiş, bence başarılı olacaktır.
Kullanıcı avatarı
oxygene

Mesaj eyimen » 17 Eki 2020, 11:02

oxygene yazdı:
eyimen yazdı:Oris adına çok güzel bir gelişme ama %30-35 fiyat farkı olacaksa beklenen faydayı getireceğini düşünmüyorum. Fiyat artışı ilk başlarda mümkün olduğunca sınırlı tutularak markanın zamanla kendini fiyatlaması sağlanmalı. Yani in-house mekanizmanız ve cazip fiyatınızla artan talep doğrultusunda fiyatları yavaş yavaş yukarı çekmeliler.

Benzer özelliklere sahip diğer mekanizmalarla karşılaştırmak lazım. Bu fiyat aralığında kaç tane İsviçre markası in-house mekanizma sunuyor? Sellita/Eta bazlı saatlerden bi üst basamaktaki saatler Tudor, Omega. Onların da fiyatları malum. Oris bu iki segment arasındaki boşluğu görüp değerlendirmiş, bence başarılı olacaktır.

Beğenmesem de FC, Raymond Weil gibi Swiss markaların uygun fiyatlı in-house saatleri mevcut. Ama örneği güzel vermişsiniz, Tudor BB58'in fiyatı yaklaşık 3000 Euro. Eğer ki Aquis fiyatları in-house mekanizma ile 2000 dolarlardan 3000'lere gelecekse Tudor'a epey yaklaşmış oluyorlar. Fiyatlar bu kadar yakın olsa in-house Aquis'mi alırsınız, in-house BB58 mi?? İndirim olayı derseniz, zaten indirim oranı markanın itibarını yerle bir eden şeylerin başında geliyor. Oris bu saatlere de %40 indirim verecekse, zaten bu Oris'i istediği noktaya taşımayacaktır diye düşünüyorum.. Yanılıyor da olabilirim tabi :lol:
Kullanıcı avatarı
eyimen

Sonraki

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 150 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners