Oris Aquis Kordon Aparatı Projesi

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Mesaj sentez42 » 15 Oca 2019, 21:38

Arkadaşlar herkese merhaba.

Daha önce internette buna benzer bir aparat gördüm ve neden yapmayalım diye düşündüm. Özellikle nato konusunda çok işe yarar bir aparat ve bence yaz aylarında kesinlikle lazım. Buna bağlı olarak önce sayın mlm (Cengiz Bey) hocama mesaj attım ve olumlu baktı, kendisi bana sağolsun ölçüler konusunda da yardımcı oldu ama deri biraz daha farklı bir malzeme olduğundan metal kordon ölçüleri kullanılması daha iyi olabilir diye sayın Mkaratürk (Mehmet Bey) hocamı "Ya hiç söktün mü hocam sen bu kordonu?" diye rahatsız ettim ki kordon değiştiremiyorum sanıp onu bu kadar uğraştıracağımı baştan bilmesin :lol: Şaka bir yana sağolsun Mehmet hocam üşenmeden kordonunu birkaç kere söküp taa sanayilerden kumpas bulup bana bazı ölçüler attı ve uzun uzun da konu üstüne konuştuk, fikir alışverişi yaptık. Her iki hocamıza da öncelikle buna zaman ayırdıkları için teşekkür ederim.

Öncelikle konuyu açma sebebim bu iş için yardım istemek. Ben gerekli 3d modellemeyi bir arkadaşıma yaptıracağım ama kendisi saatlere uzak ve bu saati de hayatında canlı görmemiş olduğundan benim vereceğim ölçülere göre tam bir ölçü çıkaramayabilir ve ben forumumuzda mutlaka 3d modelleme konusunda deneyimli biri vardır diye düşündüm. Bize bu 3d modeli daha başarılı bir şekilde çıkarabilecek bir arkadaşımız varsa ben seve seve her konuda kendisine yardımcı olmaya çalışırım. Ama bulamazsak arkadaşımla oluşturacağım modelleme ile önce 3d yazıcıda baskı alıp aparatı plastik olarak deneyip deneme yanılma yoluyla tasarımı iyileştirmeye çalışacağız. (Talep olmazsa bile bu tasarımı foruma yükleyeceğim ki sonradan görüp kendine en basit haliyle 3d yazıcıda çıkartmak isteyenler olabilir.)

İşin ondan sonraki kısmında bize metal sektöründe çalışıp ben bu parçanın imalatında forumumuza yol gösteririm diyip üretim kısmında rol oynayacak bir arkadaşımız lazım. Tabii ki eğer forumda böyle bir talep oluşur ve bunu yaptıracak aşamaya gelebilirsek bu parça imalatından sonraki kısımda faturasız satış olayı yasak olduğundan bize fatura da kesebilecek bir arkadaşımız lazım ki hem forumumuz hem de forum sahiplerimiz zarar görmesin, hem de devlete vergimizi de vermiş olup yasal bir şekilde oluşturalım bu minik parçayı. Fatura konusu konunun en son ve en basit konusu olduğundan bu kısımda problem olmayacaktır o raddeye gelebilirse.

Eğer bu konuda sağlam bir çalışma yapılabilirse ve gerekli modelleme bilgisine sahip bir forumdaşımız varsa aslında şu aparatın hemen hemen aynısını modelleyebiliriz ve efsane bir işe imza atmış oluruz;

Resim
Resim

Tabi ki bizim aldığımız ölçülerle ve şuan elimizdeki tasarımcımızla bu tasarımı çıkaramayız zira bırakın tasarımcıyı ben de saatin kauçuk kordonuna sahip biri olarak metal olanı canlı ellemedim bile.

Bizim şuan eldeki imkanlarla çıkaralım diye ümit ettiğimiz aparat (renk kasaya uygun ve parlatılmış yaptırabiliriz diye düşünüyorum buradaki kötü görüntü yanıltmasın)

Resim

Bizim şuan belirlediğimiz ve belirlemediğimiz ölçüler şu şekilde;

Resim

Ben ve konuştuğum arkadaşlar bu işe birkaç günümüzü ayırıp böyle bir düşünce sunalım foruma dedik. Takdir sizin arkadaşlar böyle bir projeye girişelim, böyle bir projede size şöyle bir faydam dokunur veya aparat konusunda şöyle bir fikrim var diyen arkadaşlarımız var ise umarım sonuç alıp güzel bir işe imza atabiliriz. Forumda böyle bir talep oluşmazsa zaten forumun tozlu sayfalarında yer edecek bir konu olmuş olacak, şimdi top siz sevgili forumdaşlarımda :champ:

EKLEME: Aquis modelinin 2 farklı kasası olduğunu Mehmet hocam bana belirtmişti. Bunlar ve 7730 ve 7653 (TSF LE bu kasada) 43 mm aquis
7730 43.5 mm aquis) yanılmıyorsam. Bu ölçüler 7653 kasaya göre alındı ki bize 7730 kasadaki kordonun ölçülerini de verebilecek bir arkadaşımız lazım.
Kullanıcı avatarı
sentez42

Re: Oris Aquis Kordon Aparatı Projesi

Mesaj Maradona » 16 Oca 2019, 01:43

Ah be Oris... Yap şu boynuzları standart şekilde, yorma insanları... :-(

Güzel fikir... Kolaylıklar diliyorum... [emoji106][emoji120]
Kullanıcı avatarı
Maradona

Mesaj dkmbismarck » 16 Oca 2019, 10:56

Şevkinizi kırmak istemem ancak orjinaline uygun olmayan çoğu girişim,önceleri güzelmiş gibi gözüksede sonradan göze batmaya başlıyor.
Konu ile pek alakalı olmasa da örnek verecek olursam, otomobillerimizde kullandığımız telefon tutucu,bluetooth transmitter,sonradan eklenme kolçaklar ilk aklıma gelen örnekler.
Henüz oris aquis sahibi değilim hiç denemedim ancak kendi orjinal kauçuk kayış ve çelik bileziğinin çok güzel olduğunu düşünüyorum.Sıradaki hedefim de oris tsf.Çalışmanızın sonucu bu yüzden benim içinde merak konusu.
Saygılarımla.
Kullanıcı avatarı
dkmbismarck

Mesaj siyahpena » 18 Oca 2019, 12:36

Merhaba, bu tarz adaptörlerin citizen in bazı saatleri için suppaparts.com sitesinde yapıldığını gördüm ve saatle yekpare izlenimi vermesinden dolayı çokta başarılı buldum. Oris için malesef böyle yekpare bir görüntü asla söz konusu olamayacak. Daha önce kendi oris saatim için özel kayış yaptırmış, yapanlarıda baya araştırmıştım. Sözün özü orjinal veya custom handmade den başka bir çözüm saatin karakterini bozacaktır.

citizen için örnek vermek gerekirse
Resim

Resim
Resim

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
siyahpena

Mesaj sentez42 » 18 Oca 2019, 20:47

siyahpena yazdı:Merhaba, bu tarz adaptörlerin citizen in bazı saatleri için suppaparts.com sitesinde yapıldığını gördüm ve saatle yekpare izlenimi vermesinden dolayı çokta başarılı buldum. Oris için malesef böyle yekpare bir görüntü asla söz konusu olamayacak. Daha önce kendi oris saatim için özel kayış yaptırmış, yapanlarıda baya araştırmıştım. Sözün özü orjinal veya custom handmade den başka bir çözüm saatin karakterini bozacaktır.

citizen için örnek vermek gerekirse
Resim

Resim
Resim

Fotodaki aparat Oris'in orjinal aparatıdır ve ben aynı aparatı aquis için yaptıracağım hocam. Yakında yapılmış şekilde bir fotoğrafını atafcağım.

Resim
Kullanıcı avatarı
sentez42

Mesaj siyahpena » 18 Oca 2019, 23:45

Yapamazsınız demedim üstad. Aynı tadı vermeyecektir dedim. Muvaffak olmanız ümidiyle

Kullanıcı avatarı
siyahpena

Mesaj Alkım » 21 Oca 2019, 15:48

Yinede güzel gözüküyor.
Kullanıcı avatarı
Alkım

Mesaj seruvenci » 24 Oca 2019, 11:14

Aslında bende bir süre tek sayılı kordon ölçüleri (19, 21, 23 mm gibi) bir adaptör üstünde çalışmıştım.
Malumunuz bazı markalar bu ölçülerde yapıyor ve aynı kordonda bayağı bir fiyat farkı oluyor. Çıt takayım adaptörümü 23 mm'lik saatime 22 mm kayışımı geçireyim diye düşünüp biraz upraşıp bir kaç deneme de yapmıştım ama biraz sanatçı yanıda olması gerekiyor insanın.
Güzel bir sonuç elde edememiştim en nihayetinde.

Neden bazı firmalar böyle yapıyor bileniniz var mı acaba?
Kullanıcı avatarı
seruvenci

Sonraki

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Google [Bot] ve 117 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners