Omega Moonwatch Lug Problemi ???

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Omega Moonwatch Lug Problemi ???

Mesaj lazisky » 24 Eki 2018, 17:36

Öncelikle herkeze iyi forumlar diliyorum
Geçenlerde 1991 yılına ait 861 calibre bir moonwatch saat aldım
Saati incelediğimde sağ alt lug’unun diğer üç lug’a oranla gözle görünür bir şekilde en olarak ufak olduğunu gördüm
Kendi çapımda yapmış olduğum detaylı araştırmalar sonucu Omeganın o yıllarda üretim olarak belli bir standartının olmadığını ve asimetrik kasa diye bir kasa yapısının varlığından haberdar oldum ancak moonwatch modelinin üretiminden beri internet ortamındaki elde edebildiğim resimleri detaylı incelememe rağmen bendeki moonwatch gibi bariz bir şekilde bir lug’u ufak olan bir modele rastlayamadım
Ayrıca belirtmek isterimki gerek saatin bilekte konforu olsun gerekse bileziğiyle birlikte eşdeğerde yaşlanması olsun saatin kasasının orijinal olduğu kanısındayım ancak böyle bir örneğine denk gelmemiş olmam benim kafama ciddi anlamda takıldı
Bu konu hakkında daha detaylı bilgiye sahip olan veya daha önce böyle bir modele denk gelen bir forumdaşımız bu konuda bilgilerini paylaşırsa çok sevinirim
Şimdiden herkeze teşekkür ederim

Resimlerde sağ ayağın diğer ayağa göre ufak olduğunu net bir şekilde görebilirsiniz
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
lazisky

Re: Omega Moonwatch Lug Problemi ???

Mesaj ErsinGS » 24 Eki 2018, 18:10

polisaj uygulanmış olabilirmi???
Kullanıcı avatarı
ErsinGS

Mesaj lazisky » 24 Eki 2018, 18:16

Hatlar keskin polisaj görmemiş bence ki polisaj bile yapsalar o kadar inceltemezler diye düşünüyorum Ersin bey çünkü ayağın bitiminde bariz bir miktarda boyut farkı var
Kullanıcı avatarı
lazisky

Mesaj lazisky » 25 Eki 2018, 00:32

Saat sever arkadaşlar değerli yorumlarınızı bekliyorum :thumbup:
Kullanıcı avatarı
lazisky

Mesaj eyimen » 25 Eki 2018, 00:44

Çok net bir şekilde sağ lug sol lug'dan ince. Sağ lug'ın iç tarafından yenmiş gibi görünüyor. Sanki başka bir kordon takmak için müdahele edilmiş gibi. Ayrıca arka kapaktaki yazılar Omega kalitesinden oldukça uzak. Saatin kendisini bilmiyorum ama yüksek ihtimalle kasa orjinal değil. 1979 model Moonwatch'un arka kapağı şu şekilde:

Resim
Kullanıcı avatarı
eyimen

Mesaj lazisky » 25 Eki 2018, 01:33

Saati detaylı inceledim resimler hali ile sizi yanıltıyor olabilir ama inanın ayakta herhangi bir zorlama polisaj vs herhangi bir oynama yok oldukça kasa bütünü ile hatları ile orijinal durumda duruyor
Resim
Resim

Arka kapak ile ilgili detaylı araştırma yaptım sanırım Omega markasının özellikle eski saatlerinde belli bir standart yok
Dediğiniz gibi arka kapak yazıları normalin dışında biraz kalın ancak aynı yazı tipine başka birçok saattede rastladım
Bu benim saatim
Resim
Buda yine 90’ların başından başka bir örnek
Resim
Qualified yazısındaki L ile I harfindeki bitişikliğe kadar aynı birçok örnek mevcut
Hatta kapağı açıp iz yazı karakterlerinide inceledim hiçbir sorun göremedim

Ancak dediğim gibi benim saatteki gibi tek Lug’u ufak tek bir saate bile rastlayamadım ve işin içinden çıkamadım :(
Kullanıcı avatarı
lazisky

Mesaj Okanito » 25 Eki 2018, 02:22

Bence saati bir ustaya gösterseniz net bir bilgi alabilirsiniz. İstanbul'da yaşıyorsanız Cengiz ustaya (@bengisaat) gösterin derim, illa o işlem olup olmadığını anlar. :thumbup:

Açıkçası böyle bir problemin Omega'da düşük kalite kontrolden kaynaklı olabileceğini düşünmüyorum. İnternette de arattığım zaman bununla ilgili bir problem yaşayan da görmedim. Kolların biçimlerine göre bir kontrol yöntemi var omega forumunda, en azından saati bu şekilde bir kontrol edin derim: http://speedmaster101.com/assessment-guide-2/

Bunun dışında ustaya gösterme dışında pek bir şey yapılabilir mi bilmiyorum. :roll:
Kullanıcı avatarı
Okanito

Mesaj Hellhound » 25 Eki 2018, 09:00

Saatin fotolarını dikkatli inceledim. Ya ustanın beceriksizliğinden ya da saat sağ alt köşeden muhtemel bir darbe aldığı için satarken sorun yaşamamak adına polisaj yapan azıcık ucundan almış... Hat kıvrımları, özensiz polisaj işlemini net olarak belli ediyor.
gurmekokular
Kullanıcı avatarı
Hellhound

Sonraki

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 128 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners