İstanbul Zaman Kumpanyası 1915 Saat Koleksiyonu Bilgi

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Mesaj mturann » 05 Ağu 2019, 00:26

Bilgisi olan var mı acaba?

İstanbul Zaman Kumpanyası - 1915 Saat Koleksiyonu - Tamamen Türk Yapımı İlk Mekanik Kol Saati

https://www.n11.com/kampanyalar/istanbu ... gKByvD_BwE
Kullanıcı avatarı
mturann

Mesaj gozdentunay » 05 Ağu 2019, 02:14

Bu saatlerin tasarımcısı Tarık Hatipoğlu dur.Kendisi sağolsun Cağaloğlu’daki atölyesinde beni ağırlamış ve çok verimli bir sohbet gerçekleştirmiştik .Kendisi İwc vb üst segment bir cok markayı ülkemize getirmiş bir ustad tır. Sektörel olarak yaşadığı birtakım talihsizliklerden sonra tamamen butik tasarıma yönelmiş.Kişisel tasarımlarıda mevcutki hayranlık duymamak elde değil..Gerçekten çok donanımlı konusunda uzman bir büyüğümüz.Gemilerdeki lombozu referans alıp ürettiği Çanakkale 1915 kolleksıyonuda tamamen kendi tasarımıdır . Hatta Çanakkale 1915 serisi ile ilgili hazırladığı ve kendi yaşamından kesitleri anlattığı kataloğuda sağolsun bana hediye etmişti .Saatlerin makinası hariç herşeyini kendi tasarlamaktadır.Ayrıca bu saatlerden elde edilecek gelirin %10’nunu ,Çanakkale Savaşları ve Harp Tarihi araştırmaları derneğine bağışlıyor..Sanırım yakın zamanda yine önemli bir döneme ithafen konseptli bir saat modeli çıkaracak. Resim

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
En son gozdentunay tarafından 05 Ağu 2019, 02:23 tarihinde düzenlendi, toplamda 3 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
gozdentunay

Re: İstanbul Zaman Kumpanyası 1915 Saat Koleksiyonu Bilgi

Mesaj Xhantos » 05 Ağu 2019, 02:16

'Türkiye’de tasarlanan ve üretilen tamamen Türk yapımı ilk mekanik kol saati koleksiyonu. Makinesi hariç, son vidasından kayışının tokasına kadar Tarık Hatipoğlu tarafından incelikle tasarlandı.'

Keşke 'makinasını' yüzde yüz Türkiye'de tasarlayıp üretselerdi de, kasası ve geri kalan tasarımı Çin'de yaptırsalardı.

Yani açıkçası, ilk mekanik Türk kol saati deyip mekanizmayı önemsiz bir ayrıntı gibi göstermek, saatlerle ilgilenhmeyen kitleleri etkileyebilir ama yerli ve milli arama motoru yapıp arka planda google çalıştırmaktan farkı yok bana göre.

Halbuki, kasa tasarımını ve üretimini de yapan bir Türk micro brand olarak lanse edilse, benim bakışım çok olumlu olurdu, şimdi, elbette niyet bilemem ama sonuç olarak bana yapılan pazarlama yanlış geliyor, sözümü sakınmadan içimden geçen bu.

Bunun dışında eleştirecek bin tane başka şey de yok değil. Gömleğin ilk düğmesi mi yanlış iliklenmiş yoksa bu kısa sürede düzeltilecek bir pazarlama hatası mı, ya da burada tümüyle yanılan ben miyim, zaman gösterecek.
Kullanıcı avatarı
Xhantos

Mesaj moy » 05 Ağu 2019, 11:05

Xhantos yazdı:Yani açıkçası, ilk mekanik Türk kol saati deyip mekanizmayı önemsiz bir ayrıntı gibi göstermek, saatlerle ilgilenhmeyen kitleleri etkileyebilir ama yerli ve milli arama motoru yapıp arka planda google çalıştırmaktan farkı yok bana göre.

sonuna kadar katılıyorum,
+ olarak
Tarık Hatipoğlu ile ilgili güzel bir röportaj
https://www.youtube.com/watch?v=Zi9Mh30ceXE
Sanayi olmadan ekonomi, ekonomi olmadan bağımsızlık olmaz.
Kullanıcı avatarı
moy

Mesaj morningstar » 05 Ağu 2019, 12:00

Mekanizma miyotaymış
Saatin kutusuda gayet hoş şekilde tasarlanmış Tarık bey in yanında verdigi kadran ile saatin kutusu aynı zamanda duvar saati olarak kullanılabiliyor.
SM-N950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
morningstar

Mesaj SelAc » 05 Ağu 2019, 13:12

Güzel bir girişim. 1915 adet limitli üretildi. Bir dergide reklamını görüp, ilgi ile takip etmiştim. Pirinç kasa olan modelinden bir tanesine sahip olmayı, onu sonraki nesillere aktarmayı çok isterdim. Nasip olmadı. Pazarlama konusunda Xhantos'un fikirlerine katılıyorum. Yalnız tasarım ve diğer parçaların üretiminin de kayda değer bir başarı olduğu kanaatindeyim. İnşallah bir gün ülkemizde de mekanizma üretilir. Gururla o saatleri bileğimizde taşırız.
@zamankoleksiyoneri
Kullanıcı avatarı
SelAc

Mesaj dogodenizli » 05 Ağu 2019, 13:21

Xhantos yazdı:'Türkiye’de tasarlanan ve üretilen tamamen Türk yapımı ilk mekanik kol saati koleksiyonu. Makinesi hariç, son vidasından kayışının tokasına kadar Tarık Hatipoğlu tarafından incelikle tasarlandı.'

Keşke 'makinasını' yüzde yüz Türkiye'de tasarlayıp üretselerdi de, kasası ve geri kalan tasarımı Çin'de yaptırsalardı.

Yani açıkçası, ilk mekanik Türk kol saati deyip mekanizmayı önemsiz bir ayrıntı gibi göstermek, saatlerle ilgilenhmeyen kitleleri etkileyebilir ama yerli ve milli arama motoru yapıp arka planda google çalıştırmaktan farkı yok bana göre.

Halbuki, kasa tasarımını ve üretimini de yapan bir Türk micro brand olarak lanse edilse, benim bakışım çok olumlu olurdu, şimdi, elbette niyet bilemem ama sonuç olarak bana yapılan pazarlama yanlış geliyor, sözümü sakınmadan içimden geçen bu.

Bunun dışında eleştirecek bin tane başka şey de yok değil. Gömleğin ilk düğmesi mi yanlış iliklenmiş yoksa bu kısa sürede düzeltilecek bir pazarlama hatası mı, ya da burada tümüyle yanılan ben miyim, zaman gösterecek.

Beyefendinin sözlerine ben de katılıyorum. Su Türk yapımı işini abartıyoruz biraz.
Șöyle bir örnek vermek gerekirse,geçenlerde tank lansmanına yolum düştü tesadüfen. Slogan da baya ilgimi çekmişti, ''%100 Türk yapımı yerli tank'' velhasıl-î kelam bir de ne göreyim motor Abd yapımı.Dumur olmuştum. Saatte de durum benzer aslında. Zira saati saat yapan şey mekanizmasıdır. Kasayı tasarla kayıși üret,vs. bunlar çok zor şeyler olmasa gerek. Hatta geçenlerde forumumuzda üyelerden biri de saat tasarlamıştı. Olmadı biz o saate de ''%100 Türk yapimi'' diyelim.
Bu arada tasarımı konuşmuyorum. Konuşursam... Neyse konuşmayayım en iyisi. Göz var izan var herkes görüyor neyin ne olduğunu. :lol:

Geçiniz efendim,tutmaz.
Kullanıcı avatarı
dogodenizli

Mesaj SelAc » 05 Ağu 2019, 15:52

Üstadım tamamıyla yerli demek bence de hatalı ve yanıltıcı bir ifade. Mesele %100 %70 %40 gibi rakamlar değil. Önemli olan bir yerden başlamak ve üretmek. Toyota ilk otomobilini ürettiğinde kül tablası diyerek avrupalı şirketler dalga geçmişti. Sonuç itibarı ile dünya devi oldu. Üretim kalitesi ve tasarım herkes tarafından beğenilmeyebilir. Bunlar zaman içerisinde geliştirilebilecek unsurlar.
@zamankoleksiyoneri
Kullanıcı avatarı
SelAc

Sonraki

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 106 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners