Maurice Lacroix Aikon Baselworld 2018 (RO homage?)

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Maurice Lacroix Aikon Baselworld 2018 (RO homage?)

Mesaj Bond » 08 Haz 2018, 23:23

Almak isteyen olunca bana haber versin ozel ek indirim sorarim ;)

Diger gunluk baslikta soranlar olmustu kisa notlarimi ekleyeyim. Baselde en cok begendigim saatlerden birisi olmustu. Acikcasi taklit ve homagedan ziyade benzerligi saglayan kadran deseni ve bilezik bence. Kasa yapisi ve bezel Genta dizayn saatlerden tamamen farkli hem sekil hem optik olarak. Bilezik cikartma sistemini super yapmislar. Bezelde polished kisimlarda mat olsa daha iyi durabilirdi bana gore ama polished kisimlari daha cok sevenler olacaktır. Saat kolda rahat ve zarif duruyor. Kurlar yuksek seyrettigi icin artik pek uygun swiss made kalmadi ama fiyat chf bazli normal diyebiliriz indirimlerle alinabilir bir model olmus Aikon.

Alternatif olarak gectigimiz yillarda Concord cok guzel bir model cikartmisti ancak burada bilinirligi az oldugundan ve artik distributor olmadigindan pek gundeme gelmedi.
Kullanıcı avatarı
Bond
Administrator

Mesaj kilimanjaro » 09 Haz 2018, 07:54

Baska bir acidan bakmak gerekirse... saat saat indirim yapmis otomatik modeline ve 7.000 tl civari.Saat guzel eyvallah jumbo esintileri kadran deseni ve bilezikte cok belirgin.... mekanizma sellita rezerv 38 saat , 4 Hz vs... yani 4-5.000 tl araliginda satilan orislerin birebir ayni mekanizmasi.Sirf kadrani ve bilezigi jumboyu andiriyor diye o para verilir mi?Ben olsam oris e daha sicak bakarim.Ayrica sıkılırsanız yari fiyatina ya gider ya gitmez.Ha Oris araliginda fiyat bulunursa tercih edilmeli o ayri konu.

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Ne kadar farklı olursa olsun, sana ait olmayana tenezzül etme , ve ne kadar basit olursa olsun senin olandan asla vazgeçme

Ernesto Che GUEVARA
Kullanıcı avatarı
kilimanjaro

Mesaj adorno » 09 Haz 2018, 08:22

kilimanjaro yazdı:Baska bir acidan bakmak gerekirse... saat saat indirim yapmis otomatik modeline ve 7.000 tl civari.Saat guzel eyvallah jumbo esintileri kadran deseni ve bilezikte cok belirgin.... mekanizma sellita rezerv 38 saat , 4 Hz vs... yani 4-5.000 tl araliginda satilan orislerin birebir ayni mekanizmasi.Sirf kadrani ve bilezigi jumboyu andiriyor diye o para verilir mi?Ben olsam oris e daha sicak bakarim.Ayrica sıkılırsanız yari fiyatina ya gider ya gitmez.Ha Oris araliginda fiyat bulunursa tercih edilmeli o ayri konu.

Aynen, katiliyorum.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Her başarılı erkeğin ardında en az bir kadın vardır.
Kullanıcı avatarı
adorno

Mesaj bumega » 09 Haz 2018, 09:51

Arkadaslar bende bu konuda sizden farkli düşünüyorum. Bu mantikla bakarsak ETA 2824 mekanizmayi kullanan Tissot, Hamilton gibi markalar var. Ayni swatch grubu makineyi Sinn, Tudor, Longines, Breitling, Ball, Glycine, Tag Heuer ve Junghans a kadar kullanmisti. Veya çıtayı artirirsak IWC ve Panerai dahil bu ETA mekanizmalarin degisik versiyonlarını kullanıyor. Ayni mekanizmayi cok daha ucuza satan markalar oluyor. Burda da begeniler ve marka algisi on plana çıkıyor diye dusunuyorum. Yoksa basta söylediğim 1-2 marka disinda saat almak cok mantiksiz hale gelmis oluyor. ML ye gelecek olursak Saati bende denedim ve cok beğendim. Tek kuskum AP ye cok benzemesi yönünde oldu. Ama malzeme kalitesi ve işçiliği takdir edilesi.
Kullanıcı avatarı
bumega

Mesaj kilimanjaro » 09 Haz 2018, 11:40

bumega yazdı:Arkadaslar bende bu konuda sizden farkli düşünüyorum. Bu mantikla bakarsak ETA 2824 mekanizmayi kullanan Tissot, Hamilton gibi markalar var. Ayni swatch grubu makineyi Sinn, Tudor, Longines, Breitling, Ball, Glycine, Tag Heuer ve Junghans a kadar kullanmisti. Veya çıtayı artirirsak IWC ve Panerai dahil bu ETA mekanizmalarin degisik versiyonlarını kullanıyor. Ayni mekanizmayi cok daha ucuza satan markalar oluyor. Burda da begeniler ve marka algisi on plana çıkıyor diye dusunuyorum. Yoksa basta söylediğim 1-2 marka disinda saat almak cok mantiksiz hale gelmis oluyor. ML ye gelecek olursak Saati bende denedim ve cok beğendim. Tek kuskum AP ye cok benzemesi yönünde oldu. Ama malzeme kalitesi ve işçiliği takdir edilesi.
Guzel bir noktaya geldik simdi ve merak ettigim birseyi sormak istiyorum foruma... ETA nin mekanizmalari farkli kalitede olabiliyor.Ornegin ust duzey bazi markalar top grade kullaniyor sizin verdiginiz orneklerde bunu dogruluyor.Peki Sellita da farkli kalitelerde mekanizma uretiyormu ? Bretling in kullandigi 2824 ile tissotun kullandigi 2824 arasinda cok fark var diye biliyorum.

Ne kadar farklı olursa olsun, sana ait olmayana tenezzül etme , ve ne kadar basit olursa olsun senin olandan asla vazgeçme

Ernesto Che GUEVARA
Kullanıcı avatarı
kilimanjaro

Mesaj Hellhound » 09 Haz 2018, 13:16

kilimanjaro yazdı:
bumega yazdı:Arkadaslar bende bu konuda sizden farkli düşünüyorum. Bu mantikla bakarsak ETA 2824 mekanizmayi kullanan Tissot, Hamilton gibi markalar var. Ayni swatch grubu makineyi Sinn, Tudor, Longines, Breitling, Ball, Glycine, Tag Heuer ve Junghans a kadar kullanmisti. Veya çıtayı artirirsak IWC ve Panerai dahil bu ETA mekanizmalarin degisik versiyonlarını kullanıyor. Ayni mekanizmayi cok daha ucuza satan markalar oluyor. Burda da begeniler ve marka algisi on plana çıkıyor diye dusunuyorum. Yoksa basta söylediğim 1-2 marka disinda saat almak cok mantiksiz hale gelmis oluyor. ML ye gelecek olursak Saati bende denedim ve cok beğendim. Tek kuskum AP ye cok benzemesi yönünde oldu. Ama malzeme kalitesi ve işçiliği takdir edilesi.
Guzel bir noktaya geldik simdi ve merak ettigim birseyi sormak istiyorum foruma... ETA nin mekanizmalari farkli kalitede olabiliyor.Ornegin ust duzey bazi markalar top grade kullaniyor sizin verdiginiz orneklerde bunu dogruluyor.Peki Sellita da farkli kalitelerde mekanizma uretiyormu ? Bretling in kullandigi 2824 ile tissotun kullandigi 2824 arasinda cok fark var diye biliyorum.

Aşkın Abi, kullanıyormuş.

http://www.sellita.ch/images/stories/documents/SW200_1_39_20170906.pdf

Dokmanın 5. sayfasında mevcut. Tıpkı ETA'daki gibi Standard, Spécial (Elaboré), Premium (Top) ve Chronomètre diye ayırılıyor gradeler ve düzey arttıkça mekanizma daha çok pozisyonda ayarlanıyor. Tabi bu grade hadisesi servis gününe kadar geçerli bir etiket...

Model horolojik açıdan özgün olmasa da ben gayet beğendim. Canlı görünce fikirler hangi yöne evrilir bilmiyorum ama ML ciddi ciddi yakışıklı bir saat yapmış :champ:

Kadran mavi olmasaydı ve bilezik tasarımı biraz daha farklı olsaydı tıpkı Hublot Classic Fusion - AP Royal Oak benzerliği gibi denebilirdi. En azından kadran tasarımı birkaç ufak dokunuşla özgün hale getirilebilirse fiyat segmentini domine edebilecek bir model olur diye düşünüyorum. Rolex'ten başka saat kullanmayan birçok kişinin sadece bordo bezel rengi için Black Bay satın aldığını düşünülürse az biraz farklılıkla RO sahibi olanlar bile Aikon satın almak isteyebilir.
gurmekokular
Kullanıcı avatarı
Hellhound

Mesaj kilimanjaro » 09 Haz 2018, 15:38

Sagol Berkan. Bugun sabahin köründe saat saata gittim.Otomatik model yoktu.Pillide olsa bilezik ve kadran ayni .Ben bir numara göremedim.( kent park )

Ernesto Che GUEVARA
Kullanıcı avatarı
kilimanjaro

Mesaj Ankthas » 09 Haz 2018, 15:43

Maviye ek olarak beyaz ve siyah kadran alternatifleri var ama resimlerden gördüğüm kadarıyla en güzel duran mavi kadran, üstelik bazı resimlerde tarih penceresini beyaz gördüm bu başlıktakinde ise arka planı koyu renk, fakat beyaz tarih pencereli olanda bile mavi kadran favorim. Kadrandaki gofret desenine gelince, AP RO'da kullanılan noktacıklar kare-küp iken, Aikon'da koni şeklinde kullanılmış. İlk bakışta iki saati birbirinden en çok ayıran şey ise bezeli, bezel daha önce ML - Calypso modelinde kullandığı tarzda bir bezel kullanmış, kollar ise daha uzun ve sivri.

Bu arada saati bizzat inceleyip de beğenmeyen görmedim henüz, ilk elden görüp bakmak lazım karar vermek için. Fiyat konusunda ise 5bin TL olsa çok yerinde olurmuş gibi geliyor bana, çünkü Kilimanjaro hocamın da belirttiği gibi bu fiyatlarda çok ciddi alternatifler var.
Deniz
Kullanıcı avatarı
Ankthas

ÖncekiSonraki

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Majestic-12 [Bot] ve 124 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners