Zülfü Livaneli ve Rolex

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Zülfü Livaneli ve Rolex

Mesaj Ground » 09 Eki 2017, 23:31

Sayın bay kirpi,

Resim

Aslında konu sizin entelleri anlamayan "bizleri" (sanırım forumdaki herkesi rolex takan cahil tipler sanıyorsunuz) anlamaya davet ederek başladı. :)

Daha sonra garip bir şekilde,

Resim

Kinayeler yaparak dalga geçtiğinizi sandınız. Sanırım niyet okumak gibi olmasın ama rolex takan cahillere kendinizce ders vermeye kalktınız.

Bunları yapmasaydınız konu çok daha farklı belki de olması gereken yere sürüklenebilirdi.

Livaneli nin rolex markasına karşı olabilecek bir insan olmayacağını tekrar edeyim ve bitireyim.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
Ground

Mesaj kirpi » 10 Eki 2017, 00:54

Ground Bey,

Konu uzadı farkındayım ama son bir savunma yapacağım madem siz bunu dediniz şunu dediniz diye caps attınız,

Öncelikle entellerden bahsetmeye ben başlamadım, entelin tanımı yok, kitap yazanlara mı deniyor entel tayfa diye, eski solculara mı deniyor belli değil. Tek net olan şey, entellerden bahsedenler kendilerini kesinlikle entel olarak görmüyor, o camiaya ait hissetmiyor, entel kesim onlara çok uzak bir şeymiş gibi geliyor, entelektüelite tu kaka bir şey sanki.

Resim
hoppala
Resim
haydaa

Ben de dedim ki kardeşim, bu entel dediğiniz şey neticede uzaylı değil yamyam değil, en nihayetinde senin benim gibi bir adam. Hadi adamın yazdığından "rolexi sadece görgüsüzler takar" anlamını çıkarmışsın, entelektüelite zaten kötü bir şey değil bence, entel(okumuş? kültürlü?) dediğiniz kişi acaba neden böyle demişacaba görgüsüzlük ile rolexi neden bağdaşlaştırmış ki bu enteller onu düşünelim demek istedim.

Bu metinden anlaşılacak şey, görgüsüz bir karakterin rolex takmasıdır, rolex takanların görgüsüz olması gibi bir anlam yok, iyi tasvir edilmiş bir görgüsüzlük tablosu dedim. İnatla "rolex takan görgüsüzdür demiş" algısı devam etti. Bazı forum üyelerimizi tenzih ederim tabi, benim gibi açıklama yapan, "hayır, görgüsüz birisi rolex takmış işte, rolexçilere laf etmemiş" diyenler de var.

Bu alttakini siz yazmışsınız hatta, Zülfü S600e mi biniyor bilmiyorum ama pasajda rolexi görgüsüzlük olarak nitelendirmediğini biliyorum.

Resim

Her neyse, "Aslında konu sizin entelleri anlamayan "bizleri" (sanırım forumdaki herkesi rolex takan cahil tipler sanıyorsunuz) anlamaya davet ederek başladı. :)" demişsiniz, siz entelleri değil pasajdaki anlatılmak istenen şeyi anlamadınız, ben de sizi bunu anlamaya davet ettim aslında, enteller de öcü değiller niye enteller bunu yapar, entel camia böyle der diye şartlanmışsınız ki dedim, tanısanız onlar da iyi insanlardır muhakkak. Kimseye de görgüsüz, cahil vs. demişliğim yok, bir metindeki bir detayı yanlış anlayan biri cahil biri değildir, bir detayı yanlış anlamış biridir sadece, ben de yapıyorum zaman zaman.

Resim

Şimdi İnce Memed'in yazarı Yaşar Kemal de Zülfü gibidir, benzer ideolojidedirler, ikisi de kitaplar yazar vs. yani o da enteldir. O da kendi yazdıklarında benzer şekilde Longines markasını görgüsüzlüğüne alet eden birini anlatmıştır. Entel kesim Rolex takanları küçümsüyormuş, rüküş, görgüsüz buluyormuş ya, ahanda aynısını zamanında Longines için de demişler, "rolex takanı görgüsüz diye nitelendiren görgüsüzün dik alasıdır" ise longines takanı görgüsüz diye nitelendiren de görgüsüzün dik alasıdır, vurun abalıya diye (aslında Yaşar Kemal'in de Longines ile bir alıp veremediği yok anladığınız üzere, çaktırmayın, dalga geçtiğimi sandım sanki Yaşar Kemal Longines takan herkesi görgüsüz olarak nitelendiriyormuş gibi, işte; işin esprisini açıklamam gerekti ne yazık ki, çaktırmayın) kendimce ders vermeye kalktım(ne dersi veriyormuşum bilmiyorum gerçi), haddim değilmiş diyelim. Daha fazla bu konuyu işgal etmeyerek kalabalık etmeyeyim, konu da olması gerektiği yere sürüklensin. Kusuruma bakmayın sevgili saat dostları.
En son kirpi tarafından 10 Eki 2017, 10:21 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
kirpi

Mesaj asymptote » 10 Eki 2017, 01:22

Forumda yazılanlar niyet edilenden farklı anlaşılabiliyor çoğu zaman. kirpi'nin eleştirisini de anlıyor ve hak veriyorum ayrıca..
Şu reklamdan sonra tellaklar kıyameti koparmıştı, aynı duruma düşmemek lazım:
"Evrende en büyük ziyan, sorgulama yeteneğini yitirmiş bir beyindir." - A. Einstein
Kullanıcı avatarı
asymptote

Mesaj Ground » 10 Eki 2017, 08:01

Entelektüel kişi ülkemizde kalın çerçeveli gözlük ve sakal ile ilişkilendirildiği için kısaltılmışı neredeyse argoya girmiş bir kelime.

Bu neden olur ?

Az olduğu için ayrıştırılmaya çalışılır.

Halbuki sayının çok artması ülke için çok önemlidir.

Horoloji dünyasına girmiş kişiler nispeten entelektüel insanlardır. İşinde uzman ve kendine bir hobi edinmeyi başarmış kişilerdir. Saat hobisini ille de rolexle ilişkilendirmemek lazım. İnsanların hobilerine ayırdığı zaman ve para çok değişkendir. Bir de bu dünyaya girildiğinde görülen gerçekler vardır. Kullandıkça filitreden geçirir herşeyi insanoğlu. Kimisi hem fiyat hem de performans olarak seiko yu çok iyi görür. Kimisi bir çok saat takmıştır tüm saat skalasında f/p canavarlığını rolex e vermiştir. Fidel castro nun bile rolex taktığını ve bunun nedeninin yolda kalmamak olduğunu sağlamlık ve dayanıklılığın önemini bilir.

Zülfü baba saat ve o saati takmayı zenginlik simgesi ya da sınıf atladığını sanan insanlarda tezat durduğunu anlatmak istemiş sadece.

Ülkemizin en büyük sorunlarından biri de erişemediğimiz konuları kötülememiz, entel dantel denilen seviyeyi liberal eski solcu liboş tayfası gibi görmek yerine ülkedeki entelektüel seviyeyi arttırmanın yollarını düşünmek gerekir. Avrupayı kurtaran aydınlanma çağı umarım ülkemizde de yaşanır.

Arabesk mevzulardan bıktık, ülkeyi bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanların elinden kurtarmak gerekir.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
Ground

Mesaj EnderE » 10 Eki 2017, 09:05

Rolex deyince benim aklıma bu kareler geliyor . Akla gelme biraz algı ve yaşanmışlık meselesi . Geçmişte içinde rolex li bir kişinin oldugu bir travma yaşasaydım sanırım bende rolex hakkında ön yargılı olurdum . Aynı bakışta kadinlara et muamelesi yapan Afro-American rapcilerin kolundaki pirlantali saatleri görünce saat denen nesneden tiksinmek gerekir . Biz güzel örneklere odaklanalim yoksa hayatın güzelliklerini eleştirerek ekşitecegiz

ResimResim

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Ender Erdogan / Eski Kullanıcı Adı Forestsoul
Kullanıcı avatarı
EnderE

Mesaj asymptote » 10 Eki 2017, 09:37

Ground yazdı:Entelektüel kişi ülkemizde kalın çerçeveli gözlük ve sakal ile ilişkilendirildiği için..

Şöyle bir şey mi? :D (Ender hocam alınmasın.. )

https://istihbaratsahasi.files.wordpress.com/2013/01/image001403.jpg
"Evrende en büyük ziyan, sorgulama yeteneğini yitirmiş bir beyindir." - A. Einstein
Kullanıcı avatarı
asymptote

Mesaj cemmt » 10 Eki 2017, 09:42

EnderE yazdı:Rolex deyince benim aklıma bu kareler geliyor . Akla gelme biraz algı ve yaşanmışlık meselesi . Geçmişte içinde rolex li bir kişinin oldugu bir travma yaşasaydım sanırım bende rolex hakkında ön yargılı olurdum . Aynı bakışta kadinlara et muamelesi yapan Afro-American rapcilerin kolundaki pirlantali saatleri görünce saat denen nesneden tiksinmek gerekir . Biz güzel örneklere odaklanalim yoksa hayatın güzelliklerini eleştirerek ekşitecegiz

ResimResim

Sırf bu kareler bile rolexe sempati duymasını sağlar insanın
Kullanıcı avatarı
cemmt

Mesaj EnderE » 10 Eki 2017, 09:54

asymptote yazdı:
Ground yazdı:Entelektüel kişi ülkemizde kalın çerçeveli gözlük ve sakal ile ilişkilendirildiği için..

Şöyle bir şey mi? :D (Ender hocam alınmasın.. )

https://istihbaratsahasi.files.wordpress.com/2013/01/image001403.jpg
Abi krize girdim sabah sabah . Bu ne yahu :))

Ender Erdogan / Eski Kullanıcı Adı Forestsoul
Kullanıcı avatarı
EnderE

ÖncekiSonraki

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 200 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners