İlk 2.el saat alma girişimim

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

İlk 2.el saat alma girişimim

Mesaj braveagle72 » 10 Haz 2018, 23:57

Öncelikle konu kural dışı ise kaldırılabilir.

Bir süredir ilk mekanik saatimi seçmeye uğraşıyorum ve bir iki konu açtım. Yardımcı olmaya çalışan herkese ayrı ayrı teşekkür ederim.

Bugün @Ankthas ın bakmamı önerdiği sahibinden.com sitesindeki bir Orient Makro 2 ilanına bir umut mesaj gönderdim. İlanda konum Sakarya görünüyor. Bu tip alışverişlerde yüzyüze görüşerek ve ürünü kontrol ederek almayı, çalıntı gibi durumlar nedeniyle de kutulu ve faturalı olmasına dikkat ediyorum.Satıcıya mesaj göndererek bir ihtimal kendisinin veya bir yakınının önümüzdeki günlerde İstanbul'da olma ihtimali varsa saati görmek istediğimi bildirdim.Şansa satıcı yarın bir iş için İstanbul'a geleceğini ve görüşebileceğimizi yazdı. Bende kendisi ile yarın görüşebileceğimizi belirttim. Bir de kendisinden bir ricam oldu; "saati bir saatçiye baktırmak".

Daha önce hiç 2.el bir saat almadığım için ve hiç tanımadığım birisi olduğu için bir saatçinin görmesini istedim. Müsaitse kendisinin veya emanet edebileceği biriyle birlikte baktırabileceğimizi belirttim. Ancak garip bir cevap aldım; ":) kardeşim çocuk musun sen 1000 tl lik saatin replikası mı olur replika orient mi var :) sen orient bayiisine gitmişken kendine bir saat al". Saatin bedeli 400 TL olarak yazılmış. bu zamanda 1 TL bile değerli artık çoğumuz için.

1000 TL lik saatin kontrol ettirilmek istenmesi çok garip bir durum mudur ve böyle bir saatin sahtesi olamaz mı? En azından toplama vs. olma ihtimâli yok mudur? Düşüncelerinizi paylaşırsanız bir dahaki alışverişlerimde hem ben, hem de yeni 2.el saat alacak olanlar bilgi sahibi olmuş olurlar. Herkese teşekkürler.

İlan linki https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci- ... 692/detay/

Ek bilgi:
450 TL den 400 TL düşen saat 550 TL olarak satışta
https://www.sahibinden.com/saat?query_t ... ext=mako+2
En son braveagle72 tarafından 12 Haz 2018, 14:03 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
braveagle72

Re: İlk 2.el saat alma girişimim

Mesaj burakyigit » 11 Haz 2018, 00:04

hocam keşke o kişinin ismini göstermeden paylaşsaydınız özel mesajları.. :D
Kullanıcı avatarı
burakyigit

Mesaj braveagle72 » 11 Haz 2018, 00:22

burakyigit yazdı:hocam keşke o kişinin ismini göstermeden paylaşsaydınız özel mesajları.. :D

Suç unsuru oluşturacak bir durum yok. Şahsa da hakaret etmedim veya kötülemedim. Hayırlı satışları olsun ama tavrını uygun bulmuyorum. Kendisi 400 TL leri kolay kazanıyor olabilir. 1600 TL maaşla geçinen insanlar var maalesef ülkemizde. Zaten sahibinden de ismi de var telefonu da
Kullanıcı avatarı
braveagle72

Mesaj Skywalker87 » 11 Haz 2018, 03:14

Doğru konuşmak gerekirse her iki tarafta haklı, bende ikinci el saat aldım sattım alırkende satarkende sıkıntı Orient'te aldım sattım Rolex'te. Sonuç olarak karşınıza kimin çıkacağını bilmiyorsunuz, karşılıklı güven sorunu yaşanması doğal, satıcının bir mağazaya gidip saatini göstermemek istemeside aynı şekilde doğal karşılanabilecek bir durum şahsen sonuç olarak sizi tanımamasını göz önünde bulundurursak, burakyiğit e kişinin isminin ifşa edilmemesi konusu hakkında katılıyorum.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Kullanıcı avatarı
Skywalker87

Mesaj debra » 11 Haz 2018, 09:39

Saatin replika olmasına gelene kadar bence bu şekilde kaba bir tavra sahip hiçkimseyle alışverişe girmeyin. Paradan/saatten daha önemli şeyler var bu hayatta :)

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
debra

Mesaj Ankthas » 11 Haz 2018, 09:59

debra yazdı:Saatin replika olmasına gelene kadar bence bu şekilde kaba bir tavra sahip hiçkimseyle alışverişe girmeyin. Paradan/saatten daha önemli şeyler var bu hayatta :)

+1

Satıcının tavrı hiç hoş değil, ayrıca ürününe güvenen biri için sorun teşkil edeceğini sanmıyorum bir saatçinin bakmasının, eğer zamanı yoksa vs bunu düzgün bir şekilde size söyleyebilirdi. Evet Orient'de replika ürün olma ihtimali başka saatlere nazaran daha düşük, fakat çakma Seiko 5 hatta Swatch görmüş biri olarak her saatin replikasının olabileceğine inanıyorum ve sorgulamakta bir beis görmüyorum. Orient için Aslan saat garantisi varsa(süresi geçse bile) orjinal olma ihtimali yüksektir, bir dahakinde bunu sorabilirsiniz. Bunun yanında olabildiğince çok fotoğraf, mekanizma fotoğrafı isteyip başka Orient'in sitesindeki fotoğraflarla kıyaslamak da bir yöntemdir. Sahte saatler en çok kendilerini saatin bezelinden, kadrandaki ve varsa bilezikteki logosundan ve de kutusundan belli eder. Bu kısımlara dikkat ediniz.
Deniz
Kullanıcı avatarı
Ankthas

Mesaj khef » 11 Haz 2018, 10:36

Muhatabın kendisinden izin almadan, özel bir platformda yaptığınız karşılıklı yazışmayı, ismini dahi gizleme ihtiyacı hissetmeden herkese açık bir forumda paylaşmanız kesinlikle tasvip edilemez.

Şikayet halinde hukuksal incelemeye tabi olacaktır. Kendi iyiliğiniz için, bir an önce kaldırmanızı tavsiye ederim. :thumbup:

Kullanıcı avatarı
khef

Mesaj schavelle » 11 Haz 2018, 11:42

Saat ustasına sadece sahte olup olmadığını teyit ettirmek için saati göstermek gerekmez. Aynı zamanda darbe alıp almadığın, makul ölçülerde zaman tuttuğunun ve mekanik arızası olmadığının teyiti için de saat gösterilir.
Bir keresinde ben farketmedim ama saat ustası kadran revizyonu yapıldığını tespit etti. Öyle ucuz bir saat de değildi.

Bu sebeple her zaman satıcının saat ustasına götürmeyi kabul etmesini beklerim. Özellikle profesyonel satıcı ise ve uzun zaman piyasada ise genelde ustaları tanıyor ve güveniyor oluyorlar. Eğer ustaya kendisi gelemiyor ise o zaman saatin bir sıkıntısı olursa iadeyi kabul etmesi gerekir (ve iyi satıcılar ediyorlar). Burada asıl satıcı yüksek sesle itiraz ediyorsa şüphelenmek gerekir.
Bu konu elektronik eşya satın alırken de araç alırken de benzer aslında.

Son olarak kişisel verilerin korunması kanunu da çıktığından dolayı izinsiz bilgi paylaşmanın hukuki sonuçları olabilir. Haklı iken haksız duruma düşmeyin derim.

2. el ürün alırken sabırlı olmanızı ve çıkacak iletişim sıkıntılarını çok dert etmemenizi öneririm.
Kullanıcı avatarı
schavelle

Sonraki

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 107 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners