Orient Independence vs Seiko Prospex

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Orient Independence vs Seiko Prospex

Mesaj MrJingles » 26 Mar 2019, 11:08

Şu an elimde Orient mevcut. Sizce bunu satıp Seiko Prospex SRPC31K modelini almakla hata etmiş olur muyum? Orient’te 46E40, Seiko’da 4R35 kalibre mevcut. Seiko tasarım olarak çok hoşuma gitmeye başladı. Mavi kadran ve mavi bez kayış olmasının da etkisi var. Çünkü mavi en sevdiğim renk. Mavi kadranlar da özeldir bilirsiniz. :D Bir de metal kayış olmamasının etkisiyle muhtemelen 100 gramdan daha hafif olsa gerek. Kullandığım Orient paslanmaz çelik kasa ve çelik kordon ile 163 gram ağırlığa sahip. Geçici bir hoşlantı mı bilemiyorum. O yüzden daha sonra pişman olur muyum diye düşünüyorum. Simetrik tasarım anlayışı bu modelde mevcut. 4-5 yönüne gün göstergesi yerleştirilmiş. 46E40’ta kurma ve saniye durdurma özelliği yok. 4R35’te ise iki özellik de mevcut. Buna karşın 46E40’ın günlük sapma payı -15/+25 iken 4R35’te -35/+45 seviyelerinde. Tabi bunlar dökümanlarda yazan bilgiler. Mevcut saatimdeki sapma payı genelde 5 saniye ya da altında oluyor. Muhtemelen 4R35’te de benzer seviyeler olabilir. Aslında mevcut saatimden de memnunum. Sizce satıp Seiko almaya değer mi?

Resim
Resim
Gerçek bir saat enerjisini pilden ve ışıktan değil sahibinden alır.
Kullanıcı avatarı
MrJingles

Re: Orient Independence vs Seiko Prospex

Mesaj morningstar » 26 Mar 2019, 11:17

Makinaların sapma payı olarak birbirine yakın olacaktır.Orient in metal bileziğini çıkartıp başka kayışlarla kullanma şansınız da var.
Şahsen ben saat alırken metal bilezikli olmasına dikkat ediyorum kullanım olarak daha iyi geliyor.Begendiyseniz satıp alınabilir tabii sonuçta zevk ve keyif işi bu hangi saat daha çok hoşunuza gidiyorsa fakat acele etmeden iyice düşünün sonradan pişman olmamak için

SM-N950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
morningstar

Mesaj danGerfuLL » 26 Mar 2019, 11:33

4R35 ve NH35A, 4R serisi icerisinde en az sapma payi olan mekanizmalardan biri kendi tecrubelerimden edindigim kadariyla. En azi 4R38(open heart) idi(gunde 1 2 sn civarindaydi). 4R37nin ve 4R36nin sapmasi, 4R35e nazaran, daha fazlaydi elimden gecen Seikolarda.
Celik kordon ben de sevmiyorum. Hatta kendi Samurai Save the Ocean saatimi nato ile kullaniyorum. Yine Oris saatimi deri kordon ile kullaniyorum. Kolda fazladan agirlik tasimak pek hosuma gitmiyor acikcasi. Bir de celik kordonun cizilme derdi oluyor. Surekli dikkat gerektiriyor. Bu da saati kullanim hevesimi torpuluyor.
Model guzel ancak kadran karisik geldi bana. Icten doner bezel kadrani sadelikten uzaklastirmis.
Bir de cap ve ebat olarak tahminimce elinizdeki Orientten daha buyuk. Bilek olcunuzu biliyorsunuzdur ona gore bir mukayese yaparsiniz.

Redmi Note 4 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
danGerfuLL

Mesaj copycat » 26 Mar 2019, 11:38

Bana göre bu iki saat arasında değişikliğe değmez. Mevcut saatiniz de gayet güzel. Çelik bilezik her zaman avantajdır. zira çelik harici kayış takmak kolay ve ucuzdur ancak saatin orijinal çelik bileziğini bulmak çok zordur.

Bence AliExpress'ten hoşunuza gidecek birkaç kordon alıp devam. Imkanlar el verdiği zaman bir üst sınıf saat alırsınız.

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
copycat

Mesaj beatrixkido » 26 Mar 2019, 12:02

Selamlar. Mekanizmalardan pek anlamam sadece görsel olarak söylüyorum. Orient saatiniz seikodan çok daha şık bence, ki ben seiko candır felsefesinin bayrak taşıyanlarındanım [emoji3]
Metal bilezik konusunda da arkadaşlara katılıyorum. İstediğiniz farklı kordonlarla kullanabilirisiniz. Hatta siyah bir deri kayışla çok şık durur gibi geliyor bana.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
beatrixkido

Mesaj MrJingles » 26 Mar 2019, 12:03

morningstar yazdı:Makinaların sapma payı olarak birbirine yakın olacaktır.Orient in metal bileziğini çıkartıp başka kayışlarla kullanma şansınız da var.
Şahsen ben saat alırken metal bilezikli olmasına dikkat ediyorum kullanım olarak daha iyi geliyor.Begendiyseniz satıp alınabilir tabii sonuçta zevk ve keyif işi bu hangi saat daha çok hoşunuza gidiyorsa fakat acele etmeden iyice düşünün sonradan pişman olmamak için

Hocam bunun metal kayışını çıkarayım da buna uygun bez veya silikon kayış bulabilir miyim? Çünkü bunun pim tasarımı biraz değişik. Bağlantı yerleri ortada. Kayışın ortasında bulunan ikili metal şerit var oradan tutturulmuş.

danGerfuLL yazdı:4R35 ve NH35A, 4R serisi icerisinde en az sapma payi olan mekanizmalardan biri kendi tecrubelerimden edindigim kadariyla. En azi 4R38(open heart) idi(gunde 1 2 sn civarindaydi). 4R37nin ve 4R36nin sapmasi, 4R35e nazaran, daha fazlaydi elimden gecen Seikolarda.
Celik kordon ben de sevmiyorum. Hatta kendi Samurai Save the Ocean saatimi nato ile kullaniyorum. Yine Oris saatimi deri kordon ile kullaniyorum. Kolda fazladan agirlik tasimak pek hosuma gitmiyor acikcasi. Bir de celik kordonun cizilme derdi oluyor. Surekli dikkat gerektiriyor. Bu da saati kullanim hevesimi torpuluyor.
Model guzel ancak kadran karisik geldi bana. Icten doner bezel kadrani sadelikten uzaklastirmis.
Bir de cap ve ebat olarak tahminimce elinizdeki Orientten daha buyuk. Bilek olcunuzu biliyorsunuzdur ona gore bir mukayese yaparsiniz.

Sadeliği seviyorum esasında. Mavi kadrana sahip olması güzel ama bakınca uzun vadede yorar mı acaba diye düşünüyorum. Zaten o yüzden ileride pişman olur muyum diye sorguluyorum. Mevcut saatimin kadran yapısını çok beğeniyorum. Olabildiğince sade yapısı var. Çap olarak tam tersi durum mevcut. Orient 44, Seiko 42 mm çapa sahip. Bilekte duruşu böyle.

Resim

copycat yazdı:Bana göre bu iki saat arasında değişikliğe değmez. Mevcut saatiniz de gayet güzel. Çelik bilezik her zaman avantajdır. zira çelik harici kayış takmak kolay ve ucuzdur ancak saatin orijinal çelik bileziğini bulmak çok zordur.

Bence AliExpress'ten hoşunuza gidecek birkaç kordon alıp devam. Imkanlar el verdiği zaman bir üst sınıf saat alırsınız.

Hocam AliExpress’ten bulabilir miyiz cidden? Bana imkansız bu saatin nato veya silikon kayışını bulmak imkansız gibi geliyor.
Gerçek bir saat enerjisini pilden ve ışıktan değil sahibinden alır.
Kullanıcı avatarı
MrJingles

Mesaj Ankthas » 26 Mar 2019, 13:21

Bu saat nasıl simetrik yav bir kere 4 yönünde ikinci bir tepe var bütün simetriyi bozuyor. Ayrıca tarih fotoğraftan gözüktüğü kadarıyla tam ortalanmamış 4-5 arasında, sanki 4'e daha yakın. Yine de Orient'den daha güzel bence. Genelde böyle soru işaretleri oluşunca kafada ne denirse densin fikir çıkmıyor akıldan ve eski saatten soğuyorsunuz bir süre sonra o yüzden uygun bir fırsat bulunursa değiştirin derim :thumbup:
Deniz
Kullanıcı avatarı
Ankthas

Mesaj copycat » 26 Mar 2019, 14:33

MrJingles yazdı:
morningstar yazdı:Makinaların sapma payı olarak birbirine yakın olacaktır.Orient in metal bileziğini çıkartıp başka kayışlarla kullanma şansınız da var.

Hocam bunun metal kayışını çıkarayım da buna uygun bez veya silikon kayış bulabilir miyim? Çünkü bunun pim tasarımı biraz değişik. Bağlantı yerleri ortada. Kayışın ortasında bulunan ikili metal şerit var oradan tutturulmuş.

danGerfuLL yazdı:4R35 ve NH35A, 4R serisi icerisinde en az sapma payi olan mekanizmalardan biri kendi tecrubelerimden edindigim kadariyla. En azi 4R38(open heart) idi(gunde 1 2 sn civarindaydi). 4R37nin ve 4R36nin sapmasi, 4R35e nazaran, daha fazlaydi elimden gecen Seikolarda.

Sadeliği seviyorum esasında. Mavi kadrana sahip olması güzel ama bakınca uzun vadede yorar mı acaba diye düşünüyorum. Zaten o yüzden ileride pişman olur muyum diye sorguluyorum. Mevcut saatimin kadran yapısını çok beğeniyorum. Olabildiğince sade yapısı var. Çap olarak tam tersi durum mevcut. Orient 44, Seiko 42 mm çapa sahip. Bilekte duruşu böyle.

Resim

copycat yazdı:Bana göre bu iki saat arasında değişikliğe değmez. Mevcut saatiniz de gayet güzel. Çelik bilezik her zaman avantajdır. zira çelik harici kayış takmak kolay ve ucuzdur ancak saatin orijinal çelik bileziğini bulmak çok zordur.

Hocam AliExpress’ten bulabilir miyiz cidden? Bana imkansız bu saatin nato veya silikon kayışını bulmak imkansız gibi geliyor.

orient'in kayış bağlantı noktası (luglar) fotolardan belli olmuyor. saatin arkasını gösteren ters fotodan görmek lazım. tabii ki zevkler tartışılmaz bana göre sizin orient seiko'dan daha kaliteli duruyor ama tabii ki son söz sizin. eğer saatin çok farklı bağlantı noktası varsa dahi kayış işinde iyi olan bir arkadaş buna özel bir kayış üretebilir. forumda da işi bilen arkadaşlar mevcut.
Kullanıcı avatarı
copycat

Sonraki

• Similar topics
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Yazar

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 109 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners