Bir saat koleksiyonunun olmazsa olmazları

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Bir saat koleksiyonunun olmazsa olmazları

Mesaj eraslani » 24 May 2017, 17:49

1- Daş gibi bir diver Oris tsf,bütçe müsait oldukça omega po veya rolex submariner ile upgrade.
2- Daş gibi bir sportif kronograf..Mümkünse motorsport temalı .. Konu üzerinde çalışıyorum ;)
3- Heves edilen,denk gelen,denemek istenilen saatler kontenjanı.
Benim Liste böyle yürür tahmin ediyorum..
Kullanıcı avatarı
eraslani

Mesaj Umutt » 24 May 2017, 19:27

eraslani yazdı:1- Daş gibi bir diver Oris tsf,bütçe müsait oldukça omega po veya rolex submariner ile upgrade.
2- Daş gibi bir sportif kronograf..Mümkünse motorsport temalı .. Konu üzerinde çalışıyorum ;)
3- Heves edilen,denk gelen,denemek istenilen saatler kontenjanı.
Benim Liste böyle yürür tahmin ediyorum..

eraslani daş gibi kiste olmuş gerçekten :)
kronograf üzerinde ben de çalışıyorum, hatta iwc ile uzaktan uzağa tatlı tatlı bakışıyoruz bu aralar kısmet bakalım :)
sizin 3 numarada gördüğünüz kontenjan da ben de baya kalabalık, bu kontenjanın sayısını indirmek öncelikli hedefim
Kullanıcı avatarı
Umutt

Bir saat koleksiyonunun olmazsa olmazları

Mesaj Umutt » 24 May 2017, 19:29

khef yazdı:1)Dress :thumbup:
2)Swiss Diver :thumbup:
Japon Diver :!:
3)Aviator :!:
4)Swiss Chronograph :!: (aslında chrono olmasa da small second prs516'yı buraya koyabilirim; o yüzden :thumbup: )
Japon Chronograph :thumbup:
5)Made in Russia :thumbup:
6)Made in Germany :!:
7)Vintage :thumbup:

Elbette renk, bilezik ve kasa materyalleri listeyi aşağılara doğru uzatır. Fakat temel olarak tercihlerim bu yönde ilerliyor. :champ:

khef compact bir liste olmuş neredeyse benim tasarladığım liste ile aynı. ben swiss chrono ile aviator u, dress watch ile made in germanı birleştirdim
Kullanıcı avatarı
Umutt

Mesaj asymptote » 24 May 2017, 19:38

Chrono için tercihler belli:

Zenith El Primero
Omega Speedmaster
Rolex Daytona
Blancpain Leman Flyback

Ben Blancpain'i tercih ederdim. Bunların üstünde ancak Datograph olabilir.. Onunla da yukarıdaki klasmanda yer alan saatlerden oluşan bütün bir koleksiyon dizilebilir muhtemelen.. ;)
"Evrende en büyük ziyan, sorgulama yeteneğini yitirmiş bir beyindir." - A. Einstein
Kullanıcı avatarı
asymptote

Mesaj afl » 24 May 2017, 20:47

Daha önce bahsedildiği ve Sn. kuyur'un da düzelttiği gibi, "bir saat koleksiyonunun olmazsa olmazları" yerine "kişiye özel koleksiyon önceliği" tarafından bakarak şöyle bir kaç şey söyleyebilirim.
Koleksiyonu dikey veya yatay, neye göre yaptığınız önemli, şöyle ki;
-komplikasyona göre : her komplikasyondan bir örnek
-kullanıma göre : her durum için birer örnek - dalgıç, pilot, takım elbise, spor vs gibi
-bir marka : sadece Rolex gibi
-bir markanın bir modeli: sadece Rolex Submariner gibi
- vintage
- türe göre : sadece dalgıç gibi.
Tabi bu kalıplara bağlı kalmadan bir ya da bir kaçını birleştirerek kendinize has bir koleksiyon da yapabilirsiniz ki burada büyük çoğunluğumuz böyle yapıyor. Bu forumda bildiğim kadarıyla tek gerçek koleksiyoner diyebileceğimiz MioPrivato dostumuz var. Başka bilmediğim varsa mazur görün lütfen.

Çocukluk ve ilk gençlik meraklarını saymazsak yaklaşık 30 yıllık saat merakım ve ilgim sonucu ben de hala koleksiyondan ziyade "hangi saatlere sahip olsam saat eksikliği hissetmem, her durumda kullanacak bir saatim olsa nasıl bir liste yapardım" diye düşünüyorum. Benim listem açıklamalarıyla aşağıdaki gibi oluşuyor. Dediğim gibi koleksiyonerlikten ziyade bir "keşke" listesi. Sahip olduklarımı da parantez içine aldım.
1- Dress watch: a)-pembe altın, siyah kadran,deri kayış ; örnek (A. Lange & Sohne Datograph, aynı zamanda kronograf komplikasyonu)
b)-sarı altın, açık renk kadran, deri kayış: örnek Patek 5970 aynı zamanda perpetual takvim ve kronograf komplikasyonu,
(Patek 5146J), aynı zamanda ay fazlı yıllık takvim komplikasyonu.
c)-Beyaz metal - çelik, beyaz altın veya platin, beyaz kadran, siyah deri kayış: Patek 5078 veya Patek 5213 aynı zamanda
minute repeater komplikasyonu, (Lang & Heyne Friedrichs III)

2- Diver : (Submariner) çok şaşırtıcı oldu herhalde :lol: , Sinn U1, U2S , tabii ki (Oris TSF) :thumbup:

3- Spor : (Casio G Shock Gulfmaster) aynı zamanda bilimum komplikasyonlar, JLC Master Compressor Chronograph Ceramic

4- Travel/dual time : (Rolex GMT Master II BLNR), A. Lange & Sohne Lange 1 Timezone

5- Çelik bilezik tool : (Patek 5726) aynı zamanda ay fazlı takvim,

Burada duruyorum, gördüğünüz gibi benim seçimlerimde pilot saatlere ve tourbillon komplikasyona yer yok, onları sevemedim ama diğer tüm ana çeşit ve komplikasyonlar var.

Burada benim için ana fikir bu 5 madde kriterinde (1. madde 3 bölümlü) saat seçmek. İkinci aşama da bütçeye bağlı olarak bu kriterler içinde saat seviyesini yükseltmek. 5146 yerine 5970 gibi veya bir minute repeatera gitmek gibi. Bu 5 ana madde içinde Orient, Seiko, Claude Bernard, Tissot, gibi markaları kullanıp çok elit bir (bütçe olarak giriş seviyesi) koleksiyon yaratmak da hiç zor değil.
Kullanıcı avatarı
afl

Mesaj asymptote » 24 May 2017, 21:17

afl yazdı:Bu forumda bildiğim kadarıyla tek gerçek koleksiyoner diyebileceğimiz MioPrivato dostumuz var. Başka bilmediğim varsa mazur görün lütfen.

Glycine koleksiyoneri zyk1on var, gerçi foruma pek uğramıyor. Ha bir de Hsnmrycl gibi Rus toplayıcıları var.. ;)
"Evrende en büyük ziyan, sorgulama yeteneğini yitirmiş bir beyindir." - A. Einstein
Kullanıcı avatarı
asymptote

Mesaj afl » 24 May 2017, 21:22

asymptote yazdı:
afl yazdı:Bu forumda bildiğim kadarıyla tek gerçek koleksiyoner diyebileceğimiz MioPrivato dostumuz var. Başka bilmediğim varsa mazur görün lütfen.

Glycine koleksiyoneri zyk1on var, gerçi foruma pek uğramıyor. Ha bir de Hsnmrycl gibi Rus toplayıcıları var.. ;)

Doğru :thumbup: Emre'yi nasıl unuttum :oops:
Kullanıcı avatarı
afl

Mesaj Mrt12 » 24 May 2017, 21:54

darksilence yazdı:Mrt12 alıntıyı yanlış kişiye yaptın sanırım :)

Ya arada öle yanlışlar oluyo idare edin :)

MI MAX cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
Mrt12

ÖncekiSonraki

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 75 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners