Mekanik Saat Dinlendirilir Mi?

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Mekanik Saat Dinlendirilir Mi?

Mesaj tpskl » 08 Kas 2018, 23:12

Kronograf devamlı açık tutulmalı mı sorusuna verilmiş cevap. Hafif agresif ama faydalı geldi bana. Yabancı forumlardan birinde gördüm.

"Do you wanna drive your car with the hand-brake on? Customer came into my store saying that his IWC Pilot's Chrono was losing five minutes a day. How long had he had the watch? Just over a year. The stopwatch was running. Was he using it to time something? No, he just "likes seeing the big hand go round and round."

There's his answer.Personally, I don't think it wise to have the chrono running 24/7. The watch works that much harder powering both the time-keeping and the stopwatch function.

By all means use the stopwatch, just not all the time.

Just my take. Apologies if I'm slightly abrasive. I haven't had dinner yet."

SM-G965F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
tpskl

Mesaj khef » 09 Kas 2018, 10:30

tpskl yazdı:Kronograf devamlı açık tutulmalı mı sorusuna verilmiş cevap. Hafif agresif ama faydalı geldi bana. Yabancı forumlardan birinde gördüm.

"Do you wanna drive your car with the hand-brake on? Customer came into my store saying that his IWC Pilot's Chrono was losing five minutes a day. How long had he had the watch? Just over a year. The stopwatch was running. Was he using it to time something? No, he just "likes seeing the big hand go round and round."

There's his answer.Personally, I don't think it wise to have the chrono running 24/7. The watch works that much harder powering both the time-keeping and the stopwatch function.

By all means use the stopwatch, just not all the time.

Just my take. Apologies if I'm slightly abrasive. I haven't had dinner yet."

SM-G965F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Güzel örnek. :thumbup: Allahtan kan şekerinin düşük olduğunu belirtmiş. :D

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
khef

Mesaj afl » 09 Kas 2018, 11:55

Bildiğim kadarıyla saat düzenli kuruluyorsa (güç rezervi çeyreğin altına pek düşmüyorsa) kronografın sürekli açık olması saatin 5 dakika/gün sapmasına sebep olmaz. Bu sonuç başka bir sebepten kaynaklanmıştır. Hatta kronografı çalıştırmak, sanılanın aksine, saatinizi daha dakik yapabilir. Taşkın ile beraber Datografta bu denemeyi yaptık ve kronograf açıkken saatin daha hassas çalıştığını net olarak gördük. Tabi bu genele uygulanabilir mi, bilmiyorum. Bizzat kronografın kendisine veya, eğer modül ise, ana mekanizmaya entegrasyonuna bağlı olabilir.
Kullanıcı avatarı
afl

Mesaj khef » 09 Kas 2018, 14:53

En üst düzey saatçilikten giriş seviyesine geçiş ile örnekleri çoğaltayım; CB Chrono’yu bazen bir kaç gün boyunca açık ve winderda düzenli çalışacak şekilde bırakıyorum. Sapma değeri daha önce Taşkın’la birlikte ölçtüğümüz seviyelerde kalıyor. Çok ciddi farklar görmedim. :geek: Bu durumun sebebi, saatimde chronograph modülünün saat mekanizmasından ayrı olması mıdır bilemiyorum. Saat ustası arkadaşlar konuya denk gelirlerse daha net cevaplar verebilirler. :thumbup:

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
khef

Mesaj evsen81 » 12 Kas 2018, 19:47

Dinlenmekten ziyade çalışması önemlidir otomatik saatin.Yatan bir saatin en az ayda bir 2-3 gün çalışması tavsiye ediliyor.Yağların birikip kurumaması açısından.Ne kadar çalışırsa o kadar iyi :thumbup:
Ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol.
Kullanıcı avatarı
evsen81

Mesaj argn » 13 Kas 2018, 00:44

Peki omega coaxial makineler içinde geçerlimi bu,bildiğim kadarıyla sistem olarak yağlanma gerekmiyor onlara
Kullanıcı avatarı
argn

Mesaj evsen81 » 13 Kas 2018, 13:07

argn yazdı:Peki omega coaxial makineler içinde geçerlimi bu,bildiğim kadarıyla sistem olarak yağlanma gerekmiyor onlara

Evet co-axial yağsız çalışan bir sistem ana uzun süre çalışmadan kalırsa ayarlarında zaman tutmasında sorun olur mu araştırmak lazım.
Ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol.
Kullanıcı avatarı
evsen81

Mesaj argn » 13 Kas 2018, 16:44

2017 yılının Temmuz ayında Omega seamaster Aqua terra golf almak nasip oldu hatta çok uğraşmama rağmen kutu açılışı yapamadım hiçte kullanmadım kutusunda duruyor arada bir kurmam gerekirmi acaba?
Kullanıcı avatarı
argn

ÖncekiSonraki

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Majestic-12 [Bot] ve 214 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners