1. sayfa (Toplam 5 sayfa)

Yurtdışı Alışverişte Vergi ve Gümrük Hakkında Bilgi Talebi

MesajGönderilme zamanı: 10 Ağu 2010, 13:16
hyeem
Öcelikle Herkese Mrb.

Konu ile ilgili olarak aklıma takılan şu sorunları sizlerle paylaşmak istedim. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler..

1- Şimdi yurtdışından örneğin ebay veya herhangi bir siteden saat aldığımızda türkiye ye girişinde 150 Euronun üzeri için gümrük uygulanıyor mu? Uygulanıyor ise oranını biliyor musunuz?

2- Saatte gümrük yok diye duymuştum sadece honkong dan gelenleri çin %3 gümrük varmış. Bu bilgi doğrumudur.?

3- Diyelim ki 150 Euro üzeri için gümrük yok o zaman hangi siteden alışveriş yapmalıyım.?

Re: Yurtdışından Alış Veriş

MesajGönderilme zamanı: 11 Ağu 2010, 11:03
mrhero
Gümrük oranlarını bilmiyorum ama, biraz etik dışı (belki yasa dışı) da olsa ebay de satıcıya söylerseniz malın değerini 100 euro altı gösterir ve saatiniz sorunsuzca elinize geçer.

Re: Yurtdışından Alış Veriş

MesajGönderilme zamanı: 11 Ağu 2010, 17:03
Double0Se7en
Hediye diye yazarlarsa sorun olmaz...

Re: Yurtdışından Alış Veriş

MesajGönderilme zamanı: 16 Ağu 2010, 16:29
Bond
Hyeem forumda arama yaparsan bu konuda bilgi içerikli mesajlar mevcut olması lazım. Kısaca 150 Euro üstü gümrük var. Ürüne göre % 10-20 arası olması lazım. 1500 Euro üzeri ise durum ayrı değerlendiriliyor. O zaman işlemlerin farklı olabilir. Halen ülkemizde birçok değişken uygulama var, örnek seniin 500 yada 1000 Euroya aldığın bir saat evine teslim olabilirken, başka birinin aldığı 200 Euro değerindeki ürün için ise ihbarname vasıtası ile gümrüğe çağırılıp gümrük vergisi talep edilebiliyor.

Re: Yurtdışı Alışverişte Vergi ve Gümrük Hakkında Bilgi Talebi

MesajGönderilme zamanı: 28 Eyl 2010, 22:00
bambam
1-maktu oranlı vergi uygulanıyor. (%10) 1500 euroya kadar. Daha sonrası ithalat rejim kararına tabi
2-hayır yanlış. muafiyet sadece 150 euro için geçerli.
3-zaten anlaşılmıştır.

bir de birşey hatırlatmak istiyorum. yurtdışından yapılacak alışverişlerde 150 euro saatin kıymeti değil. İthalat kıymeti (cif) olarak geçer.(cost insurance freight) yani saatin fiyatına sigorta ve taşıma bedelini de (shipment) eklemeniz gerekir. Dolayısıyla saat alırken bu hususu da göz ününde bulundurun.
saat posta yoluyla gümrüğe gelen eşyadan sayılır ve gümrükte bu tarz küçük eşya grupları biraz daha fazla risk grubundadır.(kırmızı hat) Bu yüzden böyle kıymet saptırmalarını tavsiye etmem.

Kolay gelsin.

Re: Yurtdışı Alışverişte Vergi ve Gümrük Hakkında Bilgi Talebi

MesajGönderilme zamanı: 29 Eyl 2010, 12:31
Catalkn
Fedex ile kesinlikle getirmeyin. Fedex (MNG)'in İstanbul'da kendi antreposu var ve ürün €100'nun üzerinde ise direk gümrük memuru bile görmeden anterepoya alıyorlar ve sizden gümrük işlemlerini başlatmanızı istiyorlar. Karşılığında 100TL ordino ücreti de talep ediyorlar. Benim dağıtım adresim Mersin olmasına rağmen İstanbul'daki antepoya koydular, transfer istediğimde 460TL transfer ücreti istediler. Fedex ile getirtiğiniz zaman gümrüğe takılmama ihtimali yok.

Re: Yurtdışı Alışverişte Vergi ve Gümrük Hakkında Bilgi Talebi

MesajGönderilme zamanı: 29 Eyl 2010, 23:39
sedir
Saat değil ama bir kalem alışverişimde aynı durum DHL ile benim başıma da geldi. Yukarı tükürsen bıyık aşağı tükürsen sakal durumu oluyor. Kalemlerden fazla gümrük bedeli ve masraf ödedim. Noter evrakı vb işller için uğraşma da üstüne kaymaklı ekmek kadayıfı olmuştu.

Re: Yurtdışı Alışverişte Vergi ve Gümrük Hakkında Bilgi Talebi

MesajGönderilme zamanı: 19 Eki 2010, 11:38
Bond
Bu konuda ülkemizde kanun ve prosedür belli. Alınan ürün CIF bedeli olarak 150 Euro sınırı içinde ise posta veya özel kargo şirketleri ile adrese gelir. 150 -1500 Euro arası ise vergiye tabidir. Bu vergi ürünün postalandığı çıkış ülkesine göre değişir. Örnek AB ülkeleri için yüzde 18 uygulanır + ürüne ve pakete göre PTT'ye 4.3-30 TL arası pul, hizmet ve ardiye bedeli gibi bir ücret ödeyerek bağlı bulunulan posta gümrüğünden teslim alınır. Özel kargo firmaları ise ülkemizde ardiye / hizmet bedeli ve komisyoncu hizmeti olarak masraf isterler bu sebeple fiyat artabilir, bunu istemeyip kendinizde yapabilirsiniz işlemi ama firmaya ardiye / hizmet bedelini her şekilde ödersiniz. Buda yakın zamanda azalır tahminimce. Özel kargolar halen yeni sayılır ülkemizde. Alınan ürünü o ülkenin ulusal posta hizmetleri ile göndermesini istersin ve özel firmaların uygulmasını tercih etmezsin.

Pek bilinmeyen birşey daha ekleyelim. Kanunda gelen ürünün 150 Euro üstü olan bedeli için vergi ödenir. Bu posta gümrük kanunu Türkiyede geçtiğimiz yıllarda çok kereler değişikliğe uğradığı için halen uygulamada ufak iyi niyetli hata ve aksaklıklar olabiliyor. Örnek eskiden Bayram ve Yılbaşı öncesi ve sonrası 1 aylık süre içinde bu bedel 300 Euro idi yada USD.

Her TC vatandaşı için geçerli olan kanunlar bunlar. Arada görevli gelen ürünü 180 Eurodur 2 tane parfüm gönderir yada çağırır. Belli bir orana kadar insiyatif kulanma yekileri vardır tahminimce. Yada tanesi 10 Eurodan 15 parfum gelmiştir, adet sebebi ile ticariye girer prosedür değişir. Yada yasaklı malzeme listesinden birşeydir gene değişebilir. Saat konusundan söz açılmışken bir örnek vereyim mesela ABD'de gelen saat kayışları kontrolden geçer, nesli tükenen yada ülkeye girişi yasak bir havyanın derisinden yapılmış ise geçmez. Bu sebeple saat firmaları kayışın orijini hakkında resmi belge ile gönderir.

Yani işin gerçeği bunda o kadar önemli yada çekinecek bir durum yok, kanunlara uygun şekilde her TC vatandaşı kişisel ürününü alıp gereken vergisini ödeyip ürün ve hizmetini alır. Zaten ürünleri dışardan 2 şekilde alınıyor ya bulunamadığı için yada daha hesaplı olduğu için. Forumda bunlarla ilgili bilgiler var arama kutusu ile ulaşılabilir ayrıca ebay alışveriş forumlarında da birçok tecrübe bulunuyor. Elbette aralarda yaşanmış talihsiz olaylar vardır ama çoğunluk bu sorunları yaşamaz. Oralardan genel olarak faydalanabilinir.

Ne yazık ki bizim insanlarımızın çoğunluğu genelde aldığı hizmetin kalitesini değil vereceği ekstra parayı düşünür veya nasıl vergisiz sokarım gibi saçma işlerin peşine düşer. 250 TL ödediği mala 30 TL fazla ödermiyim diye uykuları kaçar. Oysaki akaryakıt ürünlerine uygulanan dünyanın en yüksek vergi oranını hiç sormaz veya düşünmez, sürekli depoyu fuller, sonra mışıl mışıl uyur. :D

Re: Yurtdışı Alışverişte Vergi ve Gümrük Hakkında Bilgi Talebi

MesajGönderilme zamanı: 19 Eki 2010, 12:43
razz
Bond yazdı: Ne yazık ki bizim insanlarımızın çoğunluğu genelde aldığı hizmetin kalitesini değil vereceği ekstra parayı düşünür veya nasıl vergisiz sokarım gibi saçma işlerin peşine düşer. 250 TL ödediği mala 30 TL fazla ödermiyim diye uykuları kaçar. Oysaki akaryakıt ürünlerine uygulanan dünyanın en yüksek vergi oranını hiç sormaz veya düşünmez, sürekli depoyu fuller, sonra mışıl mışıl uyur. :D


Beni hiç uyku tutmuyor Bond.. Kısa mesafe+İstanbul trafiği+kış koşulları=10.9lt./100km. :( Bu Italian Stallion yordu beni :?

Re: Yurtdışı Alışverişte Vergi ve Gümrük Hakkında Bilgi Talebi

MesajGönderilme zamanı: 19 Eki 2010, 13:17
herofb
Razz Italian için saydığın koşullarda 10.9 fena sayılmaz bence :)

Re: Yurtdışı Alışverişte Vergi ve Gümrük Hakkında Bilgi Talebi

MesajGönderilme zamanı: 19 Eki 2010, 13:38
razz
Konuyu fazla saptırmadan özetleyeyim; Haftsonu gezilerimde ( Sapanca, Maşukiye, Kilyos, Akçakoca ) 6,9lt./100km. ye kadar inebiliyor ama ev-ofis arsındaki 12km.lik mesafede gördüğüm değerler 11,1lt./km.yi gördü.. (TripB dash comp. değerleri ).
Bence FIAT grubu araçların ( FIAT, Alfa Romeo, Lancia ) sadece dizayn kısmı İtalyanlar tarafından yapılmalı.. Kalan tüm aksamın Japonlar tarafından dizayn ve imal edilmesi, montajının ise Almanlar tarafından gerçekleştiriliyor olması lazım :)

Re: Yurtdışı Alışverişte Vergi ve Gümrük Hakkında Bilgi Talebi

MesajGönderilme zamanı: 19 Eki 2010, 14:59
Eterna
Sevgili Bond, full depo örneğin güzeldi :) Sevgili Razz ın uyuyamıyorum cevabı da çok iyiydi. :)


Ben de bugün aslan saati aradım. Beğendiğim bir Orient saati sordum. Ellerinde yokmuş. Bir ay sonra gelecekmiş. Fiyatı 285 USD dediler. Ebay fiyatı 135 USD + 25 USD kargo. Yani toplam 160 USD.

Aslan Saatte alacağım indirimi düşününce öyle böyle arada 100 TL kalıyor. Aslan saatte görerek, bakarak alacağım, garantili olacak, aynı gün koluma takacağım. Ama 100 TL civarı fazla ödeyeceğim.


Öbür türlü 100 TL kara geçeceğim ama muhtemelen 15 gün falan bekleyeceğim. geldimi gelmedi mi sabırsızlanacağım. vs.Ben arada ki farkın değmeceğini düşünerek gelmesini bekleyip buradan alacağım. Hem yurt içinde taksitle alışveRiş yapma imkanı daha kolay. Bu da küçük bir artı.
Saygılarımla,