"Özel saat pili" gizemi

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

"Özel saat pili" gizemi

Mesaj justaguy » 06 Ara 2018, 15:28

Arkadaşlar merhaba,

En son bir saatçinin verdiği uçuk saat pili değiştirme rakamından sonra kendimin ve etrafımdaki eş dost kim varsa saat pillerini kendim değiştirir oldum. Benzer şekilde kordonlarımı da kendim değiştirip ayarlıyorum.

Aldığım piller piyasadaki en güvenilir pillerden olmasına rağmen (sony, renata, maxell) en pahalısının tanesi 5 lirayı geçmiyor.

Öte yandan bazı esnaflarda bir "bu saat özel, pili de özel" "bu saat kronometreli" vb. söylemler ile uçuk fiyatlar isteme alışkanlığı var.

Tesadüfen aşağıdaki şikayete denk gelince başlık açma isteği duydum. Adamlar savunmalarına "60 liralık özel pil taktık" yazmışlar.

https://www.sikayetvar.com/elif-saat/elif-saatte-fiyat-anormalligi

Pilini değiştirdiğim saatlerimin arasında kronograph olanlar da vardı fakat hiçbirinin fiyatı yukarıda bahsettiğim rakamlardan daha fazla değildi.

Gerçekten var mı böyle bir "özel pil" durumu yoksa durum benim düşündüğüm gibi tamamen müşteriyi kandırmaya mı yönelik?
Kullanıcı avatarı
justaguy

Re: "Özel saat pili" gizemi

Mesaj görkemk » 06 Ara 2018, 16:02

kaç liraya taksınlar pil 5 liraysa 7 liraya mı taksınlar ?

1 adet sakız parasına yapacak hali yok

en pahalı varta piller yaklaşık 15 - 20 tl arasına kadar çıkabilir.

10 - 15 te saatçi istese 30 - 35 tl normal fiyatı. ( arka contayı yenisiyle değiştirecek tabi )
Kullanıcı avatarı
görkemk

Mesaj justaguy » 06 Ara 2018, 16:20

Ben 7 liraya değiştirsin demiyorum. Konuyu çarpıtmaya gerek de yok.

60 lira sakız parası olanlar saatçilik yapmasın zaten.

15-20 liralık Basküll pilleri artık saatlerde çok nadir. Hadi diyelim onu taktılar. Arka conta vb. 100 tanesi 20 liraya satılan şeyler. Pili değiştirmek ne kadar sürdü de, kaç liralık conta taktı da pilin fiyatı dşında 45 lira istiyor?
Kullanıcı avatarı
justaguy

Mesaj görkemk » 06 Ara 2018, 17:25

ya demem o ki boşverin uğraşmayın küçük esnafla , fazla geldiyse fazla dersin oda yapar bi indirim, yapmadı başka yerde değiştirirsin forumda başlık açmaya değecek bi konu değil yani
Kullanıcı avatarı
görkemk

Mesaj Ksk74 » 06 Ara 2018, 18:49

Aşağıda ki linklerde de göreceğiniz üzere tanesi 6-8 cente gelen de var 2.5 usd olanda var yani 25-50 kuruştan 14 tl ye kadar değşiyor ki bunlar parekende satış fiyatı (hadi %+30-50 vergi, dağıtım, ekstra karlar vb ekleyin maks)
https://www.ebay.com/bhp/watch-batteries
https://www.amazon.com/Energizer-Watch- ... B0014WTLU8

Bugün quartz saatde 3-5 tl lik pil değiştirelim deseniz en ucuz istenen fiyat 20-30 tl. değişim süresi max 2 dk ki 1 dk sı para verme ve üstünü alma.! Pil maliyeti birkaç lira iken işçiliğe 1 dk için verilen bedel TR şartları için astronomiktir!!!
Kullanıcı avatarı
Ksk74

Mesaj evsen81 » 06 Ara 2018, 19:58

Benim saatçi de 3 kalite pil var en iyisi için 10TL alıyor.Taktığı pil 3-4 sene gidiyor en az.Eşime ondan bir saat almıştım hatta 6-7 ay sonra pili bitti onun için ücret istememişti.60 TL epey özel bir fiyat olsa gerek :thumbup:
Ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol.
Kullanıcı avatarı
evsen81

Mesaj dice22 » 06 Ara 2018, 20:11

Evde kahve demlerken kullandığım dijital kronometreye ucuz yollu olaraktan 5 liraya saatçiden pil aldım. Aynı pilin 10'lusu aliexpresste kargo dahil 80 cent. Yani 5 lira bile değil. Hesabını siz yapın.

ONEPLUS A5000 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
dice22

Mesaj coolfire » 06 Ara 2018, 20:14

Bazen solar veya kinect enerjisiyle şarj olan kapasitorlere de pil deyip geçiyorlar ama bunların fiyatı epey yüksek. Belki de onunla karıştırılmıştır. Bu arada iki dakikalık iş ifadesini doğru bulmuyorum. Bizim ülkede çoktur bu yapılan işi aşağılama yolu. Doktorlar için derler iki tıktık bir şık ile dünyaları götürüyor veya mühendislerin projeleri için iki kağıt parçasına dünyaları alıyor vs. Saatçi de belki pil değiştiriyor ama tecrübesinden dolayı içiniz daha rahat ediyor. Eliniz maharetli değilse pil takarken saate zarar da verebilirsiniz sonuç olarak. 5 liralık pili 15-20 ye takmasinda sorun yok bence. Ben elimde malzeme olmasına rağmen kordon değişiminde bile saatciye giderim bazen. Destek olmak lazım özellikle dürüst çalışanlara.

Sent from my SM-N920C using Tapatalk
Kullanıcı avatarı
coolfire

Sonraki

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 108 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners