Quartz Kristali Hakkında

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Quartz Kristali Hakkında

Mesaj Katip » 03 Tem 2019, 21:39

Merhabalar... Uzun yıllardır forumu sessiz sedasız takip ederim kendim de dahil olmak üzere forum genelinde mekanik saatlere olan ilgi quartz saatlerin çok ötesinde. Mekanik saat mekanizmalarıyla ilgili merakımdan dolayı bir çok bilgiye ulaştım okudum araştırdım... Geçenlerde ya bu quartz makineler nedir ne değildir çeşitleri var mıdır yok mudur diye araştırırken aklıma bir soru takıldı. Bu quartz kristali belli bir frekansta kusursuza yakın bir şekilde titreyerek saatin dakikliğini sağlıyor peki bu quartz kristali bu şekilde sonsuza kadar aynı performansı sağlayabiliyor mu ? Veya günün birinde ömrü tükeniyor mu ? Tabi ki her saatin ne kadar kaliteli olursa olsun bir ömrü var. Mekanik saatlerde bakımı yapıldığında bu süreler çok uzun yıllara çıkabiliyor.. Benim burada merak ettiğim quartz bir saatin çalışma ömründen ziyade quartz kristalinin durumu... Bu durumu açıklayabilecek olan değerli bir ustamız varsa aklımdaki soru işaretlerini giderdiği için çok teşekkür edeceğim :champ:
Kolunda yaşayan bir şey taşımak istiyorsan, mekanik bir saat edin!
Kullanıcı avatarı
Katip

Re: Quartz Kristali Hakkında

Mesaj hlkshnr » 03 Tem 2019, 23:38

Radyoaktif bir madde olmadığından kütlesel azalma olmayacak görevini uzun yıllar yapacaktır

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
hlkshnr

Mesaj Maradona » 04 Tem 2019, 00:04

Tüm parçacıklar mutlaka titreşim yaparlar ve sıcaklık da bu titreşimin bir ölçütüdür zaten... Kelvin ölçeğinin sıfırı (yaklaşık -273 santigrad derece) "Mutlak Sıfır" dediğimiz noktadır ve sıcaklık tanımının başladığı yerdir... Bu sıcaklıkta titreşim yoktur... Dolayısıyla sıcaklık dediğimiz kavram mutlaka sıfır Kelvin'in üstünde olmalıdır çünkü maddeyi oluşturan tanecikler evrenin doğası gereği mutlaka titreşmek zorundadır... Kelvin ölçeğinde negatif değerlerin olmaması da sanırım anlaşılmıştır bu sayede... ;-)

Quartz kristalinin titreşimine de bu açıdan bakarsanız, herhangi bir ömrünün olmadığını görürsünüz... Zaman ölçümü esnasında yaşanan minik sapmalar da büyük ölçüde sıcaklık değişiminden kaynaklanıyor zaten quartz saatlerde... ;-)

Yani kısacası zamanı kesin bir şekilde ölçmenin bir yolu pratiği geçtim teorik olarak da yok, sadece ölçümdeki hata paylarını minimize edebiliyoruz... Evren ilginç... Mutlak bilgi yok... Mutlak bilgiye yakınsayabiliyoruz sadece... Hata payını düşük tutturur isek ne ala, yoksa yandı gülüm keten helva... :-P
Kullanıcı avatarı
Maradona

Mesaj Katip » 04 Tem 2019, 08:36

hlkshnr yazdı:Radyoaktif bir madde olmadığından kütlesel azalma olmayacak görevini uzun yıllar yapacaktır

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Teşekkürler :thumbup:
Kullanıcı avatarı
Katip

Mesaj Katip » 04 Tem 2019, 08:37

Maradona yazdı:Tüm parçacıklar mutlaka titreşim yaparlar ve sıcaklık da bu titreşimin bir ölçütüdür zaten... Kelvin ölçeğinin sıfırı (yaklaşık -273 santigrad derece) "Mutlak Sıfır" dediğimiz noktadır ve sıcaklık tanımının başladığı yerdir... Bu sıcaklıkta titreşim yoktur... Dolayısıyla sıcaklık dediğimiz kavram mutlaka sıfır Kelvin'in üstünde olmalıdır çünkü maddeyi oluşturan tanecikler evrenin doğası gereği mutlaka titreşmek zorundadır... Kelvin ölçeğinde negatif değerlerin olmaması da sanırım anlaşılmıştır bu sayede... ;-)

Quartz kristalinin titreşimine de bu açıdan bakarsanız, herhangi bir ömrünün olmadığını görürsünüz... Zaman ölçümü esnasında yaşanan minik sapmalar da büyük ölçüde sıcaklık değişiminden kaynaklanıyor zaten quartz saatlerde... ;-)

Yani kısacası zamanı kesin bir şekilde ölçmenin bir yolu pratiği geçtim teorik olarak da yok, sadece ölçümdeki hata paylarını minimize edebiliyoruz... Evren ilginç... Mutlak bilgi yok... Mutlak bilgiye yakınsayabiliyoruz sadece... Hata payını düşük tutturur isek ne ala, yoksa yandı gülüm keten helva... :-P

Detaylı açıklamanız için çok teşekkür ederim :champ:
Kullanıcı avatarı
Katip

Mesaj justaguy » 04 Tem 2019, 08:57

Bir de şöyle bir durum var, quartz kristalinin de, şarap gibi yaşlısı mabul. Kristal ilk üretildiğinde zamana bağlı frekans değişimi daha fazla. Zaman ilerledikçe, zamana bağlı frekansındaki değişim azalıyor. Pahalı saatlerdeki (high accuracy vb.) quartz kristaller önceden yaşlandırılıp (yüksek sıcaklık vb. ile) daha sonra saate takılıyor ki, frekanstaki sapma en az olsun. Kristal nem, toz vb. almazsa bozulmaz deniyor :thumbup:
Kullanıcı avatarı
justaguy

Mesaj Ufkynl » 04 Tem 2019, 09:11

Yani quartz saatler pil koyduğunuz müddetçe sonsuza kadar çalışıyor mu anlamadim? Ben 10 15 yıllık ömürleri var diye biliyordum?

SM-G930F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
Ufkynl

Mesaj afl » 04 Tem 2019, 10:27

Ufkynl yazdı:Yani quartz saatler pil koyduğunuz müddetçe sonsuza kadar çalışıyor mu anlamadim? Ben 10 15 yıllık ömürleri var diye biliyordum?

SM-G930F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Şöyle söylersek daha doğru olabilir. Bir şeyin ömrü onu, oluşturan elemanların en kısa ömürlüsü kadardır. Dolayısı ile quartz saatler içindeki mekanik aksamların veya pillerin ömrü quartz kristale göre çok çok kısa olduğu için pil bitince (değiştirmezseniz) saat biter. Veya mekanik aksamda metal yorgunluğu olur. Fakat quartz kristalini alıp yeni bir saate koyarsanız, o saate hayat vermeye devam edecektir.
Kullanıcı avatarı
afl

Sonraki

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 151 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners