Longines 2020 Koleksiyonu

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Longines 2020 Koleksiyonu

Mesaj Hellhound » 08 Tem 2020, 11:14

Longines fiyat segmentinin, hatta zaman zaman kendi segmentinin de üstününde pazarın güçlü oyuncularından biri konumunda. Özellikle 2007 yılında Legend Diver modelinin tanıtılmasıyla sağlam bir başlangıç yapan Heritage koleksiyonu, birkaç yıldır saat meraklıları arasında yakın takibe alınan, tanıtıldığı etkinlik ve fuarların sürprizleri olmayı başarabilen saatlerden oluşan güçlü bir seri.

Saat organizasyonların iptal olduğu corona döneminde ilgimi en çok çeken yeni modellerin çoğunluğu yine Heritage koleksiyonundan gelmişti. Resmi tanıtımdan önce yabancı forumlara düşen ilk görselleri “Çok güzel değil mi?” diyerek değerli dostum Ankara Rotap Mağaza Müdürü Arif Bey’e göndermiş, yeni modellerin mağazaya ekim ayından önce gelmeyeceğini öğrendiğimde biraz üzülmüştüm.

Haftanın ikinci iş gününde işler yoğunlaşmış, sıcak hava tavan yapmışken Arif’ten birkaç yeni model fotoğrafı ve sonrasında da “Koş gel abi” mesajı geldi. Dur abi işim var vs derken Longines bayi tanıtımı için bir ekibin aniden geldiğini, kısa süre sonra da başka bir şehre doğru yola çıkacaklarını öğrenmemle 20 dakika sonra kendimi butikte buldum.

2 roll ve 1 çanta dolusu 2020 modeli aşırı hıza değmişti. Elegance ve Classic serilerini birkaç saniye kadar süzdükten sonra masaya serilmiş olan yeni Heritage ve bu yıl tanıtılan Spirit koleksiyonlarını incelemeye başladım. Rotap’ın ışıklarını bilen bilir, fotoğraf işi oldukça sıkıntılıdır. Hem ışık hem de telefonla zor olacağından yakın çekim işine girmedim. Bilek fotoğrafları ile yeni modelleri mercek altına alırsak;

Resim

Tuxedo koleksiyonunun kronograf modeli, görsellerdekinden de güzeldi. Kadran yerleşimi, alt kadranların dokusu, çok boyutlu yapı, kollar ve cam kusursuz denecek kadar başarılı. 13.6mm kalınlık, önceki heritage chrono’lara göre kağıt üzerinde incelse de modelde kullanılan cam oldukça yüksek. Bu haliyle ince saat sevenleri üzen model, bilekte oldukça tok duruyor. Kısa ve kıvrımlı boynuz yapısı da 40mm çapındaki saatin bilekte daha küçük durmasını sağlamış. Koleksiyonda yılın best-seller'ı olur. Çok net!

Resim

Bullseye kadran olarak anılan 38.5mm çapındaki time only saat, beklediğimden daha az ilgimi çekti diyebilirim. "Hmm küçükmüş" diye düşünüp kenara bıraksam da vintage saat seven ama riske girmeyip yeni saat almayı tercih eden saat severler için hoş bir tasarım olmuş. Yine de fake patina işine girmişken kadrandaki beyaz kullanımı biraz kırılsaydı diye düşünmedim değil.

Resim

Günün yıldızı çok sevdiğim Legend Diver’ın bronz kasalı modeli oldu. Klasik Legend Diver’dan farkı; fırçalanmış kasada bronz alaşım, titanyum arka kapak ve tarihsiz kadran olan model, rose gold görünümüyle klasik giyimde bile sırıtmayacak, farklı kayışlarla her tarzda uygun bir saat olmuş! Kasada kullanılan bronz, geç patina alacak bir alaşıma benziyor. Zira 10 gündür yollarda olan, birçok kişinin inceleyip denediği saatte henüz patina oluşmamıştı. Bir de patina süreci kararmak yerine kızarmak şeklinde oluyorsa bu model daha yüksek segmentteki abilerini çok üzer... Deri kayışın yanında kutu içeriğinde yer alan yeşil nato kayış da fazlasıyla kaliteli olunca mesh bilezikli Legend Diver'ın yanına bronz kasayı da almak için kendimi ikna etmeye başladım :champ:

Resim

Geçtiğimiz yıllarda çıkan A7 Monopuhser'ların yenisi ve tarih penceresini görmezden gelirsek en dengelisi bu yıl tanıtıldı. Önceden sızan görsellerde bu model yer almadığı için canlı görünce biraz şaşırdım. Bu model için internet ortamındaki ilk paylaşım TSF'de diyebiliriz :champ:

Resim

Forumda pek sevilen, 10K altı dress watch başlıklarının yıldızı Flagship'in yeni kadran rengini çok beğendim! Bu sefer tarih çarkı ve kadran rengi de tuttuğu için bu modelin krem kadrandan daha popüler olacağını düşünüyorum.

Heritage koleksiyonundan ne çıksa beğenmeye alıştık. 2020 yılında da çıta oldukça yükselmiş. Yeni Heritage modellerinin yanında Longines'in geçtiğimiz aylarda tanıttığı ve markanın havacılık mirasına sahip çıkan Spirit koleksiyonu açıkcası görsellerde pek ilgimi çekmemişti. Canlıda durum bambaşka oldu... Koleksiyonda yer alan saatlerin kasalarında kullanılan satinaj ve polisajlı kısımlar ile köşelerdeki bevel ler, markanın şimdiye kadar alışılagelmiş işçilik seviyesinin çok üzerinde. Bu durum kadran dokuları ve indislerdeki özenle birleşince "ulaşılabilir fiyatlı lüks" tanımının sektördeki karşılığı vücut bulmuş.

Spirit koleksiyonunda yer alan tüm modeller cosc sertifikalı ve üç kollu olan 40mm ve 42mm olan modellerde standart olarak çelik bilezik veya deri kayışın yanında "Prestige Edition" olarak adlandırılan; çelik bilezik, deri kayış ve deri natonun yer aldığı Vacheron Constantin, Cartier ve IWC'lerdekine benzer kolay bilezik/kayış değişim sisteminin bulunduğu versiyonlar da pazarlanmakta. Bu haliyle koleksiyon; pazarın istek ve ihtiyaçlarını analiz edip, müşteriye boyut ve aksesuar seçiminde özgür bırakacak şekilde hazırlanmış. Saatleri bilekte denemeden önce 40mm versiyonları beğeneceğimi düşünüyordum ancak lug to lug ölçüsünü bilmemeke beraber 40mm ve 42mm versiyonların boynuz uzunlukları hemen hemen aynı olduğu için bilekte 42mm versiyonları daha dengeli bulduğumu belirtmek isterim. Ah bir de o 42'lerde tarih indisi kesmeseymiş... Kronograf versiyonu ise ciddi kalın!

Resim
40mm mavi kadran

Resim
40mm siyah kadran

Resim
42mm beyaz kadran - Dokusu ile favorim :champ:

Resim
42mm siyah kadran

Resim
42mm mavi kronograf - Heybetli saat sevenler için oldukça kalın bir kronograf

Modellerin ülkemizde ekim ayı gibi satışa çıkması bekleniyor. Bunların dışında bir de yıl başında tanıtılan ve hali hazırda stoklarda bulunabilen 41mm yeşil Hydroconquest modelini de oldukça beğendiğimi eklemeliyim! Evet Longines seviyorum :champ: :champ:

Resim
En son Hellhound tarafından 08 Tem 2020, 15:42 tarihinde düzenlendi, toplamda 3 kere düzenlendi.
gurmekokular
Kullanıcı avatarı
Hellhound

Re: Longines 2020 Koleksiyonu

Mesaj hozburun » 08 Tem 2020, 11:21

Paylaşım için çok teşekkürler Tuxedo kronograf favorim her an her şey olabilir 8-) :champ:
Kullanıcı avatarı
hozburun

Mesaj Ankthas » 08 Tem 2020, 11:44

Bilgiler ve fotoğraflar için çok teşekkürler, gene çok kaliteli bir içerik olmuş. Longines'in heritage serisi gerçekten çok başarılı, neredeyse kötü model çıkmıyor. Legend Diver'da yeni no date model çıkması çok iyi olmuş, darısı diğer modellerinin de başına. Longines belli ki müşteri yorumlarını dinliyor. Merak ettiğim modellerden biri de Hydroconquest Boutique Edition'dı. Acaba Türkiye'ye gelecek mi?

Resim
Deniz
Kullanıcı avatarı
Ankthas

Mesaj Hellhound » 08 Tem 2020, 11:46

hozburun :champ:
Ankthas :champ: Ben de çok beğendiğim için sordum ancak Boutique Edition gelmeyecekmiş. Butik açılırsa gelir ancak dediler.
gurmekokular
Kullanıcı avatarı
Hellhound

Mesaj sobek » 08 Tem 2020, 11:48

Tuxedo ve bullseye favorim. Çok güzel bir inceleme olmuş. Elinize sağlık.

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
sobek

Mesaj mturann » 08 Tem 2020, 12:09

Çok güzel bir paylaşım olmuş.
Teşekkürler
Longines yapmış yine yapacağını çok güzel saatler :thumbup: :thumbup: :thumbup:
Kullanıcı avatarı
mturann

Mesaj Ufkynl » 08 Tem 2020, 12:16

Eleştirilecek her noktayı eleştirmiş beğenebilecek her noktayı da beğenmişsiniz :)
Yine kusursuz bir inceleme. Teşekkür ederiz.
Longines bu kadar çok çeşit çıkarmamış olsa olduğu yerden çok çok daha yüksekte bir marka değerine ulaşırdı diye dusunuyorum.

SM-G930F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
Ufkynl

Mesaj Althor » 08 Tem 2020, 12:34

Geniş tanıtımınız için çok teşekkürler. Longines özellikle heritage serisi ile kendi fiyat segmentinde en çok beğendigim modelleri barındırıyor. Bu seneki yeni modelleri de çok beğenmiştim. Heritage serisi dışında spirit ile de bu fiyata çok güzel bir paket ortaya koymuşlar(özellikle de cosc sertifikalı mekanizma ile).

Mavi legend diver da bekliyordum fakat o bu yaz gelmeyecek anlaşılan(umarım eninde sonunda çıkartırlar).

SM-G973F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
Althor

Sonraki

• Similar topics
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Yazar

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 113 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners