3 ayda pil biter mi?

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

3 ayda pil biter mi?

Mesaj Piramit » 27 May 2018, 04:21

Merhabalar,
İnternet üzerinden, Fossil Fam4360 modelini satın almıştım yıllar evvel. Saati kullanmadan pili bitti; neyse saatçiye gittim, değiştirdi pilini, değiştiren saatçiye de söyledim: Kullanmadan pili bitti diye o da beklemiştir satılmadan, pili eskidir falan diye bir şeyler söyledi. Bir de 2 tane pil var dedi 5 Lira'ya, 10 Lira'ya ben dedim 5 Liralığı takın.

Aradan 3-5 ay geçti saat gene durdu, ben düşündüm acaba saat mi bozuk? Pili değiştiren saatçiye gittim ki kendisi çocukluğumu bilir, kendisine durumu anlattım saat mi bozuk yoksa pili mi bitti gene diye çok kısa zaman geçti falan dedim, açtı saati pili çıkartıp, multimetre ile ölçtü ve pil bitmiş dedi bu piller 3 ayda biter, ben sana saate pili takarken söylemişimdir dedi, ben de hatırlamıyorum dedim, çünkü öyle bir şey söylemedi. :o

Tamamen makine ile alakalı falan dedi; 5 Liralık olan 3 ay dayanıyormuş, 10 Liralık olan 1 sene dayanıyormuş hangisini istiyorsun diye sordu?
Mantık olarak 10 Liralık olan pili takın dedim 3x4=12 5X4=20 Lira yapar 3 aylık dayanan pil :shock:

Saate pili takarken de siyah contayla uğraşıyordu, ben ayakta onu seyrediyordum otur dedi oturdum biraz uğraştı ve saati uzattı, parayı verdim ,çıkarken de suya değdirme dedi ben tamam dedim ama bu saat 10 ATM'ye kadar su geçirmez diye düşündüm. Diğer gün gidip sordum bu saat su geçirmez neden öyle söylediniz dedim, sudan koru sen her saat su geçirir falan diye bir şeyler söyledi anlamadım da tamam dedim umarım o contayı takmıştır.
Kullanıcı avatarı
Piramit

Re: 3 ayda pil biter mi?

Mesaj Skywalker87 » 27 May 2018, 18:30

Biter, elektrik Mühendisiyim ordan biliyorum, takılan pil bir kenarda beklemiş olabilir, degrading olmuş olabilir doğal yani. Tabi kullanılan kimyasalların kalitesine göre pillerin ömürleride değişebiliyor saatçinin söylediği kısmen doğru, muhtemelen saatçinin taktığı pilde bir kenarda uzun süre beklemiştir saatçinin bir şuçu yok ama ona satan kişide eski stoktan vermiş olabilir, endişelenecek birşey yok bence

Sent from my iPhone using Tapatalk
Kullanıcı avatarı
Skywalker87

Mesaj Piramit » 28 May 2018, 04:29

Skywalker87 yazdı:Biter, elektrik Mühendisiyim ordan biliyorum, takılan pil bir kenarda beklemiş olabilir, degrading olmuş olabilir doğal yani. Tabi kullanılan kimyasalların kalitesine göre pillerin ömürleride değişebiliyor saatçinin söylediği kısmen doğru, muhtemelen saatçinin taktığı pilde bir kenarda uzun süre beklemiştir saatçinin bir şuçu yok ama ona satan kişide eski stoktan vermiş olabilir, endişelenecek birşey yok bence

Sent from my iPhone using Tapatalk

Teşekkür ederim.
Yalnız makineden dedi; 2 çeşit pil varmış biri 3 ay diğeri, 1 sene gidiyormuş. İlk taktığında eski pil için demişti satılmadan beklemiştir diye. Kendi pillerinden biri 3, diğeri 12 ayda bitiyormuş.
Kullanıcı avatarı
Piramit

Mesaj görkemk » 28 May 2018, 11:46

alt kalite saatlerde su geçirmezliği sağlayan contayı ilek değişimde yağlı bir maddeye benzer bir seye batırıp takmadıysa ikinciye kuruyup hafif dağılmaya başlıyor ondan söylemiş olabilir. Normalde pilin chrono olmayan bir saatte 2 yıl dayanması lazım ama piller olduğu yerde beklerken bir miktar güç rezervi kaybına uğruyor diye biliyorum. Yılda %5 kadardı galba aklımda kaldığı kadarıyla.
Kullanıcı avatarı
görkemk

Mesaj Piramit » 29 May 2018, 00:23

görkemk yazdı:alt kalite saatlerde su geçirmezliği sağlayan contayı ilek değişimde yağlı bir maddeye benzer bir seye batırıp takmadıysa ikinciye kuruyup hafif dağılmaya başlıyor ondan söylemiş olabilir. Normalde pilin chrono olmayan bir saatte 2 yıl dayanması lazım ama piller olduğu yerde beklerken bir miktar güç rezervi kaybına uğruyor diye biliyorum. Yılda %5 kadardı galba aklımda kaldığı kadarıyla.

Teşekkür ederim.
Bu model alt kalite mi, bilmediğimden soruyorum?
Saatçi, aynı pili başka makinede uzun zaman kullanır demişti makine ile alakalı, bu makine 3 ayda bitiriyormuş, başka makine daha fazla.
Pilin beklemesiyle alakası yok yani, ben ilk gittiğimde saatin üzerinde gelen pil için demişti, satılmadan beklemiştir falan diye. Fakat kendi taktığı da 3 ay şaka gibi.

Sağ olun.
Kullanıcı avatarı
Piramit

Mesaj venividivici » 04 Haz 2018, 18:46

Kronograf fonksiyonlarını sürekli açık unuttuğum saatimin pili dahi 2 senede bitmişti. Başka saatçilere gidin, bu durumu anlatın.
Kullanıcı avatarı
venividivici

Mesaj Piramit » 07 Haz 2018, 17:28

venividivici yazdı:Kronograf fonksiyonlarını sürekli açık unuttuğum saatimin pili dahi 2 senede bitmişti. Başka saatçilere gidin, bu durumu anlatın.

3 ay çok komik bir süre bana göre. İlk değiştirmede de söylemedi (söylemişimdir demişti saatçi) 3 ayda biten pili ben neden taktırayım, salağım demekki.
Sayın görkemk'nin dediği gibi; ilk pil değiştirmede contayı yağlamadan taktı, ikinci gidişimde takamadı contayı ki bana otur dedi görmeyeyim diye contasız taktı bana da sudan koru dedi, saat 10 atm su geçirmez diye satın alınmış, sudan koruyacaksam...

Suç bende; yanlış anlaşılmasın, sözüm meclisten dışarı kenar mahalle saatçine gidersem olacağı bu.
2 kere gittim, 3.olmaz.

Teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
Piramit

Mesaj mturann » 08 Haz 2018, 10:00

3 ayda pil bitmez bitmemesi lazım
Kullanıcı avatarı
mturann

Sonraki

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Rhaegar25 ve 253 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners