Rolex Saat D羹nyas覺n覺n Toyotas覺 M覺?

T羹m Genel Saat Konular覺 zerine Payla覺mlar
Forum kurallar覺
Say覺n yeler TSF'ye Ho Geldiniz. Genel Saat Sohbeti B繹l羹m羹m羹zde Saatlerle 襤lgili Dier Spesifik Konu Bal覺klar覺m覺z Haricideki Sohbet ve Payla覺mlar覺n覺z覺 Yapabilirisiniz. D羹zenli ve Anla覺labilir Bir Ortam Olmas覺 Amac覺 ile L羹tfen Mesajlar覺n覺z覺 Yaz覺m Kurallar覺na Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

襤yi Forumlar Dileriz

TSF

Re: rolex saat d羹nyas覺n覺n toyotas覺 m覺 ?

Mesaj eraslani » 23 ub 2018, 16:14

cagatay10 yazd覺:Tam Clkl覺k konu asl覺nda ama...
Kesinlikle.. ok ey 繹rendik kendisinden..Keke kat覺l覺m g繹sterse tekrar..

SM-G930F cihaz覺mdan Tapatalk kullan覺larak g繹nderildi
Kullan覺c覺 avatar覺
eraslani

Ya: 47
Kay覺t: 26 Oca 2012, 13:03

Mesaj gargamell » 24 ub 2018, 07:29

copycat yazd覺:hemen hepimize anlat覺lan bir ifade vard覺:

"cahiliyye devrinde insanlar kendi elleriyle yapt覺klar覺 putlara b羹y羹k deer verir, onlara taparlard覺. onlardan kendilerini toplumda y羹celtmelerini dilerlerdi. sonra da mecbur kald覺klar覺nda helvadan yapt覺klar覺 bu putlar覺 gayet rahat癟a yerlerdi" derlerdi. ben de yuh be! ne aptal adamlarm覺 diye d羹羹n羹rd羹m.

ama imdi insan doas覺n覺n 癟ok da deimediini d羹羹n羹yorum. imdi de ellerimizle yapt覺覺m覺z, ama "癟ok iyi i癟ilii olan", "harika mekanizmas覺 olan", "dierlerinden 癟ok farkl覺 olan", ya da "son model olan", ellerimizle yapt覺klar覺m覺za a覺r覺 deer veriyor, toplumda bize pozisyon kazand覺rmas覺n覺 umuyor, tutkuyla balan覺yoruz. ancak modeli deiince, s覺k覺l覺nca ya da maddi ihtiyac覺m覺z olunca bu helvadan eserlerimizi sat覺p rahat癟a yiyebiliyoruz.

bu a癟覺dan bakt覺覺mda rolex'in de herhangi bir deerini g繹remiyorum. ama biz buyuz, insan覺z ve s羹rekli bir eyleri g繹z羹m羹zde a覺r覺 y羹celtiyoruz. 癟ou zamanda birileri dedii i癟in o y繹nde kouyoruz. bazen de 癟ou insan o y繹nde komad覺覺 i癟in, bizim gibi bir grup 癟ok ak覺ll覺! ve zevkli! insanlar覺n tercih ettii "se癟kinler" y繹n羹nde kouyoruz.

geceleri g羹venlie kavumak i癟in yerden yar覺m metre y羹ksee aa癟 liflerinden yatak yapan adam i癟in rolex ile seiko skx aras覺nda pratikte hi癟bir fark yoktur. belki t羹m bilgisayar覺 beynine bir 癟ip marifetiyle yerletirilmi adam i癟in de olmayacak. ama biz u an "marka alg覺s覺n覺n" peindeyiz. 癟羹nk羹 bizi mutlu ediyor ve 繹zel hissettiriyor. zira insan覺n korkusu 繹l羹m deil s覺radanl覺k genelde.

繹zellikle mekanik saat gibi asl覺nda g羹ncelliini en az 50 y覺ld覺r yitirmi bir teknolojinin sevdal覺s覺 olan insanlardan, bizlerden, rasyonellik de beklenmemeli zaten.

velhas覺l覺 rolex'i toyota'ya benzetemeyiz. ama mercedes'e de benzetemeyiz. t覺pk覺 seiko'yu hyundai'ye benzetemeyeceimiz gibi.

ben daha 癟ok iyi ekil verilmi helvaya benzetiyorum.

Her bir sat覺r覺na kat覺l覺yorum. Teekk羹rler.
The Time-Tested, Battle-Hardened.
Kullan覺c覺 avatar覺
gargamell

Kay覺t: 15 Haz 2013, 13:39

Mesaj odeon » 24 ub 2018, 12:45

copycat yazd覺:bak覺n覺z 羹z羹lerek g繹r羹yorum ki yaz覺m覺 tamamen yanl覺 anlam覺s覺n覺z. ben bu yazd覺klar覺m覺 en bata kendime yazd覺m. burada en ufak bir eletiri ya da olumsuz bak覺 yok. dikkat ederseniz hep "biz" kelimesini kulland覺m. burada kimsenin zevkini ya da al覺veri tercihini eletirmek kimsenin, en bata da benim haddime deildir. hakeza yaz覺da ap, patek ya da rolls royce gbi 繹zel t羹ketim yapan kiilere ya da t羹ketimin kendisine de en ufak bir eletiri yok. rakamlar, deerler ve t羹ketim g繹recelidir. patek philippe alman覺n da fakirlik olarak g繹r羹lebilecei insanlar ve hayatlar var , seiko alman覺n a覺r覺 l羹ks olaca覺 hayatlar var.

burada anlat覺lmaya 癟al覺覺lan insan doas覺. insan metalara a覺r覺 deer bi癟er, kendiyle 繹zdeletirir ve bu metalara yap覺lacak en ufak eletiriyi kendine eletiri olarak kabul eder. bkz apple - samsung tart覺malar覺.

hi癟bir metay覺 insan覺n 繹n羹ne koymadan d羹羹n羹rseniz, yaz覺m覺n eletiri olmad覺覺n覺, yanl覺 da olsa, hatal覺 da olsa eksik de olsa tespitlerden ibaret olduunu g繹r羹rs羹n羹z. rolex ve toyota benzemez dedim. zira rolex daha 癟ok insan覺n subjektif olarak deer bi癟ecei, kiiye 繹zel konumda olan bir metad覺r. temelde insan覺n hi癟bir iini g繹rmez (saati 繹renmek i癟in art覺k saate ihtiya癟 duyulmad覺覺ndan). ancak kiinin 繹znel olarak verdii deere kar覺l覺k gelen bir tatmin duygusu oluturur.

Philippe Dufour bunu begendi.
Kullan覺c覺 avatar覺
odeon

Kay覺t: 04 May 2016, 13:32

Mesaj eyimen » 24 ub 2018, 13:10

Bu konuya birka癟 sat覺r karalamamak ay覺p olurdu, ben de na癟izane g繹r羹羹m羹 belirteyim :D

Rolex Toyota'm覺 Mercedes'mi tart覺mas覺 i癟in, kesinlikle Mercedes. 羹nk羹 Toyota orta gelir grubuna hitap eden bir marka, Rolex ise 羹st gelir grubuna hitap ediyor. Salaml覺k, kalite ve marka bilinirlii kriterleri de Mercedes'e cuk oturuyor.

Ba覺覺n sonlar覺n doru evrilmi olduu tart覺maya gelirsek, Rolex alana diyebileceim hi癟bir ey yok. 襤kinci el deeri, marka bilinirlii, k羹ltlemi modeller vs. ile rakipsiz bir marka. Ama son g羹nlerde ba覺mdan ge癟en saat sat覺n alma maceras覺n覺 anlatay覺m:
Moonwatch'覺 daha g繹ndermeden saat aray覺lar覺m balam覺t覺. Beendiim bir marka/model i癟in elimizde yok getiririz dediler. Tamam dedim, 2-3 ay oldu ses seda yok :D Ay覺rd覺覺m b羹t癟e 4-7K USD kadard覺. Haliyle insan ister istemez Rolex'e kay覺yor. Rolexsever bir abimizin 'ben iyi indirim al覺r覺m' demesiyle maazan覺n yolunu tuttuk. Oyster 39 ve Datejust 41 modellerini denedim. Ger癟ekten iyi bir indirim de ald覺k, epey pozitif izlenimlerle maazadan ayr覺ld覺m. Eve gittim, 'iyi para vereceim, iyi d羹羹neyim' dedim :lol: Tekrardan incelemeler, videolar vs. Kendi kendime dedim ki, 'Bu kadar para vereceiz, mekanizmay覺 g繹remiyoruz, tasar覺m olabildiince basit(yanl覺 anla覺lmas覺n, iyi olmad覺覺 i癟in s繹ylemiyorum, kollar ve indisler)'. Kendime bir ka癟 g羹n daha verdim ve sonunda almamaya karar verdim. Bir horoloji sevdal覺s覺 olarak kendimi Rolex alma konusunda hakl覺 癟覺karamad覺m :D Aray覺 hala devam ediyor, sonunda Rolex al覺rsam bu sat覺rlar覺 moderator arkadalar silsin l羹tfen :lol:
Kullan覺c覺 avatar覺
eyimen

Ya: 43
Kay覺t: 13 Tem 2015, 22:54

Mesaj darksilence » 24 ub 2018, 21:30

Bu konuyu takip ettik癟e Patek Philippe'nin bir reklam kampanyas覺 akl覺ma geliyor:
"You never actually own a Patek Philippe, You merely look after it for the next generation..."

Bir markan覺n kalite ve prestij deeri yeteri kadar 羹st limitlerde de olsa kolumuzdaki ister Omega, ister Zenith, ister Rolex olsun biz 繹ld羹kten sonra bir sonraki yetien neslimize kal覺cak.. yani ister Toyota olsun, ister Saab, isterse de Skoda... bir sat覺 objesi olarak g繹rmek 癟ok yanl覺 bence... :champ:
"As the Years Go Passing By..."
Kullan覺c覺 avatar覺
darksilence

Ya: 41
Kay覺t: 24 Au 2012, 13:09

Mesaj Skywalker87 » 24 ub 2018, 23:33

Rolex-Mercedes, Seiko-Toyota, Hublot-Ferrari gibi akl覺mda canland覺 birden :) Patek Philippe'de Rolls Royce olabilir sanki

Sent from my iPhone using Tapatalk
Kullan覺c覺 avatar覺
Skywalker87

Ya: 35
Kay覺t: 19 May 2014, 23:08

Mesaj Skywalker87 » 24 ub 2018, 23:34

Rolex Day Date-Mercedes Maybach, Submariner-Mercedes G Series :)

Sent from my iPhone using Tapatalk
Kullan覺c覺 avatar覺
Skywalker87

Ya: 35
Kay覺t: 19 May 2014, 23:08

Mesaj mitY羹ksel » 24 ub 2018, 23:43

Bmw hangisi [emoji51]

Umtyksl
Kullan覺c覺 avatar覺
mitY羹ksel

Ya: 47
Kay覺t: 07 Haz 2016, 00:42

ncekiSonraki

D繹n TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler 癟evrimi癟i

Bu forumu gezen kullan覺c覺lar: parlakvepas ve 132 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners