Düşük Bütçeli İsviçre Saatlerinin Kalitesi

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Düşük Bütçeli İsviçre Saatlerinin Kalitesi

Mesaj traybeci » 01 Kas 2016, 23:47

Selamlar,
Forumu 4 yıldır takip ediyorum. İlk kez bir başlık açıyorum. Danışmak istediğim bazı konular var. Giriş seviyesi İsviçre yapımı bir otomatik saat ( tissot, hamilton, vb...) almayı planlıyorum.
1) Almayı düşündüğüm bu saat bana gerçekten uzun yıllar yoldaşlık edip evladiyelik olabilir mi ? Kalite olarak bir Orient’in çok üstünde midir? Yoksa marka yanılsaması içinde miyiz?
2) Forum üyelerinin bir saati en uzun kaç yıl süreyle kullandıklarını ( ya da kaç yıldır kullanmaya devam ettiklerini ) merak ediyorum.
3) Servislerdeki bakım ücretlerinin ne oranlarda olduğunu da sizlere sormak istiyorum. Halihazırda geri kalma sorunu yüzünden bir aydır serviste olan bir seiko 5 için, saatin yarı fiyatına yakın bir ücret talep edildi. Saat ucuz olduğu için belki bu durum ortaya çıkmıştır. Örneğin bir Tissot’u servise gönderdiğimde yine saatin yarı fiyatına yakın bir bakım ücretiyle ve uzun bekleme süresiyle karşılaşır mıyım ?

Şimdiden teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
traybeci

Re: Düşük Bütçeli İsviçre Saatlerinin Kalitesi

Mesaj asymptote » 02 Kas 2016, 00:20

Forumu 4 yıldır takip ediyorsanız bu soruları aslında kendiniz de yanıtlayabiliyor olmalısınız.. ;)

1) Evet. Evet. Hayır
2) http://mekaniksaat.blogspot.com.tr/2008/07/yarm-asrlk-tissot-saat-yuvasna-dnd.html
3) Servisler genelde iyi çalışmıyor. Eğer saat, mekanizma dışında bir yedek parça (akrep-yelkovan, kadran vs.) değişimine ihtiyaç duyacak şekilde arızalanmamışsa ve/veya yalnızca rutin bakımı yapılacaksa güvenilir bir ustaya emanet etmekte yarar var. Güncel fiyatları bilmiyorum fakat yıkama+yağlama+test+ayar sanıyorum 200 lirayı geçmez..
"Evrende en büyük ziyan, sorgulama yeteneğini yitirmiş bir beyindir." - A. Einstein
Kullanıcı avatarı
asymptote

Mesaj Bahas » 02 Kas 2016, 00:36

asymptote yazdı:Forumu 4 yıldır takip ediyorsanız bu soruları aslında kendiniz de yanıtlayabiliyor olmalısınız.. ;)

1) Evet. Evet. Hayır
2) http://mekaniksaat.blogspot.com.tr/2008/07/yarm-asrlk-tissot-saat-yuvasna-dnd.html
3) Servisler genelde iyi çalışmıyor. Eğer saat, mekanizma dışında bir yedek parça (akrep-yelkovan, kadran vs.) değişimine ihtiyaç duyacak şekilde arızalanmamışsa ve/veya yalnızca rutin bakımı yapılacaksa güvenilir bir ustaya emanet etmekte yarar var. Güncel fiyatları bilmiyorum fakat yıkama+yağlama+test+ayar sanıyorum 200 lirayı geçmez..

Müthiş cevaplar, üstad gene döktürmüşsünüz. [emoji122]
Kullanıcı avatarı
Bahas

Mesaj eraslani » 02 Kas 2016, 07:31

Markadan ziyade model bazinda yapilmali karsilastirmalar..
Ben tecrubemi aktarayim..
Birkac tissot modeli kullandim..visodate,prs516,ttouch gibi bilindik modeller..kalite anlaminda hicbiri seiko premier den iyi degildi..sıklıkla onerilen visodate ise iclerinde bence en dayaniksiz olmasi muhtemel saat....ozellikle arka kapak birhayli dandik (benim cok garibime gitmişti)..ama premier zaten bu saatlerden daha ucuza satılmıyor..
Hamilton biraz daha farkli..jazzmaster kronograf kullanmistim..tissot dan daha yukarida kesinlikle..premier den degil...ama birkac orient modeli inceledim hesapli satilan..ancak f/p icin alinir..cok uzun omurlu olacaklarını sanmam..yine orient m force kullandim coklarini aglatir kalite olarak...fiyati*2 ye kadar rakipsiz bence..
Kisacasi modelle modeli kiyaslamak gerek..
Kullanıcı avatarı
eraslani

Mesaj sedir » 02 Kas 2016, 10:27

traybeci yazdı:...
1) ... bu saat bana gerçekten uzun yıllar yoldaşlık edip evladiyelik olabilir mi ? ...
2) Forum üyelerinin bir saati en uzun kaç yıl süreyle kullandıklarını ( ya da kaç yıldır kullanmaya devam ettiklerini ) merak ediyorum.
3) Servislerdeki bakım ücretlerinin ne oranlarda olduğunu da sizlere sormak istiyorum. ...

Sorularınıza topluca bir cevap vermeye çalışayım. 1967 üretimi bir Seiko 5'i halen aktif olarak kullanıyorum. Bu süreçte üç kez bakım, onarım ve bazı parçalarının değişimi gibi ihtiyaçları oldu. Bu sırada karşınıza çıkacak faturalar saatin maddi değeri yaklaşık 100 TL civarında olduğu dikkate alınınca önemli bir miktar gibi görünebilir. "Bu saat 49 yıllık" diyebilmek için ödediğiniz miktar gerçekten önem arzetmiyor.
Vakit nakittir.
Kullanıcı avatarı
sedir

Mesaj TSayiR » 02 Kas 2016, 10:39

traybeci yazdı:Selamlar,
Forumu 4 yıldır takip ediyorum. İlk kez bir başlık açıyorum. Danışmak istediğim bazı konular var. Giriş seviyesi İsviçre yapımı bir otomatik saat ( tissot, hamilton, vb...) almayı planlıyorum.
1) Almayı düşündüğüm bu saat bana gerçekten uzun yıllar yoldaşlık edip evladiyelik olabilir mi ? Kalite olarak bir Orient’in çok üstünde midir? Yoksa marka yanılsaması içinde miyiz?
3) Servislerdeki bakım ücretlerinin ne oranlarda olduğunu da sizlere sormak istiyorum. Halihazırda geri kalma sorunu yüzünden bir aydır serviste olan bir seiko 5 için, saatin yarı fiyatına yakın bir ücret talep edildi. Saat ucuz olduğu için belki bu durum ortaya çıkmıştır. Örneğin bir Tissot’u servise gönderdiğimde yine saatin yarı fiyatına yakın bir bakım ücretiyle ve uzun bekleme süresiyle karşılaşır mıyım ?

Şimdiden teşekkür ederim.

1.1)Tamamen sizin saati kullanmaniza bagli. Saate gozu gibi bakanlardan misiniz, yoksa acimayanlardan mi? 1yilda surer 50 yilda bu size bagli biz birsey diyemeyiz.

1.2) Orient'in farkli farkli modellerini kullandim, beni hic uzmedi cok sahane bir f/p markadir, tissotla hamiltonla kafa kafaya carpisir hatta eraslani ustadin da dedigi gibi m-force gibi bazi serileri onlardan üstün bile gelebilir [emoji106] orientin mako olsun bambino olsun kullanan arkadaslardan da hep olumlu geridonusler duydum.
2) 1.1e bknz
3) Sn. Asymptoteye sonuna kadar katilmaktayim. Saygilar.

SM-J700F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
@WatchesTNC
Kullanıcı avatarı
TSayiR

Mesaj traybeci » 02 Kas 2016, 11:06

Gayet açıklayıcı ve değerli yorumlarınız için çok teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
traybeci

Mesaj asymptote » 02 Kas 2016, 19:24

Bendeki Orient Mako günde 30 saniye sapma gösteriyor. Benzer şekilde Seiko 5'ler de zaman tutma yönünden çok başarılı değiller. Bu saatler sağlamlar ancak dakik değiller. Tissot, Hamilton gibi markalar ETA makine kullandıkları için zaman tutma hassasiyetleri daha başarılıdır.. Bunu da göz önünde bulundurun derim.. :thumbup:
"Evrende en büyük ziyan, sorgulama yeteneğini yitirmiş bir beyindir." - A. Einstein
Kullanıcı avatarı
asymptote

Sonraki

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 136 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners