Yurtd覺覺 Al覺verite Vergi ve G羹mr羹k Hakk覺nda Bilgi Talebi

T羹m Genel Saat Konular覺 zerine Payla覺mlar
Forum kurallar覺
Say覺n yeler TSF'ye Ho Geldiniz. Genel Saat Sohbeti B繹l羹m羹m羹zde Saatlerle 襤lgili Dier Spesifik Konu Bal覺klar覺m覺z Haricideki Sohbet ve Payla覺mlar覺n覺z覺 Yapabilirisiniz. D羹zenli ve Anla覺labilir Bir Ortam Olmas覺 Amac覺 ile L羹tfen Mesajlar覺n覺z覺 Yaz覺m Kurallar覺na Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

襤yi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Yurtd覺覺 Al覺verite Vergi ve G羹mr羹k Hakk覺nda Bilgi Tale

Mesaj asymptote » 21 Au 2011, 23:14

Kaans b羹t羹n bu bilgiler 繹nceki sayfada verdiim haber linkinde var, biz haberi 癟oktan ald覺k kullan覺c覺 g繹r羹lerini merak ediyoruz. Senin kanaatin nedir bu hususta?
"Evrende en b羹y羹k ziyan, sorgulama yeteneini yitirmi bir beyindir." - A. Einstein
Kullan覺c覺 avatar覺
asymptote

Kay覺t: 11 Ara 2010, 14:28

Mesaj bavyerablue » 21 Au 2011, 23:49

Her ne kadar 繹dediimiz vergi oranlar覺 ac覺mas覺z olsa da tabi ki vergisini 繹deyerek bir mal覺 almak vicdanen doru olan覺d覺r. Ancak bu uygulamalar覺n bizi nereye g繹t羹receini kestirmek gerekir diye d羹羹n羹yorum.
Mesela art覺k distrib羹t繹rler fiyat politikalar覺nda bu unsuru da kullanacaklard覺r. Yurtd覺覺 fiyatlarla k覺yalad覺覺m覺z zaman fark daha da artabilir diye d羹羹n羹yorum.
Tabi bu u an akl覺ma gelen; daha farkl覺 sonu癟lar da doacakt覺r derine inersek. Zira burada genelde saatler 羹zerine younla覺yoruz ama invicta n覺n da bahsettii gibi eitim malzemelerinin de ula覺labilirlii k覺s覺tland覺覺 zaman konu 癟ok farkl覺 yerlere gider.
D羹羹nmek laz覺m yani bence...
Kullan覺c覺 avatar覺
bavyerablue

Kay覺t: 12 Nis 2011, 16:56

Mesaj acemi » 25 Au 2011, 09:27

G羹mr羹k mevzuat覺n覺 g羹mr羹k癟羹ler anlayamam覺t覺r ki sokaktaki vatanda anlas覺n:) buradan kas覺t覺m g羹mr羹k memurlar覺n覺n g羹mr羹k mevzuat覺na hakim olmamalar覺 deil mevzuatta 癟ok s覺k ve nedeni anla覺lmayan deiikliklerin yap覺lmas覺d覺r. Onun i癟in yar覺n bir g羹n bu genelge de deiir ama neye g繹re nas覺l deiir onu bir Allah bilir
Kullan覺c覺 avatar覺
acemi

Kay覺t: 16 Au 2011, 22:25

Mesaj Emre » 25 Au 2011, 10:09

Her sey "suistimal" ile basliyor. Iki yonlu suistimal. Tekin Acar, Sevil vb. parfumeriler parfum fiyatlarini kafalarina gore belirleyip milleti suistimal ettiler. Millet ne yapti? strawberry.net'e abandi, gumruk mevzuatindaki acigi kullandi. Gecen yil strawberry.net'in Turkiye cirosu ne kadardi biliyor musunuz? 200 milyon dolar'dan fazla! Turkiye'nin ilk 500 sirketinin 354'unun cirosunu geride birakan bir miktar. Peki devlet ne pay elde etti bundan? Koca bir sifir. Cari acigin %2'sini strawberry.net tek basina ustlendi sagolsun.

Sonra ne oldu? Gumruk mevzuatini degistirdiler, kozmetik urunleri ve buna benzer daha bir cok urunu yasakladilar, miktarlari, fiyatlari limitlediler vs. vs. bir suru yasak ve engel.

Milletimiz sagolsun var olsun onlar da sistemi suistimal etmekten geri kalmadi. Onlar diyorum cunku boyle bir sey yapan kesimde degilim. Satin alinan urunler faturalara eksik tutarla yazildi veya hic yazilmadi (gift). Sonuca bakiyoruz, bakanlik aciklama yapiyor alisverislerin %95'i 75 euro'nun altinda diye. Bundan daha dogal bir sonuc beklenebilir miydi?

Ulkemizde fiyatlar yuksek diye bir gorus var. 500 tl'lik bir urunde fark 50 tl de olsa adam yurt disindan alirim ben diyor. Ustelik burada taksit avantajlari vs. de oldukca iyi. Ama al guzel kardesim, al da vergini verme. Vergini verme de kendine kotuluk et.

Sonuc olarak ben yapilan uygulamayi cok da siradisi bir sonuc olarak gormuyorum. Kendimiz ettik kendimiz bulduk. Su saatten sonra umarim Turkiye'deki saticilarin da akli basina gelir de vicdanli bir fiyat politikasi izlerler.
T S F = P A Y L A I M
Kullan覺c覺 avatar覺
Emre
Editor

Kay覺t: 28 Kas 2010, 10:20

Mesaj acemi » 25 Au 2011, 11:18

Bir de eklemek istediim baz覺 durumlar var mesala son d繹nemde moda olan yurtd覺覺ndan tv getirme olay覺 Gurbet癟i vatanda 32 inch lcd tv yi 400 avro ya al覺r bunu tatmak i癟in k覺r覺lmas覺n diye 75 avro sigorta yapt覺r覺r sonra yolcu salonundan ge癟erken vergi 繹demese en az 100 avro bandrol 繹der eder sana 575 avro eder sana yakla覺k 1450 tl e bu t羹rkiyede ne kadr en fazla 1500 tl bide 10 taksit bide garantili 癟覺ld覺r覺rsonra h覺nc覺n覺 oradakilerden 癟覺karmaya 癟al覺覺r. akaryak覺t sigara i癟ki 癟ay ceviz vb say覺l覺 羹r羹n hari癟 yutd覺覺 al覺veri ne kadar karl覺 iyi art覺rmal覺, elbette bir 癟ok 羹r羹n yurtd覺覺nda T羹rkiyeden daha ucuz ama say覺l覺 羹r羹nler hari癟 癟ou garantiden taksitten vazge癟tiinize demez.Ancak baka bir ama癟la ziyaret vb i癟in gittiinizde al覺r gelirsiniz.
Kullan覺c覺 avatar覺
acemi

Kay覺t: 16 Au 2011, 22:25

Mesaj Frax » 25 Au 2011, 18:03

emre08'e kat覺l覺yorum. Hatta 75 euro s覺n覺r覺n覺 keke 0 liraya kadar d羹羹rseler de ark kurnazlar覺 d羹r羹st癟e 癟al覺an esnafa engel olmasa. Yurtd覺覺ndan bedavaya getirip a癟覺k art覺rma sitelerindea binlerce 羹r羹n sat覺p da 1 kuru vergi 繹demeden insanlar覺n hakk覺n覺 yemese...
Kullan覺c覺 avatar覺
Frax

Kay覺t: 27 Ara 2009, 15:36

Mesaj Clk » 25 Au 2011, 18:16

Frax, son c羹mlendekileri 繹tt羹recekler yakin zamanda biliyorsun :D
TRK'羹m!!! lkem TRKIYE CUMHURIYETI, bayragim TRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullan覺c覺 avatar覺
Clk

Kay覺t: 17 Kas 2009, 02:03

Mesaj 2fast4u » 25 Au 2011, 21:46

Milletin keyif yaptigi bir ebay pazari vardi onada bulastiniz 150 avro olsa nolur 75 avroya dusursen ne olur kus beyinli ahmaklar armutu sapiyla goturun sonra vatandasin cebine goz dikin yetmedi evede gelin ne yiyip iciyoruz bi bakin bakalim gozden kacan bisey varmi yokmu bi el atin .ama size kim el atacak merak ediyorum
The world is yours .
" serial flipper"
Kullan覺c覺 avatar覺
2fast4u

Kay覺t: 11 Ara 2009, 11:50

ncekiSonraki

D繹n TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler 癟evrimi癟i

Bu forumu gezen kullan覺c覺lar: parlakvepas ve 127 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners