Yeni Seiko 5'ler Duyuruldu!

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Yeni Seiko 5'ler Duyuruldu!

Mesaj Xhantos » 15 Eyl 2019, 15:25

seikofan yazdı:... isolu diver olayına gelince suunto vs firmalar artık diver kol bilgisayarları ürettikleri için analog saatlere ne kadar ihtiyaç olur tartışılır....

Diver'a gelene kadar, mekanik saate ne kadar ihtiyaç var, hatta (genel olarak) saate ne kadar ihtiyaç var?

Bunlar Diver görünümlü moda saati (günlük aksesuar saat), bunu da görmek lazım :D İhtiyaç var mı derseniz, 100m bile fazla aslında (daha derine kaç kişi dalıyor?) ama hayatı boyunca belki 3m suya girmeyecek saatler alıyoruz, 200m ISO uyumlu olması için *her saat* 250m'lik basınçla test ediliyor. Dalgıç saatlerini sadece dalgıçlar alacak olsaydı, acaba dünya nasıl bir yer olurdu? :D Yeni Seiko5ler dalgıç saati değil ama kasaları SKX görünümlü, dediğim gibi aslında 'baby SKX' bunlar.

(ISO6425 uyumluluğu için pek çok katı şart var, örneğin tek yöne döner bezel, bezeldeki fosfor, karanlıkta 25cmden okunabilme, karanlıkta çalıştığının anlaşılma şartı, çeşitli dayanıklılık kriterleri, HER SAAT su altında yüzde 25 fazla basınçta 10 dakika test edilecek, HER SAAT 30cm su altında 50 saat test edilecek, HER SAAT 30cm su altında 40 derecede ve 5 derecede 5er dakika test edilecek vb. Özetle, 'Diver's 100m' ile 'Water Resistant 100m' arasında çok fark var. Bu farklı bilmeyen için zaten farketmiyordur).

Bundan sonra (SKX stokları da tükenince),
SKXi dalgıç saati olduğu için alanlar (bunu önemseyenler), Turtle alacak.
SKXin tipini beğenenler, yeni Seiko5lerden (belki 2-3 tane, renk renk) alacak.
Kullanıcı avatarı
Xhantos

Mesaj CptOz » 15 Eyl 2019, 16:16

Benim düşüncem diver's veya diver saat ifadesi bir çeşit reklam ve yapılan testler de bu reklamın destekçisi. Seiko 5 veya 100 mt WR saatlerin de moda saati olduğunu düşünmüyorum. Bu açıdan meraklıları arasında SKX belki de daha bir moda saattir. Moda saati; moda markalarının sunduğu, horolojik çok da bir değeri olmayan ve genelde kuvars olan saatler olmalı. Maksat yüzme, serbest dalış ise 100mt saatler bile yeterlidir. Tüplü dalış için Seiko, Orient, Casio gibi bilinen markaların 100-200 mt WR saatleri yeterlidir derim. Hatta dijital ucuz bir Casio G-Shock veya 50-100 mt WR Casio bile daha iyidir belki. (Işık, kronometre gibi özelliklerden) Ama tabii ki profesyonel dalış veya dekolu tüplü dalışlar için dalış saati (bilgisayarı) kullanmak gerekir. Yıllarca 50-100 mt WR Casio saatlerle tüplü dalış yaptım ve hiç sorun olmadı. 200 mt diver's saatlerin dalış konusunda Seiko-5 100 mt saatlere göre çok da avantajlı olduğunu düşünmüyorum. ISO sertifikalı olması o saati bence çok da öne çıkarmaz; Rolex, Oris, Longines vs gibi bir çok marka ISO sertifikası olmadan dalış modeli saatler üretmektedir ve kimse de sorgulamaz. Tabii ki tercihler ve zevkler herkesin farklı olabilir.
Kullanıcı avatarı
CptOz

Mesaj vysaknc » 15 Eyl 2019, 20:10

Seiko 5 ' nasıl moda saati olabilir,benim babamın ve turkiye deki milyonlarca insanın seksenli yıllardan beri, yani 35 senedir kullandıkları daha sonraki nesiller tarafindan otomatik mekanizmaları, uygun fiyatları ve gerçek saat markası olmalarindan ötürü kullanılan bir marka,moda saat denince calvin clain ,Giorgio Armani,fossil,Emporii Armani ,Adidas, Ellesse, Yves St. Laurent, Stefanel Tempo, Kenneth Cole gibi çinde kilo ile satılan kuvars bilumum markalar akla gelir ama Seiko bu saatlerden farklı olarak gerçek bir saat markasidır ...

HTC One cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Hırs sebebi hasarettir..
Kullanıcı avatarı
vysaknc

Mesaj Xhantos » 15 Eyl 2019, 21:07

Veysel21 yazdı:Seiko 5 ' nasıl moda saati olabilir...

Burada aslında moda saatinden kasıt 'tool' watch olmayan, aksesuar olan saat, saati gösteren saat olan saat.

Benim Seiko sevgim ve saygım çok başkadır, markayı hiçbir zaman küçümsemem. Tam tersi bu yeni Seiko5 imajıyla, eski Seiko5 imajına zarar verdikleri için üzülüyorum.

ozgtegin yazdı:Benim düşüncem diver's veya diver saat ifadesi bir çeşit reklam ve yapılan testler de bu reklamın destekçisi. Seiko 5 veya 100 mt WR saatlerin de moda saati olduğunu düşünmüyorum. Bu açıdan meraklıları arasında SKX belki de daha bir moda saattir. Moda saati; moda markalarının sunduğu, horolojik çok da bir değeri olmayan ve genelde kuvars olan saatler olmalı. Maksat yüzme, serbest dalış ise 100mt saatler bile yeterlidir. Tüplü dalış için Seiko, Orient, Casio gibi bilinen markaların 100-200 mt WR saatleri yeterlidir derim. Hatta dijital ucuz bir Casio G-Shock veya 50-100 mt WR Casio bile daha iyidir belki. (Işık, kronometre gibi özelliklerden) Ama tabii ki profesyonel dalış veya dekolu tüplü dalışlar için dalış saati (bilgisayarı) kullanmak gerekir. Yıllarca 50-100 mt WR Casio saatlerle tüplü dalış yaptım ve hiç sorun olmadı. 200 mt diver's saatlerin dalış konusunda Seiko-5 100 mt saatlere göre çok da avantajlı olduğunu düşünmüyorum. ISO sertifikalı olması o saati bence çok da öne çıkarmaz; Rolex, Oris, Longines vs gibi bir çok marka ISO sertifikası olmadan dalış modeli saatler üretmektedir ve kimse de sorgulamaz. Tabii ki tercihler ve zevkler herkesin farklı olabilir.

Dönüp dolaşıp aynı yere geliyoruz. Olay gerçekten bu saatleri alıp dalma amaçlı kullanmak değil. 50m WR Casio bile dalışa yeter. Yeter ama amaç dalmak değil ki, o zaman (genel anlamda) kol saatine ne gerek var, zaten cep telefonu var, mekanik saate hiç gerek yok. Saati sadece işe yarasın diye 'işlevi' için almıyoruz, ayrıca markasına, görüntüsüne, prestijine, tarihçesine de değer ve sonuçta para veriyoruz. Rolex ISO uyumluluğunu arka tarafı havada olduğu için yapmıyor (ISOdan daha öte standartı olduğunu düşünüyor). Normal, sıradan insanlardan, kimin ISO uyumlu dalgıç saatine gerçekten ihtiyacı var ki? Kimin ay saatine gerçekten ihtiyacı var ki?

Tercihler ve zevkler dediğiniz doğru, sizin için ISO dalgıç saati standartı önemli olmayabilir. Ancak bu standartın tercih ve zevk olmayacak şekilde belirlenmiş şartları var. Bu görsel tasarım değil, tamamıyle işlevsel bir standart (görsellikle ilgili kısımları da bu şekilde).

Ben dalgıç değilim ama dalgıç saati kullanıyorum. Niyesi başka konu (Sadece şehir içinde Ferrai kullanmak gibi birşey). Sonuçta objektif kriter olarak bugün ISO6425 standartındaki şartları yerine getirmeyen saat dalgıç saati değildir (Bunun belgelendirilmesi başka konu). Ben dalgıç saatlerimi takım elbiseyle de kulllanıyorum ama bu onları 'dress watch' yapmıyor :D
Kullanıcı avatarı
Xhantos

Mesaj Kakefe » 16 Eyl 2019, 22:24

Japonyada bulunan arkadasim sana ne hediye alayim deyince ben de yeni seiko 5 ama turuncu kadran dedim.. Neyse bulmus almis atti bana fotosunu( arkada etiket de cikmis epey bir dalgami gectim arkadasla hediye olduguna eminmisin diye )
fotodan cikardiklarim : Hizalama problemi yok. o yüzden cok sasirdim. Gordugum kadariyla Jdm modeli.. ref i farkli.. altta made in japan yaziyor int. modelinden farkli olarak.
Skx versiyonunda kollarin konturunun sari oldugunu hatirliyorum bunda siyah olarak gordum isik sebebiyle oyle görünmüyorsa. Sari kollar bezel ile daha uyumluydu sanki.
Elime ulasinca detay foto eklerim istenirse.

Resim

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
Kullanıcı avatarı
Kakefe

Mesaj Xhantos » 16 Eyl 2019, 22:46

Kakefe yazdı:Japonyada bulunan arkadasim sana ne hediye alayim deyince ben de yeni seiko 5 ama turuncu kadran dedim.. Neyse bulmus almis atti bana fotosunu( arkada etiket de cikmis epey bir dalgami gectim arkadasla hediye olduguna eminmisin diye )
fotodan cikardiklarim : Hizalama problemi yok. o yüzden cok sasirdim. Gordugum kadariyla Jdm modeli.. ref i farkli.. altta made in japan yaziyor int. modelinden farkli olarak.
Skx versiyonunda kollarin konturunun sari oldugunu hatirliyorum bunda siyah olarak gordum isik sebebiyle oyle görünmüyorsa. Sari kollar bezel ile daha uyumluydu sanki.
Elime ulasinca detay foto eklerim istenirse.

Resim

O Kanji datewheel'a kurban olsunlar!

Hediyeniz güzel olmuş, güzel günlerde kullanın, hayırlı olsun.
Kullanıcı avatarı
Xhantos

Mesaj justaguy » 17 Eyl 2019, 08:42

Bence görünüş olarak çok güzel. Hayırlı olsun :champ:
Kullanıcı avatarı
justaguy

Mesaj mbs1905 » 17 Eyl 2019, 14:16

Çok güzel hayırlı olsun. Bende mavi kadranlı olana talibim. Skx009'u mekanizmasından dolayı almadım. Bu saat hoşuma gitti baya.
Burak
Kullanıcı avatarı
mbs1905

ÖncekiSonraki

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 266 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners