Junghans Max Bill 34 mm Saat İncelemesi

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Junghans Max Bill 34 mm Saat İncelemesi

Mesaj rtalhaustun » 21 Nis 2019, 01:47

Çok değil bir kaç hafta önce neden 30 mm çaplarında bir saat denemiyorum dedim ve bir Cartier homage'ı, evet yine bir homage, aldım.

Resim

Kolumda varlığını bile hissetmediğim bir saat olan Leuba bende bir şeylerin uyanmasına vesile oldu; küçük saatler bana keyif veriyordu! Sonrasında zaten küçük olan koleksiyonumu iyice küçültmeye karar verdim ve en büyüğü 38 mm olacak şekilde bir koleksiyon hedefliyorum artık. Hedef derken kurumsal anlamda değil, keyif kaçırmasın. :)
Bu kadar giriş yeter, hadi asıl hikayeye geçelim.
Junghans, Erhard Junghans tarafından 1861'de kurulan, 19 yüzyıla dayanan köküyle hiç de hafife alınacak bir Alman firması değil ancak ben sizi daha yakına getirmek istiyorum.. 1950'lere.
1950'ler. Firma ünlü tasarımcı Max Bill ile bu senelerde bir kaç modelde birlikte çalıştı. Bu modeller genellikle dede ve duvar saatleriydi. Aynı senelerde Junghans, Rolex ve Omega'dan sonra 3. büyük saat üreticisi ünvanını aldı.

Resim
[i]Max Bill tasarımı duvar saati, 1954.
[/i]

Ancak 1960'larda ise ilk Max Bill tasarımı kol saatleri piyasaya sürüldü.

Resim
Max Bill tasarımı saatleri içeren Junghans 1962 yılı kataloğu
kaynak, http://originalmaxbilljunghans.blogspot ... -bill.html

Benim koleksiyonuma kattığım saatin kökeni ise bir üstte, katalogda belirtilmiş.
Max Bill hakkında biyografi yazmayacağım tabii ki, saat yazısı bu, biyografi değil. :) Ama okumak isteyen olursa: Max Bill.

Kutu Açılışı

Junghans'ın kutusunu Bauhaus akımında bir diğer üretici olan Nomos ile kıyaslamak istiyorum. Junghans beni bu konuda biraz şaşırttı. Açıkçası daha kibar ve daha saat odaklı bir kutu beklerken odası bayağı geniş bir saat kutusu geldi. Nerede o ucuz, basit, kaliteli ve fonksiyonel kutu tasarımı?

Resim

Kutudan saat ile birlikte garanti belgesi vs. çıkıyor.
in love w/ Cartier
Kullanıcı avatarı
rtalhaustun

Re: Saat İncelemesi: Junghans Max Bill 34 mm

Mesaj rtalhaustun » 21 Nis 2019, 01:58

Saat Hakkında
Kasa ve tasarım

Resim

Saat küçük, çapı 34 mm. Bu devirde kadın saati kategorisinde görebileceğiniz çap bu saate yakışıyor. Hatta saatin çizgisine çok uygun bir boyut. Daha büyük çaplı olanları olsa da ben bunu almak istedim, çünkü keyif alıyorum!

Çap 34 mm
Kalınlık 9 mm
'lug-to-lug' 42 mm

Resim

Saat yan profilden olabildiğince yuvarlatılmış olduğu için giyimi çok ama çok rahat. Hassas tartım olmadığı için ben ölçemedim ancak 33 gram(!) gibi bir ağırlıktan bahsediliyor, kolda hissetmediğim doğrudur ancak bu kadar hafif olacağını düşünmüyorum.

Resim

Resim

Kadranın okunabilirliği ise olabildiğince yüksek tutulmuş ve minimalizm tüm gösterişiyle sunulmuş. Camın bombe oluşu, kolların muazzam parlaklığı ve kadranın yansıtır olması saatin ışıktaki çekiciliğine çekicilik katıyor. 'Lume' ise olabilidince minimal tutulmuş ve sadece kollarda ve 12, 3, 6, 9 indisleri ve bezel arasında birer nokta olarak kondurulmuş. Sonuçta bir diver değil, karanlıkta da okumayıveririz. :)

Resim

Saatin özgünlüğüne en büyük desteği ise arka kapak veriyor ve burada yukarıdaki detayları görüyoruz. Unutmamak gerek bu bir 'reissue' saat, yani orijinaline uygun modernize edilmiş ve tekrar üretilmiş bir saat.
Galiba kasa ve tasarım hakkında söyleyebileceğim tek olumsuz şey ise camın malzemesi! Pleksi yerine safir olsaymış eğer tam anlamıyla kusursuz olurmuş.

Mekanizma

Bu güzel kasanın içinde ise ETA tabanlı bir mekanizma var; Junghans J805.1, yani ETA 2801-2. 28800 bph ve 42 saat güç rezervi olan elle kurmalı bir mekanizma ayrıca 'second hack' özelliği de barındırıyor.

Toparlayalım
Bu saati almadan bir kaç dakika önce kafamda bir Nomos Tangente 35 vardı ancak bu in-house olmamasına rağmen gösterişli kadranı beni cezbetti. DW gibi çöplerden uzak, tarihi ve güzel bir geçmişi olan bir saat bu, keyif veriyor ve tam olarak bir kayış delisi, yani ne taksan çok şık duruyor. Ben alır almaz bir saffiano kayış taktım, enfes oldu!

Kaynak; rtuhorology.com

Bana destek olmayı unutmayın lütfen!
in love w/ Cartier
Kullanıcı avatarı
rtalhaustun

Mesaj rtalhaustun » 21 Nis 2019, 01:59

Biraz daha fotoğraf
Resim
Resim
Resim
Resim
in love w/ Cartier
Kullanıcı avatarı
rtalhaustun

Mesaj kiwi21 » 21 Nis 2019, 09:59

Talha, Pazar sabahi keyifli bi inceleme oldu :) Gorece kucuk saatleri seven biri olarak, tasarimini, bileginde durusunu ve beyaz kadranin avantajini kullanarak cesitlendirebilecegin kayis seceneklerini cok begendim.

İyi gunlerde kullan :champ:
https://instagram.com/kiwiwatch
Kullanıcı avatarı
kiwi21

Mesaj Ankthas » 21 Nis 2019, 10:49

Güzel bir inceleme olmuş, güle güle kullanın yeni saatinizi. Bence saatin camının safir olmaması çok daha iyi olmuş, saatin o retro havasını veren unsurlardan biri de plexi ve onun kubbeli görüntüsü, inanın safir olsa hiçbir cazibesi kalmazdı. Ayrıca diğer başlıklardan gördüğüm kadarıyla bileğinize tam olmuş sizin 34 mm'den şaşmamanız lazım :thumbup: Ben de uzun süredir Chronoscope modelini çok beğenirim ama Türkiye'de satılmıyor malesef, siz nereden aldınız acaba? Deneme şansı buldunuz mu?
Deniz
Kullanıcı avatarı
Ankthas

Mesaj rtalhaustun » 21 Nis 2019, 11:16

Ankthas yazdı:Güzel bir inceleme olmuş, güle güle kullanın yeni saatinizi. Bence saatin camının safir olmaması çok daha iyi olmuş, saatin o retro havasını veren unsurlardan biri de plexi ve onun kubbeli görüntüsü, inanın safir olsa hiçbir cazibesi kalmazdı. Ayrıca diğer başlıklardan gördüğüm kadarıyla bileğinize tam olmuş sizin 34 mm'den şaşmamanız lazım [emoji106] Ben de uzun süredir Chronoscope modelini çok beğenirim ama Türkiye'de satılmıyor malesef, siz nereden aldınız acaba? Deneme şansı buldunuz mu?
Teşekkür ederim.. Saati deneme fırsatım oldu ancak Max Bill olanı değil, aynı boyutta farklı bir tasarımı. İkisi de Türkiye'deydi ancak ben Max Bill'i uzaktan aldık.
Chronoscope modeli de chrono seçeneği için müthiş bir saat ancak burada boyutları biraz büyük, Max Bill'in ölümünden sonra tasarlanmış bir saat. Fiyat olarak da biraz yüksek. Alınır mı, alınır ama.

SM-N950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
in love w/ Cartier
Kullanıcı avatarı
rtalhaustun

Mesaj ibrahim223 » 21 Nis 2019, 12:30

Nefis bi saat..
Çok güzel incele olmuş..
Güle güle kullan..

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
ibrahim223

Mesaj evsen81 » 21 Nis 2019, 13:39

Hayırlı olsun çok şık :champ:
Ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol.
Kullanıcı avatarı
evsen81

Sonraki

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 153 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners