İlk Swiss Saatim

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

İlk Swiss Saatim

Mesaj kosumi » 14 Ağu 2017, 12:53

Herkese merhaba,
İlk otomatik saatim olan Seiko5 Sports'u yaklaşık 2 ay önce aldım ve ikinci bir saat almak için can atıyordum. Arada sırada ebay'e girip ikinci el ilanlara bakıyorum. Geçen hafta da böyle bakınırken 15 dakika sonra süresi dolacak 40 yıllık Trafalgar marka Swiss Made bir vintage saat gördüm. Saatin tasarımı hoşuma gitti:

Resim

Verilen bilgilere göre saat çalışıyordu ve iyi durumdaydı. Kutusu ve saatin 1977 yılında alındığını gösteren garanti belgesi de mevcuttu. 15 dakikada bir yandan yatmak için hazırlanan kızıma cevaplar yetiştirirken bir yandan da saat ve marka ile ilgili bilgiler bulmaya çalıştım ama pek bir şey bulamadım. Anladığım kadarıyla Trafalgar 1970'lerde İngiltere'de kurulmuş ve İngiltere dışında monte edilen veya üretilen saatler satan ve uzun bir süre önce ortadan kaybolmuş bir markaydı. Saati almaya çalışmaya karar verdim ve sonuçta saat £37'a bende kaldı. Kargosu ile birlikte £40'a 40 yıllık bir Swiss Made saat almış oldum! (Bir de Swiss Made saatler pahalı diyorlar!!) Cumartesi sabahı kapı çaldığında gelenin postacı olduğunu ve yeni saatimin vardığını hemen anladım ve çok sevindim. Camlarında biraz çizik var ama 40 yıllık bir saat için bence çok iyi bir durumda. Gayet güzel de çalışıyor. İlk 24 saatte yaklaşık 4 dakika ileri gitti ama çok önemsemiyorum bunu. (Bu arada bu 4 dakika ileri gitme konusundaki değerli yorumlarınızı merak ediyorum.) Saatin sesi Seiko5'ime göre çok yüksek. Saatin atımlarını 2-3 karış mesafeden duyabiliyorum. Hem elle hem de otomatik kurulabilen bir mekanizması var. Elle kurmaya pek kıyamıyorum çünkü biraz zorlanıyor mu yoksa bana mı öyle geliyor emin olamıyorum. Rotorunun sesi Seiko 5'in rotor sesinden çok farklı ve daha yüksek çıkıyor. Nasıl tarif etsem bilmiyorum ama çark dönme sesine daha çok benziyor. Çok emin değilim ama sanki daha hassas rotoru. Bazen ufak bir kol hareketimle 'vızz vızz vızzzzzzz' diye bir ses duyuyorum. Kolumun hareketi durduktan bir süre sonra da bu ses devam ediyor ve çok hoşuma gidiyor bu durum. Sonuç olarak aldığım için çok memnunum; inşallah bir sorun çıkarmaz. Biraz fotoğraf paylaşayım:
Resim
Resim
Resim
Resim

Selamlar
En son kosumi tarafından 14 Ağu 2017, 17:02 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
kosumi

Re: İlk Swiss Saatim

Mesaj delimustafa » 14 Ağu 2017, 16:45

Resimleri sadece ben mi göremiyorum yoksa tüm 3. Kişilere kapalı?
Bu arada saate googleden baktım güzel bir saatmiş,hayırlı olsun :)
Kullanıcı avatarı
delimustafa

Mesaj kosumi » 14 Ağu 2017, 17:06

delimustafa yazdı:Resimleri sadece ben mi göremiyorum yoksa tüm 3. Kişilere kapalı?
Bu arada saate googleden baktım güzel bir saatmiş,hayırlı olsun :)

Kusura bakmayın fotoğraflar gözükmüyormuş, düzelttim şimdi. Uyarı ve iyi dileğiniz için teşekkürler :)
En son kosumi tarafından 14 Ağu 2017, 22:38 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
kosumi

Mesaj neperliva » 14 Ağu 2017, 18:45

Hayırlı olsun sıra dışı bir tasarım, arka kapağın vidalı olduğunu düşünüyorum doğruysa süper :thumbup:

Güle güle kullanın :champ:
"Hata yapmayan kişi aslında genel olarak hiçbir şey yapmıyor demektir".
Kullanıcı avatarı
neperliva

Mesaj hlkshnr » 14 Ağu 2017, 19:24

Hayirli olsun da resim yok. İyi gunler de kullanın.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
hlkshnr

Mesaj neperliva » 14 Ağu 2017, 21:04

Resimler gorunuyor.
"Hata yapmayan kişi aslında genel olarak hiçbir şey yapmıyor demektir".
Kullanıcı avatarı
neperliva

Mesaj ekdellal » 14 Ağu 2017, 21:09

Foto yok. Vpn vs filan gerektirmeyen bir yöntemle görülecek şekilde upload eder misiniz. Tşk.

Tırtılın kaderi kelebek olmak ve güzel ölmektir (via mobile Tapatalk Pro)
Kullanıcı avatarı
ekdellal

Mesaj Caner1983 » 14 Ağu 2017, 21:48

tebrikler :champ:
Rolex’s don’t tick-tock
Kullanıcı avatarı
Caner1983

Sonraki

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Majestic-12 [Bot] ve 102 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners