Seiko SRP777K ve Orient Mako 3 Otomatik Mekanizma Bilgi

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Seiko SRP777K ve Orient Mako 3 Otomatik Mekanizma Bilgi

Mesaj Semruk » 10 Şub 2019, 23:54

Merhaba arkadaşlar,

Seiko SRP777K ve Orient Mako 3 almaya karar verdim.Bunlar fiyatını hak eder mi? Ayrıca otomatik mekanizmaları El ile kurmalı mi yoksa kol hareketi ile kendi kendine sarj edilen mekanizma mı?

Teşekürler,iyi forumlar.
Kullanıcı avatarı
Semruk

Re: Otomatik Mekanizma

Mesaj Maradona » 11 Şub 2019, 00:48

Merhaba... Her iki mekanizma da hem otomatik hem kurmalı... İkisi de parasının karşılığını fazlasıyla verecektir... Hangisini alırsanız alın pişman etmez... Şimdiden hayırlı olsun... [emoji106]
Kullanıcı avatarı
Maradona

Re: Otomatik Mekanizma

Mesaj Semruk » 11 Şub 2019, 01:28

Biraz araştırdığıma göre bu saatleri kurmam gerekiyormuş.Bu kurma işlemi hergün mü oluyor ve nasıl yapılıyor? Bide manyetik alandan korumak gerekiyormuş herhalde.Otomatik saatler ilgimi çok çekiyor ama kullanması bu kadar zor mudur?
Kullanıcı avatarı
Semruk

Re: Seiko SRP777K ve Orient Mako 3 Otomatik Mekanizma Bilgi

Mesaj Maradona » 11 Şub 2019, 02:09

Semruk yazdı:Biraz araştırdığıma göre bu saatleri kurmam gerekiyormuş.Bu kurma işlemi hergün mü oluyor ve nasıl yapılıyor? Bide manyetik alandan korumak gerekiyormuş herhalde.Otomatik saatler ilgimi çok çekiyor ama kullanması bu kadar zor mudur?
Eğer güç rezervi tümden bitmişse, önce tepeyi yani kurma kolunu birkaç tur çevirip biraz kurma yaparsınız ya da elinizde 10 ila 15 saniye kadar sallarsınız saati... Böylece ilk çalışma enerjisi depolanmış olur... Sonra da ayar yapıp kolunuza takarsınız... Kolda zamanla kendi kendine kurulacaktır zaten... Haftada bir ileri/geri kalma durumuna göre tekrar ayarlar, keyfinize bakarsınız... Hepsi bu... Öyle her gün kurma zorunluluğu yok... İçinde bulunduğunuz ay 30 gün ise ayda bir kez de tarih ayarlaması yaparsınız, oldu bitti... Hiçbir zorluğu yok gördüğünüz üzere... Sürekli kullanılan bir otomatik saatin kurulmasına gerek yok yani kısacası... ;-)
Kullanıcı avatarı
Maradona

Mesaj braveagle72 » 11 Şub 2019, 02:35

Seçtiğiniz iki farklı saati daha iyi bilenler kıyaslayacaklardır. Kendi saatlerimden edindiğim deneyimi veya kullanımımı yazayım.
Öncelikle her saatin belli bir güç rezervi var. Bu rezerv bitimine kadar saat çalışır. Bu saatten saate farklılık gösterir. 36 saat, 48 saat vb. gibi. Rezerv bitince saatinizi kurmanız veya sallayarak çalıştırmanız gerekir.
Kullandığım mekanik saatlerden biri tam otomatik, diğer, ise kurmalı. Tam otomatik saatimi günlük olarak kullanıyorum, bu yüzden de rezervi devamlı doluyor. Kurmalı saatimi yeni aldım. Şimdi saat için aldığım mesh kordonu bekliyorum yakında elime ulaşacak. Arada bir takacağım. Bu saatimi de her gün kuruyorum. Saatinizle veya saatlerinizle her gün ilgilenmeniz onu elinize alıp kurmanız ayrı bir zevk. Zaten mekanik saatin de olayı bu. Sizin bir parçanız olması ve ondan keyif almanız.
Kullanılması zor mu? sorunuza gelince; "aklım saatte kalmasın, kolay kolay zarar görmesin, her gün uğraşmayayım, takıp çıkayım dışarıya vb. gibi düşünceleriniz var ise bu saatler size göre değil. Forumda önerilen G-Shock benzeri bir saat belki size daha çok hitap edecektir. Yok "ben bundan zevk alırım, gerektiğinde kurarım bana zor gelmez, itinalı kullanabilirim (kolay kolay yere düşürmem, çarpmam, çarparsam içim gider) " vb. düşünceleriniz var ise ve keyifle kullanacağınıza inanıyorsanız alın.
Şayet mekanik olsun ama bu kadar uğraşamam derseniz ve başka alternatif isterseniz kinetik ve solar saatlere de bakabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
braveagle72

Mesaj Semruk » 15 Şub 2019, 23:11

Herkese çok teşekkürler
Kullanıcı avatarı
Semruk

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Majestic-12 [Bot] ve 286 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners