Kendi Saatimi Yapma Çalışmalarım

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Kendi Saatimi Yapma Çalışmalarım

Mesaj burkay88 » 26 Ara 2018, 23:38

Merhabalar, herkese iyi akşamlar dilerim.
Kendime bir saat yapmak için çalışmaya başladım. Hepinizin fikir ve düşünceleri benim için çok önemli bundan dolayı estetik görünüş,renk uyumu gibi konularda eleştirilerinizi esirgemeyin. Saatin çok büyük kısmı 3D Printer ile basılacak ve birleştirilecek. Maalesef mekanizmasını 3D printer ile yapacak teknolojiye sahip değilim :cry: bundan dolayı mekanizmayı başka bir saatten söküp kendi saatim ile birleştireceğim. Aynı zamanda saatin camını da başka bir saatten alacağım çünkü şeffaf filament bulması zor ve hiç sağlam olmayacak. Aklımdaki bir sorun ise saatin mekanizması. Saatin arkasını kapalı tutup üstüne adımı soyadımı yazmayı düşünüyorum bundan dolayı da quartz mekanizma kullanacağım. Aslında otomatik mekanizmalı yapmayı çok isterim fakat bu durumda da arka kapağı da cam yapmam gerekecek (arkası kapalı olan otomatik saatleri hiç sevemiyorum, mekanizmayı illa izlemem lazım :lol: ) ve ne kadar çok parçayı dışarıdan alırsam kendi saatim olmaktan o kadar uzaklaşacak.

Saatin kasası bu şekilde 40mm çapa sahip.
Resim

Bu şekilde yeşil bir kadran düşündüm. Saniye göstergeleri şimdilik sadece görünüş için. Onların da hareket edebileceği bir sistemi yapacak düzeyde değilim henüz.
Resim

Bunlar da şimdilik 18 adet parçanın birleştirilmesinden elde ettiğim saatin bütünü.
Resim
Resim
Resim

Burada da ölçüp biçmek, incelemek için kullandığım saatlerden oluşan bir mezarlık var. Aliexpressten aldığım çocukluğumdan kalma vs ne kadar kullanılmayan saat varsa parçalandı :lol:
Resim

Daha ilk denemem olduğu için mekanizmasını kullanacağım saatin düşük bütçeli ve profesyonel bir şey olmaması gerekiyor bundan dolayı çok uygun fiyatlı bazı saatler çıkardım sadece içini alabilmek adına (önerilerinize de açığım).
Otomatik olanlar
https://urun.n11.com/erkek-kol-saati/wi ... P285019615
https://urun.n11.com/erkek-kol-saati/wi ... P284628744
Quartz olanlar
https://urun.n11.com/erkek-kol-saati/ca ... P305054074
https://urun.n11.com/erkek-kol-saati/ca ... -P74852006
Kullanıcı avatarı
burkay88

Re: Kendi Saatimi Yapma Çalışmalarım

Mesaj mlm » 26 Ara 2018, 23:47

Merhaba. Ben olsam boynuz aralığını biraz daha artırır, boynuzları kısaltır ve aşağı doğru eğim verirdim. Akrep yelkovan ve diğer ibreler de biraz daha uzun olabilir. Saatimiz bir kronograf olduğu için kronograf saniye ibresi eklemek gerekli. Kadran fotoğrafta kasaya biraz yamuk oturmuş, onu da düzeltseniz iyi olur. Ayrıca kadranın etrafına saat ve dakika indisleri şart diye düşünüyorum. Şimdiden başarılar, umarım sonuç gönlünüzce olur :champ:
Instagram:
watchtron
anatoliastraps
Kullanıcı avatarı
mlm

Mesaj burkay88 » 26 Ara 2018, 23:51

mlm yazdı:Merhaba. Ben olsam boynuz aralığını biraz daha artırır, boynuzları kısaltır ve aşağı doğru eğim verirdim. Akrep yelkovan ve diğer ibreler de biraz daha uzun olabilir. Saatimiz bir kronograf olduğu için kronograf saniye ibresi eklemek gerekli. Kadran fotoğrafta kasaya biraz yamuk oturmuş, onu da düzeltseniz iyi olur. Ayrıca kadranın etrafına saat ve dakika indisleri şart diye düşünüyorum. Şimdiden başarılar, umarım sonuç gönlünüzce olur :champ:

İbre uzunluklarını hemen ayarlıyorum, indisleri de ekleyeceğim :thumbup: boynuzların eğimini çok verme taraftarı değilim çünkü kullanacağım malzemeden ötürü basım sırasında kırılma meydana gelebilir çok fazla keskin yüzey ve dik açı kullanamıyorum bundan dolayı. Kadran açıdan dolayı oturmamış görünüyor fakat siz söyleyince dikkat ettim biraz aşağıda kalmış onu da yukarı çekiyorum. Çok teşekkür ederim yorumlarınız için.
Kullanıcı avatarı
burkay88

Mesaj mlm » 27 Ara 2018, 00:27

Rica ederim. Bir de 9’u biraz daha sola alabilirsiniz. Boynuz aralığını da artırırsanız güzel olur. Şu an kaç mm olarak ayarladınız? Kasa çapı kaç olacak? 38-40 mm civarı bir kasa ise 18-20, 41-44 ise 22-24 uygun olacaktır diye düşünüyorum. Kayışı monte etmek için yaylı pim mi, vidalı pim mi kullanacaksınız o konuda da kafa yormalısınız biraz. Selamlar.
Instagram:
watchtron
anatoliastraps
Kullanıcı avatarı
mlm

Mesaj burkay88 » 27 Ara 2018, 00:42

mlm yazdı:Rica ederim. Bir de 9’u biraz daha sola alabilirsiniz. Boynuz aralığını da artırırsanız güzel olur. Şu an kaç mm olarak ayarladınız? Kasa çapı kaç olacak? 38-40 mm civarı bir kasa ise 18-20, 41-44 ise 22-24 uygun olacaktır diye düşünüyorum. Kayışı monte etmek için yaylı pim mi, vidalı pim mi kullanacaksınız o konuda da kafa yormalısınız biraz. Selamlar.

Kasa çapı şu anki hali 40mm, 18mm de boynuz genişliği verdim ama bence de 20mm daha uygun gibi görünüyor. yaylı pimi kendim yapmam çok zor olacak o kadar hassas üretim yapamıyorum, başka bir saatten de kullanmak istemediğim için vidalı tercih edeceğim
Kullanıcı avatarı
burkay88

Mesaj MrLondoner » 27 Ara 2018, 22:13

Uzun zamandir ben de bu konu ile ilgeniyordum, keske resimleri de gorebilseydim.
Umarim istegini gerceklestirirsin, bol sans.
Kullanıcı avatarı
MrLondoner

Mesaj burkay88 » 27 Ara 2018, 22:33

MrLondoner yazdı:Uzun zamandir ben de bu konu ile ilgeniyordum, keske resimleri de gorebilseydim.
Umarim istegini gerceklestirirsin, bol sans.

Resimler bende görünüyor gibi isterseniz tekrar yükleyebilirim. Teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
burkay88

Mesaj neperliva » 28 Ara 2018, 00:01

Hocam bu isi basarabilirseniz ozel uretim saat satin almak isterim :thumbup:
"Hata yapmayan kişi aslında genel olarak hiçbir şey yapmıyor demektir".
Kullanıcı avatarı
neperliva

Sonraki

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 106 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners