BASEL 2017 VE ROLEX

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

BASEL 2017 VE ROLEX

Mesaj istante » 25 Mar 2017, 16:54

BASELWORLD 2017

Epeyce bir marka bir dolu model tanıttı ama bir Rolex sever olarak benim en çok dikkatimi çeken, Rolex'in yeni çıkardığı modelleri, aslında belki de sadece bir modeli algılamaya çalışacağım.

Rolex, ikonik sea-dweller modelini çıkardığı 50.yıl şerefine bu modelin o yıllara özgü havasına sahip yeni bir versiyonunu üretti. Bu vintage saat akımı çok güzel. Ben de seviyorum. Hatta bu akıma uyan 36 mm bir nomos club alıp incelemesini de burada (http://forum.saatforumu.com/viewtopic.php?f=13&t=23735#axzz4cLOfrCDc) yapmıştım. Gelin görün ki anlayamadığım şey nostalji değil fauxstalgia. Yani yeniden o havada üretmek. Aslında ilham alınıp üretilse ona da bir şey demiyorum ama aynısını Frankenstein gibi tekrar piyasaya sürmek ne kadar doğru? Bunu bir çok marka yapıyor. Longines in özellikle çok güzel heritage modelleri var. Tag heuer de autovia yı tekrardan hortlattı. Bana göre bu da çok güzel. Ama Rolex gibi kendine özgü, muhafazakar ve sağlam temeli olan bir markadan bunu beklemezdim.
Resim
Yeni sea-dweller a baktığımda gördüğüm şu oldu; milletin gözüne sokulsun diye tamamen ticari kaygılarla saat oldukça kaba bir şekilde 43 mm büyüklüğe çıkarılmış. Nostaljik saatlerin çaplarının daha küçük olmasını beklerken bunu yapmışlar. Benim açıkçası submariner ı beğenmemin en önemli nedeni dalgıç saati olmasına rağmen kolda hayvan gibi durmamasıydı. 43 mm ye çıkardıkları yetmemiş bir de saat “ben bir rolex’im, sahibim, çelik olmama rağmen 10.000 dolar para bayıldı bana” diye bağırsın diye bir de tarih büyüteci yapıştırmışlar cama. Tabi saat 43 mm ye çıkınca küçük tarih penceresi hepten zavallı görüneceği için alınmış bir karar da olabilir bu. Ve son olarak bana göre en feci olan, tüm alakalı alakasız, sea dweller gibi bir efsaneyi taklit etmeye çalışan başka marka dalgıç saatlerinde olduğu gibi kırmızı satır ile kadranda sea dweller yazması.

Saatle ilgili yorum yapan biri, 2066 yılında bu modelin yüzbinlerce dolar edeceğini yazmış olsa da, maalesef bana göre bu saat kötü bir taklitten öteye geçemeyecek (limitli üretilirse belki). Rolex in yapması gereken aynı modelde ufak bazı değişiklikler yaparak yine ikonik bir model üretmesiydi. En azından benim beklentim oydu.

Sea-dweller okyanusta daha derine inilmesini gerektiren, basınç odası kullanımı gerektiren dalışlar için tasarlanan, helyum valfli bir model. (bu valfin ne işe yaradığını Rolexin kendi sitesinden öğrenebilirsiniz). O basınçta büyüteç sıkıntı yarattığı için sea dwellar da submariner modelinin aksine büyüteç yoktu. Bu da zaten onun tam anlamıyla profesyonel kullanım için üretilmiş bir model olduğunu kanıtlayan bir şey gibi duruyordu. Ben açıkçası datejust harici o büyütecin pek fanatiği olduğumu söyleyemem.

Sonuç olarak Tudor ve vintage kopyası yapan steinhart gibi saatlerin kervanına bu modelle maalesef Rolex de katılmış oldu. En azından o yazıyı kırmızı yapmasalardı. Gerçekten de 2066 yılında aranacak vintage bir saat üretselerdi şimdiden. Bilemiyorum artık. Rolex yani sonuçta. Satar mı satar. Tabi mekanizmaya laf yok. Yeni nesil 70 saat rezervli chronergy eşapmana sahip 3235 kalibre kullanılmış. Diyecek bir şey yok.
Resim
Bir başka yenilik ise Sky dweller. Sky dweller malum Day-date modeli gibi sadece kıymetli madenden üretilen ve fiyatı da oldukça astronomik olan bir model. İlk defa olarak çelik altın bir model çıkarmışlar böylece bu modelin daha ulaşılabilir olması sağlanmış. Sky dweller bana göre kaba, pek sevdiğim bir model olduğunu söyleyemem. İkonik day-date dururken, aynı fiyata sky dweller almanın bana göre bir anlamı yok. Ama dediğim gibi artık daha ucuz. Satışları artabilir.
Resim
Yacht-master 2 de de bazı değişiklikler yapılmış olsa da, hediye gelse paketini açmadan satmaya çalışacağım bir saat. Ciddi anlamda itici buluyorum.
Resim
Altın, oysterflex kauçuk kayışlı daytona nın üretilme nedenini anlayamadım. Yacht master a oldukça yakışan bu kayış, daytona da ne işe yarayacak, neden bunu yaptılar bilemiyorum.
Resim
Ve son olarak, bana göre muhteşem olan yeni datejust 2. Yeni değil aslında ama yenilenmiş yüzü ile ilk defa çelik ve dolayısı ile daha ulaşılabilir bir model çıkarmış Rolex. Daha önce çelik altın versiyonu bulunan bu modeli artık çelik olarak alabilirsiniz. Gerçekten de önceki datejustlarda gördüğüm nispeten kalın bezel inceltilmiş ve ayrıca saatin kendisi de yandan bakınca daha ince. İnanılmaz, özellikle benim gibi oyster kasaya aşık insanlar için rüya gibi bir saat. Gerçekten gözü kapalı alınabilir. Kendinizi mali açıdan biraz sıkıp beyaz altın fluted bezel olanı almanız çok daha iyi olabilir. Ben açıkçası ilerde öyle düşünüyorum.

Tüm saat dünyasına egemen olan bu vintage akımının ne kadar süreceğinden çok, bundan 50 yıl sonra insanların açık arttırmalarda bir birini yiyeceği saatlerin ne zaman üretileceğini merak ediyorum. Bunları zaman gösterecek.
Kullanıcı avatarı
istante

Re: BASEL 2017 VE ROLEX

Mesaj eraslani » 25 Mar 2017, 17:50

Kimine göre 43 hayvan gibi kimine göre 36 kelebek gibi..
Herkes kendine göre birşeyler bulabilsin diye markalar çeşit çeşit üretiyor işte :thumbup:
Kullanıcı avatarı
eraslani

Mesaj mosef » 25 Mar 2017, 17:58

Cellini Moonphase ve Datejust 41'i özellikle çok beğendim :champ:
Kullanıcı avatarı
mosef

Mesaj öğrenci » 26 Mar 2017, 11:02

datejust gerçekten muhteşem :super: :super: incelemesi var mıdır acaba fuar için?
Kullanıcı avatarı
öğrenci

Mesaj mvurucu » 03 Nis 2017, 17:40

Cellini moonphase dışında bana göre hayal kırıklığı

Geçen yıl uzunca süre beklenen yeni çelik daytona lar bir nebze olsun gönüllere su serpmişti
ama ben objektif baktığımda rolex i biraz tembel ve cepten yiyen modda görüyorum

Yok yeşil yazılı degrade kadranlı deepsea
yok kırmızı yazılı sea dweller

üstüne bir şey koyamaz oldu bana göre.
kabul hem datejust hem submariner hem daytona neredeyse her model ikonik ve segmentinde öncü hep izlenen modeller
ama nereye kadar bu durum devam ettirilir anlayamıyorum

bana göre omega ( rolex den sonra en çok bilinen ve en çok üretimi yapan marka olduğu için onu örnek verdim ) her sene üzerine koyarken , yenilikler yaparken rolex yerinde saymaya devam ediyor
"He' s winding watch of his wit; by and by it will strike..." W. Shakespeare
Kullanıcı avatarı
mvurucu

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: parlakvepas ve 103 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners