Japon Saatlerinin ├ťretim Yerleri

T├╝m Genel Saat Konular─▒ ├ťzerine Payla┼č─▒mlar
Forum kurallar─▒
Say─▒n ├ťyeler TSF'ye Ho┼č Geldiniz. Genel Saat Sohbeti B├Âl├╝m├╝m├╝zde Saatlerle ─░lgili Di─čer Spesifik Konu Ba┼čl─▒klar─▒m─▒z Haricideki Sohbet ve Payla┼č─▒mlar─▒n─▒z─▒ Yapabilirisiniz. D├╝zenli ve Anla┼č─▒labilir Bir Ortam Olmas─▒ Amac─▒ ile L├╝tfen Mesajlar─▒n─▒z─▒ Yaz─▒m Kurallar─▒na Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

─░yi Forumlar Dileriz

TSF

Japon Saatlerinin ├ťretim Yerleri

Mesaj tuttacromata » 06 Eyl 2019, 11:34

D├╝n Orient Bambino modelinin ├╝retim yerini ara┼čt─▒r─▒rken watchuseek'te b├Âyle bir konuya denk geldim. https://forums.watchuseek.com/f21/origi ... 55551.html
├ľzetle Japon yasalar─▒ e─čer ├╝retim standartlar─▒n─▒ sa─člad─▒klar─▒ takdirde ├╝reticilerin Japonya topra─č─▒ d─▒┼č─▒nda ├╝retilen ├╝r├╝nlerine de "Made in Japan" yazmalar─▒na olanak tan─▒yormu┼č. Sizce bu ne derece do─črudur ?
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
tuttacromata

Kay─▒t: 09 Ara 2014, 21:03

Re: Japon Saatlerinin ├ťretim Yerleri

Mesaj Xhantos » 06 Eyl 2019, 11:50

'Swiss made' yaz─▒labilmesi i├žin gereken ┼čartlar ─░svi├žre kanunlar─▒yla belirlenmi┼č. Japon kanunlar─▒n─▒ net bilmiyorum, en az─▒ndan ├žok bilinen ┼čekilde 'Japan Made' ya da 'Made in Japan' kullan─▒m kurallar─▒ yok.

Olay sadece toprak m─▒?

├ťretimde kullan─▒lan ham madde ve yar─▒ mam├╝ller, ├╝retim maliyeti, i┼č├žilerin tabiyeti (hangi ├╝lke vatanda┼č─▒ olduklar─▒), kontrol teknisyenlerin Japon olup olmamas─▒, hangi ├╝lkede e─čitim g├Ârd├╝kleri vs. vs. Ba┼čka ├╝lkede bir Japon ┼čirketinin kiralad─▒─č─▒ topra─č─▒n, Japonya'dan ne fark─▒ var? ─░┼č├žiler farkl─▒ysa, olay Japonya i├žinde de olabilir. G├╝n├╝m├╝zde karma┼č─▒k bir ├╝r├╝n├╝n t├╝m├╝n├╝n tek bir ├╝lke kaynakl─▒ yap─▒lmas─▒, i├žinde ├çin'den (ya da Singapur'dan, Malezya'dan, ya da Filipnler'den) gelen bir par├ža olmamas─▒ neredeyse imkans─▒z.

Bu ├╝retim yeri tan─▒m─▒n─▒n ├žok net yap─▒lmas─▒ gerekiyor.

Japonya ├çin'i i┼čgal etse, ne olacak? T├╝m 'made in PRC'ler 'made in Japan'a d├Ân├╝┼čecek... mi? Sonu├žta alg─▒s─▒ de─či┼čir. Eskiden Japon mallar─▒ ucuzdu, ┼čimdi pahal─▒ ve kaliteli ┼čeklinde alg─▒lan─▒yor.

Benim bu konudaki duru┼čum ┼č├Âyle: E─čer bir Japon ┼čirketi, mal─▒n─▒n ├╝zerine 'made in Japan' yazm─▒┼čsa, ben ona kalite ve di─čer a├ž─▒lardan inan─▒yorum ve g├╝veniyorum.

Bunun ├Âtesinde bir Japon ┼čirketinin ├╝zerinde 'made in Japan' yazan saati benim i├žin sadece bu nedenle (o yaz─▒n─▒n bulunmas─▒ nedeniyle) asl─▒nda ayn─▒ fabrikada (Japonya topra─č─▒nda ya da de─čil) ayn─▒ hattan ├ž─▒kmas─▒na ra─čmen (velevki b├Âyle olsun) daha de─čerli.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Xhantos

Kay─▒t: 30 Nis 2019, 22:00

Mesaj Mandos » 06 Eyl 2019, 11:52

J ve K versiyonlar─▒ aras─▒nda hi├ž bir fark olmad─▒─č─▒ s├Âylenir. Yani belli bir standart varsa hepsinde vard─▒r bu durumda da hepsine Made in Japan yazmamak i├žin bir sebepleri olmamas─▒ laz─▒m? Akl─▒ma yatmad─▒ pek.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Mandos

Ya┼č: 28
Kay─▒t: 10 May 2013, 14:33

Mesaj tuttacromata » 06 Eyl 2019, 11:56

Ben de size kat─▒l─▒yorum Made in China da yazsa Japon markalar─▒ kalitelidir yine de Made in Japan yazmas─▒ bana daha ├žok g├╝ven veriyor :D
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
tuttacromata

Kay─▒t: 09 Ara 2014, 21:03

Mesaj Xhantos » 06 Eyl 2019, 12:08

Mandos yazd─▒:J ve K versiyonlar─▒ aras─▒nda hi├ž bir fark olmad─▒─č─▒ s├Âylenir. Yani belli bir standart varsa hepsinde vard─▒r bu durumda da hepsine Made in Japan yazmamak i├žin bir sebepleri olmamas─▒ laz─▒m? Akl─▒ma yatmad─▒ pek.

Bunun 2 nedeni var,

(1) ├ťr├╝n ger├žekten Japonya d─▒┼č─▒ ├╝retiliyor (art─▒k akla gelen her kritere g├Âre :) ), ama ├╝st├╝ne 'Made in Maleysia' hatta 'made in China' vb. yazmaktansa hi├ž yazm─▒yorlar (Bunun de─čer d├╝┼č├╝r├╝c├╝ alg─▒ etkisinden dolay─▒).

(2) ├ťlkelerin ithalat kurallar─▒ gere─či, 'country of origin' / kaynak ├╝lke ├╝r├╝n ├╝zerine yaz─▒l─▒rken baz─▒ kurallar olabiliyor, mesela deniyorki ABDye ithal edilen i├žin mekanizma nerede ├╝retildiyse saat oradan gelmi┼č say─▒l─▒yor. (├ç├╝nk├╝ belki de HongKong'daki bir ┼čirketten ithal edildi). Yani o mevzuatlar─▒ a┼čmak i├žin ├╝zerinde men┼čei ├╝lke belirtilmeyebiliyor.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Xhantos

Kay─▒t: 30 Nis 2019, 22:00

D├Ân TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler ├ževrimi├ži

Bu forumu gezen kullan─▒c─▒lar: Google [Bot] ve 375 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners