Saat Kordonlarım

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Saat Kordonlarım

Mesaj cengawer42 » 07 Kas 2019, 16:40

Merhaba değerli arkadaşlar. viewtopic.php?f=45&t=32214#axzz64b0eyk2M
Yukardaki başlıkta belirttiğim üzere bir proje için saat kordonları yaptığımı ve bununla ilgili bir paylaşımım olacağını yazmıştım. Bu haftanın önemine uygun olarak kanser hastası çocuklar için hizmet veren bir hayır kurumuna belli bir miktar (el yapımı bir ürün için çok cüzi bir miktardı) bağış yapılması halinde beğendiği ürünü gönderecektim. Satış başlığı altında ilan açmaya çalıştım ancak yayınlanmadı. Yayınlanmama sebebi hakkında site yönetimi ile görüştüğümde bazı haklı sebeplerinin olduğunu gördüm. Kendilerinden bu amaçla sosyal medyayı tercih etmem tavsiyesi aldım. Tavsiyelerine uyarak sosyal medya kullanmayan biri olarak bu gün bir sosyal medya hesabı açtım. Bana gösterdikleri sabır ve ilgiden dolayı kendilerine teşekkür ederim. Tabi ürünleri doğrudan satışa açıp talipleri çıkması halinde geliri bende bağış olarak yapabilirdim ancak bu hem site yönetimine karşı arkadan dolanmak olarak etik olmayacaktı hemde projemin asıl amacına uymayacaktı. Çünkü burada asıl amacım bir hayır kurumuna gelir kazandırmak değil o kurum hakkında farkındalık yaratmaktı. Bende bu amaca hizmet etmek amacıyla bu konuyu açıyorum. Saat kordonları ile ilgili başlık altında açacaktım ancak orada yeni konu açılmıyor.
Bu konuyu sonuna kadar okuyan arkadaşlarıma beğendikleri bir ürünü hediye edeceğim. Bana sadece özel den beğendikleri ürün numarası , iletişim ve adres bilgilerini özel mesaj atmaları yeterlidir. Kendileri ile iletişime bile geçmeden doğrudan ürünlerini göndereceğim. dediğim gibi bu sadece bir farkındalık projesi.

Maalesef bu hastalığın hayatımda etkileri çok. Rahmetli annemi de bu hastalıktan kaybetmiştim. Bununla ilgili bir şey yazmayacağım fakat diğer hatıralarımı yazacağım.

2004 yılında üniversiteyi yeni bitirdim ve memlekete geldiğimde çok iyi bir arkadaşım olan Ö. nün lösemiye yakalandığını öğrendim. Ziyaretine gittim çok üzülmüştüm. Tek kardeşi Siirt’te askerlik yapmaktaydı ve abisinin durumundan haberi yoktu. İlik nakli için onu beklemekteydi ancak istatiksel olarak 6 kardeşten sadece 1 nin uyumlu olma ihtimali onu korkutmaktaydı. Daha sonra işin ilginç yanı benim atamam yapıldı ve Siirt’e kardeşinin görev yapmakta olduğu karakolun yanındaki köye. Orada da onu ziyarete gittim. Teskere olduktan sonra tahlilleri yapıldı ve kemik iliği uygun olduğu tespit edildi. Arkadaşım nakil oldu ve kurtuldu.

2007 yılında Mardin Kızıltepe’ye tayinimiz çıktı. Eşim bir köyde bende merkezde çalışmaktaydım ve okulun ilk haftalarıydı. Ben ikinci sınıfları okutmaktaydım. 1. sınıfı okutan arkadaşımın sınıfında ise lösemili bir kız çocuğu vardı hep maske ile gezerdi. Bir gün 1. sınıfların katında nöbetçi öğretmendim ve bu kızcağızın çok içli ağladığını gördüm. Hemen yanına gittim yüzünden korku okunuyordu. Onun boyuna çökerek neden ağladığını sordum. Kız Öğretmenim dişim düştü demesiyle ağzının içindeki tüm kan topu üzerime savruldu. Çocuk hasta olabilir ama büyüme çağında olduğundan yedi yaşında ön dişlerinden biri yenisine yer açmak için doğal olarak düşmüştü ve kanaması lösemili olduğu için uzun sürüyordu. Çocuk bu yüzden yeterince korkmuştu zaten ancak benim üzerimin kana bulanmasından (öğretmenin üzerini batırdığı düşüncesinden) dolayı korkusu iki katına çıktı ve panik hali çoğaldı. Tir tir titremekteydi. Ailesine haber verdik ve hastaneye götürdük. Daha sonra öğrendim ki ara ara tedaviye bu hayır kurumuna gidiyormuş. O gün bu kurumun bağışçısı olmaya karar verdim. Daha sonra başka okula tayinim çıktı. O kızın akıbeti hakkında bir şey bilmiyorum.

2009 yılında ise eşim 1. sınıfları okutmaya başladı. Ne tesadüf ki onun sınıfında da N. isimli bir kız çocuğu lösemili idi. çocuk okula gelebildiği kadar geliyordu. Zamanla öğretmenine çok bağlandı. O kadar ki Ankara’da tedavisinde fırsat buldukça eşimi arıyordu. Okumayı eşim öğretmişti ve ona tedaviye gittiğinde okuması için kitaplar vermişti okuduklarını anlatıyordu. Zaman zaman köye geldiğinde okula gelebilirse geliyor gelemezse bile eşim öğle aralarında falan ziyaretine gidiyordu.
O dönem benim de bazı sağlık sorunlarım başlamıştı ve kimse bir teşhis koyamıyordu. Gerçi hala devam ediyor ve hala bir teşhis yok. Mardin devlet hastanesine gittim bir gün benden kan tahlili için kan alındı. Öğleden sonra sonuçlarım çıktı. Doktorun yanına gittim kan değerlerimin çok kötü olduğunu Diyarbakır’a üniversite hastanesine sevk edeceğini söyledi. Neden şüphelendiğini sorduğumda lösemi bile olabilir dedi. Dünyam altüst olmuştu. Daha sonra bolca doktor gördüm ve bolca kan verdim. Kemik iliğimden örnekler alındı. Bir kaç ay boyunca gidip geldim. Tanı olarak böyle bir rahatsızlığımın olmadığı söylendi.
2011 yılının ağustos ayında kızım doğdu. Kızmın kordon kanını bu rahatsızlığa sahip bir insan evladının derdine çare olur belki diye bağış yaptım. 2011 yılının sonlarında eşimin öğrencisi N. ye yapılan tüm tedaviler sonuçsuz kalmış ve ilik nakline karar verilmişti. 6 tane kardeşi vardı ve ikiz kardeşleri ile uyumlu çıkmıştı. Gerekli işlemler için sürekli Ankara ya gidip geliyorlardı. Aradan geçen yıllarda çocuk eşime daha da çok bağlanmıştı.
Yıl 2012 Şubat olduğunda eşimin tayini köyden merkeze çıktı ve öğrencisi o dönem ilik nakli olmak için Ankara ya gitti. Bazı velileri ile terslikler oldu ve eşimin numarasını değiştirmek zorunda kaldık. Tam o zaman çocuk ilik nakli olmuş. Bir gün beni o köydeki eşimin bir öğretmen arkadaşı aradı ve N. nin ölüm haberini verdi. Eşim çok üzüldü ve hemen taziye için ailenin yanına gittik. Kapının önüne geldiğimizde evden kızın annesi koşarak eşime sarıldı. Hep seni sordu hep diye ağlıyordu. Annesi ile kadınlar bölümüne girdiler. Akşam olunca eşimi çağırttım eve gitmek için. Eşim yanıma geldiğinde ağlamaktan gözleri kanlanmıştı ve yüzü kıpkırmızıydı. Eve gittiğimizde hala ağlıyordu. Bir taraftan da bana anlatıyordu. Çocuk nakil olduktan sonra vücudu nakli kabul etmemiş. Yapacak bir şey kalmadığından eve gelmişler. Sürekli ağzından burnundan kan geliyormuş. Çocuk kan kusarken bile öğretmenimi bir daha görmek istiyorum ölmeden onu bir daha görmek istiyorum diyormuş. Tabi telefon numarası değiştiğinden ve sınırlı kişide yeni numara olduğundan numarasını bulup ulaşamamışlar. Eşim bu olaydan sonra uzun süre kendini toparlayamadı.

2013 yılında memleketim olan Konya ya tayinimiz çıktı. Eşim bu yıl(2019) birici sınıfları okutuyor ve bir kız öğrencisi var. Babası milli eğitim müdürlüğünde memur ve kanser hastası. İşin ilginç yanı kız ise LÖSEMİ.

Tamamen kendi işçiliğim ve tasarımımdır. Kordonlara numaralar verdim. 1,2,3,4 ve 5. numaralar kendinden desenli ve renkli gerçek deriden imal ettim. 6 numaralı olanı ise vaketa deriden (bitkisel tabakalanmış doğal deri) üzerine Anadolu kilim motifi işleyip kendim boyadım. 6 Numaranın işçiliği diğerlerinin en az iki katı sürmekte. Tamamı 22mm dir. Yorumlarınızı esirgemeyiniz.

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
”Hiçbir şeye ihtiyacımız yok, yalnız bir şeye ihtiyacımız vardır; çalışkan olmak.” (Mustafa Kemal ATATÜRK)

İnstagram: cengcraft
Kullanıcı avatarı
cengawer42

Re: Saat Kordonlarım

Mesaj sentez42 » 07 Kas 2019, 17:59

Cengiz hocam eline sağlık gören kimse bunlar ilk yaptığı kordonlarmış demez bence, hepsi gayet güzel duruyor. Lösemi ile bu kadar yol kesişmesi tabii ki istenmeyen bir durum. Löseve bağış konusundaki hassasiyet için tebrik ederim. Forumun farklı durumları olmasa eminim bağış karşılığı kordon çok hoş olurdu ama kendilerince nedenleri var demek ki. Tekrar tebrik ederim hem hassasiyet hem de kordonlar konusunda.
Kullanıcı avatarı
sentez42

Mesaj azizkaya » 07 Kas 2019, 18:29

Üstadım ellerinize sağlık. Değişik kordon boyutlarının da eklenmesi ile devamını dilerim.

SM-N960F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Alınca ya da satınca pişman olmadığım bir saat olmadı.
Kullanıcı avatarı
azizkaya

Mesaj cengawer42 » 07 Kas 2019, 18:43

sentez42 yazdı:Cengiz hocam eline sağlık gören kimse bunlar ilk yaptığı kordonlarmış demez bence, hepsi gayet güzel duruyor. Lösemi ile bu kadar yol kesişmesi tabii ki istenmeyen bir durum. Löseve bağış konusundaki hassasiyet için tebrik ederim. Forumun farklı durumları olmasa eminim bağış karşılığı kordon çok hoş olurdu ama kendilerince nedenleri var demek ki. Tekrar tebrik ederim hem hassasiyet hem de kordonlar konusunda.

Sayın Sentez42 iyi sözleriniz için teşekkür ederim.
Beğendiğiniz modeli yazın adersinize gelecektir.

azizkaya yazdı:Üstadım ellerinize sağlık. Değişik kordon boyutlarının da eklenmesi ile devamını dilerim.

SM-N960F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sayın azizkaya forumdan gördüğüm kadarı ile genelde iri spor model saatler seviliyor. Bu nedenle 22 mm yaptım. Azizim sizede söz vereyim saatinizin resmini ve kaç mm kordon kullanılacağını bana atın bir tanede sizin için özel yapacağım.
”Hiçbir şeye ihtiyacımız yok, yalnız bir şeye ihtiyacımız vardır; çalışkan olmak.” (Mustafa Kemal ATATÜRK)

Kullanıcı avatarı
cengawer42

Mesaj morningstar » 07 Kas 2019, 18:59

Hocam elinize sağlık gerçekten yaptığınız kordonlar çok güzel.Boyle bir kampanya başlatma düşünceniz için tebrik ediyorum.Dusunmeniz yeter ve burada olmasa bile başka mecralarda uygulamaya geçirilebilir
:champ:

SM-N950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
morningstar

Mesaj cbmad » 07 Kas 2019, 19:42

Çok üzgünüm, konu loseve ait yeni ve tam donanımlı hastaneye ruhsat verilmemesi nedeniyle kapasitrsinin çok çok altında hastaya hizmet verebilmesi ile gündemde ama bu konuda maalesef kimse bir birşey yapamıyor. Az sayıda insanın küçük ve önemsiz görünen çabasınin karşılığını bulmasını, büyük ve güzel sonuçlar doğurmasıni temenni ediyorum. Tüm hastalara ve yakınlarına şifalar diliyorum.
Kullanıcı avatarı
cbmad

Mesaj Umutunal » 07 Kas 2019, 21:59

Değerli meslektaşım böyle bir farkındalık yarattığınız için tebrik ederim. Kordonların da herbiri, birbirinden güzel gözüküyor. Emeğinize sağlık.
@ugurla.kirksaat
Kullanıcı avatarı
Umutunal

Mesaj cengawer42 » 07 Kas 2019, 23:44

Umutunal yazdı:Değerli meslektaşım böyle bir farkındalık yarattığınız için tebrik ederim. Kordonların da herbiri, birbirinden güzel gözüküyor. Emeğinize sağlık.
çok teşekkür ederim.
cbmad yazdı:Çok üzgünüm, konu loseve ait yeni ve tam donanımlı hastaneye ruhsat verilmemesi nedeniyle kapasitrsinin çok çok altında hastaya hizmet verebilmesi ile gündemde ama bu konuda maalesef kimse bir birşey yapamıyor. Az sayıda insanın küçük ve önemsiz görünen çabasınin karşılığını bulmasını, büyük ve güzel sonuçlar doğurmasıni temenni ediyorum. Tüm hastalara ve yakınlarına şifalar diliyorum.
kesinlikle katılıyorum. Malesef bu konu hakkında bir ilerleme sağlanamadı benim bildiğim kadarıyla. Herhalde bir merdiven uyumsuzluğu haberlerleri çıkmıştı bir ara.

morningstar yazdı:Hocam elinize sağlık gerçekten yaptığınız kordonlar çok güzel.Boyle bir kampanya başlatma düşünceniz için tebrik ediyorum.Dusunmeniz yeter ve burada olmasa bile başka mecralarda uygulamaya geçirilebilir
:champ:

SM-N950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Telekkür ederim arkadaşım. Önemli olan buradan bir gönüle dokunabilmekti. Umarım dokunmuşuzdur.

Bu arada 6 , 3 ve 5 numara sahiplenildi. Diğerlerini düşünen arkadaşlar özel mesaj atabilir.

Kullanıcı avatarı
cengawer42

Sonraki

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 15 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners