Küçük saat modası hakkında ne düşünüyorsunuz ?

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Mesaj görkemk » 03 Kas 2018, 11:50

Biliyorsununz 2017 sonundan itibaren erkek saati modası uzun yıllar süren 41 mm ve üstü saatlerin yerine 40 mm altı modelleri pompalamaya başladı.
Bir kısım bunun saat markaları için en büyük pazar olmaya başlayan asya - çin pazarına yönelik (ortalama olarak bilek boyutları daha ince bu bölgede) pazarlama hamlesi oldupunu söyler iken
Bir kısım saatlerin yeniden olması gereken 1980ler ve öncesi ideal boyutlarına döndüğünü düşünüyor
Peki sizin görüşünüz ne ?
örnek olarak Tudorların küçülen boyutları

Resim

aynı şekilde panerai'nin denemeleri

Resim

IWC nin 36 mm pilot saati mesela

Resim

36 datejustlar yeniden tercih edilir olmaya başlandı

Resim

bir anda forumda ve yabacı forumlarda gözlemlediğim şekilde 43mm saate çok büyük denmeye başlandı , bundan öncede 44-45mm saate son derece normal bir boyut deniyordu aynı şekilde.

Şimdi tamamen şahşi görüşüm şu normal erkek saati boyutunu 40-43 mm aralığı. 44 mm ve 39mm ince ve kalın bilekli olmasına göre üst ve alt sınır olarak kullanılabililecekken çok nadir saat modelleri dışında 38mm ve altının %95 insanda küçük duracağını, aynı şekilde 45mm ve üstünün %95 insanda büyük duracağını düşünüyorum. Şimdi hal böyleyken niye biz yıllardır normların dışında saat kullanmaya doğru yöneltiliyoruz diye düşünmeye başladım.

Bileği normalden çok küçük yada çok büyük bu %10 luk kesim için neden bizi yoruyorlar. Nasıl ki çok büyük saatler bir süre sonra kullanılmadan kutuda beklemeye başladı ise çok küçük bu saatlerin sonu da aynı olmayacak mı ?

Bu arada smokin altına süs amaçlı kullanılan altın yada değerli metalden yapılmış, kırk yılın başında bir davetlerde düğünlerde giyilen küçük saatlerle gelmeyin lütfen.
Takım tutar gibi büyük küçük saat tartışması yapmadan görüşlerinizi merak ediyorum.
En son görkemk tarafından 03 Kas 2018, 22:01 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
görkemk

Re: Küçük saat modası hakkında ne düşünüyorsunuz ?

Mesaj tpskl » 03 Kas 2018, 12:04

görkemk yazdı:Biliyorsununz 2017 sonundan itibaren erkek saati modası uzun yıllar süren 41 mm ve üstü saatlerin yerine 40 mm altı modelleri pompalamaya başladı.
Bir kısım bunun saat markaları için en büyük pazar olmaya başlayan asya - çin pazarına yönelik (ortalama olarak bilek boyutları daha ince bu bölgede) pazarlama hamlasi olduüunu söyler iken
Bir kısım saatlerin yeniden olması gereken 1980ler ve öncesi ideal boyutlarına döndüğünü düşünüyor
Peki sizin görüşünüz ne ?
örnek olarak Tudorların küçülen boyutları

Resim

aynı şekilde panerai'nin denemeleri

Resim

IWC nin 36 mm pilot saati mesela

Resim

36 datejustlar yeniden tercih edilir olmaya başlandı

Resim

bir anda forumda ve yabacı forumlarda gözlemlediğim şekilde 43mm saate çok büyük denmeye başlandı , bundan öncede 44-45mm saate son derece normal bir boyut deniyordu aynı şekilde.

Şimdi tamamen şahşi görüşüm şu normal erkek saati boyutunu 40-43 mm aralığı. 44 mm ve 39mm ince ve kalın bilekli olmasına göre üst ve alt sınır olarak kullanılabililecekken çok nadir saat modelleri dışında 38mm ve altının %95 insanda küçük duracağını, aynı şekilde 45mm ve üstünün %95 insanda büyük duracağını düşünüyorum. Şimdi hal böyleyken niye biz yıllardır normların dışında saat kullanmaya doğru yöneltiliyoruz diye düşünmeye başladım.

Bileği normalden çok küçük yada çok büyük bu %10 luk kesim için neden bizi yoruyorlar. Nasıl ki çok büyük saatler bir süre sonra kullanılmadan kutuda beklemeye başladı ise çok küçük bu saatlerin sonu da aynı olmayacak mı ?

Bu arada smokin altına süs amaçlı kullanılan altın yada değerli metalden yapılmış, kırk yılın başında bir davetlerde düğünlerde giyilen küçük saatlerle gelmeyin lütfen.
Takım tutar gibi büyük küçük saat tartışması yapmadan görüşlerinizi merak ediyorum.
Yazınızda ifade ettiğiniz ve sizde oluşan "çok küçük" algısı son 25 yılda çıkan büyük saatlerle yaptığınız karşılaştırma sonucu oluşuyor. Yani aslında neye göre çok küçük veya kime göre küçük? Bunun objektif bir açıklaması yok. Küçük saat takamam bileklerim çok kalın(bilek çevresi 23 cm) diyen arkadaş 36 mm rolex datejust takmaya başladı ve kolundan çıkaramıyor. Bunun tam tersini Panerai ile yaşayan küçük bilekler gördüm:)

Sözün özü, saatlerin boyutlarında yapılan değişimden memnunum. Önceden sadece 40 mm denerken şimdi daha küçüklerini de denemek, opsiyonların artması güzel oldu.

SM-G965F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
tpskl

Mesaj Maradona » 03 Kas 2018, 12:42

Zevkler ve renkler meselesi... Yakıştığını düşünüyorsam her türlü boyuta varım... Moda için "insanın kendine yakışanı giymesidir" diye bir tanım vardı ya hani, işte o... ;-)
Kullanıcı avatarı
Maradona

Mesaj Umutt » 03 Kas 2018, 12:51

Çok güzel bir konu,

Trendler, eğilimler süreç içinde biz farkında olmadan çok sert değişiyor, bundan 20 yıl önce belki de bir çok kullanıcı, 40 mm çapı oversized bulurken, 5 yıl önce tam tersi undersized buluyorlardı. Şimdi ise yazdığınız gibi algının tekrar değiştiğini ve benchmark ın üst sınır olarak 40-41 mm lere yaklaştığını görüyoruz.

Öncelikle çap ile ilgili tüm saatler için, genel yargılara varmamızın zor olduğunu ve gerek toolwatch /dress watch ayrımı, gerek kadranda yer verilen komplikasyonlar (chrono/ day date, moonphase vs..) ve gerekse de marka/model bazında farklı çapların idealize edilebileceğini düşünüyorum.

Sözgelimi 36 mm bir dj’yi ne kadar dengeli buluyorsam, 44 mm bir Panerai’ yi de o kadar dengeli buluyorum. Bir çok dress watchda 40 mm ve üzeri gözümü yorarken, bir çok pilot saatinde 43mm ve üzeri, tam tersi his uyandırıyor. 48 mm bir Zenith Pilot ya da 47 mm bir Panerai ile 34 mm bir dj yi aynı koleksiyonda bulundurmak, çok uzak bir olasılık değil bence bir çok saatsever için.

Bununla birlikte, son yıllarda < 40 saatlerle ilgili genel düşüncemin değiştiğini de paylaşmak isterim. Bence büyük saatlere nispetle daha rafine duruyorlar ve ayrıca bir çok 40 + modelde gördüğüm, kadrandaki boşluk hissi de kayboluyor/azalıyor. Ayrıca tabi ki daha yüksek konfor sunuyorlar.

Özetle marka ve model bazında kesinlikle istisnaları olmakla birlikte, dresswatch da 36-40 mm, diver/field/racing vs.. tool watch larda 38-42 mm ve pilot saatlerde 40-45 mm benim ideal aralığım.

Edit: imla hataları
En son Umutt tarafından 03 Kas 2018, 14:06 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
Umutt

Mesaj ibrahim223 » 03 Kas 2018, 12:53

20 yıl 37mm Seiko takan bir arkadaş 50 mm G Shock alınca, küçük/büyük ya da neye/kime göre diyesi geliyor insanın.. [emoji54]
ResimResimResim

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
ibrahim223

Mesaj Ankthas » 03 Kas 2018, 13:19

Bence kimse üzülmesin diye her saat alternatifli olmalı ayakkabı giysi vs gibi. Aynı saatin 36 38 40 42 45 mm'ini yap herkes sevinsin. Nomos mesela çoğu modelinde yapıyor bunu, genelde bir küçük bir büyük yapıyor aynı modelin. Yukarda örnek verilen Tudor keza öyle.

Çünkü başlığı açan arkadaş bir konuda haklı, moda o yönde ilerliyorsa bu sefer karşıtı genelde üretilmiyor. (Küçük saat modası olunca büyük saat yapılmamaya başlanıyor). Bu seçim hakkını kullanıcıya bırakmalılar.

Bir de benim kişisel görüşüm, küçük saatler(38 ve altı diyelim) büyük bilekte kötü durmuyor ama küçük bilekte büyük saat (42 ve üstü diyelim) cidden sırıtabiliyor özellikle luglar bilekten taşıyorsa.
Deniz
Kullanıcı avatarı
Ankthas

Mesaj EnderE » 03 Kas 2018, 13:27

Ben duruma göre uygunluk derecelendirmesi yapılması gerektiğini düşünüyorum.

Mesela 45.5 PO yu ve 44mm pam 8 days i haftasonu denim kıyafet ile çok yakıştırırken hafta içi iş yerinde tam bir eziyet oluyordu. Bilgisayarda yada sahada çalışırken rahatsız ediyor ve çalışırken çıkarma zarureti hissettiriyordu, bu durumda ise en keyif veren saatim 38mm carrera oldu.

Ben saati kıyafet gibi görüyorum. Kullanılacak duruma göre özellikleri değişkenlik sergilemeli. Sub gibi her yola gelen saat var mı. Pek nadir

BLA-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Ender Erdogan / Eski Kullanıcı Adı Forestsoul
Kullanıcı avatarı
EnderE

Mesaj debra » 03 Kas 2018, 15:04

Desteklediğim uygulamadır. Hiçbir erkeğe yakıştırmıyorum ben büyük saati.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
debra

Sonraki

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 70 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners