Dünyanın En Büyük Saat Üreticileri Hakkında Bilgi

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Mesaj Umutt » 10 Eyl 2016, 14:14

Arkadaşlar dünyanın en büyük saat üretici firmaları hangisidir ve ciroya göre sıralama nedir bilgisi olan var mı ? konu hakkında biraz araştırma yaptım ancak gerek forumda gerekse internette doyurucu bilgiye rastlayamadım.

İsviçreli Swatch grup,Fransız LVMH (Louis Vuitton - Moet - Hennessy), İsviçreli Richmond grubu (Cartier Grup), Japon Hattori (Seiko Grubu), Citizen Grup ve Casio,Usa menşeli Fossil grubu ve Hindistan menşeli Titan grubunu biliyorum.Bunları dışında bildiğiniz büyük üreticiler var mı ve varsa sıralaması nedir ?

Üzerinde konuşulmaya değer bir konu diye düşünüyorum.Hepinize iyi bir hafta sonu ve şindiden iyi bayramlar dilerim.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Kullanıcı avatarı
Umutt

Re: Dünyanın en büyük saat üreticileri hakkında

Mesaj Ground » 10 Eyl 2016, 15:45

Çin li seagull en büyük üretici diye biliyorum. (Ürettiği makinelerin sayısı bazında)

Kullanıcı avatarı
Ground

Mesaj Khan » 10 Eyl 2016, 15:50

Ground yazdı:Çin li seagull en büyük üretici diye biliyorum. (Ürettiği makinelerin sayısı bazında)

+1
God is good! Eski Kullanıcı Adı Nethuistr
Kullanıcı avatarı
Khan

Mesaj Umutt » 10 Eyl 2016, 16:42

aslında ben saat üreticileri açısından yazmıştım büyüklük sıralamasını.makine üretimi olarak bakarsak ben Citizen diye biliyorum.

Kullanıcı avatarı
Umutt

Mesaj asymptote » 11 Eyl 2016, 22:38

kuyur yazdı:Arkadaşlar dünyanın en büyük saat üretici firmaları hangisidir ve ciroya göre sıralama nedir bilgisi olan var mı ?

Sıralama değişmediyse hatırladığım kadarıyla şöyle:

1- Swatch Group
2- Richemont
3- Rolex

Bazı linkler ölmüş fakat forumdaki eski konulara göz atmakta fayda var.. :thumbup:
http://forum.saatforumu.com/viewtopic.php?f=12&t=19429&hilit=saat+ciro#p378703
http://forum.saatforumu.com/viewtopic.php?f=12&t=9732&hilit=saat+ciro#p151272
http://forum.saatforumu.com/viewtopic.php?f=12&t=2975&p=31655&hilit=saat+ciro#p31653
"Evrende en büyük ziyan, sorgulama yeteneğini yitirmiş bir beyindir." - A. Einstein
Kullanıcı avatarı
asymptote

Re: Dünyanın En Büyük Saat Üreticileri Hakkında Bilgi

Mesaj Umutt » 13 Eyl 2016, 15:27

asymptote linkler çok faydalı oldu teşekkürler. Ozellikle 2 numara şaşırtıcı oldu benim için şahsen.ben 2 numarada louis vuitton grubu var diye düşünmüştüm ama buna göre ilk 3 e bile girememiş görünüyor.bu arada liste sadece isviçreli üreticiler için çalışılmış yoksa global ölcekte hattori grubu da (seiko-orient) ilk 3 ü zorlar diye düşünüyorum satış cirosunda

Kullanıcı avatarı
Umutt

Re: Dünyanın En Büyük Saat Üreticileri Hakkında Bilgi

Mesaj Umutt » 13 Eyl 2016, 15:39

grup bazında kümüle olarak değil ama marka bazında solo bazlı olarak 2013 itibari ile sıralama şöyle;

1. Rolex. The brand with the crown remains the undisputed champion in the watchmaking world. Totally independent and not listed on the stock exchange, the prestigious brand is almost an exception in this top ten, along with Patek Philippe. Although the group is very discreet about its figures, the Vontobel report estimates that its sales in 2013 topped 4.3 billion Swiss francs.

2. Cartier. The French feather in the Richemont group’s cap is also a heavyweight in the list and accounted for nearly 46% of the group’s total watch sales in 2013. At 2.33 billion Swiss francs, its watch sales make it one of the biggest watch manufacturers.

3. Omega. The brand founded in 1848 and based today in Biel is hot on Cartier’s heels. Straddling the Swatch Group’s luxury and prestige segments, Omega makes a big contribution to the parent company’s results. In 2013 it accounted for nearly 27% of the group’s watch sales with a volume of 2.26 billion Swiss francs.

4. Longines. Fourth place goes to the oldest trademarked brand still in operation. The Swatch Group’s outpost in Saint-Imier generated around 1.24 billion Swiss francs in turnover in 2013.

5. Patek Philippe. The second independent brand in this list celebrates its 175th anniversary this year. In the hands of the Stern family since 1932, the brand likes to remind us that it is one of the few manfactures that is still family owned. It produced 55,000 watches in 2013, which brought in 1.2 billion Swiss francs in revenue.

6. Tissot. More accessible to the general public than the brands further up in the table, Tissot aims to make watchmaking excellence affordable. It’s a strategy that has paid off for this Swatch Group brand, which closed its 2013 financial year with a turnover of 1.06 billion francs.

7. TAG Heuer. The reference for luxury sports watches is the only representative from the LVMH group in this top ten. In 2013 its total sales amounted to 880 million Swiss francs.

8. Swatch. The emblematic plastic watch continues to appeal. Last year, over 12 million of them were sold worldwide. This astronomical figure puts the affordable brand in the top ten with a turnover of 770 million Swiss francs.

9. IWC. Known for its grand complications, this brand from the Richemont stable sold 760 million Swiss francs worth of timepieces in 2013.

10. Breguet. To seal its domination of the list, the Swatch Group takes the tenth place as well. The brand named after the inventor of the tourbillion had a turnover of 730 million Swiss francs in 2013.

Kullanıcı avatarı
Umutt

Mesaj Umutt » 14 Eyl 2016, 15:00

Saat üreticilerinin gruplar baz alınarak ve 2013 yıl sonu toplam ciroya göre sıralamasını aşağıda paylaşıyorum.(solo bazlı marka sıralamasını bir önceki mesajda paylaşmıştım) İsviçre dışı markaların cirolarını 1.08 pariteden chf ye çevirerek yazdım tersini yaparak usd cirosunu hesaplayabilirsiniz.Normalde ilk 20 yi yazacaktım ama Oris i dışarıda bırakmaya gönlüm elvermedi o yüzden listeyi 30 a kadar uzattım :)

Son olarak listeden önce şu genel bilgilere de değinmek istiyorum;

Dünyada her yıl 1.2 milyar adet saat satılıyor.Bu saatlerin 30 milyona yakını İsviçre,660 milyonu Çin,360 milyonu Hong Kong,kalanı ;başta Hindistan ve Usa olmak üzere muhtelif ülkelerde üretiliyor.Satış bedelleri itibari ile ise pazarın toplam büyüklüğü yaklaşık 43 milyar usd.Bu cironun 23 milyar usd si yani % 50 sinden fazlası İsviçre üretimi saatlere ait.Şirket bazında ise global toplamın % 18 ini Swatch grup tek başına yapıyor ve dünyada lider konumda.Çin de üretilen bir saatin ortalama satış değeri 3 usd iken İsviçre üretimi bir saatinki 740 usd.

1) The Swatch Grup - 8.4 milyar chf
Breguet
Harry Winston
Blancpain
Glashütte Original
Jaquet Droz
Léon Hatot
Omega
Longines
Rado
Union Glashütte
Tissot
ck watch
Balmain
Certina
Mido
Hamilton
Swatch
Flik Flak

2)The Richemont Group - 5.06 milyar chf
A. Lange & Söhne
Baume & Mercier
Cartier
IWC Schaffhausen
Jaeger-LeCoultre
Montblanc
Officine Panerai
Piaget
Roger Dubuis
Vacheron Constantin
Van Cleef & Arpels

3) Rolex (İsviçre) - 4.3 milyar chf

4) Citizen Grup (Japonya) - 267 milyar jpy/2.4 milyar chf
Citizen
Campanola
Q&Q
Arnold & Son
Bulova grup (Bulova,Bulova Accutron II, Bulova AccuSwiss,Bulova Clocks)
Wittnauer
Caravelle New York
Frank Lloyd Wright
Harley-Davidson
Frederique Constant group (Frederique Constant, Alpina, Ateliers de Monaco

5) Fossil grup (Usa) - 2.51 milyar usd / 2.32 milyar chf
Fossil
Relic
Michele
Zodiac,
Skagen
Adidas
Burberry
Diesel
DKNY
Michael Kors
Tory Burch
Marc Jacobs
Emperio Armani
Emporio Armani Swiss Made
Armani Exchange
Karl Lagerfeld

6) LVMH grup - 1.66 milyar chf
Bulgari
Hublot
TAG Heuer
Zenith
Chaumet
Fred
Dior

7) Hattori-Seiko grup (Japonya) - 150 milyar yen/1.35 milyar chf

Seiko
Grand Seiko
Credor
Pulsar
Lorus
Alba
Orient
Orient Star

8) Patek Philippe (İsviçre) -1.2 milyar chf

9) Casio grup (Japonya) - 800 milyon chf

10) Chopard (İsviçre)- 650 milyon chf

11) Audemars Piguet (İsviçre) -600 milyon chf

12) Titan Grup (Hindistan) - 600 milyon chf

13) Movado group (Usa) - 520 milyon usd/480 milyon chf

Ebel
Concord
Movado
ESQ by Movado
Coach
Hugo Boss
Juicy Couture
Tommy Hilfiger
Lacoste
Scuderia Ferrari

14) China Haidian Grup (Çin) - 410 milyon chf

Eterna
Corum
Porche Design
Ebohr, Rossini, Codex (Çin markaları)
Dreyfuss &co group (Rotary, Dreyfuss & Co., J&T Windmills)

15) Binda Group (İtalya) - 370 milyon chf

Breil
Freestyle
Hip Hop
Moschino
Kenneth Cole
Kenneth Cole Reaction
Tommy Bahama
Ted Baker London
Chronotech
Gametime
Sperry Top-Sider
Zoo York

16) Timex Grup (USA) - 360 milyon chf

Timex
Nautica
Opex
GC
Guess
Salvatore Ferragamo Timepieces
Versace
Versus

17) Breitling - 350 milyon chf

18) Folli Follie Group (Yunanistan) - 310 milyon chf

19) Frank Muller Group (İsviçre) - 300 milyon chf

Franck Muller
Pierre Kunz
European Company Watch
Rodolphe
Martin Braun
Barthelay
Backes & Strauss
Pierre Michael Golay
Smalto Timepieces
Roberto Cavalli

20) The Kering Group (Fransa) -250 milyon chf

Boucheron
Sowind Grup (Girard-Perregaux,Jean Richard)
Gucci
Ulysse Nardin

21) Festina Group (İspanya) - 245 milyon chf

Perrelet
L.Leroy
Candino
Festina
Lotus
Jaguar
Calypso

22) Hermes 155 milyon chf

23) Tudor 150 milyon chf

24) Parmigiani Fleurier 150 milyon chf

25) Chanel -130 milyon chf

26) Richard Mille - 112 milyon chf

27) Carl F. Bucherer - 100 milyon chf

28) Maurice Lacroix - 90 milyon chf

29) Oris - 75 milyon chf

30) Raymond Weil- 75 milyon chf
En son Umutt tarafından 14 Eyl 2016, 22:09 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
Umutt

Sonraki

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 273 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners