Komik Jaeger LeCoultre Konuşmalarım

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Komik Jaeger LeCoultre Konuşmalarım

Mesaj stroustrup » 03 Eki 2016, 18:04

Merhaba,

JLC Master Compressor Chronograph'ı denemek istediğimden Türkiye'deki 5 mağazasını saat ellerinde var mı yok mu diye sormak için sırayla aradım.

Nişantaşı Butiği doğrudan "Cecır Butik, buyrun şeklinde açtığından" telaffuz sorunu yaşamadık.

İstanbuldaki diğer 2 mağazadan birisine "Cey El Si" dedim anlamadı, "Cecır Le Koltr" dedim "Bizde Lacoste yok dedi", biraz daha zorlayınca "Haaa Cegır" şeklinde konuya vakıf oldu.

Diğer İstanbul mağazası ve Ankara mağazasına bu sefer "Cegır" dedim yine ilk seferde olmadı, "Le Koltr" kısmıyla deneyince çat pat anlaştık.

En komiği Antalya'ydı. Telefonu açan ablaya "Bir saat fiyatı öğrenmek istiyorum dedim", "buyrun ne marka dedi" dedi. "Jey El Si" dedim, "pardoon" dedi, "Cecır" dedim, "anlamadım" dedi, "cegır" dedim mavi ekran verdi. 30 sn sonra başka birisi aldı telefonu, "buyrun beyfendi" dedi. Ona da aynı sırada tekrarladım, anlamadı en son kodlar mısınız dedi; "jaguar, adana, edirne dedikten sonra o da haaaa Yager" diye yaşamın sırrını buldu.

Anlayacağınız arkadaşlar bu saati almak kadar konuşmak da zormuş. Sonunda saatin Türkiye'de bulunmadığı sipariş verilirse de en erken 4 ayda geleceğini öğrenip döktüğüm dile yandım.

Varsa bu saati bulmak konusunda yardımcı olabilecek birisi çok sevinirim.

Saygılar
En son stroustrup tarafından 03 Eki 2016, 18:16 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
stroustrup

Re: Komik Jaeger LeCoultre konuşmalarım

Mesaj raven » 03 Eki 2016, 18:12

Asıl bu saatin adinin telaffuzu konusunda yardımcı olunsa daha iyi valla, resmen macera yasamissiniz. Sattığı ürünün adını bilmez mi insan yahu :D
Düşünüyorum öyleyse varım, düşünemiyorum öyleyse malım!
Kullanıcı avatarı
raven

Re: Komik Jaeger LeCoultre konuşmalarım

Mesaj stroustrup » 03 Eki 2016, 18:23

raven yazdı:Asıl bu saatin adinin telaffuzu konusunda yardımcı olunsa daha iyi valla, resmen macera yasamissiniz. Sattığı ürünün adını bilmez mi insan yahu :D

Sattığı ürünün adını da bilmiyor, çoğu sattığı ürünü de bilmiyor malesef. Master Compressor Chronograph diyorsun referans no vermeden hangi saat olduğunu anlamıyor, bir de sonra yaynındakiyle vitrindeki alakasız bir modelin Master Compressor olup olmadığını tartışıyor.

Söylenecek şey çok da bu sefer komik tarafını göreyim dedim ;)
Kullanıcı avatarı
stroustrup

Re: Komik Jaeger LeCoultre Konuşmalarım

Mesaj manil » 03 Eki 2016, 18:35

Saatin gerçek telaffuzunu anadili fransızca olan birisinden duymuştum, bana oldukça zor geldi. Bu tür zor telaffuzlar insanı kastığı için alternatifi türüyor. Ha, yabancılar bu kadar fonetiğe önem verir mi? Hayır. Meseleye buradan bakıldığında farklı bir yere gideriz.

Ama şu da var ki, Türkiye'de saat satan hiç bir yerde ben bu forumdaki ortalama bir forum üyesinin saat bilgisinin olduğunu düşünmüyorum. Dükkan sahipleri de buna dahil.
“Some people feel the rain. Others just get wet.”

Bob Marley
Kullanıcı avatarı
manil

Mesaj asymptote » 03 Eki 2016, 18:46

Arkadaşları bu başlığa yönlendirelim, explorer'da (Rolex değil internet explorer, keza bunu da yanlış anlayabilirler) açıp dinlesinler: ;)
http://forum.saatforumu.com/viewtopic.php?f=12&t=348&hilit=telaffuzlar%C4%B1#p63042
"Evrende en büyük ziyan, sorgulama yeteneğini yitirmiş bir beyindir." - A. Einstein
Kullanıcı avatarı
asymptote

Mesaj stroustrup » 03 Eki 2016, 19:00

asymptote yazdı:Arkadaşları bu başlığa yönlendirelim, explorer'da (Rolex değil internet explorer, keza bunu da yanlış anlayabilirler) açıp dinlesinler: ;)
http://forum.saatforumu.com/viewtopic.php?f=12&t=348&hilit=telaffuzlar%C4%B1#p63042

Burada "Jeger" diye telaffuz ediyor, firmanın kendi tanıtım videolarında "Cecır" diye telaffuz ediliyor. Almıyorum vazgeçtim :P
Kullanıcı avatarı
stroustrup

Mesaj asymptote » 03 Eki 2016, 19:28

Firmanın tanıtım videosunda "jaja" diyor sanki (yanlış işitiyor da olabilirim, kulağım çok iyi değildir). Bu fransızca telaffuzu. İngilizler "yaeger" şeklinde telaffuz ediyor. Bence ikisi de doğru.. :thumbup:
"Evrende en büyük ziyan, sorgulama yeteneğini yitirmiş bir beyindir." - A. Einstein
Kullanıcı avatarı
asymptote

Mesaj mucadeleci » 03 Eki 2016, 19:38

"YageğrLeküüğ" demediği yada diyemediği sürece, firmanın CEO'su gelse muhattap olmam :D Zira bu kadar fonetik kaosun yaşandığı ortamda ben böyle telaffuz ediyorsam, en doğrusu budur.. Ben biliyorum bu işi arkadaş yaa! :lol:
Zamana and olsun ki.....
Kullanıcı avatarı
mucadeleci

Sonraki

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 122 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners