Yurtdışı saat alışverişinde PTT ve gümrük sorunu

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Yurtdışı saat alışverişinde PTT ve gümrük sorunu

Mesaj nyzozan » 20 Oca 2020, 09:13

salguz yazdı:Bence gümrük vergisi ödenmemiş ürünlerde biraz fazla bekleme oluyor.Genelde bu ürünler PTT ile geliyor.PTT de işleyiş çok yavaş.Pazar günü amazon Japonyadan bir saat aldım.Bugün Istanbul gümrükten çıktı.Sanırsam 1-2 güne elimde olur.Amazon Japonya genelde DHL ile calısıyor.Burada Yurtiçi kargoya devrediyor.DHL ve DHL nin gümrük birimi çok hızlı çalışıyor.

Bildiğim kadarıyla özel kargo firmaları ekstra ücret çıkartıyorlar.
Kullanıcı avatarı
nyzozan

Mesaj Mandos » 20 Oca 2020, 09:29

nyzozan yazdı:
salguz yazdı:Bence gümrük vergisi ödenmemiş ürünlerde biraz fazla bekleme oluyor.Genelde bu ürünler PTT ile geliyor.PTT de işleyiş çok yavaş.Pazar günü amazon Japonyadan bir saat aldım.Bugün Istanbul gümrükten çıktı.Sanırsam 1-2 güne elimde olur.Amazon Japonya genelde DHL ile calısıyor.Burada Yurtiçi kargoya devrediyor.DHL ve DHL nin gümrük birimi çok hızlı çalışıyor.

Hayır çıkartmıyorlar sadece PTT bazen daha hızlı.
Kullanıcı avatarı
Mandos

Mesaj justaguy » 20 Oca 2020, 10:34

nyzozan yazdı:

DHL ile ilgil işleyişteki son durumu anlatayım. Bireysel gönderi ise, sizden "kategori 3" olduğuna dair bir form (beyan) doldurmanızı istiyorlar. Bu formda ürünün fiyatını gösterir internet linkini vb. de istiyorlar. Bunu gümrüğe sunuyorlar. Daha sonra size gümrük vergisini (%18-%20) ödemeniz için bir internet linki gönderiyorlar ve gümrük işlerini kendileri hallediyorlar.

Özel kargoların ekstra ücret çıkarması çok öncedendi. Gelen her mala ticari muamelesi yapıyorlardı ve alıcıların ödemesi için ciddi rakamlar çıkarıyorlardı. Şunu da belirteyim, bu işlemler en fazla 1 gün farkettirir.

Gönderici ülkenin resmi posta servisi ile gelen kargolar PTT ile dağıtıma çıkıyor ve PTT sizden bunları istemiyor. Öte yandan PTT de özel kargolara göre yavaş. Karar sizin.
Kullanıcı avatarı
justaguy

Mesaj justaguy » 20 Oca 2020, 10:43

Arkadaşlar ben de birşey soracağım.

PTT ile Amerika'ya birşeyler göndereniniz varsa ne kadar sürdüğünü sorabilir miyim?

Aquacy saatimi miyota'dan ETA'ya yükseltmek için PTT ile Amerika'ya gönderdim. Kargo hareketlerinde yaklaşık 25 gün önce, "yurtdışına sevk edildi" var. Başka da birşey yok. PTT ile iletişime geçtim, kimlik fotokopisi ve dilekçe ile başvurun dediler. Sizce beklemeli miyim? Yoksa kayıp başvurusu yapayım mı?
Kullanıcı avatarı
justaguy

Mesaj Mandos » 20 Oca 2020, 10:45

justaguy yazdı:Arkadaşlar ben de birşey soracağım.

PTT ile Amerika'ya birşeyler göndereniniz varsa ne kadar sürdüğünü sorabilir miyim?

Aquacy saatimi miyota'dan ETA'ya yükseltmek için PTT ile Amerika'ya gönderdim. Kargo hareketlerinde yaklaşık 25 gün önce, "yurtdışına sevk edildi" var. Başka da birşey yok. PTT ile iletişime geçtim, kimlik fotokopisi ve dilekçe ile başvurun dediler. Sizce beklemeli miyim? Yoksa kayıp başvurusu yapayım mı?

Ben göndermedim ama göndereni biliyorum 2-3 hafta sürmüştü. Onun dışında yine bildiğim kadarıyla takip numarasıyla değil de direkt firmayla iletişime geçmişti geldi mi diye.
Kullanıcı avatarı
Mandos

Mesaj justaguy » 20 Oca 2020, 14:19

Mandos yazdı:
justaguy yazdı:Arkadaşlar ben de birşey soracağım.

Ben göndermedim ama göndereni biliyorum 2-3 hafta sürmüştü. Onun dışında yine bildiğim kadarıyla takip numarasıyla değil de direkt firmayla iletişime geçmişti geldi mi diye.

Aquacy'ye sordum. Öneriniz için teşekkürler :champ:
Kullanıcı avatarı
justaguy

Mesaj drakyuz » 26 Oca 2020, 23:04

Arkadaşlar Parnis sitesinden (Ali ekspres değil) saat alan varsa, süreci anlatabilirler mi
Kullanıcı avatarı
drakyuz

Önceki

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Google [Bot] ve 270 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners