Duvar Saati Projesi Hakkında Bilgi Talebi

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Duvar Saati Projesi Hakkında Bilgi Talebi

Mesaj duygukaya » 14 Haz 2010, 14:35

Merhaba, Eskişehirde bir inşaat firmasında çalışıyorum. Özel bir duvar saati yaptırmak istiyoruz ama internetten firma araştırmaları sonuç vermedi. Saatin yapımı ve mekanizması hakkında firma bazında öneride bulunabilirseniz sevinirim ya da araştırmayı hangi yönde yapmalıyım? Teşekkürler

Resim
Kullanıcı avatarı
duygukaya

Re: Duvar Saati Projesi Hakkında Bilgi Talebi

Mesaj Clk » 15 Haz 2010, 11:07

Merhaba duygukaya,

su yapmis oldugunuz cizim ile bir "solar powered" saat olmaz. Nedenine gelince dizayn sirasinda "solar cell"ler icin herhangi bir alan birakilmamis.

Demek istedigim su, düsük voltajli solar sistemi herhangi bir quartz mekanizmaya adapte ederek bu sistemi calistirabilirsiniz. Adetlerine göre bunu yapacak cok fazla sirket bulunur ama saat direkt isik alan solar cell'ler olmadigi icin pilsiz calismayacaktir.

Dolayisi ile önce bu problemi cözmeniz gerekiyor :)
TÜRK'üm!!! Ülkem TÜRKIYE CUMHURIYETI, bayragim TÜRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullanıcı avatarı
Clk

Mesaj sedir » 15 Haz 2010, 11:27

Ben bu duvar saatini duvara asılan bir saat olarak değil, duvar içine inşa edilen bir model olarak gördüm.
Bu nedenle belki saat bina içinde bile olabilir, clk'nın sorduğu enerji sağlayan güneş panelleri saatten uzakta, kesin güneş gören bir yerde duruyor olsalar gerek.
Ama kim yapar konusunda hiç bir fikrim yok.
Vakit nakittir.
Kullanıcı avatarı
sedir

Mesaj Clk » 15 Haz 2010, 11:48

Iyide disariya konulacak paneller high voltage panel olur ki bu quartz bir mekanizmayi calistirmaz. Micro panel olarak nitelendirdigimiz celler ile düsük voltaj elde edilebilir diye biliyorum.

Bakalim duygukaya ne diyecek konu ile ilgili?
TÜRK'üm!!! Ülkem TÜRKIYE CUMHURIYETI, bayragim TÜRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullanıcı avatarı
Clk

Mesaj duygukaya » 15 Haz 2010, 16:39

ımmm ben sanırım bişey diyemeyeceğim. çünkü mekanizmalar konusunda bilgim yok. anlamam da zor olacak sanırım. evet bu bir duvar saati ama aynı zamanda yapısal bir özelliği de var. takılı olduğu duvarın iç mekanı da kullanılıyor o yüzden arkada herhangi bir bölme ya da oda ayırma durumumuz söz konusu değil. sadece ortada kalan beyaz kısma mekanizmayı koyup ve evet mümkünse güneş enerjili pilleri olsun istiyoruz. aynı zamanda pleksi malzemenin özelliğiyle içerden dışarıya baktığımızda saat algılansın istiyoruz. ve çalabiliyor ise saat başlarında çalsın.. çok mu fantastik oldu.. malzemeleri kestirdim aslında pleksilerim düzenlendi, roma rakamlarım da kaynaklandı ama nası çalıştırıcaz hala onu bilmiyoruz. bu bahsettiğiniz özelliklerle mekanizmeyı aramaya devam edersem sanırım yol alabilirim :)))
Kullanıcı avatarı
duygukaya

Mesaj duygukaya » 15 Haz 2010, 16:42

clk zaten bunun böyle olmayacağını söylemiş:) peki solar cell ler nedir ve nerelerde bulunmalı. direk güneş alan bi duvarda dış cephede bulunacaklar saatler.
Kullanıcı avatarı
duygukaya

Mesaj Modern60 » 16 Haz 2010, 19:21

Merhaba duygukaya. Tahtakale de SVG firması var ve onda envai çeşit makine ve yedek parça var. Bu gün baktım ve Miyota olabileceğini söyledi. Bu durumda bir tek bu bulacağınız solar maikenelr guguklu saat gibi çalmaz. Bubun için de bir mekanizma yapılması lazım. SVG i bir arayıp konuşun isterseniz. Sedat Şengör sahibidir.0212 5124962/0212 5128889.
Kullanıcı avatarı
Modern60
Contributor

Mesaj Modern60 » 16 Haz 2010, 19:27

Solar sistemde kadran yüzünden enerji sağlanabilir ama ışığın kadrana düşmesi gerekir. Konulduğu oda güney cepheye bakıyorsa güneşi gün boyu alabilir. Siz en iyisi Sedat Şnegörür ile görüşün o da araştırsın. Akrep yelkovan ağırlığı da çok önemli. Anladığım kadarıyla bu saat 60 cmm çapında bir kadrana sahip. Şarj edebieceke kadar yüzey var görünmekte. Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
Modern60
Contributor

Sonraki

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 62 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners