Mekanik Saatlerin M覺knat覺slanma Sorunsal覺

T羹m Genel Saat Konular覺 zerine Payla覺mlar
Forum kurallar覺
Say覺n yeler TSF'ye Ho Geldiniz. Genel Saat Sohbeti B繹l羹m羹m羹zde Saatlerle 襤lgili Dier Spesifik Konu Bal覺klar覺m覺z Haricideki Sohbet ve Payla覺mlar覺n覺z覺 Yapabilirisiniz. D羹zenli ve Anla覺labilir Bir Ortam Olmas覺 Amac覺 ile L羹tfen Mesajlar覺n覺z覺 Yaz覺m Kurallar覺na Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

襤yi Forumlar Dileriz

TSF

Mekanik Saatlerin M覺knat覺slanma Sorunsal覺

Mesaj manil » 07 Eyl 2016, 14:33

Mekanik Saatlerin manyetik alanlardan etkilenmesine ilikin bir sorum olacak.

Bildiimiz 羹zere manyetik etkiye sahip 癟eitli cihazlar (notebook bilgisayar, cep telf, hoparl繹r) mekanik saat aksam覺n覺n m覺knat覺s 繹zellii kazanmas覺na sebep olabiliyor. Bundan 繹t羹r羹 mekanik saatlerde sapmalar (genellikle ileri doru) oluyor. Bu durumu bertaraf etmek i癟in magnetic-resistant saatler var. Bunlar覺n en gelimii imdilik, silikon balans yay覺 ile Omega Gauss 15.000. Bu konuda, hepimizin bildii bir dier saat de 羹nl羹 Rolex Milgauss.

M覺knat覺slanm覺 bir saati demanyetize etmek i癟in 癟繹z羹m olarak, (kapa覺 v.s. a癟madan) bir alet kullanabiliyoruz. K覺saca, saati bunun 羹zerine koyup 癟al覺t覺r覺yorsunuz ve saat demanyetize olmu oluyor. Ben bunu denemedim. Ama olumlu bir geri d繹n羹 olursa, ne olur olmaz diye toolbox'ta tutmakta fayda var diye d羹羹n羹yorum.

Sorum u: Bu cihaz覺 ald覺k diyelim, saati de m覺knast覺sland覺覺 羹phesi ile bu cihaza koyduk Ya b繹yle bir durum s繹z konusu deil ise, yani yanl覺 bir tehis koymusak demanyetizasyon ileminin bir zarar覺 olur mu?

Link aa覺da

https://www.amazon.com/Aspen-Express-Multipurpose-Demagnetizer/dp/B0047MIVBC
Some people feel the rain. Others just get wet.

Bob Marley
Kullan覺c覺 avatar覺
manil

Kay覺t: 14 ub 2014, 12:33

Re: Mekanik Saatlerin M覺knat覺slanma Sorunsal覺

Mesaj asymptote » 07 Eyl 2016, 16:40

Hay覺r, hi癟bir zarar覺 olmaz. Bir cam fanusun i癟inde mavi toplarla k覺rm覺z覺 toplar覺 kar覺t覺ran bir mikser d羹羹n, demanyetiz繹r羹n yapt覺覺 da tam olarak buna benziyor. K覺rm覺z覺 toplarla mavi toplar zaten kar覺m覺sa bunlar覺 yeniden kar覺t覺rman覺n hi癟bir zarar覺 olmaz (ger癟i demanyetizasyon ilemi teoride saati manyetize de edebilir, ancak bu ihtimal o kadar d羹羹kt羹r ki asla ger癟eklemez, bu y羹zden ihmal edilebilir).

Ayr覺ca linkini verdiin demanyetiz繹r b羹t羹n bir saati demanyetize etmeye yetmez. Onunla ancak c覺mb覺z ya da tornavida ucunu demanyetize edebilirsin. B羹t羹n bir saati demanyetize etmek istiyorsan paraya k覺y覺p en aa覺 bir Elma Antimag almal覺s覺n.. ;) :thumbup:
"Evrende en b羹y羹k ziyan, sorgulama yeteneini yitirmi bir beyindir." - A. Einstein
Kullan覺c覺 avatar覺
asymptote

Kay覺t: 11 Ara 2010, 14:28

Mesaj manil » 07 Eyl 2016, 18:21

Cengiz, teekk羹rler ..:)
Some people feel the rain. Others just get wet.

Bob Marley
Kullan覺c覺 avatar覺
manil

Kay覺t: 14 ub 2014, 12:33

Mesaj darksilence » 08 Eyl 2016, 00:19

Deiik bir konu... Konunun deiiklii ise milgauss ve vb gibi saatlerin d覺 manyetizmalara kar覺 proof olmas覺 deil de, ayn覺 g繹revi g繹r羹cek olan b繹yle bir cihaz覺n var olmas覺 deiik.. Hi癟 duymam覺t覺m ger癟ekten 1 ya覺ma daha girdim u an.
Manil 羹stad覺m覺n paylat覺覺 link ile asymptote 羹stad覺m覺n paylat覺覺 marka aras覺nda ciddi bir fiyat fark覺 var. Yani fiyat覺n覺n ciddilii al覺namayacak boyutta deil ger癟i ama yine arada dalar var. Benim de sormak istediim soru u? Manyetik alan覺n olmad覺覺 bir ortam yok neredeyse.. (K繹y hari癟 :thumbup: ) 襤llahaki k覺lland覺r覺p almak gerekir mi b繹yle bir cihaz? Elma Antimag i癟in en aa覺 繹rnei verilmi. Bunun daha yukar覺s覺 da var m覺?
Teekk羹rler.
"As the Years Go Passing By..."
Kullan覺c覺 avatar覺
darksilence

Ya: 41
Kay覺t: 24 Au 2012, 13:09

Mesaj creeindian » 08 Eyl 2016, 00:23

G羹zel bir bal覺k ve sorulan sorular覺n yan覺nda verilmi faydal覺 cevaplar ;)
Ama bir saat severin tak覺m 癟antas覺nda bulundurmas覺 gerektiinden 羹pheliyim, eer saatiniz anlams覺z bir ekilde birdenbire 10-30 saniye kadar ileri gitmeye balad覺ysa b羹y羹k ihtimalle ya manyetize olmutur ya da bak覺m zaman覺 gelmitir. Bu cihazla saatinizi anti manyetize ettiinizi d羹羹nelim, d羹zeldiyse g羹zel ama d羹zelmesiyse yine bir saat ustas覺na g繹stermek durumundas覺n覺z(eer i癟ini a癟覺p pand羹l yay覺 a癟覺kl覺k ayar覺 yapmaya cesaretiniz yoksa). Bu y羹zden bu testi ustaya yapt覺rmak daha doru olacakt覺r kanaatimce.
Kullan覺c覺 avatar覺
creeindian

Ya: 43
Kay覺t: 17 Mar 2014, 00:09

Mesaj creeindian » 08 Eyl 2016, 00:32

@darksilence, o yaa girme durumunu ben canl覺 yaam覺t覺m. Saatim g羹nde 20 sn kadar ileri gidiyordu ve ustaya g繹t羹rd羹m, "kesin manyetize olmutur" demeye kalmadan ald覺 saati 10*10*15 cm boyutlar覺nda mavi renkli, 羹st羹nde bir saatin konulabilecei bir boluu olan cihaza koydu ve hafif癟e gezdirmeye , sa sol, aa覺 yukar覺 yapmaya balad覺. Az覺m a癟覺k ne olduuna anlam veremeyen ben," bu da nedir" diye sordum ve usta "demanyetize cihaz覺, saatin manyetize olmu halletim" dedi. Her eye 羹pheyle bakan birisi olarak i癟imden "hadi len git iine" demeye kalkmadan usta ald覺 saati ve 繹l癟羹m cihaz覺na koydu, sonu癟 baar覺l覺,+1/g羹n.
襤te o zaman kendimi 癟ok cahil ve bir ya覺ma daha girmi hissettim:)
Kullan覺c覺 avatar覺
creeindian

Mesaj darksilence » 08 Eyl 2016, 00:58

Neden otomatik saat al覺r覺z?
1. Arka kapa覺n覺 a癟t覺rtmamak i癟in..(Quartz saatlerde zorundas覺n pil deitireceinden dolay覺) ;)
2. Akar saniye olmas覺 癟ok ho bir ambians...
3. Bileinde seninle yaay覺p seninle 繹len, yeri geldiinde de bir baka nesile de aktar覺labilen hi癟 bitmeyen bir g羹癟... Tamam覺yle mekanik par癟alar ile biraraya getirilmi bir g羹zellik edas覺... Bileimizde b繹yle birey ta覺yor olma hissiyat覺 癟ok farkl覺.. :super: Marka olarak bakm覺yorum olaya.
O y羹zden 1.inci maddeye deinecek olursak garantisi ister devam etsin ister bitsin, yol masraflar覺 ve i癟ilik 羹creti ne kadar tutarsa tutsun ben fabrikas覺na g繹ndermekten yanay覺m. B繹yle de bir k覺l覺m maalesef. :D
"As the Years Go Passing By..."
Kullan覺c覺 avatar覺
darksilence

Ya: 41
Kay覺t: 24 Au 2012, 13:09

Mesaj creeindian » 08 Eyl 2016, 01:07

Servisler veya tedarik癟iler b繹yle bir eyi kabul eder mi bilmem ama en az 3 ay beklemeyi g繹ze alman覺z laz覺m; saat 襤svi癟re veya Japonya(en k繹t羹 癟in' e) gidecek, s覺ra gelip kontrol edilecek, tamir veya deiim karar覺 verilecek, ilem yap覺lacak, test edilecek ve geri kargolanacak. 襤in masraf覺 bir kenara, tekrar kolunuzda olmas覺 i癟in 3 ay bile iyimser bir s羹re olur.
Kullan覺c覺 avatar覺
creeindian

Sonraki

D繹n TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler 癟evrimi癟i

Bu forumu gezen kullan覺c覺lar: Hi癟 bir kay覺tl覺 kullan覺c覺 yok ve 95 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners