Rolex hakkında bilmediğiniz 10 gerçek

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Rolex hakkında bilmediğiniz 10 gerçek

Mesaj Pardayan » 26 Ağu 2018, 12:48

afl yazdı::lol: :lol: :lol: Pazar pazar güzel bir mizah yazısı olmuş.
Hele Genova (İtalya'da bir liman şehridir) ve elde yapılıp hem de 1 saatin 1 yılda yapılmasına koptum. Yılda 1.000.000 saat ürettiklerini düşünürsek, şahane matematik. Yazık ki bir iki magazin haberi haric tamamen uydurma bilgi. Internet çöplüğünün güzel bir örneği.

Pardayan yazdı:1- Rolex kelimesinin hiçbir anlamı yoktur, sadece kulağa pahalı gelen bir kelimedir.
2- Rolex 120 yıl önce Londra'da 2 ortak tarafından kurulmuş daha sonra daha az vergi ödemek için Genova'ya taşınmıştır.
3- Rolex ticaret siciline bir hayır kurumu olarak kayıtlıdır !
4- Rolex saatler el yapımıdır ve bir saati imal etmek 1 yıl sürer.
5- Dünyadaki en pahalı Rolex bir 1958 GMT Master dır ve fiyatı 3.500.000 dolardır.
6- En ucuz Rolex bir Air King dir ve fiyatı 2200 dolardır.
7- Dünyadaki ilk su geçirmez saat 1926 yılında Rolex tarafından üretilmiştir.
8- Rolex dünyada "class A" kronometre sertifikası alan ilk saat markasıdır.
9- Rolex Everestin tepesinde ve Dünyanın en derin çukurunda kullanılmış ve saniye şaşmamıştır.
10- Rolex'in saat başına kar marjı ortalama % 60 ın üzerindedir.

( Kaynak: Alux.com )

1-Tamamen doğru bilgi : Rolex kelimesinin hiçbir dilde bir anlamı yoktur.

2- Genova typo olmuş, kaynağın değil benim hatam. Cenevre diye düzeltelim. Kalanı doğru bilgi : Rolex founded by Hans Wilsdorf and Alfred Davis in London, England in 1905 as ....( Rolex 1905 yılında İngiltrede Hans Wildorf ve Alfre Davis tarafından kurulmuştur.) (Kaynak: Wikipedia )
3- Tamamen doğru bilgi. : The plain fact of the matter is Rolex is actually a series of companies headed up by Rolex S.A. And in fact, just to further complicate things, some of those companies own portions of each other. But basically they all funnel into Rolex S.A., which in turn, is wholly owned by the Hans Wilsdorf Foundation. That foundation is recognized by the Swiss government as a charitable trust, and thus, pays no taxes.
(Rolex, gerçekte Rolex S.A. tarafından yönetilen bir dizi şirkettir. Ve aslında, sadece bazı şeyleri daha da karmaşıklaştırmak için, bu şirketlerin bazıları birbirlerinin hisselerine sahiptir . Ama temelde hepsi, tamamen Hans Wilsdorf Vakfı'na ait olan Rolex SA da birleşir. Bu vakıf İsviçre hükümeti tarafından bir hayır vakfı olarak kabul ediliyor ve bu nedenle vergi ödemiyor.)
( Kaynak: Bob watches.com; Kalifornia USA Rolex yetkili bayii )

4- Kısmen doğru : Bir yıl süresi bazı karmaşık üst düzey modeller için geçerlidir , tabii ki hepsi için değil, Rolex üretimde 7000 küsur personel yılda 1 milyon saat üretir.

5 ve 6- Doğru bilgi : Tartışılacak bir konu değil 3 aşagı beş yukarı öyledir.

7-8 - Tamamen doğru bilgi , tartışılacak bir yanı yok.

9- Rolex marianna okyanus çukurunda ve everest tepesinde kullanılmıştır : Tamamen doğru bilgi.

In 1953, the not-yet-Sir Edmund Hillary became the first man to summit Mount Everest along with expedition partner Tenzing Norgay. And he did so with a Rolex on his wrist, an Oyster Perpetual that would prove to be the ancestor of the Explorer. While browsing the Beyer Watch and Clock Museum in Zürich

"1953 yılında, henüz "sir" ünvanını almamışken-Sir Edmund Hillary, Everest Dağı'nı keşif ortağı Tenzing Norgay ile birlikte zirveye ulaşan ilk adam oldu. Ve bunu, bileğinde bir Rolex ile, Explorer'ın atası olduğunu kanıtlayan bir Oyster Perpetual ile yaptı."

Resim

"Ünlü film yapımcısı James Cameron 2012 yılında Deepsea Challanger adlı batiskafıyla dünyanın en derin noktası olan büyük okyanustaki Mariana çukuruna inerken (13000 m ), bileğinde bir Rolex vardı. Zaten Rolex bu inişin National Geographic ile birlikte sponsoru idi.
( Kaynak: Bizzat www. Rolex.com )

Resim

10- Accountings suggest that after expenses Rolex makes $2,100 profit per unit on a standard watch with a stainless steel case costing $7,000 to customer.
( Rolex muhasebe departmanı bize sırlarını vermeyeceğine göre, bu konuda akıl yürüten finansçıların tahmini Rolex in 7000 dolarda tüm masraflar düşüldükten sonra 2100 net kar yaptığı. ( Kaynak : Aurora ). Rolex in 2016 yılı toplam cirosu 4.9 milyar dolar idi.

Ben sizi güldürdüm Allah da beni güldürsün . Yalnız fazla gülmeyin gözünüzden yaş gelir . :lol:
Kullanıcı avatarı
Pardayan

Mesaj EnderE » 26 Ağu 2018, 13:05

Ben 1 adam saatte kaldım. Haftada 45 saat çalışıyoruz bayram vs düşersek kabaca 50 hafta çalışsak senefe 50x45 =2250 saat yapıyor. Asgari ücret brüt 2029 TL bu hem tam işveren maliyeti değil ama olsun. Bu ücret 225 saat içindir 2029/225= 9tl/saat yapar 2250x9=20250tl yapıyor. Tabi bu Türkiye asgari ücrete göre hesaplandı. Benim tecrübem yaşam kalitesi açısından Türkiyede 1 tl= batı avrupada 1eu yani 20000 TL orada 140.000 TL gibi maliyetlenebilir. İyi para. Cok palavra sıktım iyi tatiller.

BLA-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Ender Erdogan / Eski Kullanıcı Adı Forestsoul
Kullanıcı avatarı
EnderE

Mesaj asymptote » 26 Ağu 2018, 13:16

Hadi Genova'yı Genevre kabul edelim ve 1 numaralı bilgi doğru olsun. 4 numara kesinlikle yanlış bilgi içeriyor. Rolex saatleri elde üretilmez. Balans yaylarını Rolex kızları elde bükerek Breguet formuna dönüştürür sadece. Üretim çok büyük oranda otomasyonla gerçekleşir.

Burada 1 yanlış 9 doğruyu götürür. Çünkü verdiğiniz bilgi ölümcül derecede hatalı!.. Arkadaşlar da buna dikkat çekmiş. Bilginin çok büyük bir bölümü artık dijital ortamda, yani internette. Hepimiz bu kaynaktan doğal olarak besleniyoruz. Ancak internetten bilgi aktarımı yaparken cross check yapmak gerekiyor. Bu aslında her bilgi kaynağı için gerekli ve geçerli bir kontrol yöntemi. Ancak internet söz konusu olunca özellikle bu kontrolü yapmak gerekiyor..
"Evrende en büyük ziyan, sorgulama yeteneğini yitirmiş bir beyindir." - A. Einstein
Kullanıcı avatarı
asymptote

Mesaj mturann » 26 Ağu 2018, 13:28

Rolex deyince forum nasıl da coşuyor :) :)
Kullanıcı avatarı
mturann

Mesaj afl » 26 Ağu 2018, 13:32

Pardayan yazdı:
afl yazdı::lol: :lol: :lol: Pazar pazar güzel bir mizah yazısı olmuş.
Hele Genova (İtalya'da bir liman şehridir) ve elde yapılıp hem de 1 saatin 1 yılda yapılmasına koptum. Yılda 1.000.000 saat ürettiklerini düşünürsek, şahane matematik. Yazık ki bir iki magazin haberi haric tamamen uydurma bilgi. Internet çöplüğünün güzel bir örneği.

Pardayan yazdı:1- Rolex kelimesinin hiçbir anlamı yoktur, sadece kulağa pahalı gelen bir kelimedir.
2- Rolex 120 yıl önce Londra'da 2 ortak tarafından kurulmuş daha sonra daha az vergi ödemek için Genova'ya taşınmıştır.
3- Rolex ticaret siciline bir hayır kurumu olarak kayıtlıdır !
4- Rolex saatler el yapımıdır ve bir saati imal etmek 1 yıl sürer.
5- Dünyadaki en pahalı Rolex bir 1958 GMT Master dır ve fiyatı 3.500.000 dolardır.
6- En ucuz Rolex bir Air King dir ve fiyatı 2200 dolardır.
7- Dünyadaki ilk su geçirmez saat 1926 yılında Rolex tarafından üretilmiştir.
8- Rolex dünyada "class A" kronometre sertifikası alan ilk saat markasıdır.
9- Rolex Everestin tepesinde ve Dünyanın en derin çukurunda kullanılmış ve saniye şaşmamıştır.
10- Rolex'in saat başına kar marjı ortalama % 60 ın üzerindedir.

( Kaynak: Alux.com )

1-Tamamen doğru bilgi : Rolex kelimesinin hiçbir dilde bir anlamı yoktur.

2- Genova typo olmuş, kaynağın değil benim hatam. Cenevre diye düzeltelim. Kalanı doğru bilgi : Rolex founded by Hans Wilsdorf and Alfred Davis in London, England in 1905 as ....( Rolex 1905 yılında İngiltrede Hans Wildorf ve Alfre Davis tarafından kurulmuştur.) (Kaynak: Wikipedia )
3- Tamamen doğru bilgi. : The plain fact of the matter is Rolex is actually a series of companies headed up by Rolex S.A. And in fact, just to further complicate things, some of those companies own portions of each other. But basically they all funnel into Rolex S.A., which in turn, is wholly owned by the Hans Wilsdorf Foundation. That foundation is recognized by the Swiss government as a charitable trust, and thus, pays no taxes.
(Rolex, gerçekte Rolex S.A. tarafından yönetilen bir dizi şirkettir. Ve aslında, sadece bazı şeyleri daha da karmaşıklaştırmak için, bu şirketlerin bazıları birbirlerinin hisselerine sahiptir . Ama temelde hepsi, tamamen Hans Wilsdorf Vakfı'na ait olan Rolex SA da birleşir. Bu vakıf İsviçre hükümeti tarafından bir hayır vakfı olarak kabul ediliyor ve bu nedenle vergi ödemiyor.)
( Kaynak: Bob watches.com; Kalifornia USA Rolex yetkili bayii )

4- Kısmen doğru : Bir yıl süresi bazı karmaşık üst düzey modeller için geçerlidir , tabii ki hepsi için değil, Rolex üretimde 7000 küsur personel yılda 1 milyon saat üretir.

5 ve 6- Doğru bilgi : Tartışılacak bir konu değil 3 aşagı beş yukarı öyledir.

7-8 - Tamamen doğru bilgi , tartışılacak bir yanı yok.

9- Rolex marianna okyanus çukurunda ve everest tepesinde kullanılmıştır : Tamamen doğru bilgi.

In 1953, the not-yet-Sir Edmund Hillary became the first man to summit Mount Everest along with expedition partner Tenzing Norgay. And he did so with a Rolex on his wrist, an Oyster Perpetual that would prove to be the ancestor of the Explorer. While browsing the Beyer Watch and Clock Museum in Zürich

"1953 yılında, henüz "sir" ünvanını almamışken-Sir Edmund Hillary, Everest Dağı'nı keşif ortağı Tenzing Norgay ile birlikte zirveye ulaşan ilk adam oldu. Ve bunu, bileğinde bir Rolex ile, Explorer'ın atası olduğunu kanıtlayan bir Oyster Perpetual ile yaptı."

Resim

"Ünlü film yapımcısı James Cameron 2012 yılında Deepsea Challanger adlı batiskafıyla dünyanın en derin noktası olan büyük okyanustaki Mariana çukuruna inerken (13000 m ), bileğinde bir Rolex vardı. Zaten Rolex bu inişin National Geographic ile birlikte sponsoru idi.
( Kaynak: Bizzat www. Rolex.com )

Resim

10- Accountings suggest that after expenses Rolex makes $2,100 profit per unit on a standard watch with a stainless steel case costing $7,000 to customer.
( Rolex muhasebe departmanı bize sırlarını vermeyeceğine göre, bu konuda akıl yürüten finansçıların tahmini Rolex in 7000 dolarda tüm masraflar düşüldükten sonra 2100 net kar yaptığı. ( Kaynak : Aurora ). Rolex in 2016 yılı toplam cirosu 4.9 milyar dolar idi.

Ben sizi güldürdüm Allah da beni güldürsün . Yalnız fazla gülmeyin gözünüzden yaş gelir . :lol:

Valla sağolun da ben gülmeye devam ediyorum ama cehalete ağızla gülünmediği için onu kullanmıyorum.
Dediğim gibi bir kaç magazin bilgisi hariç özellikle horolojik maddeler tamamen yanlış. Sadece bu forumda bile eskilere bakmak zahmetine katlanırsanız Rolex'de ders verecek kadar bilgiye sahip bazı üyelerin detaylı açıklamalarını bulursunuz.
Madem meraklısınız sorularınıza tam cevapları vereyim. Boşuna internette çabalayıp yanlış yollara sapmayın.
1- Rolex in şu anda bilinen anlamı yoktur. Ancak kanıt olmasa da Mr. Wilsdorf'un bazı kısaltmalar için ve akılda kalıcığı için bu ismi seçtiği söylenir. Kısaltma olabileceği hakkında rivayetler dolaşır ama o kadar. Bilinen anlamı yoktur. Hemfikiriz.
2- hemfikiriz
3- Vakıftır. Satılamasın diye öyle kurulmuştur.
4- Tamamen yanlış. Rolex in komplike saati yoktur en fazlası sky dweller modelidir ve hiçbir saatini yapmak bir yıl sürmez.
5- Tamamen yanlış. En değerli kullanılmamış Rolex bile 50.000 usd civarıdır. Rapçı tipi taşlıların değeri maximum 250.000 usd civarına çıkar ki saatten sayılmaz, fiyatı taş belirler. Açık artırmada en yüksek fiyatlı Rolex ise 17. 750 milyon usd civarında fiyatı ile Paul Newman'ın kendi Daytonasıdır
6- Tamamen yanlış 2200 usd ye air king bayi satışı eski bilgidir
7- Doğrudur
8- Doğrudur
9- Doğrudur ve yanlıştır. Everest ve Marianna çukurunda kullanılmıştır. Ama saniye sapmamıştır önermesi yanlıştır.
10- Finansal raporları göremeyeceğimize göre her hesap varsayımdan öteye gitmez. Yanlış veya doğru olduğunu bilmiyoruz. Tahminler ise konumuz değil.
Kullanıcı avatarı
afl

Mesaj Hellhound » 26 Ağu 2018, 13:42

Lütfen kulaktan dolma bilgilerle diretmeye devam etmeyiniz.

Çeviri hatalarını saymazsak ilk üç madde, 7 ve 8 dışında doğru olan bilgi bulunmamakta.

edit: Kerem Abi hem benden önce davranmış, hem de ayrıntılı olarak açıklamış :super:
gurmekokular
Kullanıcı avatarı
Hellhound

Mesaj Ozgur » 26 Ağu 2018, 14:01

EnderE yazdı:Bir işlemin bir yıl sürmesi ile 1adam /yıl işlem süresi farklı şeyler. Doğru-yanlış konusuna yorum yapmıyorum.

BLA-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Evet farkli seyler ama adam saat yada gun isine neden girdiniz anlayamadim.

"Rolex saatler el yapımıdır ve bir saati imal etmek 1 yıl sürer."

dolayisyila (kabaca 26gun*8sa*12ay=) 2496 adam saat diye bir anlatim yok.

Umarim islem 1 adamla 1 yilda bitiyordur :lol: :lol: :lol:

(Tabi boyle bir imalat suresi gercekte mumkun gozukmuyor)
En son Ozgur tarafından 26 Ağu 2018, 14:08 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Festina lente
Kullanıcı avatarı
Ozgur

Mesaj Pardayan » 26 Ağu 2018, 14:04

asymptote yazdı:
Burada 1 yanlış 9 doğruyu götürür. Çünkü verdiğiniz bilgi ölümcül derecede hatalı!...

Aman aman hocam sizin de notunuz pek kıtmış. Eskiden 3 yanlış bir doğruyu götürürdü sizde 1 yanlış 9 doğuyu götürüyor. Ölümcül hata nedir allah aşkına , Rolex elde üretiliyorsa alan, seven, takan arkadaş düşüp ölecek mi ?

Madem konuya girdiniz ben bu konuda bildiklerimi açayım :

Kelimelerle oynamaya typo lardan mesele çıkartmaya falan gerek yok.
Rolex ile ilgili en büyük yanlışlardan biri, satleri makinelerin üretmesi.. Dedikodu o kadar yaygındır ki, insanlar bunun çoğunlukla doğru olduğuna inanırlar. Bunun nedeni, geleneksel olarak Rolex'in bu konu hakkında fazla bilgi vermemesidir.. Gerçek şu ki, Rolex saatlerine İsviçre'nin ve dünyanın en dikkat markalarından birinden beklenebilecek tüm insani dikkatler veriliyor. Benim asıl kastım bu,ama bunu da detaylandıracağım:

Rolex, süreçteki makineleri kesinlikle kullanıyor. Aslında, Rolex dünyadaki en sofistike saat makinasına sahiptir. Robotlar ve diğer otomatikleştirilmiş görevler, insanların iyi olmadıkları görevler için gerçekten kullanılır. Bunlar arasında, bir makinenin ele almasını istediğiniz bakım türünü içeren, sıralama, dosyalama, kataloglama ve çok hassas prosedürler bulunur. Bu makinelerin çoğu hala insan tarafından işletiliyor. Rolex mekanizmalarından bileziklere kadar her şey el ile toplanıyor. El ile imal edilir den kastım budur ve hiçte yanlış olmaz. Bununla birlikte bir makine, pimleri takarken, parçaları hizalarken ve aşağı bastırırken doğru basıncı uygulamak gibi şeyler yapmanıza yardımcı olur. Tüm Rolex lerin akrep yelkovanı ve kolları hala eğitimli bir teknisyen tarafından elle ayarlanır.Yani daha ucuz çogunluk saat markalarında olduğu gibi fabrikada bir taraftan malzeme girip öbür taraftan saat çıkmaz.

Şimdi gelelim şu internetten copy paste falan yalan yanlış bilgi işine, Ben şahsen profesyonellere eğitim veren bir eğitim firması sahibiyim ve kendimde 25 yıldır eğitim veriyorum. Bilginin önemine ve paylaşılmasına bu ülkede en çok inanan insanlardan biriyim. Araştımadan teyid etmeden ve "bilmeden" birşey paylaşmam. Ha tüm bildiklerim doğru mudur ? Elbette ki hiçbirimizin değildir, ama tartışarak eninde sonunda doğruyu buluruz. Onun için bilgiyi teşvik etmeli daha doğrusunu biliyorsak düzeltmeli, tartrışmalıyız. Saat forumlarında da bütün dünyada bu böyledir. Yoksa yeni başlayan gençlere ve saat heveslilerine rolex imiz omega seikomuzla falan resim çektirip foruma koyup yardımcı olamayız.Tabi o da olacak ama bilgi de olacak. Bu son paragrafın şahsınızla alakası yok tüm foruma duyurduğum duygu ve düşüncelerimdir.

Sevgilerimle
Kullanıcı avatarı
Pardayan

ÖncekiSonraki

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 142 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners