Yeni Saatim Çin'den Geliyor

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Yeni Saatim Çin'den Geliyor

Mesaj Xhantos » 29 Tem 2019, 00:48

Serkanasn yazdı:Öncelikle hayırlı olsun güle güle kullanın, küçük bir ayrıntı ama 1500€ sizin doğrudan temsil yoluyla beyan edebileceğiniz maksimum tutardır üstünü dolaylı temsil yoluyla bir gümrük müşaviri vasıtasıyla beyan edip vergilerini ödedikten sonra teslim alabilirsiniz, rakamlara çok takılmayıp 1500€ üzerindeki yurtdışı alışverişlerinizi bu kıstas doğrultusunda gerçekleştirebilirsiniz.

Teşekkürler. Benim de o şekilde genel bir bilgim var ama hiç tecrübem yok, vergi oranının da ürüne göre değişiyor olması lazım o durumda. Gümrük müşaviri tutma işi kulağa 'pahalı' geliyor :)

Benim yurtdışı Amazon alışverişlerim en fazla yaklaşık 1000 USDlik (saat) oldu, 1500 EUR üstünde, şu anda pek düşünmediğim, garanti durumu nedir, ya kutu boş çıkarsa vb. çekincelerim orataya çıkar :) O meblağlara çıkarsam bir tanıdığa getirtmek, ya da 'kendi işini kendin gör, görerek al' gibi yöntemleri tercih ederim (herhalde).
Kullanıcı avatarı
Xhantos

Mesaj cbmad » 29 Tem 2019, 04:21

Xhantos yazdı:
cbmad yazdı:Amazon ile Amazon Japonya arasında, ürün gamı, fiyatlar, ödeme yöntemi gibi hususlarda hangi farklar var :?:

Farkları değil benzerlikleri saymak lazım :)

- İsimleri aynı.
- Kredi kartı ile ödeme kabul ediyorlar
- Japonya'nın Global'e yönelik İngilizce seçeneği var (bazen bozuk olsa da), ben Japonca bilmediğimden İngilizce ile idare ediyorum iki sitede de.

Temel farklara gelirsek,

- Japonya kısa süre öncesine kadar dünyanın 2. büyük ekonomisiydi, ABDden bambaşka bir ülke ve kültür, ürünler farklı, tabi ABDde Japonyadan ithal, Japonya'da ABDden ithal ürünler de satılıyor (neredeyse hepsi Çin'de üretilse de :P ). Türkiye Amazon'undaki ürün gamı ne kadar farklıysa, aynı şekilde ürünler farklı.

- Japonya fiyatlarının içinde yüzde 8 satış vergisi oluyor (bizdeki KDV gibi). Onun dışında fiyatları ürün bazında karşılaştırmak lazım, satıcıya göre değişebiliyor, indirimler olabiliyor. Bir de Amazon puanı uygulamasıyla bir sonraki alışverişe puan kazanılabiliyor.

- Japonya, Japon Yeni (JPY) karşılığı USD tahsil ediyor (ya da TRY), yani tam USD fiyatı bilmek mümkün değil, kur çevriminden ister istemez küçük bir zarar ediliyor.

- ABDden TRye gelen ürünler için 2 kargo seçeneği oluyor biri 5 USD, diğeri 30 USD gibi (ucuz olan yavaş biraz). Japonya'dan tek seçenek (sadece expres öncelikli olan) var 15-16 USD civarı. (Bu kargo fiyatları saat vb. küçük ve çok ağır olmayan ürünler için örnek).

Son bir not:

ABD ve Japonya'dan kişisel ithalat vergisi (gümrük vergisi) yüzde 20 (1500 EUR değere kadar). AB'den yüzde 18. Bu da KDVye denk geliyor, gümrük birliği var ya. Mesela Amazon DE (Almanya) da fiyatlar KDV dahil listeleniyor, Almanya KDVsi yüzde 19, biz ithal ederken o düşülüyor, sonra yüzde 18 gümrük vergisi ödüyoruz. Yani kargoyu saymazsak, Amazon Almanya fiyatları ödeyeceğimizden yüzde 1 yüksek listeleniyor.

Teşekkürler, satıcının Amazon japon olduğu ve verginin yine Amazon tarafından halledilmesi(fiyata dahil olması) uygulaması var mı..

Bir de Amazon globalde k.karti TL ile ödenmesi seçeneğinde Amazonun uygulayacağı kur farkı yüksek oluyordu, o zaman burada da USD(dolayısıyla j.yeni) ödenmesi daha avantajlı olacaktır sanıyorum.

Şimdiden hayırlı olsun :thumbup:
Kullanıcı avatarı
cbmad

Mesaj ÜmitYüksel » 29 Tem 2019, 08:35

O kur hatasına ben yıllar önce düşmüştüm. Sistem otomatik olarak TL ye çevirince ben farketmeden TL olarak almıştım tabiii kur farkı yüksek olmuştu. Şimdi usd olarak alıyorum ve ekstreme banka o günkü kurdan yansıtıyor

CLT-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
ÜmitYüksel

Mesaj Xhantos » 29 Tem 2019, 15:55

cbmad yazdı:Teşekkürler, satıcının Amazon japon olduğu ve verginin yine Amazon tarafından halledilmesi(fiyata dahil olması) uygulaması var mı..
....
Şimdiden hayırlı olsun :thumbup:

Nasıl olduysa soruyu atlamışım. Ben zaten gümrüğü hallettiği (tahsil ettiği) için seviyorum Amazon'un gönderdiği ürünleri almayı.

Satıcı Ginza'da bir saat mağazası oluyor mesela ama Amazon JP gönderimi yapıyorsa ve AmazonGlobal International shipping seçilince, gümrük vergisini de Amazon baştan alıyor (tek ödemede tüm alışveriş hallolmuş oluyor). Tabi kargo ve gümrük (ithalat) vergisi son aşamada, yüzde 8 satış vergisi fiyattan düştükten sonra JPY olarak ekleniyor.

Daha güzelleri sizlerin olsun (daha ne olduğu bir sır olsa da :) ).
Kullanıcı avatarı
Xhantos

Mesaj khef » 29 Tem 2019, 16:06

Serkanasn yazdı:
Xhantos yazdı:
cbmad yazdı:Amazon ile Amazon Japonya arasında, ürün gamı, fiyatlar, ödeme yöntemi gibi hususlarda hangi farklar var :?:

Farkları değil benzerlikleri saymak lazım :)

- İsimleri aynı.
- Kredi kartı ile ödeme kabul ediyorlar
- Japonya'nın Global'e yönelik İngilizce seçeneği var (bazen bozuk olsa da), ben Japonca bilmediğimden İngilizce ile idare ediyorum iki sitede de.

Temel farklara gelirsek,

- Japonya kısa süre öncesine kadar dünyanın 2. büyük ekonomisiydi, ABDden bambaşka bir ülke ve kültür, ürünler farklı, tabi ABDde Japonyadan ithal, Japonya'da ABDden ithal ürünler de satılıyor (neredeyse hepsi Çin'de üretilse de :P ). Türkiye Amazon'undaki ürün gamı ne kadar farklıysa, aynı şekilde ürünler farklı.

- Japonya fiyatlarının içinde yüzde 8 satış vergisi oluyor (bizdeki KDV gibi). Onun dışında fiyatları ürün bazında karşılaştırmak lazım, satıcıya göre değişebiliyor, indirimler olabiliyor. Bir de Amazon puanı uygulamasıyla bir sonraki alışverişe puan kazanılabiliyor.

- Japonya, Japon Yeni (JPY) karşılığı USD tahsil ediyor (ya da TRY), yani tam USD fiyatı bilmek mümkün değil, kur çevriminden ister istemez küçük bir zarar ediliyor.

- ABDden TRye gelen ürünler için 2 kargo seçeneği oluyor biri 5 USD, diğeri 30 USD gibi (ucuz olan yavaş biraz). Japonya'dan tek seçenek (sadece expres öncelikli olan) var 15-16 USD civarı. (Bu kargo fiyatları saat vb. küçük ve çok ağır olmayan ürünler için örnek).

Son bir not:

ABD ve Japonya'dan kişisel ithalat vergisi (gümrük vergisi) yüzde 20 (1500 EUR değere kadar). AB'den yüzde 18. Bu da KDVye denk geliyor, gümrük birliği var ya. Mesela Amazon DE (Almanya) da fiyatlar KDV dahil listeleniyor, Almanya KDVsi yüzde 19, biz ithal ederken o düşülüyor, sonra yüzde 18 gümrük vergisi ödüyoruz. Yani kargoyu saymazsak, Amazon Almanya fiyatları ödeyeceğimizden yüzde 1 yüksek listeleniyor.

Öncelikle hayırlı olsun güle güle kullanın, küçük bir ayrıntı ama 1500€ sizin doğrudan temsil yoluyla beyan edebileceğiniz maksimum tutardır üstünü dolaylı temsil yoluyla bir gümrük müşaviri vasıtasıyla beyan edip vergilerini ödedikten sonra teslim alabilirsiniz, rakamlara çok takılmayıp 1500€ üzerindeki yurtdışı alışverişlerinizi bu kıstas doğrultusunda gerçekleştirebilirsiniz.

Serkanasn gördüğüm kadarıyla gümrük konusunda bilgi sahibisiniz. Daha önce bu tutar üstünde saat getirdiniz mi yoksa genel uygulama kapsamını mı araştırmıştınız?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
khef

Mesaj Xhantos » 30 Tem 2019, 12:46

:(

Nazar mı değdi, Cumartesi öğlen 12de gümrük muaynesi gerçekleştirilen, akşam 17de 'gümrüğe tabi olduğu' anlaşılan(!) paket, Pazartesi sabah 9:30 olmadan aramama rağmen, bugün hareketsiz :( Halbuki geçmiş tecrübelerime göre bugün dağıtıma çıkması lazımdı, hatta dün bile elime ulaşabilme olasılığı vardı.

Bir ihtimal, yeni gelen aylık 5 paket sınırı uygulaması gümrüklerde gecikmeye neden oluyordur diyeceğim ama bilemiyorum, hayırlısı.
Kullanıcı avatarı
Xhantos

Mesaj Xhantos » 31 Tem 2019, 16:05

Geldi... :D :D :D

Nazar değmesin artık fazla paylaşmamaya karar verdim ama bir küçük tahmin amaçlı kutu açılışı konusu açacağım.
Kullanıcı avatarı
Xhantos

Mesaj CptOz » 01 Ağu 2019, 11:36

Xhantos yazdı:Geldi... :D :D :D

Nazar değmesin artık fazla paylaşmamaya karar verdim ama bir küçük tahmin amaçlı kutu açılışı konusu açacağım.
Saatinizi güle güle kullanın. Nazar olayı tehlikeli ama burada Patek, Rolex felan paylaşanlar ne yapsın. Resimlerin köşesine ufak bir nazar boncuğu yapıştırın, sorun kalmaz. Kem gözlerden korunmak lazım... [emoji16]
Kullanıcı avatarı
CptOz

ÖncekiSonraki

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 139 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners