Otomatik ve Quartz arası seçim

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Otomatik ve Quartz arası seçim

Mesaj emrkrks » 21 Eyl 2019, 15:43

Arkadaşlar merhaba. Aynı bütçe ile ünlü bir markanın Quartz saatini mi alırsınız yoksa daha ortalama bir markanın otomatik saatini mi tercih edersiniz ?
Kullanıcı avatarı
emrkrks

Re: Otomatik ve Quartz arası seçim

Mesaj Maradona » 21 Eyl 2019, 15:51

Benim tercihim otomatik olurdu... [emoji41]
Kullanıcı avatarı
Maradona

Mesaj Xhantos » 21 Eyl 2019, 15:58

Bence soru çok doğru değil. Böyle bir konuda bütçeden ve markadan önce mekanizma türüne karar vermiş olmak gerekir. Zaten otomatik/mekanik önemsenmiyorsa, Quartz daha uygun fiyatlı olacaktır. Mekanik isteyeni de Quartz tatmin etmez.

Diğer bir deyişle eğer bu soru sorulabiliyorsa, soran kişi için marka, mekanizmadan önemli demektir, o zaman cevap olarak ünlü markanın quartz'ı demek gerekir.

Eğer ben kendim için cevap verecek olursam, bitçe ve marka bağımsız olarak saate göre karar veririm. Swatch ya da Seiko beğendiğim bir quartz'ı almaktan çekinmem ama sadece marka ve fiyatına bakıp quartz tercih etmem.
Kullanıcı avatarı
Xhantos

Mesaj copycat » 21 Eyl 2019, 16:04

Bana göre toplam kaç adet saatiniz olduğu da önemli. Ben otomatik saatlerimin sayısı belirli rakamı geçtikten sonra quartz tercih edebilirdim. Bir sürü saati sürekli ayarlamak, kurmak, özellikle de düzenli bakıma sokmak külfet olabiliyor. İlk saatler için tercihim otomatik, rotasyon şiştikten sonra doğru fiyattan quartz.

(Watch winder denen icat, elektrik enerjisi tükettiginden bana çevresel faktörlerden mantıklı gelmiyor.)

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
copycat

Mesaj BeastLy » 21 Eyl 2019, 16:10

Ben tercihimi otomatikten yana kullanırım. Düzenli bakımı yapılırsa bir ömür kullanılabilir.Ama benim için zaman çok önemli diyorsanız yani sapma olmasın felan, Quartz saatlere oranla göstergeleri daha az hassastır, tabi ki üreten firmanın kalitesine ve bulunduğu bölgenin yer çekimine de bağıl bir durumdur bu. Genel olarak konuşmak gerekirse otomatik saatlerin sebep olduğu arıza günlük saniye şaşmasıdır fakat Quartz saatlerdeki şaşma ise ayda bir kaç saniyedir.Ayrıca bakımınla felan uğraşamam diyorsanızda Quartz saat.Çünkü hafif ve bakımları kolaydır.Ama Otamatik saatler mekanizmalarının ihtiyacı gereği düzenli şekilde bakımı yapılmalıdır. Yağlanması ve diğer temel ihtiyaçlarının giderilmesi gerekir.Otamatik saatler sanatsal ve el sanatları amacıyla üretilir fakat Quartz saatler daha hassas ve isabetlidir, umarız yardımcı olabilmişimdir güzel günler dilerim :thumbup:
Eğer şimdi uyuyakalırsan rüya göreceksin. Eğer şimdi çalışırsan rüyanı yaşayacaksın.
Kullanıcı avatarı
BeastLy

Mesaj Maradona » 21 Eyl 2019, 16:16

Yerçekimi ivmesini ortalama 9,81m/s2 almamak lazım böyle durumlarda tabii, hele hele 10'a hiç yuvarlamamak lazım... Bunlar önemli şeyler, herkes bilmez, eğitimini almak gerek... [emoji41]
Kullanıcı avatarı
Maradona

Mesaj BeastLy » 21 Eyl 2019, 16:27

Maradona yazdı:Yerçekimi ivmesini ortalama 9,81m/s2 almamak lazım böyle durumlarda tabii, hele hele 10'a hiç yuvarlamamak lazım... Bunlar önemli şeyler, herkes bilmez, eğitimini almak gerek... [emoji41]

Bize o engin tecrübe ve donanımınızla yeni bilgiler öğrettiğiniz için teşşekürlerimi sunuyorum.Ve bunu bilgisayarımdaki not defterindeki aşırı gerekli bilgilere ekliyorum.Güzel bir gün geçirmeniz dileğiyle :D :)
Eğer şimdi uyuyakalırsan rüya göreceksin. Eğer şimdi çalışırsan rüyanı yaşayacaksın.
Kullanıcı avatarı
BeastLy

Mesaj Maradona » 21 Eyl 2019, 16:35

Valla esas biz aydınlandık sayenizde efendim... Teşekkürler bizden... Minnettarız... [emoji120]
Kullanıcı avatarı
Maradona

Sonraki

• Similar topics
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Yazar

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 131 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners