2016 Horolojik Değerlendirmesi ve Favoriler

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: 2016 Horolojik Değerlendirmesi ve Favoriler

Mesaj khef » 04 Oca 2017, 19:20

Hellhound elinize sağlık. :champ: :champ:

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
khef

Mesaj Cct » 04 Oca 2017, 19:32

Ben 2016'nın kötü 2017'nin ise daha da rezil bir sene olacağını düşünüyorum (Horoloji anlamında, n'olur siyasete çekmeyin)

Öncelikle kült model diye bir kavram kalmadı. İçinden geçtiler.. Seramik kasasını yapıp karbonla dövdüler resmen..

Tüm fiyat gruplarındaki tüm markalar her hafta yeni model tanıtıyorlar. Peki kullanıcıların ne kadar saate ihtiyacı var? Hangi gelir grubundan olursa olsun bu çok can sıkıcı bir konu olmaya başladı. Seiko'dan Richard Mille'e kadar neredeyse tüm markalar sürekli farklı kasa materyali veya renk kombinasyonu ile model pompalamaya başladılar. Farkında mısınız bilmiyorum ama çok ciddi bir model erozyonu var şu anda saat piyasasında. Talepten fazla üreten (daha doğrusu aynı modeli kopyalayan) markalar şimdi satışların düştüğünden ve talebin azaldığından yakınıyorlar.

Biraz dikkat ederseniz biraz tutan bir modelin (Mesela Seiko Turtle) envai çeşit renk alternatifleri çeşitli organizasyonlarla yapılan partnerlikler adı altında satılmaya çalışılıyor. Neredeyse hiçbir modelin kült, net, değişmeyen modeli kalmadı günümüzde.

Süperlüks segment uzakdoğudaki satışların düşüşünden yakınıyor mesela.

Richard Mille 150.000 CHF'a sattığı modelin aynısının kırmızısını üreterek aynı adamlara tekrar satmaya çalışıp beceremeyince ağlıyor. Aynısı Omega'da da mevcut : Dark Side Of The Moon tuttu diye ayın neredeyse her yüzüne özel model çıkarttılar.

Özet geç diyecekler için model bazında "özel saat" bırakmadılar. Zaten Rolex'in "eskisi çok tuttu yenisini altın yapak" şeklindeki iç anadolu mantalitesiyle Pepsi Bezel çıkarmasından anlamamız gerekiyordu..
Her türlü saat itinayla takılır.
Kullanıcı avatarı
Cct

Mesaj SemsalGS » 04 Oca 2017, 21:00

Hellhound süper harmanlamışsınız.
Katılmadığım modeller olsada yazı harika.
Kullanıcı avatarı
SemsalGS

Mesaj darksider » 04 Oca 2017, 21:02

Hellhound, elinize sağlık :champ: keyifle okudum

Tapatalk kullanarak Buharlı Ütü aracılığıyla gönderildi
Nothing lasts forever, and we both know hearts can change...
Kullanıcı avatarı
darksider

Mesaj afl » 05 Oca 2017, 12:10

Cct yazdı:Ben 2016'nın kötü 2017'nin ise daha da rezil bir sene olacağını düşünüyorum (Horoloji anlamında, n'olur siyasete çekmeyin)

Öncelikle kült model diye bir kavram kalmadı. İçinden geçtiler.. Seramik kasasını yapıp karbonla dövdüler resmen..

Tüm fiyat gruplarındaki tüm markalar her hafta yeni model tanıtıyorlar. Peki kullanıcıların ne kadar saate ihtiyacı var? Hangi gelir grubundan olursa olsun bu çok can sıkıcı bir konu olmaya başladı. Seiko'dan Richard Mille'e kadar neredeyse tüm markalar sürekli farklı kasa materyali veya renk kombinasyonu ile model pompalamaya başladılar. Farkında mısınız bilmiyorum ama çok ciddi bir model erozyonu var şu anda saat piyasasında. Talepten fazla üreten (daha doğrusu aynı modeli kopyalayan) markalar şimdi satışların düştüğünden ve talebin azaldığından yakınıyorlar.

Biraz dikkat ederseniz biraz tutan bir modelin (Mesela Seiko Turtle) envai çeşit renk alternatifleri çeşitli organizasyonlarla yapılan partnerlikler adı altında satılmaya çalışılıyor. Neredeyse hiçbir modelin kült, net, değişmeyen modeli kalmadı günümüzde.

Süperlüks segment uzakdoğudaki satışların düşüşünden yakınıyor mesela.

Richard Mille 150.000 CHF'a sattığı modelin aynısının kırmızısını üreterek aynı adamlara tekrar satmaya çalışıp beceremeyince ağlıyor. Aynısı Omega'da da mevcut : Dark Side Of The Moon tuttu diye ayın neredeyse her yüzüne özel model çıkarttılar.

Özet geç diyecekler için model bazında "özel saat" bırakmadılar. Zaten Rolex'in "eskisi çok tuttu yenisini altın yapak" şeklindeki iç anadolu mantalitesiyle Pepsi Bezel çıkarmasından anlamamız gerekiyordu..

Can sana katılmamak mümkün değil :thumbup: 2016 ile ilgili olarak gerçekten markaların "yeni model" enflasyonuna uğradığını gözlemledik. Ama bu yeni modeller ne kadar "yeni"ydi o tartışılır, dediğin gibi habire renk değiştirip, makyaj yapıp piyasaya sürdüler. Gerçek yeni modelleri göremedik. Bir de özellikle kasalarda ve bezellerde titanyum, seramik ve DLC bolca gördük ki bu fena değildi aslında. Bence yenilik ve değişim açısından 2016 diğer yıllara göre sessiz bir yıldı.

2017de de firmaların yapacak çok şeyi olduğuna inanmıyorum. Yine göz boyamayla geçebilir.

Ben klasik saatlerde özellikle de deri kayışlı dress watchlarda 2016 da azıcık alevlenen sarı altın modası ve eski boyutlara dönüşü, 40mm altı hatta 37 ye kadar düşüşü bekliyor olacağım. Bence saat sevgisi ve merakı olan yaşı 45i geçmiş ve gençlere göre ekonomik olarak daha ileride olan topluluk hala bu tarza daha özenli yaklaşıyor. Dana kadar RG dress watchlar biraz daha saat tutkusuna uzak ama paralı ve gösterişi seven "yeni zengin" kitlenin işi.

Spor saatler ise dalgıçlar olsun, kronograflar olsun üzerinde hem malzeme, hem renk, hem de dizayn olarak oynamak kolay olduğu için 2017 de de bizi çeşide boğacaklar diye düşünüyorum. Gerçek bir yenilik çıkar mı çok emin değilim. Ama üç büyük CEO nun bulunduğu üç büyük marka AL&S, Rolex ve Montblanc (Jerome Lambert CEO luktan holding içi göreve geçse de) benim en umutlu olduğum markalar bu yıl. Tabi bir de şimdi Zenith'e Biver dokunuşu nasıl olacak görmek gerek. Açıkçası tag heuerde ben Biver dokunuşunu görmedim.

Benim gözümden bakılırsa ana akımdan 2017 için pek bir şey beklemek manasız olur. Bu durumda, eğer genel ekonomik koşullar yaşamalarına izin verirse ki şu anda veriyor, 2017 nin yenilikleri ve fark yaratacak güzellikleri bağımsızlardan gelebilir. İzleyelim bakalım.
Kullanıcı avatarı
afl

Mesaj mosef » 05 Oca 2017, 12:20

Güzel bir yazı olmuş, tebrikler :champ:
Kullanıcı avatarı
mosef

Mesaj janus » 05 Oca 2017, 19:07

çok güzel olmuş tebrikler, üst sınıf saatleri öğrendikçe kendimize yol çiziyoruz
Kullanıcı avatarı
janus

Mesaj Umutt » 06 Oca 2017, 07:38

Elinize sağlık çok güzel bir yazı. Devamı dileklerimle

Tapatalk kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
Umutt

ÖncekiSonraki

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 201 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners