Genel Mekanizmalar Hakkında

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Genel Mekanizmalar Hakkında

Mesaj sieger » 09 Şub 2020, 11:23

Selamlar!

Benim ve bir cok arkadasin aslinda cok da merak edip, adam gibi bilgi bulamadigimiz bir konu oldugunu dusundugum mekanizma konusunu sizlere de danismak istedim.
Simdi hep ne denir, mesela rolex 3130, 3135 cok iyi mekanizmalardir, asla bir sey olmaz, ya da yeni 3285 simdiye kadarki en iyi mekanizma gunde +1 anca oluyor (evet sahit oldum her sekilde koyuyorum ayni), ancak omega teknoloji olarak rolexin fersah fersah onunde, iste ne bileyim phillippe defuor un mekanizmasinin finishingleri cok guzel, Jaeger lecoultre mekanizmasi cok iyi falan denir durur. Sorum su ki, bunu nasil biliyoruz, yani mesela omegayi iyi yapan nedir, ya da Jaeger lecoultrea neden iyi denir. Yani bilmiyorum aklimda cok fazla soru var, bunlari tam anlayabilecegim bir yaziya da denk gelemedim, hep forumlarda parca pincik basit bilgiler ve hepsi biraz da ustunkoru ve neredeyse hep tarafli. Ben kimsenin omeganin mekanizmasini, rolexle kiyaslamadan anlattigina sahit olmadim mesela.

Tabi soru sonunda suna ulasacak, neden bazi mekanizmalar saglam, ya da neden bazisi degil, o kadar saglam yapilabiliyorsa, ne bileyim shock resistance mesela, cok elzem bir sey gibi, bi masadan dusurup, bi patek saati mahvedip, sonra kac ay servis bekleme olayi cok kotu, neden boyle mesela?
instagram.com/archpatek
Kullanıcı avatarı
sieger

Re: Genel Mekanizmalar Hakkında

Mesaj Hellhound » 09 Şub 2020, 12:41

Hüseyin çok güzel soru!

Birçok saat mekanizması aşağı yukarı benzer sapmalarla zamanı ölçebiliyorsa neden biri diğerinden iyi olsun ki? Diye düşünüyor insan... Cevabı basit değil ama evet, birileri diğerlerinden daha iyi :arrow:

Bir mekanizmanın "iyiliği" ni belirleyen temel birkaç kriterden söz edilebilir. Üç ya da dört kollu mekanizmalar ele alındığında bu kriterler; dakiklik, stabil çalışma, zamana karşı dayanıklılık ve bakım kolaylığı. Kalınlık, güç rezervi, vuruş sayısı ve en önemlisi komplikasyonlar da tercihi etkileyen diğer unsurlar. Güç rezervi yüksek olan bir saat düşük olana göre ya da ince olan bir mekanizma kalın olana göre "daha iyi" denemiyorsa nedeni, bahsettiğim temel unsurlurlar. Kaba tabirle ilk dört hadise hallolduktan sonra geri kalanı teferruat...

Genel kanıya göre "en iyi" olarak tabir edilen mekanizmaları ele alalım;

Rolex 31..
JLC 975
Omega 89.. ve 85..
Valjoux 7750 (kronograf olmadan baz olarak da kullanılıyorlar)
ETA 2892
ETA 2824

Bu mekanizmaların ortak özellikleri; doğru kalibrasyonla hassas zaman ölçümü, koşullar değişse de stabil çalışmaları, nispeten uzun zaman dilimlerinde bakım gerektirmeleri ve bakımlarının birçok saat ustası tarafından kolaylıklar yapılabilmesi. Bu kriterler sağlandıktan sonra bütçe ve tercihe göre işin içine kalınlık, güç rezervi ve komplikasyon gibi konular dahil oluyor.

Komplikasyon konusu ilerledikçe de bu temel kriterler ödün vermeye başlarken başka hususlar öne çıkıyor. Örneğin A. Lange & Söhne Datograph ile 60. saniyede dakika sayacının stabil biçimde değişmesini sağlarken "bakım kolaylığı" hadisesinden ödün veriyor. Benzer şekilde Patek Philippe 5207 ile minute repeater ve perpetual calender ı bir araya getirirken tavsiye edilen servis aralığı ciddi şekilde azalıyor.

sieger yazdı:bi patek saati mahvedip, sonra kac ay servis bekleme olayi cok kotu, neden boyle mesela?

Horolojik serüven ilerledikçe bazı soruların cevapları netleşirken bazıları önemini yitirebiliyor. Kendimden örnek verecek olursam, Rolex benim için gerçek saat olmanın bütün kriterlerini karşılıyor. Ancak bozulacağını bildiğim halde Royal Oak Jumbo isteğim yıllardır törpülenmedi. Lüks pazar ve değer bazlı fiyatlandırma böyle bir şey... Rasyonel temeller oturduğu halde halen satın alma motivasyonumuz devam ediyorsa bu sorunun net cevabını bulabileceğimizi düşünmüyorum :champ:
gurmekokular
Kullanıcı avatarı
Hellhound

Mesaj sieger » 09 Şub 2020, 13:14

Abi cok saol, guzel bir ozetle baslamis olduk, o zaman devam edeyim. Misal 5711, celik spor saat diye geciyor, simdi muadillerine bakalim, en azindan rolex te, datejustlar, sublar, gmtler di mi, bi gmtde ekstra kol var o kadar yoksa benzer. iki tarafin da tanimi ayni, ancak rolex cok daha saglam bi mekanizma yapiyor oluyor, daha kisa surede tamir edilebilir yapiyor falan. Patek e gelelim, sozum ona spor saat, hani tamam onun tasarimi isciligi bunlara gelmicem, yoksa cikamayiz isin icinden, ama kendini spor saat diye tanitiyorsa, ve senelerdir ayni tasarimi kullaniyorsa, rolex misali daha iyi shock absorber, ya da omega misali bilmem kac gaussa kadar anti magnetik yapmayi neden dert edinmiyorlar?

Bu baglamda sunu da sorabilirim belki, o halde, en iyi daily saat, omega mi oluyor? Hani rolex her daim workhorse derler, ama omega da hep rolexden daha iyi derler, sirf bu baglamda soruyorum, 31xx olan ya da 8800, 8900 olan hersey mekanizma bakimindan direk al gibi midir?

Biraz okuyup iyice kayboldugumdan heralde sorarken bile kafam karisiyor, affola :D
instagram.com/archpatek
Kullanıcı avatarı
sieger

Mesaj afl » 09 Şub 2020, 16:36

sieger, öncelikle teşekkürler. Forumda çok uzun zamandır bu kadar güzel başlık açılmamıştı.

Şimdi, birinci ve ikinci mesajların arasında fak var çünkü ikincisi biraz mekanizmadan ayrılıyor. İyi saat kısmına giriyor ki çoğunluğun yapamadığı ayrım bu zaten. İyi saat ve iyi mekanizma bambaşka şeyler. Çok basit bir örnek vereyim. Yukarıda Berkan'ın da belirtmiş olduğu Valjoux 7750 mekanizmayı alalım. Bunu kullanan saatlere / markalara gelince;

IWC Da Vinci Perpetual in ilk versiyonu, pilot's chronograph versiyonları
Omega Speedmaster moonwatch, ilk versiyonlar,
Panerai,
Breitling,
Hamilton,
Franck Müller,
Fortis,
Chronoswiss Opus (1996 da Almanya'da yılın saati seçildi)

Şimdi bu listeden de görüldüğü gibi mekanizma aynı ama bazı saatler hem isim hem fiyat olarak diğerlerinin 10+ katı.
O yüzden mekanizma ve saati ayrı tutalım.

İkinci konu, Patek 5711, Rolex ve Omega ile ilgili.

sieger yazdı: Patek e gelelim, sozum ona spor saat, hani tamam onun tasarimi isciligi bunlara gelmicem, yoksa cikamayiz isin icinden, ama kendini spor saat diye tanitiyorsa, ve senelerdir ayni tasarimi kullaniyorsa, rolex misali daha iyi shock absorber, ya da omega misali bilmem kac gaussa kadar anti magnetik yapmayi neden dert edinmiyorlar?

Bu baglamda sunu da sorabilirim belki, o halde, en iyi daily saat, omega mi oluyor? Hani rolex her daim workhorse derler, ama omega da hep rolexden daha iyi derler, sirf bu baglamda soruyorum, 31xx olan ya da 8800, 8900 olan hersey mekanizma bakimindan direk al gibi midir?D

Burada shock absorber veya anti magnetic gibi özellikler ya da genişletelim, su geçirmezlik, basınca dayanıklılık vb özellikler birinci derecede maknizma ile ilgili değil, kasayı ve izolasyonları daha çok ilgilendiriyor. Elbette mekanizmayı oluşturan parçaların malzemesi de önemli.

Eğer dünyadaki bütün saatlerin içine, örneğin ETA 2892, koysaydık ve amaç tool watch olsa, benim alacağım tek saat Sinn olurdu. Çünkü o mekanizmanın her türlü ekstrem koşulda sorunsuz çalışmasını sağlayacak kasa, kadran, tepe, bezel, izolasyon ve hatta kayış kombinasyonunu en iyi Sinn yapıyor.
Dress olsa başka marka seçerdim. Ama mekanizma aynı :D
Dolayısı ile Omega kendini anti magnetic ile özdeşleştirirken, Rolex günlük kullanımda oluşacak darbeye / şoklara dayanıklı kısma gidiyor, Patek ise sadece sportif görünüme bakıyor. Ama hangisi daha iyi mekanizma dersek, kontrollü bir deney yapmak gerekir. Mesela tüm saatleri winder a koyup 5 yıl çalıştırıp bakmak sonra 10. yılda bir daha bakmak gibi.

Şimdi asıl konuya dönersek, mekanizmanın iyisi nedir?
Bunun için farklı kriterler saymak mümkün olsa da yine Berkan'ın dediği gibi sonuca bakmak lazım. Sonuç nedir?
- dakiklik
- dayanıklılık (darbe, şok basınç falan değil, normal çalışma)
- bakım süresi ve kolaylığı

Bu sonucu sağlayacak olan özellikler ise;
- mekanizmayı oluşturan parçaların malzemesi, kalitesi ve hassasiyeti,
- mekanizmanın doğru toplanması,
- mekanizma birleştirilirken yapılan işçilik, özen.

Kısaca demek istediğim, çok iyi dediğiniz saatte çok basit ve son derece ucuz bir ETA olabilir ve çok kötü dediğiniz bir saatte de inhouse mekanizma olabilir. Buna en iyi örnek de Panerai'dir. Tıkır tıkır çalışan ucuz Eta'lı Panerai'ler gördüğüm gibi, elde patlayan çok pahalı inhouse Panerai'ler de gördük.
Kullanıcı avatarı
afl

Mesaj manil » 09 Şub 2020, 19:00

Emeğe saygı, teşekkürler afl & hellhound

Sent from my CLT-L09 using Tapatalk
“Some people feel the rain. Others just get wet.”

Bob Marley
Kullanıcı avatarı
manil

Mesaj kilimanjaro » 09 Şub 2020, 19:20

Hellhound un yazdığı mekanizmaların altına lemania tarafından üretilen calibre 321 de eklemek lazım bence.Omega tarafından speedmaster da kullanılan ve hala kullanılmaya devam eden mekanizmadan söz ediyorum.Berkan tarafından yazılan 4 ana kriterin hangisine girer bilemem ama dışarıdan alınan mekanizmaların satış öncesi doğru kalibrasyonu çok önemli.Bu güne kadar aldığım seamaster , aquaterra ve speedmaster hassasiyet açısından sınıfta kaldılar.
Speedmaster günlük 15 -20 sn sapma yapıyordu ve crono hizalamasında sorunlar vardı.Berkanın çabalarıyla saat Swatch gruba gönderildi ve genel bakım sonrası hizalama sorunu giderildi , günlük sapma 1 sn lere düştü.Sanırım rolex bu konuda hata yapmıyor.

lemania için şura okunmalı bence.
https://watchtime.me/life-style/vintage ... me-lemania
Ne kadar farklı olursa olsun, sana ait olmayana tenezzül etme , ve ne kadar basit olursa olsun senin olandan asla vazgeçme

Ernesto Che GUEVARA
Kullanıcı avatarı
kilimanjaro

Mesaj Fatih28 » 10 Şub 2020, 09:52

Katkı sağlayan herkese teşekkürler [emoji1319][emoji1319][emoji1319]

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
Fatih28

Mesaj sieger » 10 Şub 2020, 10:12

Kerem abi cok saol, Berkan da cok guzel bilgi verdi ama sizin de belirttiginiz gibi tam kastim iyi saat degildi, belki bu baglamda yanlis bir soru, cunku bir saati asla mekanizmasi ne kadar saglam diye bakamayiz, zaten o kadar yuzeysel bakinca niye otomatik alalim, casio f91w yeterli olacaktir.

Ancak biraz bana celiskili gelen bir durum soz konusu, belki de bu sebeple Pateki hep Mona Lisa gibi gordum. Ne kadar cok olursa olsun, ne durumda sahip olmus olursaniz olun, bir yere asip bakmak lazim gibi, hani elinizde gezdiremiyorsunuz, cunku bir sey olur, o kadar saglam degil o, ve sonrasinda haftalarca suren kotu bir seruven.

Benzer durum mesela arabalarda da var, bi bentley olsa, tank gibi araba, belki cok spesifik hafif olmasi gereken yaris arabasindan bozma araclar hafif ve kirilgan olabilirler, ancak diger hepsi belli kalitenin uzerine ciktikca daha da saglamlastirmayi, daha guven saglamayi, ne bileyim, bir kez aldin, omurluk olmasini ve ozellikle surucu koltuguna oturan kisinin hayatta kalmasini hedefliyorlar, saatlerde bunu goremiyoruz, hatta aksine butcesi daha az olanlar bu dertteler.

Misal daha orta segment saatlerde dakiklik cok konusuluyor, ancak dakiklikte Patek ya da AP daha kotu olsa da konusulmuyor, (sadece mekanizma olarak yazicam ve Rolexe Omega ile kiyasladim dakiklik derken), bu baglamda hem daha kolay bozulan, hem daha kotu saat tutan bir mekanizmalari var, diger baglamlara bakmadan, neden boyle yapiyorlar anlamakta gucluk cekiyorum acikcasi.
instagram.com/archpatek
Kullanıcı avatarı
sieger

Sonraki

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Google [Bot] ve 130 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners