Oris Aquis mi yoksa Rado Captain Cook mu

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Oris Aquis mi yoksa Rado Captain Cook mu

Mesaj Suox » 08 Nis 2020, 00:21

Aynı seçim arasında kalmış birisi olarak ben Rado’yu tercih ettim,kullanımı çok rahat ve kibar, gömlek kullanıyorsanız rahat edebilirsiniz,görsel olarakta çok şık,biraz casual giyim istiyor sporla arası çok iyi değil,birde ben yeşil isteyip siyah almıştım,şimdi bronz kasa deri kordon yeşil kadran gelecek onuda düşünün derim ben şahsen düşünüyorum.
Kullanıcı avatarı
Suox

Mesaj görkemk » 08 Nis 2020, 08:45

Tip olarak da çok beğeniyorum, salgın bitsin siyahını görkem beyden alıcam inşallah

Read more: viewtopic.php?f=12&t=33231&start=24#ixzz6Izr61YmS

tamam ama virüs işi bitmez daha ortamın içinde olduğum için biliyorum en sonunda yeter lan bulaşacağı kadar bulaştı deyip dağılın işlerinize diyecekler :D

Suma da bezel seramik değil bildiğim kadarıyla mm200 ler seramikmi

Read more: viewtopic.php?f=12&t=33231&start=24#ixzz6Izrhvzrs

bir çeşit aluminyum üzerinde değişik yarı parlak bir kaplama var , eskiden marine master 300 ve grand seiko diverda da bunu kullanıyorlardı görünüşü çok güzel ama seramik seramik diye uzun süredir gelen baskılara seiko boyun eğdi son zamanlarda. Görüntü olarak seramikten dah doğan ve güzel olduğu kesin dayanınlılık konusunda muhtemelen seramik daha iyidir.

Deniz hocam sumolardaki mekanizma 6R35 80 saatlik rezervi var.Bunlardaki 6R15 bu bir fark yaratmaz mi?

Read more: viewtopic.php?f=12&t=33231&start=24#ixzz6IzsXDD5I

4 - 5 saatlik bir rotasyonunuz varsa ve winder kullanmıyorsanız 80 saat işe yarar bir özellik , ama 3 saatlik bir rotasyonda 50 saat güç rezervi yeterli oluyor. Ama bu durumdada power reserve göstergesi olmadan 80 saatlik güç rezervi yine çok bişey değiştirmiyor o yüzden grand seiko spring drive daki PR göstergesini eleştirenleri anlamıyorum çok faydalı bişey.
Kullanıcı avatarı
görkemk

Mesaj slhgzl » 08 Nis 2020, 11:54

Bilgiler için teşekkür ederim.
Civil Engineer
Kullanıcı avatarı
slhgzl

Mesaj copycat » 10 Nis 2020, 08:21

Yukarıda yazılan güzel fikirlere katılıyorum ancak tek itirazım longines'in Oris'ten daha yüksek marka algısına sahip olması.

Saatten anlamayanlar zaten Armani ya da Welder'i daha iyi marka olarak görüyorlar. Onları bir tarafa bırakmak lazım.

Saatten anlayanlara gelirsek ben Oris'i Longines'den daha altta gören kimseye rastlamadım. Tam aksi longines'i satıp Oris'e geçen çok gördüm.

Yukarıdaki tercih meselesinde her iki saati denk görüyorum. Her ikisini de imkan varsa kolunuza takın, deneyin. Hangisi sizi alıp götürüyorsa, siz de onu alıp götürürsünüz.

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
copycat

Mesaj görkemk » 13 Nis 2020, 12:47

Resim

longines swatch un omeganın bir altında konumlandırdığı markasıdır , oris ile benzer ayarda bir çok ürünü olsa da oristen çok daha üst seviyede modelleride piyasaya sürer

mesela üstteki modellerde ve pek çok chronusundan eta 7750 yi modifiye ederek power reserve'i uzatır , column wheel kullanır , ek nomplikasyonlar ekler , elobore yada top grade makinalar kullanır

annual calendar gibi komplikasyonlar ekler

Resim

pek çok cosc sertifikalı saat sunar ve bunların güç rezervlerini uzatır
Resim

high accuracy quartz mekanizmalar sunar

Resim

yani longines orisi hem geçmişiyle hem bugünüyle döver. Oris iyi saatleri ederinin üzerinde satmaya çalışan ve modern tasarımları olan bağımsız bir firma olarak kısmen takdiri hak etse de longines ile yan yana gelmek için daha çok yolu var. Oris ile mesela mido markası daha denk markalar olarak değerlendirilebilir.
Kullanıcı avatarı
görkemk

Mesaj copycat » 13 Nis 2020, 12:57

görkemk yazdı:Resim

longines swatch un omeganın bir altında konumlandırdığı markasıdır , oris ile benzer ayarda bir çok ürünü olsa da oristen çok daha üst seviyede modelleride piyasaya sürer

mesela üstteki modellerde ve pek çok chronusundan eta 7750 yi modifiye ederek power reserve'i uzatır , column wheel kullanır , ek nomplikasyonlar ekler , elobore yada top grade makinalar kullanır

annual calendar gibi komplikasyonlar ekler

Resim

pek çok cosc sertifikalı saat sunar ve bunların güç rezervlerini uzatır
Resim

high accuracy quartz mekanizmalar sunar

Resim

yani longines orisi hem geçmişiyle hem bugünüyle döver. Oris iyi saatleri ederinin üzerinde satmaya çalışan ve modern tasarımları olan bağımsız bir firma olarak kısmen takdiri hak etse de longines ile yan yana gelmek için daha çok yolu var. Oris ile mesela mido markası daha denk markalar olarak değerlendirilebilir.
Öncelikle kıymetli görüşünüze saygı duyuyorum.

Yalnız Longines'in Oris'ten daha komplike modeller üretiyor olması ya da mazide çok daha prestijli bir marka olması başka bir şey, bugün longines'in marka algısı olarak Oris'ten yüksek olması bambaşka bir şey.

Zaten Swatch grubun çok yüksek imkanları ile, sahip olduğu markalar adına üst düzey modeller üretmesi kolay ve doğal. İsterlerse omega modeli üretip üzerine Swatch markası da basabilirler.

Elbette marka algısı biraz subjektiftir. Herkese göre aynı olmadığını kabul etmek lazım. Ben halen Longines'i marka algısı olarak Oris'ten farklı ve yukarıda görmüyorum. Özellikle ürettiği sıradan quartz modeller sebebiyle Longines mazisinin gerisinde kalıyor.

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
copycat

Mesaj görkemk » 13 Nis 2020, 13:12

bence oris gibi artık bir üst lige oynayan ve fiyatlandırmasını buna göre yapmaya başlayan markaların sellitadan aldıkları ebauche mekanizmaları bir miktar modifiye etmeleri gerekiyor. ( birim fiyatı 80 dolar )

öyle arkasına kırmızı rotor takıp basic mekanizmayı 2000 dolara satmak artık günümüzde olacak iş değil. en azından mainspringi modifiye et 38 saat güç rezervini uzat be kardeşim. olmadı 1500 - 2000 dolara sattığın makinenin içine top grade mekanizma koy.

tasarımlarının modern ve güzel olduğunu kabul ediyorum ama içi boş.
Kullanıcı avatarı
görkemk

Mesaj moy » 13 Nis 2020, 13:55

görkemk yazdı:bence oris gibi artık bir üst lige oynayan ve fiyatlandırmasını buna göre yapmaya başlayan markaların sellitadan aldıkları ebauche mekanizmaları bir miktar modifiye etmeleri gerekiyor. ( birim fiyatı 80 dolar )

öyle arkasına kırmızı rotor takıp basic mekanizmayı 2000 dolara satmak artık günümüzde olacak iş değil. en azından mainspringi modifiye et 38 saat güç rezervini uzat be kardeşim. olmadı 1500 - 2000 dolara sattığın makinenin içine top grade mekanizma koy.

tasarımlarının modern ve güzel olduğunu kabul ediyorum ama içi boş.

Vay vay vayy :thumbup: :thumbup: :thumbup:
Hislerime Tercuman oldunuz bu yorumunuz ile.
Oris ve Longines marka aynı segmentteki 2 saati saatçide yan yana koyun finişlere, detaylara, fırçalanmış yüzeylere bir bakın.
O incelediğiniz saatler diver ise Orisin dönen bezelindeki toleransların çok fazla, ciddi rahatsız edici olduğunuda göreceksiniz.
Siz hiç kolunda 20 senelik oris taşıyan bir bayan gördünüz mü ? Yada şu anda 70 e merdiven dayamış bir emeklinin kolunda oris taşıdığını.
Sanayi olmadan ekonomi, ekonomi olmadan bağımsızlık olmaz.
Kullanıcı avatarı
moy

ÖncekiSonraki

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 255 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners