Yeni Seiko 5'ler Duyuruldu!

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Yeni Seiko 5'ler Duyuruldu!

Mesaj eraslani » 15 Ağu 2019, 17:05

Seiko'nun imaj,isim vs konularda olduğu söylenen sorunlarını teyit eden veriler var mı acaba,araştıran olduysa merak ettim doğrusu.Ben bu konularda bir sorun ya da algıda bir değişiklik olduğuna katılmıyorum.Ucuzuna seiko,pahalısına meiko falan demeye gerek yok.

SM-G965F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
eraslani

Mesaj Ufkynl » 15 Ağu 2019, 17:50

Keşke genç insanlar otomatik saat kullansa saat kültürü kazanımı toplum için de bir kazanım değil mi? Bu seiko 5 olsun iste ne güzel. Herkes demiyor mu başlangıç için en ideal saat seiko5 diye? Genç yaştan bunun başlaması neden sorun oldu anlamadim. Siz eğer gençler seiko 5 takıyor diye seiko kullanmam diyorsanız o sizin meseleniz. Zaman değişiyor bizim sizin neslimiz artik gidici :) alttan gümbür gümbür geliyorlar.

SM-G930F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
Ufkynl

Mesaj Xhantos » 15 Ağu 2019, 22:25

Herhangi bir tartışmaya girmeden, ki gerek yok zaten, düşüncemi şu şekilde açıklayarak özetleyeyim:

Seiko5 geçmişi de olan, sağlam, 'proper' yani adam gibi, 17den 97ye herkesin kullanabileceği, her kesime hitap eden bir mekanik saat serisidir - benim gözümde böyle. (SKXlerde Seiko5 serisindendir).

Ben bu serinin sadece gençlere yönelik, genç saati gibi konumlandırılmasına üzüldüm, o kadar.

Gençler Seiko5 kullansın, ama yaş aldıkça da kullanmaya devam etsin, edebilsin (illa başka marka model alınacak diye kural yok, bazı insan tek saatle, bazı insan tek markayla geçirir ömrünü), benim gönlümden geçen bu. 'Şimdi gençsin paran yok Seiko 5 al, sonra paran olunca 'gerçek güzel'(!) bir saat alırsın' iması hoşuma gitmiyor. 40 yaşındaki adamın saatine bakıp '40 yaşına gelmişsin hala Seiko5 mi kullanıyorsun' denmesi benim onaylayacağım birşey olmaz.

Apollo 11 görevi sırası da dahil, NASA uçuş direktörü Eugene Francis Kranz (1995 Apollo13 filminde kendisini Ed Harris canlandırmış oscar adayı olmuş, daha pek çok benzer referans var), kariyeri boyunca Seiko 5 model 6119-8460 kullanmış, aya inilirken de Apolllo13 patlaması sırasında da kolunda bu saat varmış. Saat elbette hala çalışıyormuş.

Şimdi böyle geçmişi olan Seiko 5'ı zibidi zıpır züppe saati gibi tanıtmak, konumlandırmak, bana göre, olmaz.
Kullanıcı avatarı
Xhantos

Mesaj Xhantos » 15 Ağu 2019, 22:44

eraslani yazdı:Seiko'nun imaj,isim vs konularda olduğu söylenen sorunlarını teyit eden veriler var mı acaba,araştıran olduysa merak ettim doğrusu.Ben bu konularda bir sorun ya da algıda bir değişiklik olduğuna katılmıyorum.Ucuzuna seiko,pahalısına meiko falan demeye gerek yok.

Sorun Seiko şu anda olan algısını değiştirmeye kalktığında çıkıyor. En son LX modelleriyle Pprospex serisinin (ki Prospex'i marka yapmaya çalışıyorlar) fiyatını 5K dolarlara çektiler. Bütün algı değişti tabi, 1K dolar altı için süper fiyat performans ürünü sunan bir Seiko Prospex imajından daha pahalı marka imajına geçiliyor, geçilmeye çalışılıyor. Ginza'da Prospex butiği açtılar yeni. Grand Seiko zaten ayrı bir şirket ve marka, fiyat olarak daha yukarıya hak ettiği yere doğru konumlandırılıyor. Seiko5'ı görüyorsunuz, mekanizma güncelleniyor ama daha gençlere yönelik saat konumlandırması yapılıyor, SKX üretimi duruyor vs. Kısacası, taşlar yerinden oynuyor. Sonuç ne olur şimdiden bilinmez ama bir değişim olduğu kesin. Eğer Seiko yapmaya çalıştığı fiyat artışını kabul ettirebilirse, bir tık daha pahalı markalara yaklaşacak, henüz kesin birşey yok.

Rolex varken Tudor'a, ya da, Tudor varken Rolex'e ne gerek var diyebilir miyiz?

Longines, Omega, Tissot, Glashütte Original, Hamilton, Rado, Mido veya Breguet olmasın, hepsi Swatch olsun ne farkeder diyebilir miyiz?
Kullanıcı avatarı
Xhantos

Mesaj justaguy » 21 Ağu 2019, 15:04

Seiko 5'ler benim gözümde her zaman fiyat/performans efsanesi olmuştu. Özellikle 4r15 mekanizma kullanmaya başladıktan sonra daha da beğenmeye başladım.

Öte yandan Seiko'nun ufak ufak fiyatları yukarı çekmesi sonucunda fiyat/performans oranlarının eskisi kadar iyi olmadığını düşünüyorum. Hatta, yeni Seiko 5'lerin fiyatlarına çok daha üstün malzeme ve özelliklerde microbrand saatler almanın mümkün olduğunu düşünüyorum. (Evet, bir microbrand saat aldım, microbrand fan oldum, mazur görün :lol: )
Kullanıcı avatarı
justaguy

Mesaj Xhantos » 21 Ağu 2019, 23:13

Instagram'a ilk canlı fotolar düşmüş:
https://www.instagram.com/p/B1VvwTYn48m/

Resim
Kullanıcı avatarı
Xhantos

Mesaj Ankthas » 22 Ağu 2019, 17:02

Promo görsellerdeki fotoğraflarda bile bezel misaligned:

Resim
Deniz
Kullanıcı avatarı
Ankthas

ÖncekiSonraki

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Google [Bot] ve 256 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners