Ömürlük quartz olmaz mı ?

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Ömürlük quartz olmaz mı ?

Mesaj muhammed » 21 May 2017, 20:54

Merhabalar. Forumda geçirdiğim süre boyunca genel olarak mekanik saatlerin bakımlarına gerekli özen gösterilidiği sürece ömürlük hatta evladiyelik olabileceklerini çok defa okudum. Bu quartz saatler için de geçerli midir? Eğer geçerli değilse bunun nedeni nedir ? Quartz saatlerinde pil değişimi ve conta değişimi dikkatli ve düzgün bir şekilde yapıldığında ömürlük olması gibi bi durum niçin geçerli olmasın? Su geçirme dışında quartz saatler neden bozulur bu sorular kafamı kurcalıyor uzun süredir. Teşekkürler

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
muhammed

Re: Ömürlük quartz olmaz mı ?

Mesaj mlm » 21 May 2017, 21:07

Kendinize biçtiğiniz ömür nedir? Onun üzerinden gidelim :D

Şaka bir yana dediğiniz gibi gerekli bakımlar dikkatli ve düzgün yapıldığı ve su ile temas olmadığı takdirde pilli bir saat de oldukça uzun bir süre dayanabilir. Belki de mekanik saatleri pilli olanlardan ayıran temel nokta, mekanik bir saati bir çekmecede unutup uzun yıllar sonra elinize alıp salladığınızda çok yüksek ihtimal çalışıyor olacağı gerçeğidir. Belki de kast edilmek istenen budur.
Instagram:
watchtron
anatoliastraps
Kullanıcı avatarı
mlm

Mesaj muhammed » 21 May 2017, 21:18

:) Teşekkürler yorumunuz için. Belkide dediğiniz gibi ömürlükten kasıt odur. Çünkü düşünüyorum da amcamın 20 yıl önce aldığı efsane saat F-91w :) hala çalışır durumda. Bunun örneği fazlaca mevcuttur diye düşünüyorum. Quartz saatler için yazılmış olan çabuk çöpe atılır gibi yorumlar biraz düşündürdü açıkcası beni
Kullanıcı avatarı
muhammed

Mesaj ekdellal » 21 May 2017, 21:56

25 sene önce aldığım quantum Quartz hâlâ canavar. Sıfır saniye sapma ile çalışıyor. Çapı küçük kaldığı için son 1-2 senedir takmıyorum o ayrı [emoji16]

Tırtılın kaderi kelebek olmak ve güzel ölmektir (via mobile Tapatalk Pro)
Kullanıcı avatarı
ekdellal

Mesaj coolfire » 21 May 2017, 22:05

17 yildir ilk maasimla aldigim lorus kinetic (quartz sonuçta) saatim hala calisiyor. Ki kendisini ilk 7 yil 7/24 kullandim. Spor, deniz, maç aklınıza ne gelirse kolumdaydı. Sadece iki kere tepe degisimi yaptik paslanmadan dolayı. Kapasitor dahil değişmeden kullanıyorum keratayı. Quartz saatlerde pek tabi kullanılır uzun yıllar boyu. Yeterki amacina uygun kullanılsın. Ben öyle kullanmadim gerçi :)

Sent from my SM-N920C using Tapatalk
Kullanıcı avatarı
coolfire

Mesaj muhammed » 21 May 2017, 22:06

25 sene çok iyi bir süre. Demek istediğim de buydu. Düzgün kullanıldıktan sonra neden çöpe atılsın ki bi saat. Güle güle kullanın [emoji3]

Kullanıcı avatarı
muhammed

Mesaj muhammed » 21 May 2017, 22:13

Fazlasıyla kahrınızı çekmiş saatiniz. Maşallah :)

Kullanıcı avatarı
muhammed

Mesaj darksilence » 22 May 2017, 02:13

23 sene önce ortaokula giderken aldığım LORUS chrono/alarm saatimin; 1997 yıllında saat 22.00 ile 02.00 arasında takvim ayarlamak için yanlışlıkla tepeyi çektim. Bunun üzerine takvimin bazı günler atlamadığını farkedip izmir/kemeraltında salepçioğlunun içinde babamın eski arkadaşı şu an adını hatırlayamadığım saatçiye götürdüm ve bana takvim çarkının dişlilerinin zarar gördüğünü istanbul seiko aydın saatten çarkın sipariş edilmesi gerektiğini söyledi. Neyse, çark geldi takıldı bana iade edildi ve ücretini ödeyip saatimi teslim aldım(ki bana epey külli bir masraf çıkmıştı iyi hatırlıyorum) . Biraz kullandıktan sonra belli bir zaman sonra yine takvimin atlamadığını farkedip yine salepçioğluna gittim. Takvim çarkımın yine zarar gördüğünü ve bu sefer saatin istanbula garanti kapsamında gitmesi gerektiğini söyledi. Saat istanbuldan geldiğinde çarkta fabrikasyon bir hata olduğunu tespit etmişler ve aynı zamanda kronometre fazla kullanılmadığından dolayı yağında kuruma oluştuğu ve mekanizmayı yağ bakımına tabi tutup ayda bir mutlaka kronometreyi çalıştırmamı istemişler (Quartz bir saattir bu arada). 20 sene önce öyle bir bakım yapılmıştı yani ve Quartz bile olsa yağlama bakımı yapılacağı bilgisi verilmişti o zaman. Saatin arka kapağını açtığımda resmini koyucam mekanizmanın. Çok güzel bir saattir ve benim ilk göz ağrımdır. Takmıyorum hiç ama bundan bir 25 yıl sonra daha ne kadar değerli olabileceğini merak ediyorum açıkçası. Saygılar

Resim
Resim
Resim
Resim
"As the Years Go Passing By..."
Kullanıcı avatarı
darksilence

Sonraki

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Eterna ve 132 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners